Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαμηλότερος θόρυβος, χαμηλότερη κατανάλωση, πιο σταθερά clocks, πιο υψηλά clocks.

Η κουβεντα αν δεις ξεκινησε μεν για undervolting(αλλα και silicon lottery καρτες),εγω ανεφερα και αναφερω αυτα στην πραξη κατα ποσο ενδιαφερουν τους περισσοτερους και γιατι,οχι αν ειναι χρησιμο ή οχι το undevolt ή και το overclock.

 

Βασικα τα ιδια ειχαν ξανααναφερθει και στα περι overclock.

 

 

Βεβαια τα λεω τωρα που εχω 970(stock clocks) ακομη

Δες πχ ο συμφορουμιτης με πιο αδυναμη καρτα και πολυ δυνατο Monitor που για δικους του λογους προτιμησε να ειναι η καρτα σε stock ρολογια.

Το monitor τι ρολο παίζει σε αυτή την κουβέντα; Και 720p monitor να έχεις "κερδίζεις" από super-sampling. Ποτε δεν πάνε χαμένες οι επιδόσεις. Άμα είχε σήμερα το monitor που ήθελα θα το αγόραζα αλλα περιμένω μέσα της χρονιας να βγούν τα πρώτα HDR 1440p 144hz/4k. Προσωπικά τώρα μου φαίνεται χαζό να πάω να σκάσω 800 ευρώ για ένα monitor που τεχνολογικά θα είναι outdated σε 2-3 μήνες. Το undervolting που συζητάμε μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι είναι γιατί όλο αλλου την πας την κουβέντα ή μου παίζεις τον χαζό για να μου σπάσεις τα νεύρα   :P

Εγω δεν σου λεω οτι ειναι κακο ή ανουσιο το undervolt ή overclock απλα σου λεω οτι στην πραξη ενδιαφερουν λιγους γιατι οι περισσοτεροι σε custom υλοποιησεις παιζουν κυριως μπαλα με stock ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα δεν κανεις underclocking. Χαμηλώνεις το ρεύμα που δίνεις στην κάρτα και ταυτόχρονα ανεβάζεις τους χρονισμούς. Γιατί γίνεται αυτό; Γιατί η nvidia δίνει παραπάνω ρεύμα στην κάρτα εξ' αρχής για να φτάνει τους χρονισμούς που φτάνει σε όλες της κάρτες. Οι περισσότερες δεν χρειάζονται τόσο ρεύμα. Και την διάρκεια ζωής μειώνεις, και περισσότερο θόρυβο κάνει, και πιο ζεστά τρέχει, και πιο ζεστό το δωμάτιο σου κάνει, και χειρότερες επιδόσεις έχεις.
 
Logic 101 είναι το undervolting, 2 λεπτά υπόθεση.

 


Εγω δεν σου λεω οτι ειναι κακο ή ανουσιο το undervolt ή overclock απλα σου λεω οτι στην πραξη ενδιαφερουν λιγους γιατι οι περισσοτεροι σε custom υλοποιησεις παιζουν κυριως μπαλα με stock ρυθμισεις.
 
Την ίδια λογική του τι κάνει ο περισσότερος κόσμος μπορείς να την εφαρμόσεις κυριολεκτικά στα πάντα. Δεν σου λέω ότι κάνει κακό η Nvidia που τις δίνει έτσι στις stock ρυθμίσεις, αλλα το τι μπορείς να βελτιώσεις μέσα σε λίγα λεπτά που δεν θα το κάνει ο μέσος χρηστης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν κανεις underclocking. Χαμηλώνεις το ρεύμα που δίνεις στην κάρτα και ταυτόχρονα ανεβάζεις τους χρονισμούς. Γιατί γίνεται αυτό; Γιατί η nvidia δίνει παραπάνω ρεύμα στην κάρτα εξ' αρχής για να φτάνει τους χρονισμούς που φτάνει σε όλες της κάρτες. Οι περισσότερες δεν χρειάζονται τόσο ρεύμα. Και την διάρκεια ζωής μειώνεις, και περισσότερο θόρυβο κάνει, και πιο ζεστά τρέχει, και πιο ζεστό το δωμάτιο σου κάνει, και χειρότερες επιδόσεις έχεις.

 

Logic 101 είναι το undervolting, 2 λεπτά υπόθεση.

Και στους επεξεργαστες δεν γινεται εν μερη το ιδιο με το turbo της intel που δινει πολυ ρευμα παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε ρε παιδια τι λέτε;

 

Πως είναι 2 λεπτά υπόθεση να κανεις undervolt την gpu;

 

Εκτος του ότι πρεπει να κανεις πολυωρα στρες τεστ, με μια ματια που έριξα στο βατμαν η κάρτα είχε 7 διαφορετικά power states για τον πυρήνα.

 

Αν πάω να κατεβάσω τα βολτ του τελευταίου θα πάνε ποιο χαμηλά από το προηγούμενο state

Που σημαίνει ότι πρέπει να ρυθμίσεις και κάποια από τα υπόλοιπα χωρίς να έχεις τρόπο να τα τεστάρεις

 

Και όλα αυτά τη στιγμή που όλες σχεδόν οι υλοποιήσεις έχουν αριστες θερμοκρασίες σε στοκ καταστάσεις.

 

Στις cpu βέβαια αλλάζει το πράγμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε ρε παιδια τι λέτε;

 

Πως είναι 2 λεπτά υπόθεση να κανεις undervolt την gpu;

 

Δεν δοκιμάζεις όλα τα clock rates και όλα τα voltage points εκτος και αν θες να κανεις fine tune την GPU. Μπακάλικα μια χαρά κανεις undervolting σε 2 λεπτά.
 
Afterburner -> Reset -> Control + F -> Διαλέγεις 0.960mv και το ανεβάζεις στα 1900MHz core clock -> Apply -> Profit
 
Οι περισσότερες κάρτες τρέχουν 1900MHz στα 0.960mv, και μετά αν θες να το ανεβάσεις κι' αλλο πας 1.000mv και δοκιμάζεις 1987-2000. Τα 1.0500mv - 10620mv που δίνει στις περισσότερες η NV σε stock είναι overkill και φτάνει να χτυπάει power limit και κατεβάζει clocks.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2000 boost clock εννοείς μάλλον ε;

 

Εγώ κάνω boost στα 2000 με 0.993mv αλλα δεν μπορεί να είναι όλες stable σε ακριβώς αυτό το voltage + clocks. Κάποιοι μπορούν 2000 με λιγότερο, κάποιοι θα χρειάζονται περισσότερο. Τα 0.960mv και 1900 είναι σχετικά ένα safe range για να αρχίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες πχ ο συμφορουμιτης με πιο αδυναμη καρτα και πολυ δυνατο Monitor που για δικους του λογους προτιμησε να ειναι η καρτα σε stock ρολογια.

Ο βασικοτερος λογος που δεν εχω κατσει να το κανω περα το γεγονος που αναφερα οτι προτιμω να παιζω σε στοκ και οταν χρειαστει να κανω Oc.Ειναι ο χρονος γιατι 2 λεπτα δεν θελει αν πεις να το τεσταρεις παλια που ειχα περισσοτερο ελευθερο χρονο και δουλευα σαν ανθρωπος ελεγα ας ασχοληθω λιγο.Πλεον οταν δουλευεις 10ωρο 6 μερες την εβδομαδα και αυτες οι 2 ωριτσες ας πουμε που εχω ελευθερο χρονο για gaming προτιμω να κατσω να ειναι 2 γεματες ωρες gaming και οχι να κανω tweak την καρτα γραφικων οποτε πηγαινα στην ευκολη λυση να κατεβασω τα γραφικα κ ολα καλα σε 1 λεπτο ημουν ετοιμος να παιξω χωρις πολλα πολλα.

Βεβαια μετα απο ολη αυτην την κουβεντα που ανοιξατε και επειδη ειμαι περιεργος σαν ανθρωπος (λεω να κατσω να ασχοληθω αφου αν βρω την χρυση τομη μια φορα θα χρειαστει να το κανω) να δω τι διαφορες θα δω σε επιδοσεις και θερμοκρασιες, επειδη δεν το κοβω συντομα να παω σε 1080τι θα περιμενω να φτασουν σε πιο λογικα πλαισια οι τιμες τεσπα ακομη σε αυτο το θεμα ειμαι διχασμενος μπορει να παω και σε μεταχ. 1080 ειδομεν.

Thanks παντως που μου βαλατε παλι το μικροβιο μεσα μου :D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...