Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχ αυτή η σημερινή νεολαία.... Με τίποτα δεν ικανοποιείται :P

 

Υ.Γ. Πόσο παλιός είσαι ρε συ vagos? 

Αρκετά παλιός. Από το 1995 είχα pc. Έχω αλλάξει πάνω από 20 pc. Γιατί δεν παίρναμε 1,αλλά 3 σε κάθε αναβάθμιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρκετά παλιός. Από το 1995 είχα pc. Έχω αλλάξει πάνω από 20 pc. Γιατί δεν παίρναμε 1,αλλά 3 σε κάθε αναβάθμιση.

Αχα ,οκ. Εγώ θα σου πω απλώς ότι Χριστούγεννα του 1985 πήρα το 1ο μου home, και τέλος γιατί είμαστε off-topic. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το TN panel είναι μια χαρά και παραμένουν ταχύτερα από τα ips, τα οποία έχουν ghosting (και δεν στρώνει ούτε με antighosting techs).

Γωνίες θέασης δεν έχουν καλές (ασήμαντο, εκτός αν κοιτάς το μόνιτορ υπό γωνία), και ίσως λιγότερη πιστότητα σε χρώμα (αν και εχω δει ips χωρίς sRGB support ενώ εχω δει ΤΝ να έχουν, και εκεί αλλάζει το πράμα). 

Και όποιος νομίζει ότι τα ips είναι overall καλύτερη επιλογή σφάλλει. Κανένα μονιτορ δεν καλύπτει όλες τις χρήσεις και το ξέρετε. Και δεν ειναι τα ips η ιδανική επιλογή για ταινίες και games. Κι αυτό το ξέρετε!

 

Ένα σημερινό IPS panel σοβαρής εταιρίας δεν έχει ούτε ghosting ούτε τίποτα και δε χρειάζεται να δώσεις και καμιά περιουσία κιόλας. Έχω ένα Dell S2715H από πέρισυ και μπορώ να πω ότι δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω ποτέ σε TN panel. Ούτε με σφαίρες όμως.

 

Δεν είναι η γωνία θέασης το μοναδικό πλεονέκτημα. Επιτέλους είδα φυσικά χρώματα και λεπτομέρειες σε σκιές χωρίς η εικόνα να είναι oversaturated στο θεό ή τέρμα washed-out για να μπορώ να δω τι γίνεται σε σκοτεινές περιοχές. Σταμάτησα επίσης να σκαλίζω κάθε τρεις και λίγο τα settings του monitor για να φέρω την εικόνα στα μέτρα μου ανάλογα με το τι παιχνίδι παίζω.

 

Και όσο αναφορά το ghosting, ούτε καν το fast mode δεν χρειάστηκε να ενεργοποιήσω. Ούτε και παρατήρησα περισσότερο input lag σε σχέση με το 2ms TN panel που είχα πριν.

 

 

Βέβαια όλα είναι θέμα προτιμήσεων. Αυτοί πχ που προτιμούν high refresh rates προς το παρών η πιο προσιτή λύση είναι μόνο TN. Μέχρι να βγουν επιτέλους oled σε λογικές τιμές για να τα σαρώσουν όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σημερινό IPS panel σοβαρής εταιρίας δεν έχει ούτε ghosting ούτε τίποτα και δε χρειάζεται να δώσεις και καμιά περιουσία κιόλας. Έχω ένα Dell S2715H από πέρισυ και μπορώ να πω ότι δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω ποτέ σε TN panel. Ούτε με σφαίρες όμως.

 

Δεν είναι η γωνία θέασης το μοναδικό πλεονέκτημα. Επιτέλους είδα φυσικά χρώματα και λεπτομέρειες σε σκιές χωρίς η εικόνα να είναι oversaturated στο θεό ή τέρμα washed-out για να μπορώ να δω τι γίνεται σε σκοτεινές περιοχές. Σταμάτησα επίσης να σκαλίζω κάθε τρεις και λίγο τα settings του monitor για να φέρω την εικόνα στα μέτρα μου ανάλογα με το τι παιχνίδι παίζω.

 

Και όσο αναφορά το ghosting, ούτε καν το fast mode δεν χρειάστηκε να ενεργοποιήσω. Ούτε και παρατήρησα περισσότερο input lag σε σχέση με το 2ms TN panel που είχα πριν.

 

 

Βέβαια όλα είναι θέμα προτιμήσεων. Αυτοί πχ που προτιμούν high refresh rates προς το παρών η πιο προσιτή λύση είναι μόνο TN. Μέχρι να βγουν επιτέλους oled σε λογικές τιμές για να τα σαρώσουν όλα.

To ghosting όσο κι αν θες να λες ότι δεν υπάρχει, υπάρχει. Και δεν το λέω εγώ.

Τουλάχιστον σε οθόνες που κοστίζουν λογικά ποσά. Αλλιώς δεν θα είχαν επιλογές για anti-ghosting στα menu τους. Εγώ προκαλώ οποιονδήποτε θεωρεί τα IPS πανάκεια, να μου πει για τι χρήσεις προτείνονται τα IPS και για τι χρήση τα ΤΝ γενίκοτερα κατά την πλειοψηφία των sites για tft's. Και σαφώς για υψηλά Hz τα TN είναι σχεδόν μονόδρομος προς το παρόν.

 

 

Kι εγώ πήρα aMVA και ξαναγύρισα σε TN και σώθηκα. Από πότε οι προσωπικές εμπειρίες μας καθορίζουν το "καλύτερο από το άλλο"; Κάθε τεχνολογία έχει τα υπέρ και τα κατά της, και μόνο κολλημένα μυαλά θεωρούνε πάντα αυτό που "ψωνίσανε" σαν το καλύτερο πάντων.

 

Για τα χρώματα... Οκ. Βάλε EIZO με ΤΝ δίπλα σε DELL με IPS και πές μου.

Δεν είναι το πάνελ αυτό που καθορίζει τα πάντα στο μόνιτορ.

 

Δεν θα επεκταθώ αν και θα το ήθελα γιατί έχει πέσει ΗΔΗ μια προειδοποίηση για off topic. Θα πρότεινα να κάνεις κι εσύ το ίδιο πριν αρχίσουν να πέφτουν κάρτες απ' τους mods.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σε πληροφορω οτι αυτη την στιγμη εχω 980gtx,με ι7 4960x,32gb ram κ.τ.λ(προφανως οχι για gaming,περιστασιακα ναι)

To assassin creed και το witcher 3 πχ για να επαιζε ολα max σκιες pcss shadows,mssa 4x,hairworks η 980ΤΙ ηταν οριακα στο 60αρι σε 1200p...Για αυτο και την εδωσα και πηγα στην απλη...

Οποτε μ.... δεν λεω απλα προσπαθω να πω σε οσους εχουν μανια με τα ulta settings οτι σε 1440p h 980ti η 1070 δεν ειναι αρκετη.-

πχ Our test run has enabled:

  • DX11
  • Ultra mode
  • AA enabled
  • 16x AF enabled
  • SSAO enabled
  • Nvidia hairworks OFF
  • Other settings ON

index.php?ct=articles&action=file&id=221

 

Έτσι ακριβώς.

Όπως φαίνεται από τα Reviews η 1070 είναι μία εξαιρετική κάρτα γραφικών με φοβερό efficiency και έχει μπόλικο Headroom για παιχνίδια σε αναλύσεις 1920x1080 με max settings.

Σε 4K σίγουρα κάποιες φορές θα χρειαστούν υποχωρήσεις στα Details.

 

Το 4k τι να το κάνει κάποιος εάν είναι να παίζει low - medium ? 4k πάει είναι ωραίο να το παίζεις σε ultra. Εκεί θα τα δεις όλα! Προτιμώ 1200p και όλα ultra,παρά 4k και low - και στο τσακιρ κέφι medium.

Τόσα χρόνια κάναμε εμείς οι παλιοί, αμάν και πως να παίξουμε ultra 1280x1024,και τώρα μας χαλάει το 1920x1080 -1200p? Πιστεύω είναι μια χαρά ανάλυση, και πλέον με μια 1070gtx θα μπορεί κάποιος να παίζει όλους τους τίτλους σε ultra.

Η ανάλυση έχει αν κάνει με το μέγεθος της οθόνης.

Αν θες να παίζεις σε 50άρα TV, τα 1920x1080 pixels μερικές φορές φαίνονται άσχημα ειδικά αν είσαι χρήστης όπως εγώ που κάθεται κοντά.

Εκεί τα 4k χρειάζονται.

 

 1280Χ1024; Αυτο ηταν ονειρο.Και ποιο κατω, 1024Χ768, 800Χ600.Παλευα με μια MSI Geforce4 MX 420 με 64 ολοκληρα MB.

Είχα μία Sony Trinitron 15" με απίστευτη ποιότητα εικόνας και σήκωνε μέχρι 1280x1024 στα 50Hz! Τότε οι άλλες έβγαζαν μέχρι 1024x768 στα 50hz και τις δούλευαν 800x600 σε μεγαλύτερο ρυθμό ανανέωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://videocardz.com/60901/msi-announces-geforce-gtx-1070-gaming-x-sea-hawk-and-aero

 

Αν η Gaming είναι το ίδιο αθόρυβη και... δροσερή με την προκάτοχό της τότε νομίζω ότι βρήκα την κάρτα που με ενδιαφέρει. Θα περιμένω βέβαια reviews και σύγκριση με άλλες custom, όπως και θα περιμένω να δω τι θα προσφέρει και η AMD. Καλοκαίρι έχουμε οπότε ο υπολογιστής θα δει περιορισμένη χρήση έτσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφει " Hairworks is DISABLED to objectively compare between AMD and Nvidia cards¨" επειδή υποτίθεται οτι οι amd κάρτες δεν το υποστηρίζουν οπότε δεν θα ήταν σωστή η σύγκριση, anyway, επειδή witcher 3 δεν το έχω καθώς (δρακους πριγκιπισσες και σπαθια προσωπικά meh), θα το εγκαταστήσω για να δώ πως πάει και θα ξαναποστάρω όταν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα backplate πως σας φενονται στης καινουργιες....λιγο πατατα δεν ειναι σε σχεση με της 9 σειρας ?

παραδειγμα της msi οκ καλα τα κοψιματακια αλλα ο δρακος αφαντος ενω στην 9 ηταν πολυ ποιο εντονο το χρωμμα του ποιο μουρη γενικα...

και η gigabyte τα ιδια...πουθενα το ματι και πολυ βιδα πανω με ενα ξερο gigabyte logo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4k τι να το κάνει κάποιος εάν είναι να παίζει low - medium ? 4k πάει είναι ωραίο να το παίζεις σε ultra. Εκεί θα τα δεις όλα! Προτιμώ 1200p και όλα ultra,παρά 4k και low - και στο τσακιρ κέφι medium.

Τόσα χρόνια κάναμε εμείς οι παλιοί, αμάν και πως να παίξουμε ultra 1280x1024,και τώρα μας χαλάει το 1920x1080 -1200p? Πιστεύω είναι μια χαρά ανάλυση, και πλέον με μια 1070gtx θα μπορεί κάποιος να παίζει όλους τους τίτλους σε ultra.

Δεν θα συμφωνήσω..Προτιμώ 4Κ low απο 1080 ultra.

Δεν ξέρω γιατί μερικοί κυνηγάτε τα ultra τόσο πολύ.Ο ίδιος σε ότι παιχνίδι έχω δοκιμάσει μεταξύ ulta low οι διαφορές είναι μικρές και μόνο αν κάτσεις και βγάλεις print screens θα τις καταλάβεις στο μάτι,πόσο μάλλον ultra-high ή medium-high.Η 1070 για μένα που δεν κοιτάω να μαξάρω settings αλλά κοιτάω να ικανοποιήσω το μάτι μου απλά είναι τέλεια για 1440 αλλά και για 4Κ στα περισσότερα παιχνίδια.Όσοι ψάχνουν φυσικά ultra settings 144hz monitor και τρέχα γύρευε ναι ούτε για 1080 θα φτάνει..Και επειδή γίνετε ντόρος για τα ultra (και μην πει κανείς πως στο print screen δεν φαίνεται καλά η διαφορά γιατι στο εν λόγω παιχνίδι το είχα τεστάρει μόνος παλεότερα και το είχα ανεβάσει σε άλλο νήμα)ενδεικτικά :

 

 

witcher-3-textures-l-4.jpg

 

 

 

maxresdefault.jpg

 

 

 

2959367-6894786295-witch.jpg

 

Υπάρχει διαφορά.? Υπάρχει.

Αξίζει να αρχίσεις τα sli , αναβάθμυση psu κλπ για αυτή τη διαφορά.? Για μένα ούτε καν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις τις αντίστοιχες διαφορές σε κανένα BF4 πχ, θα καταλάβεις.

 

Ακόμα και μεταξύ HBAO/SSAO σε Ultra φαίνονται διαφορές, εμφανέστατα.

 

Εννοείται πως ανάλογα το παιγνίδι και την υλοποίηση, σε κάποιες περιπτώσεις έχεις διαφορά/κέρδος, σε κάποιες όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...