Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα στο ερώτημα που έχουν πολλοί στο τι κάρτα να επιλέξει κάποιος 980 ti η 1070?η απάντηση είναι 1070 γτ έχει παραπάνω μνήμη. ..φοράει καινούργιο επεξεργαστή...εχει άλλη τεχνολογία....κ η nvidia είναι φυσιολογικό για το επόμενο έτος να ασχοληθεί με οδηγούς κ βελτιωσεις πάνω στην 1070 ως καινούργιο μοντέλο. Κατι το οποίο συνεπάγεται με παραπάνω frame

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι ακριβή φίλε μου συμφωνώ....είναι κάρτα για απαιτητικούς χρήστες. Κ εγω έκλαψα λίγο που τα έδωσα για την msi gtx 1080x αλλά δεν μετάνιωσα καθόλου βλέποντας όλα τα παιχνίδια να παίζουν σε 3ψηφια frame

Αν βρεθεί τέτοια ευκαιρία εννοείται φίλε μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα στο ερώτημα που έχουν πολλοί στο τι κάρτα να επιλέξει κάποιος 980 ti η 1070?η απάντηση είναι 1070 γτ έχει παραπάνω μνήμη. ..φοράει καινούργιο επεξεργαστή...εχει άλλη τεχνολογία....κ η nvidia είναι φυσιολογικό για το επόμενο έτος να ασχοληθεί με οδηγούς κ βελτιωσεις πάνω στην 1070 ως καινούργιο μοντέλο. Κατι το οποίο συνεπάγεται με παραπάνω frame

 

Μη ξεχνάμε και την χαμηλότερη κατανάλωση και θερμοκρασίες..μετράνε κι αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι ακριβή φίλε μου συμφωνώ....είναι κάρτα για απαιτητικούς χρήστες. Κ εγω έκλαψα λίγο που τα έδωσα για την msi gtx 1080x αλλά δεν μετάνιωσα καθόλου βλέποντας όλα τα παιχνίδια να παίζουν σε 3ψηφια frame

Αν βρεθεί τέτοια ευκαιρία εννοείται φίλε μου

Ναι εντάξει. Σε 1080p και 1440p...

Εμένα δεν με άφησε ικανοποιημένο για τα χρήματα της. Πάλι η 1070 είναι καλύτερη επιλογή νομίζω. Μικρή διαφορά απόδοσης σε σχέση με την τιμή η 1080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ίσως..αλλά σκέψου όσο μεγαλύτερη κατανάλωση τόσο μεγαλύτερο tdp. Για παράδειγμα εμένα με ενοχλεί που το tower μου ψήνει τα πόδια τώρα το καλοκαίρι όταν παίζω bf4. Και φαντάσου δεν έχω και καμιά θερμάστρα gpu(Asus GTX 670 με 180W κατανάλωση). Επίσης δεν έχω κλιματισμό οπότε για μένα παίζει ρόλο και αυτό. Δε θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν άμα είχα 390X  :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά οτι δίνεις παίρνεις

Αν μιλαμε για 800ευρω gtx 1080 τοτε οχι δεν ισχυει αυτο που γραφεις. Η να στο θεσω πιο απλα,προσπαθησε να μου δικαιολογησεις τα 330ευρω διαφορα που εχει απο μια gtx 1070 απο Ελλαδα κιολας που ειναι λιγο ακριβοτερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

870 έχει στην Ελλάδα. ..680 έχει εξωτερικό. Δεν υπάρχει δικαιολογία γιαυτο που συμβαίνει στην Ελλάδα συμφωνω μαζί σου . εγώ προσωπικά όμως δεν θα αγόραζα κάρτα απο εξωτερικό γτ αν μια στο εκατομμύριο σ πάθει κάτι θα κάτσεις κανα μήνα χωρίς υπολογιστή.

Τώρα όσο αφορά τα 330 ευρώ διάφορα....να μην στα βάλω 330....για μένα το πολύ 250 έπρεπε να ήταν. Καταρχήν είναι χρονισμενη η 1080 πολύ υψηλότερα σε σχέση με την 1070...φοράει μνήμες ddr5x ενώ η 1070 ddr5....κ το πιο βασικό θα δεις 20 frame παραπάνω στην 1080...πιστεύω οτι απέχουν οι 2 κάρτες....

Αλλά κυρίως αυτό που πληρώνει ο καταναλωτής είναι το ενα σκαλί παραπάνω στη μνήμη. ...απο ddr5 σε ddr5x που φοράει η 1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το 25% διαφορά δεν το λες μικρή..

Μικρή διαφορά τα 20 frame? ?

Εεε... 20% με το ζόρι. Σε κάποια παιχνίδια η διαφορά είναι πολύ μικρότερη.

https://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_1070/24.html

http://www.guru3d.com/articles-pages/nvidia-geforce-gtx-1070-review,1.html

 

870 έχει στην Ελλάδα. ..680 έχει εξωτερικό. Δεν υπάρχει δικαιολογία γιαυτο που συμβαίνει στην Ελλάδα συμφωνω μαζί σου . εγώ προσωπικά όμως δεν θα αγόραζα κάρτα απο εξωτερικό γτ αν μια στο εκατομμύριο σ πάθει κάτι θα κάτσεις κανα μήνα χωρίς υπολογιστή.

Τώρα όσο αφορά τα 330 ευρώ διάφορα....να μην στα βάλω 330....για μένα το πολύ 250 έπρεπε να ήταν. Καταρχήν είναι χρονισμενη η 1080 πολύ υψηλότερα σε σχέση με την 1070...φοράει μνήμες ddr5x ενώ η 1070 ddr5....κ το πιο βασικό θα δεις 20 frame παραπάνω στην 1080...πιστεύω οτι απέχουν οι 2 κάρτες....

Αλλά κυρίως αυτό που πληρώνει ο καταναλωτής είναι το ενα σκαλί παραπάνω στη μνήμη. ...απο ddr5 σε ddr5x που φοράει η 1080

Δεν έχεις να βάλεις μία άλλη μέχρι να έρθει; Καταρχάς δεν έχει iGPU;

Πληρώνεις το κάτι παραπάνω και είναι λογικό. Αν θες λίγο χαμηλότερες επιδόσεις αλλά να είσαι ωστόσο στο ίδιο tier πας σε 1070.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί τα ελληνικά καταστήματα έχουν τρομερό RMΑ και ξεμπερδεύεις στην βδομάδα. Αν γνωρίζεις 1000φορές καλύτερα amazon.

 

Ρε παλικάρια καμια μικρή θα δούμε? Απο τις Kepler έχουν να βγάλουν #40 (πχ GT740)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

870 έχει στην Ελλάδα. ..680 έχει εξωτερικό. Δεν υπάρχει δικαιολογία γιαυτο που συμβαίνει στην Ελλάδα συμφωνω μαζί σου . εγώ προσωπικά όμως δεν θα αγόραζα κάρτα απο εξωτερικό γτ αν μια στο εκατομμύριο σ πάθει κάτι θα κάτσεις κανα μήνα χωρίς υπολογιστή.

Τώρα όσο αφορά τα 330 ευρώ διάφορα....να μην στα βάλω 330....για μένα το πολύ 250 έπρεπε να ήταν. Καταρχήν είναι χρονισμενη η 1080 πολύ υψηλότερα σε σχέση με την 1070...φοράει μνήμες ddr5x ενώ η 1070 ddr5....κ το πιο βασικό θα δεις 20 frame παραπάνω στην 1080...πιστεύω οτι απέχουν οι 2 κάρτες....

Αλλά κυρίως αυτό που πληρώνει ο καταναλωτής είναι το ενα σκαλί παραπάνω στη μνήμη. ...απο ddr5 σε ddr5x που φοράει η 1080

Τα 250 με 300ευρω ομως αν τα βαλεις στην επομενη αναβαθμιση καρτας γραφικων εχεις καλυτερες επιδοσεις σε βαθος χρονου απο το να τα δωσεις μαζεμενα στην 1080 αυτο ειναι το θεμα.Τα ιδια φυσικα και με την προηγουμενη περιπτωση 970 και 980 και παει λεγοντας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...