Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 1060 πέρα του ότι είναι πιο αργή από την 980, έχει λιγότερα SPs, TMUs και ROPs από την 970 αλλά είναι γρηγορότερη γιατί έχει μεγαλύτερα ρολόγια. Αν δεν είναι θέμα optimization υπάρχει περίπτωση να τρώει μπουκάλι από τα TMUs και ROPs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1060 πέρα του ότι είναι πιο αργή από την 980, έχει λιγότερα SPs, TMUs και ROPs από την 970 αλλά είναι γρηγορότερη γιατί έχει μεγαλύτερα ρολόγια. Αν δεν είναι θέμα optimization υπάρχει περίπτωση να τρώει μπουκάλι από τα TMUs και ROPs.

Βασικα το ιδιο δεν ειναι με ολη τη σειρα 10Χ0?κοψανε shaders κτλ και δωσε αβερτα ρολογια.

Για αυτο και με τα το oc η 980Τι φτανει 1070(και ακομα και 1080 αν το παρατραβηξεις).

Ετσι εχω καταλαβει εγω...

Και στο επομενο upgrade απλα θα δωσουν παλι τα αβερτα shaders κτλ κτλ που κοψανε και βουαλα...

Λεω εγω τωρα βεβαια με το noobομυαλο μου   ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://youtu.be/EiR4NQgrSD4

 

Ποιος είναι ο λόγος που κάποιες φορές η GTX 970 έχει καλύτερο perfomance από την GTX 1060?(=GTX 980)

Από ένα Video στο Youtube δεν μπορείς να κρίνεις.

Διαβάζοντας πολλά Reviews και βλέποντας πολλά Videos, βλέπεις ότι  υπάρχουν παιχνίδια που οι επιδόσεις είναι τρομερά διαφορετικές. Εκεί που κάποια κάρτα δεν φτάνει ποτέ την άλλη ξαφνικά την περνάει και 15fps.

Για παράδειγμα το Hitman. Φοβερό αυτό που συμβαίνει σε σχέση με την απόδοση που έχουν οι κάρτες στα άλλα παιχνίδια.

 

Η 1060 πέρα του ότι είναι πιο αργή από την 980, έχει λιγότερα SPs, TMUs και ROPs από την 970 αλλά είναι γρηγορότερη γιατί έχει μεγαλύτερα ρολόγια. Αν δεν είναι θέμα optimization υπάρχει περίπτωση να τρώει μπουκάλι από τα TMUs και ROPs.

Η 1060 ουσιαστικά είναι μια 980 με 6GB VRAM και πολύ μικρότερη κατανάλωση. 

https://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_1060/26.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάρτες δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους στα specs πάντως...

 

980 specs:

Cores: 2048

TMUs: 128

ROPs: 64

Bandwidth: 224GB/s

VRAM: 4GB GDDR5

 

1060 specs:

Cores: 1280

TMUs: 80

ROPs: 48

Bandwidth: 192GB/s

VRAM: 6GB GDDR5

 

Μια 980 στα 16nm θα έπιανε 7Tflops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε και μία AMD που έχει ακόμα καλύτερα Specs.

Σε διαφορετικές αρχιτεκτονικές δεν μπορείς να συγκρίνεις Specs.

Όπως και να έχει αγοράζεις προϊόντα με βάση την απόδοση. Τώρα η απόδοση που προκύπτει είναι λόγω Specs, drivers, app optimization, μικρή σημασία έχει.

Αυτό που έχω καταλάβει πάντως είναι ότι όσο πιο καινούριο είναι κάτι, τόσο καλύτερα αποδίδει λόγω υποστήριξης. Μα είναι λογικό η 1060 να είναι σαν την 980. Αφού είναι καλύτερη από την 970. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pascal is Maxwell on steroids βασικά, δεν το λες νέα αρχιτεκτονική. Η 1060 θα ήταν η 980 αν η nvidia είχε ακολουθήσει το route της AMD και είχε ανεβάσει αντίστοιχα το density. Αντί για αυτό προτίμησε μικρότερο density με πολύ υψηλότερα clocks. Στο chart που έκανες link δεν ξέρω σε τι συχνότητα τρέξαν την 980. Γιατί αν την τρέξαν στα 1400Mhz αποκλείεται να μην ξεπερνάει την 1060.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pascal is Maxwell on steroids βασικά, δεν το λες νέα αρχιτεκτονική. Η 1060 θα ήταν η 980 αν η nvidia είχε ακολουθήσει το route της AMD και είχε ανεβάσει αντίστοιχα το density. Αντί για αυτό προτίμησε μικρότερο density με πολύ υψηλότερα clocks. Στο chart που έκανες link δεν ξέρω σε τι συχνότητα τρέξαν την 980. Γιατί αν την τρέξαν στα 1400Mhz αποκλείεται να μην ξεπερνάει την 1060.

 

Η 1060=980 είναι αποδεδηγμενο από όλα τα Benchmarks. Τα specs δεν λένε τπτ. Αν είναι έτσι η Fury X θα ήταν μιλια μακριά από την 980Τι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν την τρέξαν στα 1400Mhz αποκλείεται να μην ξεπερνάει την 1060.

Αυτό που αρκετοί αναφέρετε εδώ με το Overclocking παιδιά, συγγνώμη αλλά προσωπικά δεν μπορώ να συγκρίνω δύο κάρτες γραφικών και να βάλω στην εξίσωση το Overclocking. Out of the Box να συγκρίνουμε τα προϊόντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοει απλα,αυτο που ελεγα πριν.

Η nvidia στη σειρα 10Χ0 εκοψε shaders και παραλληλα ανεβασε αρκετα τα ρολογια για να παρει τις παραπανω επιδοσεις που ηθελε για να δικαιολογησει νεα γενια.

Για αυτο και η 10Χ0 δε παιρνει πολυ oc ενω η 9Χ0 παιρνει.

Και για αυτο λεει ο Michael οτι ειναι το πασκαλ ειναι maxwell με steroids.

Η ιδια αρχιτεκτονικη ειναι σχεδον.

Απλα στην 980 πχ τα ρολογια ειναι εκει και περιμενουν να τα ανεβασεις για να παρεις επιδοσεις ενω στη 1060 ,επειδη ειναι ηδη ψηλα δεν εχεις περιθωριο.παραλληλα εχουν κλειδωθει και οι shaders κτλ.

Η nvidia απλα εκανε την αναλογια clocks/shaders ετσι ωστε της 1060 να βγαζει ιδια αποδοση με της 980.

Σα να παιρνεις ενα αυτοκινητο να το ελαφραινεις και να τους βγαζεις ιππους.

Παρομοιες επιδοσεις με ενα πιο βαρυ και πιο δυνατο αυτοκινητο θα εχει.

Τους ιδιους χρονους θα εχεις.

Αλλα στο πιο δυνατο τα περιθωρια βελτιωσης του μοτερ θα ειναι πιο μικρα(αφου για να αντισταθμισει το βαρος-shaders το εχεις βαλει να δουλευει πιο ψηλα),εφοσον και τα δυο φορανε τα ιδια μοτερ.

 

 

ΥΓ.Αυτα δε τα εχω διαβασει καπου,λεω τι εχω καταλαβει μετα απο τοσο διαβασμα και reviews που εχω διαβασει αυτες τις μερες,που ψαχνω και εγω τι καρτα να παρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αρκετοί αναφέρετε εδώ με το Overclocking παιδιά, συγγνώμη αλλά προσωπικά δεν μπορώ να συγκρίνω δύο κάρτες γραφικών και να βάλω στην εξίσωση το Overclocking. Out of the Box να συγκρίνουμε τα προϊόντα.

 

 

Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο, απλά οι περισσότερες 980 έχουν δυνατό factory OC out of the box. Αντίθετα στο Pascal τα stock clocks είναι πολύ κοντά στο μέγιστο τους, το οποίο αν και για μένα είναι θετικό δίνει κάποια λανθασμένα συμπεράσματα στα benchmarks.

 

Η 1060=980 είναι αποδεδηγμενο από όλα τα Benchmarks. Τα specs δεν λένε τπτ. Αν είναι έτσι η Fury X θα ήταν μιλια μακριά από την 980Τι.

 

Η Fury X έχει τελείως διαφορετική αρχιτεκτονική ενώ το Pascal είναι incremental upgrade. Επίσης οι κάρτες της AMD είχαν πολλά προβλήματα με τους drivers μέχρι τώρα και δεν προσέγγιζαν το theoretical maximum performance. Αυτό φαίνεται να αλλάζει βέβαια αν και με το "mobile" 14nm they can only get so far. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε το design, θα πρέπει να σε ενδιαφέρει να κρατάει τα ρολόγια η κάρτα και δυστυχώς οι FE δεν τα κρατάνε(Μιλάω για τα boost clocks).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NVIDIA GeForce GTX 1050 specifications leaked @videocardz

 

768 cuda cores, 128bit δίαυλος και 1380MHz boost clock. Αρκετά χαμηλά ρολόγια σε σχέση με τις υπόλοιπες pascal (αν δεν είναι λάθος η ένδειξη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...