Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αποφάσισαν να βάλουν 6GB στην 1060 διάβασα γιατί το Polaris θα έχει 8GB σε όλα τα μοντέλα.

 

΄Ασχετο με το θα έχει ο ανταγωνισμός σου όταν από 256μπιτο δίαυλο απ-ενεργοποιείς το ένα 64-μπιτο κανάλι, πόσες ακριβώς επιλογές για ποσότητες μνήμης έχεις; Και όχι φυσικά δεν θα πας από 8 γίγα - 256 στα 3 γίγα - 192.

 

Σχηματικά:

 

64bit  ---- 64bit --- 64bit --- 64 bit

2GB  ---- 2GB ---- 2GB ---- 2GB

 

΄Οχι για να δεις τι τσατσαριές κυκλοφορούν στο δίκτυο....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε νομίζω ότι η τσιγκουνιά των πράσινων στο θέμα μνήμης πρέπει να σταματήσει.

 

Οπότε μια υποθετική mainstream SKU όπως μια 1060/192bit κατά τη γνώμη σου θα πρέπει να έχει 12GB μνήμης σωστά;  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 6GB είναι μια χαρά για μια 1060, τα παραπάνω δεν νομίζω να μπορούσε να τα εκμεταλλευτεί έτσι και αλλιώς. Αλλά για την ιστορία, η AMD έχει αποδειχθεί πιο γενναιόδωρη στο θέμα μνήμης από τους πράσινους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 6GB είναι μια χαρά για μια 1060, τα παραπάνω δεν νομίζω να μπορούσε να τα εκμεταλλευτεί έτσι και αλλιώς. Αλλά για την ιστορία, η AMD έχει αποδειχθεί πιο γενναιόδωρη στο θέμα μνήμης από τους πράσινους.

 

Καθαρή marketing κίνηση η οποία δεν τους ωφέλησε και σε τίποτα σε τελική ανάλυση. Αντικειμενικά μια 390/8 γίγα είναι μια κατά πολύ πιο ολοκληρωμένη λύση από ότι μια ελαφρώς ανάπηρη 970. Ποιά συνεχίζει να πουλάει περισσότερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αντε να τις βγαλουν!

Εχω ξεμεινει με την HD7870XT και ακομα δε νιωθω την αναγκη να την αναβαθμισω.

 

(Casual gamer σε 1080p με projectorι στις 106")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θέλω +100% τουλάχιστον από τη δική μου OC'ed (=λίγο πάνω από 7950).

 

Εύχομαι και οι Zen να είναι ανταγωνιστικοί γιατί ούτε CPU έχω νιώσει ανάγκη να αλλάξω ακόμα. Και τον έχω 1,5 χρόνο περισσότερο από τη GPU...

Γενικά από όλο το σύστημα θέλω να δω διαφορά μεγάλη, αλλά δεν είναι συζήτηση για το παρόν αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βρίσκεται ένα 10%-15% πάνω από μία 980ti....Πάντως τέρας η καινούργια 1080 (1800mhz core έλεος!!!)...γενικώς εκεί που τις περιμέναμε τις καινούργιες gpu!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27.500 στο gpu score σε 3d mark 2011 performance βγαζει η 980Τι στα 1500-1550 core.

 

Η Inno3D 980Ti που εδωσα εβγαζε 25.500 στα 1365Mhz που ειχε ρολοι turbo απο εργοστασιο.

 

Εαν εχει το reference 1080gtx τα 27.500 στα μαμα ρολογια, τοτε θα ειναι πολυ καλα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...