Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

PM γιατί θα έχουμε αλλα παρατράγουδα αν ποστάρω το ποσο την πήρα.

 

Χαχαχα.. Κι εγω εχω φίλο με ryzen που δεν ήθελε καινούρια 2x8gb 3000 mhz και προτιμησε μεταχειρα 1 dimm στα 2400 για να γλιτώσει 30 ευρώ. Διαφορετικοί άνθρωποι :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Woops λάθος topic  :-D

 

 

Ανέβασα αρχικά αυτό που είχα πει, στα 3 λεπτά, 7700k @5GHz ρίχνει CPU μπουκάλι σε 2 1080 ti:

 

https://www.youtube.com/watch?v=PhzXHbLHyHo

 

Στην ίδια περιοχή, ρίχνω την ανάλυση σε 1080p για να μην είμαι GPU bound (μιας και δεν έχω 2 1080 ti), όλα maxed out με SMAA 2Tx:

 

https://youtu.be/eyPZp6SuNmo

 

^ R7 1700 στα 3.8GHz με overclocked 1080 ti.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα οτι ο λογος που βγηκε η ιδεα των benchmarks ειναι οχι μονο για να δει ο κατοχος τι ψαρια πιανει γενικα σαν καρτα(αφου benchmarking=συγκριση με τα καλυτερα της αγορας) αλλα και προς ενημερωση ενδιαφερομενων σε συγχρονα παιχνιδια.

 

Ποτε μου δεν καταλαβα για ποιο λογο ανεβαινουν benchmarks παιχνιδιων τα οποια ο κοσμος εχει ηδη παιξει(οταν μιλαμε για τοσο παλια παιχνιδια παντα).

 

Ειδικα αυτο το Crysis 3 το οποιο οχι μονο ειναι παλιο παιχνιδι,αλλα και αδιαφορο(μιλαω στο 3 συγκεκριμενα οχι σε ολη την σειρα)με ξεπερναει πραγματικα.

 

Θα παει ο αλλος εν ετη 2017 να δωσει 1600+ευρω για 1080ti sli για να τρεξει το Crysis 3 κανεις? Και εστω οτι το κανει για τον εαυτο του. Τους υπολοιπους θα τους ενδιαφερει πως τρεχει η γρηγοροτερη καρτα του 2017 ενα παιχνιδι του 2013?

 

Ορισμενες φορες πραγματικα χανεται η λογικη στο pc gaming με τετοια παραδειγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε το C3 το φέρνουν ως παράδειγμα λόγω του εξαιρετικού CPU utilization που έχει.

Ο σκοπος του benchmark στα παιχνιδια ειναι να ενημερωθει ο υποψηφιος αγοραστης για την εν λογω καρτα πως αποδιδει σε συγχρονα παιχνιδια και στην αναλυση που τον ενδιαφερει μιας και η δικη του θα τα βρισκει λογικα σκρουρα.

 

Στην περιπτωση λοιπον της 1080ti(ή και της 1080 οταν βγηκε)τα 1080p πχ video εχουν νοημα κυριως για τα monitor με πολλα hz(και αρα σε multiplayer παιχνιδια που ενδιαφερουν τους περισσοτερους κατοχους)ή για να περασει ο reviewer το συμπερασμα οτι η καρτα αυτη προοριζεται για παραπανω αναλυσεις γιαυτο και κοστιζει τοσο.

 

Και για να μην μιλαω υποθετικα απο το δικο σου προσωπικο παραδειγμα που εχεις και δυνατο monitor να την αξιοποιησει(1440p 144hz) σε περιπτωση που ηθελες να κανεις αναβαθμιση απο την τωρινη σου καρτα σε ποια παιχνιδια θα κοιταζες πως αποδιδει η 1080ti?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες παρατηρήσεις μετά από 2 μέρες χρήση:

  • Έχω για ακόμη μια φορα μηδενικό coil whine, εκτος από περιπτώσεις που βαράει 2000fps (μπορεί να είμαι τυχερός ή να φταίει το τροφοδοτικό)
  • Η κάρτα είναι αθόρυβη ακόμα και με πιο aggresive fan curve
  • Η Nvidia δίνει πολύ περισσότερη τάση απ' ότι χρειάζεται σε stock στις Pascal σίγουρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα sweetspot με undervolting για 24/7

 

 

2025 core, 1.0120 vcore (από 1.0500/1.0620 stock) και +600 vram. 70-72 βαθμούς maximum ανεβαίνει στο -κακό για airflow- 750D και είναι αθόρυβη.

 

Μπορείς να κάνεις undervolting δηλαδή χωρίς να αλλάξεις bios;Γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι δεν γίνεται με το εργοστασιακό bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν έβαλα την κάρτα με ανοιχτό το κουτί άκουσα coil whine. Στην πράξη με κλειστό το κουτί δεν ακούω τίποτα, η κάρτα είναι εντελώς αθόρυβη. Ίσα όταν δουλεύει φουλ ένα ελαφρό ευχάριστο θρόισμα από τους ανεμιστήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις undervolting δηλαδή χωρίς να αλλάξεις bios;Γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι δεν γίνεται με το εργοστασιακό bios.

 

Μια χαρά κανεις undervolting χωρίς bios flashing. Ανοίγεις afterburner, πατάς Control + F και διαλέγεις το σημείο που θες να έχει voltage και clocks και είναι κάπως έτσι (αυτό είναι το δικό μου voltage curve):

 

voltagecurvemnquw.png

 

Αποτέλεσμα? Χαμηλότερος θόρυβος, χαμηλότερη κατανάλωση, πιο σταθερά clocks, πιο υψηλά clocks. Μπορείς και πιο κάτω, πιο πάνω, ανάλογα με το τι σε βολεύει και με το ποσο κέρδισες το silicon lottery. Stock voltage στις Pascal συνήθως είναι 1.0500-1.0620 σε full load.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περι silicon lottery ανεκαθεν τα θεωρουσα ψιλο χαζομαρες των early αγοραστων για να δικαιολογησουν τα χρηματα που εδωσαν day one.

 

Τι παει να πει silicon lottery? Ναι οκ δεν πετυχαινεις τα ιδια ρολογια με καποιο αλλο αλλα και οι 2 εχετε 1080ti(ή οποιαδηποτε αλλη χ καρτα οταν αναφερεται αυτο). Μονο για τους benchmarkers που ασχολουνται σοβαρα μπορω καπως να δικαιολογησω αυτες τις κουβεντες αλλα και παλι αποτελουν μειοψηφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περι silicon lottery ανεκαθεν τα θεωρουσα ψιλο χαζομαρες των early αγοραστων για να δικαιολογησουν τα χρηματα που εδωσαν day one.

 

Τι παει να πει silicon lottery? Ναι οκ δεν πετυχαινεις τα ιδια ρολογια με καποιο αλλο αλλα και οι 2 εχετε 1080ti(ή οποιαδηποτε αλλη χ καρτα οταν αναφερεται αυτο). Μονο για τους benchmarkers που ασχολουνται σοβαρα μπορω καπως να δικαιολογησω αυτες τις κουβεντες αλλα και παλι αποτελουν μειοψηφια.

Silicon lottery = Μπορείς με πιο χαμηλό voltage να πετύχεις τους ιδιους χρονισμούς, που σημαίνει ότι και η κάρτα είναι πιο αθόρυβη, αλλα βγάζει και λιγότερη ζεστη στο κουτί/δωμάτιο. Αν θέλεις να το δεις πρακτικά. Το silicon lottery δεν αλλάζει αν την πάρεις day 1 ή day 150, ισα ισα πιο μετά μπορεί να είναι και καλύτερα (ανάλογα με stepping/revision).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...