Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα παραλείψω να τα σκάσω για Ti, να βλέπω τα ίδια visuals με έναν που θα δώσει 499$ για ένα Scorpio :)

 

Και με την 1070 τα ίδια visuals με το Scorpio θα βλέπεις, έχεις και 1-2 tflops headroom (ανάλογα και με τι clocks την έχεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1070 θα αντικατασταθεί από την 2070 του χρόνου. Θέλω να παίζω πάντα maxed out σε 1440P και ελπίζω και σε ένα καλό HDR/1440P/G-Sync monitor ως τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω εντυπωσιαστεί με την Gaming X της MSI, απολύτως αθόρυβη σε load/idle. Και θερμικά συμπεριφέρεται πολύ καλά (max που έχω δει είναι 72-73 C). Αν και έφαγα ξενέρα χτες, πήγα να την ανοίξω και να αλλάξω θερμοαγώγιμη πάστα και έχει αυτοκόλλητο πάνω στις βίδες και χάνεις την εγγύηση αν την ανοίξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω εντυπωσιαστεί με την Gaming X της MSI, απολύτως αθόρυβη σε load/idle. Και θερμικά συμπεριφέρεται πολύ καλά (max που έχω δει είναι 72-73 C). Αν και έφαγα ξενέρα χτες, πήγα να την ανοίξω και να αλλάξω θερμοαγώγιμη πάστα και έχει αυτοκόλλητο πάνω στις βίδες και χάνεις την εγγύηση αν την ανοίξεις...

 

Καλησπέρα,

 

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις και στέλνοντας ένα μηνυμα στην msi  (δες εδώ https://forum-en.msi.com/index.php?topic=271449.0 στο forum εχει και link για επικοινωνία με το support), αλλά δεν χάνεις την εγγύηση αν αλλάξεις πάστα . Ηταν το πρώτο πράγμα που έκανα μόλις αγόρασα μια MSI R9 390 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ρε παλικάρια νόημα σε νέα κάρτα?

 

Άλλο να έχει τσιμεντώσει απο τα χρόνια...

 

Στο 99% των περιπτώσεων δεν έχει νόημα να το κανεις σε καινούργια κάρτα , αλλά οι περισσότερες r9 390 της msi είχαν πολύ κακή εφαρμογή στην πάστα , δες εδώ https://forums.overclockers.co.uk/threads/msi-390-thermal-paste-causing-heat-issues-replaced.18710139/

Απο τότε έχω τρομοκρατηθεί , και αν μπορώ (αν το επιτρέπει η εγγύηση) όποια κάρτα έχω την ανοίγω για αλλαγή πάστας .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο αυτο,η καρτα λεει οτι εχει καλες θερμοκρασιες οποτε και να κερδισει κατι,παλι δεν εχει νοημα.
Αλλο να κανεις το 83,78 και αλλο το 73 σε 68.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά την άνοιξα την GPU και το αυτοκόλλητο δεν είναι από εκείνα τα περίεργα, μπορείς να το βγάλεις και να το ξαναβάλεις πάνω στην βιδα... :-D

 

Δεν είχε παρα πολύ θερμοαγώγιμη (όσο πρέπει πάνω κάτω) αλλα ήταν μάπα ποιότητα και αρκετά νερουλή. Έβαλα Arctic Ceramique 2 που είχα και είδα διαφορα - 2-3 C και παρήγγειλα MX-4 και θα βάλω αυτή σήμερα. Πάντως το ότι είδα διαφορα προς τα κάτω με την Ceramique 2 που έχει πολύ αργό cure-in λέει αρκετά για το τι ποιότητα thermal paste βάζουν στις GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έστησα το i7 με την 1080TI και πάει σφαίρα. Μάλιστα το περίεργο είναι πως ακόμα δέν έχω κάνει επανεγκατάσταση των windows 10. Όπως ήταν από το προηγούμενο configuration, απλά άλλαξα μητρική, επεξεργαστή, μνήμη, Μπούταρα και φόρτωσαν κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελικά την άνοιξα την GPU και το αυτοκόλλητο δεν είναι από εκείνα τα περίεργα, μπορείς να το βγάλεις και να το ξαναβάλεις πάνω στην βιδα... :-D
 
Δεν είχε παρα πολύ θερμοαγώγιμη (όσο πρέπει πάνω κάτω) αλλα ήταν μάπα ποιότητα και αρκετά νερουλή. Έβαλα Arctic Ceramique 2 που είχα και είδα διαφορα - 2-3 C και παρήγγειλα MX-4 και θα βάλω αυτή σήμερα. Πάντως το ότι είδα διαφορα προς τα κάτω με την Ceramique 2 που έχει πολύ αργό cure-in λέει αρκετά για το τι ποιότητα thermal paste βάζουν στις GPU.

 

Ενημερωσε μας και  για την MX-4.Παντως δεν συμφωνω το οτι επειδη ειναι καινουργια καρτα και εχει χαμηλες θερμοκρασιες να μην αλλαξης παστα.Ειναι κατι απλο, με χαμηλο κοστος και με καλη παστα  με δεδομενο το γιουρτι που βαζουν οι κατασκευαστες βλεπεις 2-3 η 5 βαθμους  ισως και παραπανω.Μετα εχεις και το ψυχολογικο οτι εκανες οτι καλυτερο για την καρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωσε μας και  για την MX-4.Παντως δεν συμφωνω το οτι επειδη ειναι καινουργια καρτα και εχει χαμηλες θερμοκρασιες να μην αλλαξης παστα.Ειναι κατι απλο, με χαμηλο κοστος και με καλη παστα  με δεδομενο το γιουρτι που βαζουν οι κατασκευαστες βλεπεις 2-3 η 5 βαθμους  ισως και παραπανω.Μετα εχεις και το ψυχολογικο οτι εκανες οτι καλυτερο για την καρτα σου.

 

-2C σε σύγκριση με την Ceramique 2 κατευθείαν. Δυστυχώς δεν έκανα σοβαρό testing γιατί την είχα πάνω μονο μια μέρα, αλλα με stock πάστα έφτανε 71-72C με το fan curve που έχω στο 4K Optimized (75% στα 70C, το οποιο είναι αθόρυβο με την MSI Gaming X).

 

3oesct.png

superposition_benchma7rszr.png

 

Αυτά με μέτριο airflow στο 750D με τους 2 ανεμιστήρες που έχει μπροστά να τρέχουν στα 800 RPM περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βαρέθηκα να περιμένω την άφαντη ichill και χτύπησα μια aorus extreme.Ελπίζω να αξίζει το αρκετά μεγάλo premium.Μέχρι τη Δευτέρα θα μου έρθει,πρώτο πράγμα κλείνουμε όλα τα led και τα ανοίγουμε τα Χριστούγεννα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...