Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αιντε παιδες μεχρι τοτε περιμενουμε και εμεις οι ταπεινοι με την 280x μας!

 

Εμμμ τι ακριβως εννοειτε με τον ορο επαγγελματικες αγορες,video-photo editors,studios εταιρειες που χρειαζονται απεραντη ισχυ και ετσι?


Taped out in June 2015. 

Αιλουρε,ριξε μια μεταφραση ρε φιλε γιατι κατι δεν μου καθεται καλα,ευχαριστω(Ειμαι noobας και προσπαθω να μαθω παιδια,σορρυ για τις ιλιθιες ερωτησεις που σε πολλους απο εσας φαινονται αυτονοητες,συγγνωμη και παλι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματικές αγορές = HPC (high performance computing) http://www.nvidia.com/object/tesla-supercomputing-solutions.html

 

ή ακόμα πιο υπεραπλουστευμένο επαγγελματικές λύσεις για επιστημονικούς υπολογισμούς. Θα πάνε πρώτα εκεί  οι πρώτοι πυρήνες, εφόσον το κόστος κατασκευής είναι υψηλό ακόμα για πολύπλοκους πυρήνες κάτω από 16FF, όταν εδώ η κάθε μονάδα γραφικών θα στοιχίζει μερικά χιλιάρικα απορροφάται αβασάνιστα το κόστος κατασκευής.

 

Chip tape out = https://en.wikipedia.org/wiki/Tape-out

 

΄Ενα πετυχημένο τελικό tape out σημαίνει ότι η κατασκευάστρια εταιρεία μπορεί να προχωρήσει στην τελική διαδικασία που θα καταλήξει στην μαζική παραγωγή των πυρήνων. Στην καλύτερη των περιπτώσεων η χρονική απόσταση από το τελικό tape out μέχρι την μαζική παραγωγή είναι κάτι λιγότερο από 6 μήνες. ΄Οταν μπει ένας πυρήνας σε μαζική παραγωγή χοντρικά σε 6 βδομάδες το πολύ κυκλοφορούν και οι πρώτες λύσεις γραφικών με αυτούς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για όσους δεν το έχουν πάρει χαμπάρι, αν η NV βάλει DP 1.3 στις Pascal κάρτες, by default θα υποστηρίζουν Adaptive Sync (Freesync) σε hardware level.

 

Αν δεν το κάνει, απλά 8Κ, 4Κ 120hz κ.α θα είναι αδύνατον να δουλέψουν με DP 1.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτο που με προβληματίζει τώρα ειναι να πάρω κάρτα γραφικών που σκόπευα τώρα ή να περιμένω την καινούργια γενιά ? :unsure: , βέβαια δεν ξέρουμε και ποτε θα έρθει μπορεί να πάει για μετα το καλοκαίρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτο που με προβληματίζει τώρα ειναι να πάρω κάρτα γραφικών που σκόπευα τώρα ή να περιμένω την καινούργια γενιά ? :unsure: , βέβαια δεν ξέρουμε και ποτε θα έρθει μπορεί να πάει για μετα το καλοκαίρι

 

Πριν την άνοιξη δεν θα κουνηθεί τίποτα εκτός από πιθανά χάρτινα πυροτεχνήματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτο που με προβληματίζει τώρα ειναι να πάρω κάρτα γραφικών που σκόπευα τώρα ή να περιμένω την καινούργια γενιά ? :unsure: , βέβαια δεν ξέρουμε και ποτε θα έρθει μπορεί να πάει για μετα το καλοκαίρι

 

Εγώ θα έλεγα ότι αξίζει να περιμένεις ακόμα και μέχρι το τέλος του έτους. Βέβαια πάντα μπορεί να ξαναγίνει κανένα τσουνάμι στην SE Asia και να πάνε οι νέες κάρτες για το 2018  :devil:

 

Αλήθεια τι μέτρα προστασίας έχουν οι εταιρείες με εξοπλισμό δισεκατομμυριών δολλαρίων; Γιατί η ιστορία με τους HDD είναι γνωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...