Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί να σπαταλησει κάποιος τόσο χρήματα(1600€) για 50-50 και να αγχωνεται αν θα το κάνει optimize ο dev για sli? . Με τα ίδια χρήματα παίρνεις την κάρτα(TITAN PASCAL) που αυτήν την στιγμή είναι TOP NOTCH(που λέμε και στου χουριο) και με συνδυασμό ultra-high στο 4Κ βγάζεις 50-60fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα πρόσφατα παιχνίδια έρχονται με μια χαρά SLI υποστήριξη και το 1080 SLI είναι αρκετά πάνω από την Titan X Pascal.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα πρόσφατα παιχνίδια έρχονται με μια χαρά SLI υποστήριξη και το 1080 SLI είναι αρκετά πάνω από την Titan X Pascal.

 

Έ προφανώς. Όπως και 2 rx 480 ειναι ίσες με την GTX 1080 αλλά που το νόημα? Ίδια λεφτά και δεν ξες αν όλα θα έρθουν με καλή υποστήριξη Sli. Μπορεί 5 νέα παιχνίδια να είναι άψογα με sli και και τα επόμενα 2 να χουν 30 fps/1080P/Ultra. Είναι κάτι πολύ ρευστό ακόμα. Μετά από μια μεγάλη πλειοψηφία παιχνιδιών που υποστηρίζουν SLI/CROSSFIRE άψογα, μπορείς να λες με σιγουριά ότι το SLI αξίζει 100%.

 

 

 

Το quantum break εκανε κάτι βουτιές με sli/crossfire configuration, ούτε δύτης να ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι της άποψης μια top-end sGPU παρά SLI/CF με μεσαίες κάρτες. Δηλαδή η διπλή λύση αυτή τη στιγμή για μένα έχει νόημα μόνο αν κάνεις έστω 1070 SLI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι της άποψης μια top-end sGPU παρά SLI/CF με μεσαίες κάρτες. Δηλαδή η διπλή λύση αυτή τη στιγμή για μένα έχει νόημα μόνο αν κάνεις έστω 1070 SLI.

Σαν παράδειγμα το έθεσα. Αλλα, ΑΝ από εδώ και μπρος ΌΛΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΊΔΙΑ, η έστω το 90% των AAA θα υποστηρίζει 100% άψογα SLI/CF, τότε και RX 460 CF θα αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις SLI με μεσαίας κατηγορίες κάρτες κερδίζεις χρήματα καθώς πιάνεις τις επιδόσεις την High End της σειράς.
Φυσικά υπάρχουν περιορισμοί όπως ότι πρέπει να περιμένεις κάποιες φορές ώστε να υπάρξει υποστήριξη για multiGPU και κάποιες άλλες φορές δεν υπάρχει καθόλου υποστήριξη.

Ακόμα ένας περιορισμός είναι ότι διπλασιάζεις τις πιθανότητες βλάβης. Αν χαλάσει μία κάρτα δεν σου κάνουν αντικατάσταση και την άλλη.

Αυτοί είναι οι λόγοι που με ενοχλεί η κίνηση της nvidia να μην επιτρέπει το SLI στα χαμηλότερα tiers καρτών. Δεν έχει λόγο, αφού υπάρχουν περιορισμοί, τι φοβάται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ sGPU για να ξέρω ότι η κάρτα μου θα βαρέσει 99-100% κατευθείαν μόλις βγει ένα παιχνίδι και να 'χω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

CF/SLI/mGPU = Plug and Pray

SingleGPU = Plug and Play

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ sGPU για να ξέρω ότι η κάρτα μου θα βαρέσει 99-100% κατευθείαν μόλις βγει ένα παιχνίδι και να 'χω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

CF/SLI/mGPU = Plug and Pray

SingleGPU = Plug and Play

Δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, μην ακούς αυτά που λένε οι περισσότεροι στα Fora.

Εδώ νέα παιχνίδια βγαίνουν και θέλουν Patches για να στρώσουν ακόμα και με Single GPU.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έ προφανώς. Όπως και 2 rx 480 ειναι ίσες με την GTX 1080 αλλά που το νόημα? Ίδια λεφτά και δεν ξες αν όλα θα έρθουν με καλή υποστήριξη Sli. Μπορεί 5 νέα παιχνίδια να είναι άψογα με sli και και τα επόμενα 2 να χουν 30 fps/1080P/Ultra. Είναι κάτι πολύ ρευστό ακόμα. Μετά από μια μεγάλη πλειοψηφία παιχνιδιών που υποστηρίζουν SLI/CROSSFIRE άψογα, μπορείς να λες με σιγουριά ότι το SLI αξίζει 100%.

 

 

 

Το quantum break εκανε κάτι βουτιές με sli/crossfire configuration, ούτε δύτης να ήταν.

 

Η διαφορά είναι πως η Titan Pascal είναι υπερβολικά overpriced για το +20-25% performance που δίνει πάνω από την 1080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, μην ακούς αυτά που λένε οι περισσότεροι στα Fora.

Εδώ νέα παιχνίδια βγαίνουν και θέλουν Patches για να στρώσουν ακόμα και με Single GPU.

 

Δεν είπα ότι είναι άσχημα τα πράγματα, απλά είναι χειρότερα από το να 'σαι με sGPU.

Η διαφορά είναι πως η Titan Pascal είναι υπερβολικά overpriced για το +20-25% performance που δίνει πάνω από την 1080.

 

Το ίδιο ισχύει και για την 1080 σε σχέση με την 1070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...