Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Silicon lottery = Μπορείς με πιο χαμηλό voltage να πετύχεις τους ιδιους χρονισμούς, που σημαίνει ότι και η κάρτα είναι πιο αθόρυβη, αλλα βγάζει και λιγότερη ζεστη στο κουτί/δωμάτιο. Αν θέλεις να το δεις πρακτικά. Το silicon lottery δεν αλλάζει αν την πάρεις day 1 ή day 150, ισα ισα πιο μετά μπορεί να είναι και καλύτερα (ανάλογα με stepping/revision).

Σχολιαζω γενικα το να καθεται να ασχολειται καποιος αν του εκατσε''καλο κομματι'' ή οχι ποση σημασια εχει. Οκ αυτος που ασχολειται με benchmarks το εχουμε δει απειρες φορες οτι μπορει να αλλαξει ποσες καρτες γραφικων για να πετυχει το ιδανικο(για αυτον)αποτελεσμα, γιαυτο τους βγαζω απεξω.

 

Αυτο θυμαμαι το διαβαζα και πιο παλια σε forum του εξωτερικου που το γραφανε πολυ σωστα(κυριως gamers).

 

Αγοραζεις εσυ την ακριβοτερη υλοποιηση της gigabyte 1070(τυχαιο παραδειγμα)

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/m/229/Gigabyte.html?keyphrase=gtx+1070

 

Εν μερη τι να κατσει να σε ενδιαφερει τι ρολογια μπορεις να πιασεις με overclock αφου ουτως ή αλλως την πληρωσες ακριβοτερα και εχεις υψηλοτερα ρολογια απο την φθηνοτερη υλοποιηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό που σου λέω είναι το silicon lottery δεν έχει εφαρμογές μονο στο benchmarking, μιας και μια "καλύτερη" gpu έχει πιο καλο perf/watt, perf/$ και μεγαλύτερο headroom για undervolting + overclocking από μια "χειρότερη" gpu (ιδιου μοντέλου). Κάτι που έχει διαφορες σε 24/7 χρήση. Και δεν έχει μεγάλη διαφορα η υλοποίηση, ο πυρήνας είναι που έχει σημασία. Το ίδιο και στις μνήμες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια "καλύτερη" gpu έχει πιο καλο perf/$

Ποιο perf/$ σε καρτες των 750-800+ευρω ρε Spartan κοροιδευομαστε τωρα?

 

Ο χρηστης που θα παρει την 1080ti θα την παρει γιατι εχει δει πως αποδιδει γενικα στις γνωστες αναλυσεις,ποιος θα κατσει να ασχοληθει με per/watt και Per/$ σε καρτες γραφικων των 800ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρηστης που θα παρει την 1080ti θα την παρει γιατι εχει δει πως αποδιδει γενικα στις γνωστες αναλυσεις,ποιος θα κατσει να ασχοληθει με per/watt και Per/$ σε καρτες γραφικων των 800ευρω?

 

Αυτός που δεν θέλει να κάνει το δωμάτιο του φούρνο, και αυτός που θέλει καλύτερες επιδόσεις με χαμηλότερη κατανάλωση. Άμα δεν κανεις undervolt Pascal GPU, χάνεις επιδόσεις γιατί χτυπάς tdp και thermal limit. Και αυτός που "κέρδισε" το silicon lottery, έχει μεγαλύτερο headroom με undervolting. Άμα μιλάς για τον μέσο χρηστη που θέλει απλά plug and play, ούτε αυτός που δίνει 150 θα κάτσει να ασχοληθεί αλλα ούτε αυτός που δίνει 800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Άμα μιλάς για τον μέσο χρηστη που θέλει απλά plug and play, ούτε αυτός που δίνει 150 θα κάτσει να ασχοληθεί αλλα ούτε αυτός που δίνει 800.

Προφανως και για αυτο τον χρηστη μιλαω γιατι μεσος χρηστης=πλειοψηφια και φυσικα και ισχυει οπως λες και σε μικροτερες καρτες.

Προσοχη δεν λεω οτι ειναι κακο καποιος να κατσει να αφιερωσει λιγο χρονο οταν παιρνει μια καρτα σε oc(αφου ειναι τσαμπα επιδοσεις).

 

Εδω ο κοσμος αγοραζε τετοιες καρτες(980,980ti,1070)για 1080p 60hz monitors,λες να τον ενδιαφερει το Undervolt.

 

Οσο για τα περι καταναλωσης(που δεν καταλαβαινω γιατι γινεται λογος αφου σε βαθος χρονου ειναι αστεια ποσα),οποιος θελει χαμηλη καταναλωση καλυτερα να παρει εξ αρχης την φθηνοτερη υλοποιηση της αγορας. Περισσοτερα χρηματα θα γλυτωσει ετσι παρα απο την ''εξοικονομιση'' ενεργειας απο το undervolt. Και αυτο παει και στα λοιπα εξαρτηματα του pc φυσικα.

 

Δεν γινεται να δινει καποιος 2000 και 2500 σε gaming pc και να μιλαμε για χαμηλη καταναλωση. Δωσε αντι για 2000ευρω,1750ευρω. Τα χρηματα αυτα απο πλευρας χαμηλης καταναλωσης δεν προκειται να τα δεις ποτε σε τεραστιο βαθος χρονου αρα περισσοτερο κερδισμενος βγαινεις(γενικα μιλώντας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το undervolting στις Pascal είναι καλο απλά γιατί η Nvidia τις τουμπανιάζει σε voltage για να φτάνουν όλες αυτά τα clocks που φτάνουν σταθερά (1900+ boost). Δεν γίνεται να δει κάθε κάρτα που είναι και που με voltage και απλά δίνει σε όλες παραπάνω. Το αν θες να ασχοληθείς εσύ με undervolting είναι προσωπικό θέμα, αλλα αν ασχολείσαι έστω και λίγο με overclocking το συνιστώ σε κάθε κάτοχο Pascal GPU, είτε είναι 1050, είτε 1070, είτε 1080 Ti.

 

Αλλα προφανώς κερδίζουν περισσότερο τα "τέρατα" κατανάλωσης όπως η 1080 Ti. Εκεί σίγουρα βλέπεις διαφορες, και εγώ από εκεί που έβλεπα 75C σε load τώρα βλέπω 60-65 C με πιο υψηλούς χρονισμούς. Αυτή είναι μια σημαντική διαφορα στην ζεστη που βγάζει το σύστημα στο δωμάτιο, αλλα και ακουστικό που νομίζω τους περισσοτερους τους νοιάζει ποσο θόρυβο κάνει το σύστημα τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω τους περισσοτερους τους νοιάζει ποσο θόρυβο κάνει το σύστημα τους.

Αν τους περισσοτερους τους ενοιαζε ο θορυβος του συστηματος τους θα αγοραζαν καταλληλο κουτι(βλεπε Fractal),αλλα οι περισσοτεροι αυτο που τους ενδιαφερει ειναι τα φωτακια να ειναι πολλα στο πλαινο τζαμακι του κουτιου. Και οσοι εχουν κοιταξει και σε site του εξωτερικου(ή και στο insomnia στο αντιστοιχο θεμα)γνωριζουν κατα ποσο ισχυει αυτο που λεω.

Ξερεις ποσα συστηματα εχω δει σε site του εξωτερικου να εχουν υδροψυξη στο κουτι και ο επεξεργαστης να δουλευει σε stock ρυθμισεις?

Ξερεις μονο που ενδιεφερε τον κοσμο οσον αφορα θερμοκρασιες και θορυβο οπως αναφερεις?Αν αγοραζε reference καρτα(ειδικα με την παλια r9 290 της amd ειχε γινει θεμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μπορεί να σε ενδιαφέρει και το πως φαίνεται το σύστημα αλλα και το ποσο θόρυβο κάνει, δεν αντικρούει το ένα το άλλο. Και δεν μιλάμε για κουτιά και αλλα που είναι και off-topic (αλλα και extra έξοδα). Το θέμα είναι με την ίδια κάρτα που έχεις αγοράσει, στο κουτί που έχεις, μπορείς να την κανεις να τρέχει πιο αθόρυβα, σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες και να έχει καλύτερες επιδόσεις. Για πιο λόγο δεν το κανεις; 2 λεπτά κάνει να βάλεις το afterburner και να κανεις setup custom curve.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι δεν ξερουν ή απλα δεν θελουν καν να ασχοληθουν φιλε σπαρταν υπαρχουν πολλοι σταρχιδιστες εκει εξω μην κοιτας τι κανεις εσυ.

Πχ εμενα δεν με νοιαζει καν ο θορυβος οταν εχεις μαθει σε παλιο pc που εκανε θορυβο πιο πολυ απο ηλεκτρικη σκουπα πλεον ακομη και τα πιο θορυβωδη pc νεας γενιας μου ακουγονται σαν γατακια.Ασε που οταν παιζω games ειμαι με τα headset.

Απο θερμοκρασιες παλι θα το ψαξω αν και εφοσον μου δημιουργει θεματα στις επιδοσεις ή οταν χρειαστει να ξεζουμισω την καρτα μου τοτε ναι να ψαχτω με τα undervolt Κτλ.

Βεβαια τα λεω τωρα που εχω 970(stock clocks) ακομη αλλα φανταζομαι αυτο θα εκανα αν αυριο την αλλη τσιμπησω μια 1080τι.Βεβαια τωρα που το ανεφερες και αν οντως εχει 10 βαθμους κατω διαφορα θα το κοιταξω οταν ερθει η ωρα και παρω την καρτα..

Εγω ειμαι της αποψης να ξεζουμισεις ενα συστημα οταν θες το κατι παραπανω για να εχεις καλυτερη εμπειρια.Τωρα να μου κανεις oc καρτες cpu κτλ που ειναι ηδη τουμπανιασμενα απο την μανα τους επειδη εχεις το ψυχολογικο να δεις οσον το δυνατον περισσοτερα καρε πανω στην οθονη ειναι λιγο τραγικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stock η κάρτα τραβούσε 1.0620mv για 1949 boost clock, τώρα την έχω κατεβάσει στα 0.993mv με boost στα 2000, αποτέλεσμα?

 

Αυτό:


 

Στα της GPU είναι: Usage - Power - Βαθμοί - Voltage - Core Clock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το undervolting είναι η προαιρετική βελτιστοποίηση της τροφοδοσίας από τον χρήστη.

Οι εταιρείες πάντα βάζουν ένα μαξιλαράκι για να έχουν 100% σταθερότητα σε όλες τις συνθήκες και με όλα τα hardware ( mono, psu ).

Το αποτέλεσμα είναι μειωμένη κατανάλωση, μειωμένες θερμοκρασίες, μειωμένη καταπόνηση, υψηλότερα ρολόγια και επιδόσεις.

 

Όσοι δεν ξέρουν ή βαριούνται να ασχοληθούν μένουν ως έχουν.

 

Οι υπόλοιποι πράττουν ορθά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα απο θερμοκρασιες και θορυβο κοιταζω μονο οσον αφορα τις υλοποιησεις πριν αγορασω,βεβαια ως τωρα και που κοιταζα η gigabyte συγκεκριμενα με ειχε κερδισει λογω της χαμηλοτερης τιμης της.

 

Οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται οντως(ή δεν ασχολουνται τοσο)γιατι ουτως ή αλλως την καρτα για συγκεκριμενη χρηση την θελουν και αν ειναι οπως αναφερθηκε σωστα πολυ δυνατη απο μονη της,δεν προκειται να ασχοληθουν και πολυ. Ισως λιγο  στην αρχη οταν την πρωτοαγορασουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται οντως(ή δεν ασχολουνται τοσο)γιατι ουτως ή αλλως την καρτα για συγκεκριμενη χρηση την θελουν και αν ειναι οπως αναφερθηκε σωστα πολυ δυνατη απο μονη της,δεν προκειται να ασχοληθουν και πολυ. Ισως λιγο  στην αρχη οταν την πρωτοαγορασουν.

 

Μα αυτό κανεις πρακτικά, βρίσκεις το sweetspot της κάρτας σου και την αφήνεις εκεί μέχρι να την αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό κανεις πρακτικά, βρίσκεις το sweetspot της κάρτας σου και την αφήνεις εκεί μέχρι να την αλλάξεις.

Αγαπητε υπαρχει κοσμος(μεταξυ αυτων και εγω προσωρινα μεχρι να κανω μεταβαση τις γιορτες)που εχει πχ 1060 6gb,1070(αλλα και 1080 ειχα πετυχει και στο forum)σε 1080p 60hz monitor(που προφανως και ειναι overkill)και πιο παλια και 980ti δεν προκειται να κατσει να ασχοληθει παραπανω. Και αυτο γιατι η καρτα του ειναι ηδη overkill για το Monitor Που εχει(ακομα και αν αυτο ειναι 144hz

http://store.steampowered.com/hwsurvey/?platform=pc

Δεν τα λεω εγω αυτα,απο τα νουμερα βγαινουν.

 

Εσυ για παραδειγμα στο monitor που εχεις τωρα δεν χρειαζεσαι τις παραπανω επιδοσεις γιατι ειναι ηδη overkill η καρτα,αλλα σε 4k σιγουρα σε ενδιαφερει το overclock(ή underclock)γιατι ηδη με το καλημερα εχεις αναγκη τα fps.

 

Και απο τον γνωστο linus που εκανε δικη του ας το πουμε ερευνα τα συμπερασματα απο δειγμα 30.000 μεσα σε 3 μηνες ηταν

i7 7700k

16gb ram

gtx 1070

monitor 1080p 144hz

 

https://www.youtube.com/watch?v=LPFi5YEeqao

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το monitor τι ρολο παίζει σε αυτή την κουβέντα; Και 720p monitor να έχεις "κερδίζεις" από super-sampling. Ποτε δεν πάνε χαμένες οι επιδόσεις. Άμα υπήρχε σήμερα το monitor που ήθελα θα το αγόραζα αλλα περιμένω μέσα της χρονιας να βγούν τα πρώτα HDR 1440p 144hz/4k. Προσωπικά τώρα μου φαίνεται χαζό να πάω να σκάσω 800 ευρώ για ένα monitor που τεχνολογικά θα είναι outdated σε 2-3 μήνες. Το undervolting που συζητάμε μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι είναι γιατί όλο αλλου την πας την κουβέντα ή μου παίζεις τον χαζό για να μου σπάσεις τα νεύρα   :P

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...