Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ή απλα δεν εχουν καμια αλλη ουσιωδη υποχρεωση οπως εγω! :P

 

Aν κάνεις ταυτόχρονα ότι άλλο κάνει ένας μέσος νέος στην ηλικία σου και πάντα σε λογικά πλαίσια τότε είσαι μάγκας. Αν κάποιος όπως στερείται εξόδους, διασκέδαση, διακοπές ή οτιδήποτε άλλο σχετικό, τότε δικαίωμα φυσικά του καθένα, αλλά τα νιάτα είναι μόνο μια φορά....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιστεύω οτι δεν υπάρχει κάποιος εδώ μέσα ο οποίος να στερείται διακοπές για να πάρει κάρτα γραφικών..εάν υπάρχει κρουω τους κώδωνες..

απλά πολύ καλά το εθεσες υπάρχει κάποια οικονομική άνεση που του επιτρέπει να προχωρήσει στην αναβάθμιση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας όπως την βρίσκει μάγκες. Άλλος δεν γουστάρει διακοπές, καφέδες κτλ είναι κλειστός χαρακτήρας του αρέσει το gaming ή το ψάρεμα και πάει λέγοντας. Σημασία έχει να είναι ευτυχισμένος.

 

Εγώ από την άλλη παίζω πχ ένα παιχνίδι 2-3 μήνες γιατί κάνω λίγο από όλα. Εκτός από το τρέξιμο και ποδήλατο που "χάνω" ώρες με το τσουβάλι.

 

Συγνώμη για το off topic.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι φίλε μου τι θέλεις από ένα pc.εγω προσωπικά θέλω να εχει την τελευταία λέξη της τεχνολογίας γτ είμαι απαιτητικός gamer.γιαυτο κ πηρα 1080 πληρωνοντας το ανάλογο κόστος.αν ήθελα ενα πιο χαλαρό σύστημα θα καθόμουν με την 970 που είχα.

Ο καθένας αγοράζει με βάση τις απαιτήσεις του κ την οικονομική του δυνατότητα.

Τώρα τα 250 με 300 κατοστάρικα παραπάνω δεν τα λιπηθηκα καθόλου γτ το σύστημα κ οι επιλογές μ με δικαίωσαν με τις επιδόσεις του.

Καλύτερες επιδόσεις σε βάθος χρόνου δεν νομίζω αν επιλέγω δεύτερες κάρτες γραφικών .....πιο γεμάτη τσέπη σε βάθος χρόνου σίγουρα

Αλλά δυστυχώς οι top κάρτες πληρώνονται ακριβά στην Ελλάδα

Το πρωτο που εγραψες(και τονισα παραπανω) ειναι απολυτα σεβαστο και κατανοητο.

 

Για τα περι απαιτητικου gamer και αγορα ακριβης καρτας οπως ειπε και ο Psycho θα μου επιτρεψεις να γελασω κυριως για 2 λέξεις.Console ports.

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/72619-nvidia-geforce-gtx-1080-review-19.html

https://www.techpowerup.com/reviews/Performance_Analysis/Deus_Ex_Mankind_Divided/5.html

 

Επισης δεν καταλαβες τι εννοω με το βαθος χρονου. Αν καποιος προτιμησε την 970 πριν 2 χρονια απο την 980 που ειχαν σχεδον ιδιες τιμες με την τωρινη 1070 και 1080,με τα χρηματα που θα γλυτωνε αν τα εβαζε τωρα θα χτυπαγε μια 1070 η οποια προφανως ειναι δυνατοτερη απο την 980 και αρα και παλι κερδισμενος βγαινει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν υπάρχει λογική σε αυτο που λες. ..με το σκεπτικό το δικό σ δεν θα αγορασει ποτέ κανείς μια τοπ καρτα....εννοείς δλδ να μην επαιρνα την 1080 να κρατήσω τα χρήματα μ κ να παρω του χρόνου κατι άλλο2ρης κατηγορίας που θα βγει . τέλος πάντων προσωπικά δεν μετάνιωσα για την αγορά μ κ πρωτεινω μόνο σε αυτούς που έχουν απαιτήσεις κ την οικονομική δυνατότητα να την αγοράσουν.κ μια συμβουλή σταματήστε να παπαγαλιζετε τις αρνητικες δημοσιευσεις της κάθε σελίδας για τις τοπ καρτες πιυ βγαίνουν.χωρις να τεσταρετε μια κάρτα μην βγαζετε συμπεράσματά. Το καλύτερο θα ηταν να ρωτήσετε αυτους που την αγόρασαν να σας πουν την εμπειρία τους.γτ απο utube κ ιστοσελιδες συμπεράσματα δεν βγαίνουν....κ κάνετε κακο σε μελλοντικους αγοραστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 15 χρόνια στην ati - amd, θα περάσω για πρώτη φορά στην πράσινη. Η φυσική επιλογή μου θα ήταν η 1060 (6gb). Κοιτάω όλα τα sites πανευρωπαϊκά. Πέρα μιας προσφοράς προ 2 ημερέων του caseking της gigabyte dual fan που με τα μεταφορικά έβγαινε στα 270, πλέον για μια αξιοπρεπή υλοποίηση οι τιμές παίζουν 320-340, είτε παραγγείλεις από Ελλάδα, είτε από έξω (με τα μεταφορικά).

 

Το θέμα τώρα είναι το εξής. Αν είναι να δώσω 340 για τη 1060 g1 gaming, γιατί να μη δώσω άλλα  70 για μια κορυφαία υλοποίηση 980tι?

Προβληματίζομαι... 20% παραπάνω χρήματα για 23% παραπάνω performance (not bad), αλλά και διπλάσια κατανάλωση.

 

Πολύ φοβάμαι ότι σύντομα θα ξεστοκαριστούν και οι 980 - 980ti και θα ανέβουν κι άλλο οι τιμές σε 1060-1070.

Πάντως η τεράστια διαφορά τιμών ανάμεσα στις 3gb και 6gb 1060 είναι εξωφρενική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 980Τι οντως ηδη εχουν ξεκινησει να ξεστοκαρουν...

Η τα σκας και τσιμπας μια Evga hybrid στα 420 η κατ εμε περιμενεις μπας και βγει καμια προσφορα παλι καμια 1060.

Η αληθεια ειναι οτι στα 270 ηταν παααρα πολυ καλη τιμη,δεδομενου βεβαια του επιπεδου των τιμων των υπολοιπων καρτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι δεν υπάρχει κάποιος εδώ μέσα ο οποίος να στερείται διακοπές για να πάρει κάρτα γραφικών..εάν υπάρχει κρουω τους κώδωνες..

απλά πολύ καλά το εθεσες υπάρχει κάποια οικονομική άνεση που του επιτρέπει να προχωρήσει στην αναβάθμιση..

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται περίεργο ειλικρινά.Όπως υπάρχουν άτομα που δουλεύουν για 600 ευρώ και έχουν κινητό 600-700 ευρώ , αμάξι με δόσεις και σπίτι με δάνειο έτσι υπάρχουν άτομα που στερούνται για να πάρουν μια gpu ή οποιοδήποτε άλλο προιόν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται περίεργο ειλικρινά.Όπως υπάρχουν άτομα που δουλεύουν για 600 ευρώ και έχουν κινητό 600-700 ευρώ , αμάξι με δόσεις και σπίτι με δάνειο έτσι υπάρχουν άτομα που στερούνται για να πάρουν μια gpu ή οποιοδήποτε άλλο προιόν.

Γιαλαντζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται περίεργο ειλικρινά.Όπως υπάρχουν άτομα που δουλεύουν για 600 ευρώ και έχουν κινητό 600-700 ευρώ , αμάξι με δόσεις και σπίτι με δάνειο έτσι υπάρχουν άτομα που στερούνται για να πάρουν μια gpu ή οποιοδήποτε άλλο προιόν.

 

Κοίτα είναι γνωστό ότι βιοτικό επίπεδο σημαίνει να αγοράζεις πράγματα που δεν χρειάζεσαι πραγματικά, με λεφτά που δεν έχεις στην ουσία για να εντυπωσιάσεις ανθρώπους που ούτε καν χωνεύεις. Πέρα από τέτοιου είδους αμπελοφιλοσοφίες όμως η μεγαλύτερη πλειοψηφία με τέτοιους μισθούς σήμερα δεν έχουν πλέον περιθώρια για τέτοιες πολυτέλειες, εκτός βέβαια εκείνων που χρωστάνε πραγματικά της Μιχαλούς και είναι υποψήφιοι για πολλαπλές κατασχέσεις....Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιος τις υποχρεώσεις του μέσου όρου με τους σημερινούς φορο-ανασκολοπισμούς να έχει τα περιθώρια για τέτοιες πολυτέλειες, εκτός αν τρέφεται από το γκαζόν του γείτονα, αλλάζει εσώρουχα μια φορά την βδομάδα από την ανάποδη και πλένεται μόνο όταν βρέχει. 

Μετά από 15 χρόνια στην ati - amd, θα περάσω για πρώτη φορά στην πράσινη. Η φυσική επιλογή μου θα ήταν η 1060 (6gb). Κοιτάω όλα τα sites πανευρωπαϊκά. Πέρα μιας προσφοράς προ 2 ημερέων του caseking της gigabyte dual fan που με τα μεταφορικά έβγαινε στα 270, πλέον για μια αξιοπρεπή υλοποίηση οι τιμές παίζουν 320-340, είτε παραγγείλεις από Ελλάδα, είτε από έξω (με τα μεταφορικά).

 

Το θέμα τώρα είναι το εξής. Αν είναι να δώσω 340 για τη 1060 g1 gaming, γιατί να μη δώσω άλλα  70 για μια κορυφαία υλοποίηση 980tι?

Προβληματίζομαι... 20% παραπάνω χρήματα για 23% παραπάνω performance (not bad), αλλά και διπλάσια κατανάλωση.

 

Πολύ φοβάμαι ότι σύντομα θα ξεστοκαριστούν και οι 980 - 980ti και θα ανέβουν κι άλλο οι τιμές σε 1060-1070.

Πάντως η τεράστια διαφορά τιμών ανάμεσα στις 3gb και 6gb 1060 είναι εξωφρενική.

 

Αν είναι να δώσεις 410 για μια [980ti-περσινά ξινά σταφύλια] γιατί να μην πας μια και καλή σε μια 1070; Το κόστος για την τελευταία μεν είναι μεγαλύτερο αλλά η κατανάλωση σε καμία περίπτωση δεν διπλασιάζεται σε σχέση με την 1060. 

 

Προσωπικά το θεωρώ αντιδεοντολογικό να λέω στους χρήστες να περιμένουν, αλλά επειδή με μαθηματική ακρίβεια θα μειωθεί το κόστος κατασκευής αρχή της επόμενης χρονιάς όποιος δεν βιάζεται θα πάρει τις ίδιες αυτές κάρτες αρχές του 17' με αρκετά λογικότερες τιμές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η 980Ti χτυπάει 1450-1500Mhz πυρήνα και πλησιάζει επικίνδυνα μια 1080.

 

Εκτός του ότι δεν τα χτυπάνε όλες οι 980Ti με αυτή την πολλά υποσχόμενη ευκολία, όταν τις χτυπάνε εκτοξεύεται και η κατανάλωση. Εάν έναν χρήστη τον ενδιαφέρει η επάρκεια γιατί απλά δεν γουστάρει να έχει ένα φούρνο μικροκυμάτων να σβουρίζει διαρκώς δίπλα του θα προτιμήσει μια λύση που θα καταναλώνει ακριβώς το μισό ρεύμα σε πραγματικό χρόνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι με το 6ετιας (μπορεί και παραπάνω)  thermaltake toughpower 600w σε ένα silencio 550 κουτί τα πράγματα δεν είναι για να πολυζορίζονται.

 

Το ζητούμενο για μένα πάντα είναι η ισορροπία στο σύστημα μου. Ενεργοθερμική συμπεριφορά -  ακουστική - απόδοση. Χαλαρά θυσιάζω 3 frames για να μην με τρελαίνουν οι ανεμιστήρες. Κατά κάποιον τρόπο είναι και πιο ποιοτική gaming εμπειρία.

 

Την 980ti την σκέφτομαι κυρίως αυτές τις μέρες, γιατί άμεσα θα εξαφανιστεί και όντως για τώρα προσφέρει το καλύτερο value for money, στα 420.

 

Αν βρω καλή υλοποίηση 1060 (6gb) στα 270-280 τις επόμενες μέρες έχω τσιμπήσει άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...