Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://geizhals.eu/

 

Οι τιμές είναι αυτές που είπα όπως δείχνει το παραπάνω site το οποίο είναι γνωστό.

 

Μεταφορικά έχουν και στην Ελλάδα(όχι τόσο πολλά αλλά έχουν) και χειρότερο service στις περισσότερες περιπτώσεις όπως πολλοί ξέρουν εδώ μέσα.

Με τα μεταφορικά στην ευρώπη η πιο φθηνή 1080 είναι 60 ευρώ φθηνότερη από την πιο φθηνή 1080 στην ελλάδα.

Τώρα αν θέλετε να στηρίξετε ελληνικές εταιρίες είναι δικαίωμά σας να πληρώνετε παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τιμές εγώ δεν κοιτάω Ελλάδα πλέον. Η 1080 ξεκινάει από 600€ και η 1070 από 400€ στην Ευρώπη. Την  1080ΤΙ την βλέπω στα 750 ευρώ με ίσως μια πτώση τιμής στην 1080.

Από θέμα επιδόσεων πιστεύω η 1080ti θα είναι γύρω στο 20% πιο γρήγορη από την 1080 αλλά η TI θα έχει μεγαλύτερες δυνατότητες μέσω OC.

Το ''΄ξεκιναει'' δεν λεει και πολλα. Το θεμα ειναι τα συγκεκριμενα μοντελα που ενδιαφερουν τον κοσμο ποσο πωλουνται στην μια και ποσο στην αλλη. Επισης οτι κερδιζεις τωρα θα το χασεις εν μερη στην μεταπωληση,ειδικα αν μιλαμε για καρτες με 3ετη εγγυηση. Δεν θελω να το αναλυσω παραπανω το θεμα γιατι δεν ειναι για αναλυση/κουβεντα,απλα ας πουμε οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως τα δειχνουν καποιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ''΄ξεκιναει'' δεν λεει και πολλα. Το θεμα ειναι τα συγκεκριμενα μοντελα που ενδιαφερουν τον κοσμο ποσο πωλουνται στην μια και ποσο στην αλλη. Επισης οτι κερδιζεις τωρα θα το χασεις εν μερη στην μεταπωληση,ειδικα αν μιλαμε για καρτες με 3ετη εγγυηση. Δεν θελω να το αναλυσω παραπανω το θεμα γιατι δεν ειναι για αναλυση/κουβεντα,απλα ας πουμε οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως τα δειχνουν καποιοι.

To θέμα το καθορίζεις πιο είναι εσύ σαν τί ακριβώς; Είναι θέμα υποκειμενικής επιλογής για κάθε χρήστη και οι χρήστες έχουν δικαίωμα να ξέρουν όλα τα δεδομένα και να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα. Και οι δυο μας απλά λέμε τις απόψεις μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα επιλογής και οι χρήστες έχουν δικαίωμα να ξέρουν όλα τα δεδομένα και να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα. Και οι δυο μας απλά λέμε τις απόψεις μας.

 

 

Ο χρηστης που μπορει και θελει να αγορασει απο εξωτερικο ειναι πανω κατω ενημερωμενος και γνωριζει τι παιζει και με την αγορα της καρτας και με την μεταπωληση και με το rma. 

Οι τιμες στην Ελλαδα εχουν μονο αξιοσημειωτες διαφορες την αρχικη περιοδο κυκλοφοριας ενος προιοντος λογω κακης διαθεσιμοτητας(και εν μερη και των capital control που εξακολουθουμε να εχουμε),οταν φτιαξει η διαθεσιμοτητα ειναι πανω κατω στα ιδια. 

 

 

 

Δεν υπαρχει λογος βεβαια να το αναλυουμε παραπανω ή να μιλαμε για αυτο γιατι ειναι κατι το γενικο και δεν ειναι επι του θεματος κατι ουσιαστικο.

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι η 1080ti θα εμφανιστει απο του χρονου λογικα μεσα στο πρωτο 2-3μηνο λογικα,και ναι τις πρωτες μερες το ενδιαφερον θα ειναι σε τι τιμες παιζει στο εξωτερικο λογω διαθεσιμοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το TI θα έχει μεγαλύτερες δυνατότητες μέσω OC.

Αυτό που το στηρίζεις? Gp104 δεν φοράει και αυτή ?

Επεξ/σία από mike299
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο % παραπάνω απόδοση από μια 1080 αναμένεται να έχει η ti;

Τιμή 1000ε να φανταστώ αφού η 1080 είναι στα 700+;

Εξαρταται σε τι απευθυνεται. Για 4κ ultra 60 fps θα πρεπει να την κανουν τουλαχισιτον 50% πιο γρηγορη απο την 1080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 4κ ultra 60 fps θα πρεπει να την κανουν τουλαχισιτον 50% πιο γρηγορη απο την 1080.

 

δλδ να πιάνει 90fps?

 

Θυμησέ μου πόση διαφορά έχει η 1080 με την Titan Pascal σε 4Κ...

 

perfrel_3840_2160.png

 

Άρα θες μια κάρτα που θα κοστίζει κάπου ανάμεσα σε 1080 και τα Titan X Pascal να έχει καλύτερες επιδόσεις από την ακριβότερη της...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν τα custom μοντέλα κάνουν OC σαν την 980Ti, θα την ξεσκίσει την Titan X που δεν έρχεται με custom cooler. Κατά τα άλλα, μ' αρέσει που απαντάς σοβαρά στον Oroku. Με το bios update που έβγαλε η EVGA, τα RPM αυξήθηκαν αρκετά. Πριν με 90% έφτανε τα 2200RPM και τώρα παίζει στα ~2900.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν τα custom μοντέλα κάνουν OC σαν την 980Ti, θα την ξεσκίσει την Titan X που δεν έρχεται με custom cooler. Κατά τα άλλα, μ' αρέσει που απαντάς σοβαρά στον Oroku. Με το bios update που έβγαλε η EVGA, τα RPM αυξήθηκαν αρκετά. Πριν με 90% έφτανε τα 2200RPM και τώρα παίζει στα ~2900.

 

Ετοιμασου και για καινουργια memory thermal pads γιατι δεν εχει τελειωμο το θεμα με τις FTW.....

http://forums.evga.com/gaps-between-vram-chips-and-the-stock-thermal-pads-on-the-midplate-m2570619.aspx

 

Εκτος απο τα pads για midplate και backplate τωρα θα δινουν και για τα memory ic's....

Mega fail :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα και εγω το καινουριο bios στην gigabyte 1070 g1 gaming(αν και δεν ειχα κανενα θεμα).

Η διαδικασια απλουστατη,απλως κατεβαζεις το καινουριο bios και εκτελεις το προγραμμα.Στην συνεχεια ολα γινονται αυτοματα...

Απο απορια και μονο υστερα απο λιγο ψαξιμο στο google εβαλα ενα +130 στην gpu και +350 στις μνημες(micron),δεν πειραξα ρευματα,ετρεξα ενα firestrike και ολα ηταν σταθερα...

Επειδη ομως θεωρω οτι το overclocking δεν δινει πολλα(ενα +5%+)και θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο το γυρισα σε default ρυθμισεις...

Παντως η gigabyte εχει κανει καλη δουλεια,και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την επιλογη μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φήμες λένε ότι η NV έβαλε Micron στις 1070 για να μην OC-άρουν πολύ(Εξού και το λιγότερο ρεύμα το οποίο προκαλούσε crashes ακόμα και σε stock clocks για κάποιους) και φτάνουν τις 1080 που πιστεύω έχει βάση γιατί όντως αν πέσεις σε καλό πυρήνα και μνήμες φτάνεις μια 1080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να ασχοληθώ με τα pads..Τα temps σε gaming είναι μια χαρά.

 

Ντάξει μια χαρά είναι είναι η καρτούλα σου. Παρά ταύτα μπορείς να βάλεις τα pads (όχι ότι χρειάζονται),

έτσι για τον φόβο των ιουδαίων ή των δαναών αναλόγως κομματικών πεποιθήσεων.

 

 

Περασα και εγω το καινουριο bios στην gigabyte 1070 g1 gaming(αν και δεν ειχα κανενα θεμα).

Η διαδικασια απλουστατη,απλως κατεβαζεις το καινουριο bios και εκτελεις το προγραμμα.Στην συνεχεια ολα γινονται αυτοματα...

Απο απορια και μονο υστερα απο λιγο ψαξιμο στο google εβαλα ενα +130 στην gpu και +350 στις μνημες(micron),δεν πειραξα ρευματα,ετρεξα ενα firestrike και ολα ηταν σταθερα...

Επειδη ομως θεωρω οτι το overclocking δεν δινει πολλα(ενα +5%+)και θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο το γυρισα σε default ρυθμισεις...

Παντως η gigabyte εχει κανει καλη δουλεια,και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την επιλογη μου..

 

Εννοείται ότι δεν είχες κανένα θέμα. Καλά έκανες και έβαλες το νεότερο bios.

Η επιλογή σου είναι εξαίρετη.

 

 

Θα αγοράσω κάρτα τον Δεκέμβρη.

Έχω καταλήξει στην

http://www.guru3d.com/articles-pages/zotac-geforce-gtx-1080-arcticstorm-review,1.html

https://www.youtube.com/watch?v=MwQ4N8ogLl8

Ελπίζω να μην έχει κάποιος φριχτή εμπειρία με τη συγκεκριμένη έκδοση, παρακαλώ αν κάποιος

έχει αρνητική εμπειρία με το συγκεκριμένο μοντέλο να το αναφέρει, μη μου πάρει ο αέρας 800τόσα ευρώ.

 

Δεδομένου ότι η αγορά θα γίνει Δεκέμβρη ή Γενάρη αξίζει να αναμείνω την φημολογούμενη(?)

κυκλοφορία της 1080ti(?)  ?

Έχει γίνει γνωστή η ημερομηνία κυκλοφορίας της 1080ti και οι επιδόσεις της ή είναι

<<pure speculation>> ότι διαβάζω σχετικά με την 1080ti?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...