Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά αφού η SC / ACX (απλή) είναι ουσιαστικά reference board με λιγότερα power phases από την FTW και με λιγότερο max power draw ( 170W sc/απλή - 215W η FTW ) αυτό δε θα έχει ως αποτέλεσμα να είναι λιγότερο ευπαθείς οι υλοποιήσεις αυτές στο πρόβλημα σε σχέση με τις FTW; 

οχι, ειπαν ολα το μοντελα με τον νεο Αcx Cooler παρουσιαζουν το ιδιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο οτι εχω καταλαβει,απλα κανανε βλακεια στο συστημα ψυξης.

οχι, μια χαρα ειναι το συστημα ψυξης, σε ενα κουτι με καλο airflow δεν θα εχει κανενα θεμα. Τα VRM αυτα ειναι σχεδιασμενα να λειτουργουν μεχρι 125-150 βαθμους C, απλα το θεμα ειναι οτι σε κανενα δεν αρεσει να βλεπει τετοια νουμερα, και καποιοι με πολυ stress test και κακα κουτια χωρις airflow καταφεραν να ψησουν τα VRM.To κακο ειναι οτι , ενω δεν κοστιζουν πρακτικα τιποτα για αυτους τα pads , αμελησαν να βαλουν και  εγινε τοσο ντορος με τις θερμοκρασιες, σε συνδιασμο με τα low rpm που ειχαν σχεδιασει την καρτα να τρεχει για ακουστικους λογους. Αν καποιος ειχε custom fan curve, δεν ειχε θεμα(εξου και το νεο BIOS). Εν τελη εκαναν μια ανοητη πατατα, καρτες 450+ ευρω δεν εβαλαν ενα VRM, μαγκες που το αναγνωρισαν(και για εμπορικους σκοπους), μπορουσαν καλλιστα να πουν οτι ειναι μεσα στα προτυπα λειτουργιας των VRM και δεν ειναι απαραιτητα, και ουτε στελνουμε τιποτα ουτε αναγνωριζουμε εγγυησεις (με το αντιστοιχο αντικτυπο στο ονομα και την αγορα τους βεβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λέω τόσο από θέμα βλαβών. Εντάξει αυτό είναι και θέμα τύχης.

Θέμα:
1) RMA (Είναι δυνατόν να πληρώνει ο πελάτης τα μεταφορικά και να περιμένει τόσο; )
2) Το θέμα με την ψύτκρα στη σειρά 9xx που δεν πάταγε σε όλο το GPU. Ναι μεν απέδιδε σωστά, αλλά θα μπορούσε και καλύτερα. Το θέμα δεν είναι μόνο κάτι να κάνει τη δουλειά του, το θέμα είναι να είναι σωστό.

3) Το θέμα τώρα με τα Thermal Pads που πρέπει ο χρήστης να τα βάλει...

4) Το θέμα με το Coil Whine.

Θέματα δηλαδή που είναι μετρήσιμα. Το ότι οι περισσότερες έχουν Coil Whine, δεν μου λέει κάτι. Όταν είσαι ο κορυφαίος και θες να λέγεσαι ο κορυφαίος, κάνεις τη διαφορά!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-

Για το 2 δεν ξερω κατι, οποτε δεν εχω αποψη.

για τα υπολοιπα

1)το RMA στην αμερικη το αναλαμβανουν αυτοι στην τωρινη περιπτωση,οπως και την τοποθετηση των pads αν δεν ξερεις(ετσι ειπαν τουλαχιστον)

3)οτι ειπα παραπανω. Τωρα αν εδω Ελλαδα/ Ευρωπη χρεωνουν αυτοι ή ο μεσαζων μεταφορικα (πχ το ελληνικο καταστημα), δεν το ξερω.

4)coil whine Ολες μπορουν να παρουσιασουν,ανεξαρτητως μαρκας/κατασκευαστη.

 

Ας κρατησουμε τα θετικα παντως, οτι δεχονται και αντικατασταση της καρτας, εστω και αν ειναι καπως τραβηγμενο το θεμα, που το 80% των χρηστων δεν παιζει να ζοριζε τοσο την καρτα ή και να το εκανε θα αλλαζε το προφιλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αισθητα χαμηλοτερη τιμη εδω και χρονια απο Asus ή msi δηλαδη δεν ειναι κατι αξιο αναφορας εκτως των αλλων?

Και σε θερμοκρασιες βεβαια τα παει πολυ καλα σε γενικες γραμμες.

 

(διορθωσε και την υπογραφη σου btw,μεχρι 5 γραμμες επιτρεπονται :P)

 

fanboy της τσεπης μου ειμαι προσωπικα(αν υπαρχει τετοιος ορος),και απο τις γνωστες Asus,msi,evga και gigabyte ως τωρα η τελευταια παντα με κερδιζε(παρολο που ηθελα φετος να δοκιμασω και καμια αλλη εταιρια)παλι λογω της αισθητα χαμηλοτερης τιμης της.Και για χρηματικη διαφορα μιλαμε για 75ευρω λιγοτερα απο msi και asus με τιμες απο το ιδιο καταστημα παντα.

 

Ναι, αλλα μην ξεχνας τι εκαναν στην Rx480 G1, ενω ειναι στο ιδιο Price Range με την 1060 G1 gaming, της εβαλαν κυριολεκτικα το μισο cooler με αποτελεσμα να ειναι χειροτερη απο μια reference rx480 και στις θερμοκρασιες και στην ποιοτητα, και τωρα, βγαζουν Version2. Και ποτε μα ποτε δεν αναγνωρισαν κατι

 

Λογικά αφού η SC / ACX (απλή) είναι ουσιαστικά reference board με λιγότερα power phases από την FTW και με λιγότερο max power draw ( 170W sc/απλή - 215W η FTW ) αυτό δε θα έχει ως αποτέλεσμα να είναι λιγότερο ευπαθείς οι υλοποιήσεις αυτές στο πρόβλημα σε σχέση με τις FTW; 

Εξαρτάτε, αφου εχει λιγοτερα power phases μπορει να σηκώνει τις ιδιες θερμοκρασιες αλλα παλι να μην ψυχετε γιατι το cooler δεν παταει με καποιο τροπο πανω στα mosfets

 

Απο οτι εχω καταλαβει,απλα κανανε βλακεια στο συστημα ψυξης.

Ναι, και οχι μονο εκει, αλλα και στα pads που δεν εβαλαν στο χαζο συστημα ψυξης τους, Στο link που εχω βαλει πριν 2 σελιδες θα δεις οτι ολα τα boards για 1070 απο gigabyte msi asus zotac εχουν αμεση επαφη με τα mosfets και δεν τα εχουν κρυμενα κατω απο midplates.

 

Δεν το λέω τόσο από θέμα βλαβών. Εντάξει αυτό είναι και θέμα τύχης.

 

Θέμα:

1) RMA (Είναι δυνατόν να πληρώνει ο πελάτης τα μεταφορικά και να περιμένει τόσο; )

2) Το θέμα με την ψύτκρα στη σειρά 9xx που δεν πάταγε σε όλο το GPU. Ναι μεν απέδιδε σωστά, αλλά θα μπορούσε και καλύτερα. Το θέμα δεν είναι μόνο κάτι να κάνει τη δουλειά του, το θέμα είναι να είναι σωστό.

3) Το θέμα τώρα με τα Thermal Pads που πρέπει ο χρήστης να τα βάλει...

4) Το θέμα με το Coil Whine.

 

Θέματα δηλαδή που είναι μετρήσιμα. Το ότι οι περισσότερες έχουν Coil Whine, δεν μου λέει κάτι. Όταν είσαι ο κορυφαίος και θες να λέγεσαι ο κορυφαίος, κάνεις τη διαφορά!

 

Και στην Ελλαδα μπορεις να κανεις Advanced RMA. 

-Το καλο, σου στελνουν την αντικατασταση της καρτας πριν τους στειλεις την ελλατοματικη 

 

-Το κακο, θελει εγγυηση μεσω paypal μεχρι να παραλαβουν την καρτα σου. Η αποστολη στη γερμανια της καρτας παει περιπου 25€

 

-Η ελπιδα. Μετα απο επικοινωνια μαζι τους μπορει να σου στειλουν με την παλια καρτα ενα postal note για να την στειλεις χωρις εξοδα. Επισης δεν ξερω εαν μετα απο επικοινωνια μπορει να δεχτουν το "cross shipping" μοντελο που εχουν στην Αμερικη, που στην ουσια δεν καταβαλεις εγγυηση μεσω paypal για το aRMA, αλλα τους δινεις αριθμο καρτας, σου κανουν μια μικρη χρεωση επιβεβαιωσης και σου χρεωνουν μονο εαν δεν παραλάβουν ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλα μην ξεχνας τι εκαναν στην Rx480 G1, ενω ειναι στο ιδιο Price Range με την 1060 G1 gaming, της εβαλαν κυριολεκτικα το μισο cooler με αποτελεσμα να ειναι χειροτερη απο μια reference rx480 και στις θερμοκρασιες και στην ποιοτητα, και τωρα, βγαζουν Version2. Και ποτε μα ποτε δεν αναγνωρισαν κατι

 

Μιλώντας πάντα για πράσινες κάρτες είπαμε τα παραπάνω για υλοποιήσεις gigabyte.....στην κόκκινη πλευρά στις προγενέστερες γενιές τα ηνία τα είχαν οι r9 290(x) trix/r9 390(x) nitro/ msi .....οι gigabyte στην κόκκινη πλευρά απλά υστερούν (και σε παλαιότερες γενιές και στην τωρινή).... σε θέμα υλοποίησης στην rx γενιά οι strix εκεί έχουν το πάνω χέρι αφήνοντας πίσω τον καλύτερο vendor της amd την nitro!Οι nitro και οι evga (σαν αποκλοιστικοί vendor έκαστος) απλά απογοήτευσαν στην νέα γενιά απλά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2 δεν ξερω κατι, οποτε δεν εχω αποψη.

για τα υπολοιπα

1)το RMA στην αμερικη το αναλαμβανουν αυτοι στην τωρινη περιπτωση,οπως και την τοποθετηση των pads αν δεν ξερεις(ετσι ειπαν τουλαχιστον)

3)οτι ειπα παραπανω. Τωρα αν εδω Ελλαδα/ Ευρωπη χρεωνουν αυτοι ή ο μεσαζων μεταφορικα (πχ το ελληνικο καταστημα), δεν το ξερω.

4)coil whine Ολες μπορουν να παρουσιασουν,ανεξαρτητως μαρκας/κατασκευαστη.

 

Ας κρατησουμε τα θετικα παντως, οτι δεχονται και αντικατασταση της καρτας, εστω και αν ειναι καπως τραβηγμενο το θεμα, που το 80% των χρηστων δεν παιζει να ζοριζε τοσο την καρτα ή και να το εκανε θα αλλαζε το προφιλ.

Το θετικό είναι ότι η evga ούτως ή άλλως δίνει αρκετά χρόνια εγγύηση. Όλα τα άλλα είναι για γέλια. Εγώ δεν θυμάμαι να έχει ξαναγίνει παρόμοιο. Να σε βάζει να ανοίξεις κάρτα κλπ. Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, είναι ένα προϊόν που εν μέρει τους βγήκε ελαττωματικό(ασε που στοιχίζει όσο ένας μισθός στην Ελλάδα) και λογικό είναι τώρα να προσπαθεί να το σώσει με κάθε τρόπο γιατί αν δεν το κάνει το κόστος από τους χαμένους πελάτες μελλοντικά θα είναι τεράστιο.

Ότι για κάποιους χρήστες δεν θα χρειαζόταν,και είναι υπερβολικό όλο αυτό δεν έχεις άδικο αλλά ψυχολογικά το έχει χάσει το παιχνίδι η evga, και αυτό ισχύει και για εμάς που ξέρουμε 5 πράγματα παραπάνω και για αυτούς που απλά θέλουν να βάλουν μια κάρτα και απλά να παίζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, μια χαρα ειναι το συστημα ψυξης, σε ενα κουτι με καλο airflow δεν θα εχει κανενα θεμα. Τα VRM αυτα ειναι σχεδιασμενα να λειτουργουν μεχρι 125-150 βαθμους C, απλα το θεμα ειναι οτι σε κανενα δεν αρεσει να βλεπει τετοια νουμερα, και καποιοι με πολυ stress test και κακα κουτια χωρις airflow καταφεραν να ψησουν τα VRM.

Το παραπανω προκυπτει απο καπου ή ειναι απλη υποθεση?Συγνωμη αλλα καποιος ο οποιος εχει κακο κουτι(με οτι αυτο συνεπαγεται)θα αγοραζε καρτες πανω απο 500ευρω?Γιατι αυτο απο οτι ειδα πιανει και τις gtx 1080 των 700+ευρω.

 

Επισης αν ηταν τοσο χαλια τα πραγματα,τοτε δεν θα επρεπε να εμφανιστουν αντιστοιχα σκηνικα και στις Founders edition οι οποιες αντικειμενικα εχουν χειροτερο συστημα ψυξης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσες σελίδες πίσω πρέπει να πάω για να δω αν έχει συζητηθεί, αλλά για την νέα Titan X Pascal σίγουρα θα έχετε αναφέρετε. Επειδή πρόσφατα έκανα ένα ψάξιμο, γιατί δεν υπάρχει πουθενά για αγορά; Κάπου είχα δει ότι θα είναι διαθέσιμη για αγορά μόνο από το επίσημο site, αλλά δεν ξέρω αν υπήρξε κάτι νεότερο, έστω αν βγήκε κάποια ημερομηνία/τιμή για ευρύτερη διάθεση στο κοινό, Ευρώπη κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπανω προκυπτει απο καπου ή ειναι απλη υποθεση?Συγνωμη αλλα καποιος ο οποιος εχει κακο κουτι(με οτι αυτο συνεπαγεται)θα αγοραζε καρτες πανω απο 500ευρω?Γιατι αυτο απο οτι ειδα πιανει και τις gtx 1080 των 700+ευρω.

 

Επισης αν ηταν τοσο χαλια τα πραγματα,τοτε δεν θα επρεπε να εμφανιστουν αντιστοιχα σκηνικα και στις Founders edition οι οποιες αντικειμενικα εχουν χειροτερο συστημα ψυξης?

1. Λογικη.Mην το αποκλειεις. Θα υπαρχουν αρκετοι(παρε παραδειγμα και μεσα απο το forum με τα φτηνα τροφοδοτικα, ζητανε καρτα γραφικων 500+ευρω και λενε ενα 50 ειναι καλα για τροφοδοτικο)

2. Η founders εχει thermal pads που κανουν επαφη με τα VRM και το συστημα ψυξης, οποτε ψυχονται κανονικα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αδιανοητο εταιρεια τετοιου βελινικους οπως η evga να κανει απροσεξιες,γυφτιες πειτε το οπως θελετε ακομη και αν προκειται για ψυχολογικους λογους.Αν κατι υστερει απο το εγοστασιο εγω το αποκαλω ελλατωματικο,τοσο απλα.Δικαιωμα μου να παρω τενεκε λαδιου για case και να βαλω καρτα των 500ευρω.Τι παει να πει.Οτι πρεπει να σταξω κι αλλα για να παρω full tower?Αυτη τη λογικη δεν την καταλαβαινω.Δηλαδη εγω πρεπει να δροσιζω τα vrams,τον πυρηνα,τα mofsets?Ας λογικευτουμε λιγο.Αλλιως ας πουλανε την πλακετα και να βαζει ο καθενας ο.τι ψυξη θελει εχοντας τη γνωση φυσικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις ότι οι custom λύσεις πετάνε τον αέρα μέσα στο κουτί και όχι έξω έτσι ; Άρα δεν γίνεται να μην έχεις εσύ καλό airflow και να κατηγορείς τα parts για bad temps. Οκ, η EVGA στην συγκεκριμένη περίπτωση το fail-αρε στο design της ψύκτρας όπως είχε fail-άρει και το προηγούμενο(ACX 2.0) στις GTX900 αλλά μην είσαι υπερβολικός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι γνωριζω πως δουλευει η ψυξη μιας καρτας.Εδω μιλαμε για ελλειψη thermal pads ομως.Το οποιο φαινεται οτι ελλατωνει τη θερμοκρασια της η τοποθετηση τους.Ειμαι υπερβολικος αλλα και τα ποσα που δινει ο καταναλωτης ειναι υπερβολικα ομως.Ειδικα για το premium που προσφερει μια τετοια εταιρεια.Και τα προιντα θα πρεπει να δοκιμαζονται κατω απο ολες τις συνθηκες και κυριως στις χειροτερες περιπτωσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...