Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις σύγκριση στα frametimes με undervolting και χωρίς ;

 

Μέχρι να έχω χρόνο για να κάτσω να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο δες οποιδήποτε review στο gamersnexus που βλέπουν πιο χαμηλά 1% και 0.1% lows με overclocking. Δεν είναι και rocket science να ψυλλιαστείς τι παίζει εκεί. Ή μπορείς απλά να κατεβάσεις το power limit στην κάρτα σου στο λιγότερο (για να χτυπάς όλη την ώρα power limit) και να δεις τι διαφορα κάνει στο micro stutter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ο Ailouros υπάρχει ακόμα ? Από περιέργεια κοίταξα όλες τις  σελίδες μέχρι και ένα μήνα πίσω και δεν είδα κάποιο post. Ειδικά τώρα με την ανακοίνωση του volta και τις vega που βγαίνουν σε λίγο θα περίμενα κάποιο σχόλιο ή να κάνει ένα καινούριο topic για τις volta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ντε, ειναι απλο :

το power limit σου λεει μεχρι ποσα watt μπορει να τραβηξει η καρτα, δε το ενδιαφερει πως θα τα τραβηξει.

Ετσι πχ (χοντρικα παντα) μπορει να φτανεις στο power limit που εχεις ορισει με 1000Μhz και 2 volt, αλλα εχει ακριβως την ιδια καταναλωση με 500Mhz και 4 volt ή 2000ΜΗz και 1 volt.

Καθε καρτα εχει προκαρορισμενα βηματα ρολογιων/ρευματος ετσι ωστε οταν κτυπας το power limit στα η καρτα κατεβαινει ενα βημα για να ξαναμπει μεσα στα ορια του power limit.

Αυτο πχ σημαινει οτι μπορει απο τα 2000mhz/1.05v να πεσει στα 1950/1.03 volt, αυτη η αλλαγη επιφερει μερικες φορες miuco stutter αλλα και μειωνει τις επιδοσεις της καρτας.

 

Κανοντας δοκιμες πχ στη δικη μου καρτα ειδα οτι για τα 2063-2088Mhz δε χρειαζεται παραπανω απο 1.012v.

Οποτε παω στο curve και στο 1.012v του λεω να σηκωσει 2063Mhz

post-64121-0-78299900-1495271582_thumb.png

και επιλεγω και την ιδια συχνοτητα και για τα υπολοιπα βηματα voltage ωστε να την αναγκασω να θεωρει αυτη τη συχνοτητα σα μεγιστη.

(φυσικα η ιδια λογικη μπορει να εφαρμοστει και στα χαμηλοτερα βηματα, αλλα δε νομιζω οτι υπαρχει λογος)

 

Με αυτο το τροπο λεω στη καρτα οτι οταν θες να σηκωσεις τερμα ρολογια θα τα σηκωνεις με 1.012 ή/και με 1.012v θα σηκωνεις αυτα τα ρολογια.

Εφοσον λοιπον ασχετως power limit εχω flat γραμμη μετα τα 1.012v τοτε η καρτα θα χρησιμοποιησει τα ελαχιστα volt ορισμενα για τη συχνοτητα που τις επιτρεπει το power limit να σηκωσει.

Ακομα και εαν ορισω το power limit στο 120% και η καρτα τρεχει με 90% power limit δε θα σηκωσει μεγαλυτερα ρολογια αφου της το εχω απαγορεψει. Με λιγα λογια ασχεττως power limit (και οχι usage) η καρτα κραταει σταθερα τα ιδια ρολογια.

Με αυτες τις ρυθμισεις η καρτα παιζει σε heaven 98-102% power limit. (εγω εχω ορισμενο στο afterburner 120%).

Για το ιδιο power limit (98-102) με default ρευμα η συχνοτητα πρεπει να παιζει καπου στα 1800-1850ΜΗz ενω για την ισια συχνοτητα (2063)με default ρευμα το power limit ανεβαινει ανετα στο 115+%.

 

Αρα για την ιδια καταναλωση ρευματος εχουμε καλυτερες επιδοσεις ή/και για τις ιδιες επιδοσεις εχουμε μικροτερη καταναλωση ρευματος, χαμηλοτερες θερμορκασιες, λιγοτερο θορυβο κλπ.

 

Ελπιζω να βοηθησα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα δεν μπορείς να παίξεις με καρφωτα ρολόγια στην Πασκαλ;

 

Σε ευχαριστώ για την προσπάθεια σου να διαφωτίσεις αλλά ομολογουμενος το κείμενο σου είναι θεματικά μπερδεμένο και δεν κατάφερα να βγάλω νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα δεν μπορείς να παίξεις με καρφωτα ρολόγια στην Πασκαλ;

 

Σε ευχαριστώ για την προσπάθεια σου να διαφωτίσεις αλλά ομολογουμενος το κείμενο σου είναι θεματικά μπερδεμένο και δεν κατάφερα να βγάλω νόημα.

Μια χαρα μπορεις να βαλεις καρφωτα, απλα τοσο ο spartan οσο και εγω λεμε οτι εαν θες το καλυτερο δυνατο μπορεις να παιξεις με curve και undervolting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 1060 από 1.043V για 1974mhz το έβαλα στο 1.0V για 2025mhz. Θα δοκιμάσω να δω πόσο ψηλά μπορεί να πάει με 1.0V. Το power limit πόσο να το βάλω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε το τέρας...

αθόρυβη και καθόλου coil whine.

Με θερμοκρασία δωματίου 22 βαθμούς έχει 30 σε Idle και max 63 σε ένα 3d mark που έτρεξα...αυριο θα πέσει περισσότερο πείραγμα

 

post-414217-0-00133700-1495480080_thumb.jpg

 

post-414217-0-26015600-1495480162_thumb.jpg

 

post-414217-0-20994900-1495480186_thumb.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ASUS 1070 OC Dual εδώ,

 

Πυρήνας 1986 με ρεύματα 1,000 ακριβώς. Θα ανεβάσω και δοκιμές με το πριν και το μετά. Θα προσπαθήσω να παίξω εκεί με λιγότερο από 1,000

Οι pascal είναι από άλλο πλανήτη!!

Θερμοκρασίες max 65 με πολύ χαλαρό προφίλ στους ανεμιστήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε το τέρας...

αθόρυβη και καθόλου coil whine.

Με θερμοκρασία δωματίου 22 βαθμούς έχει 30 σε Idle και max 63 σε ένα 3d mark που έτρεξα...αυριο θα πέσει περισσότερο πείραγμα

 

Apo που εκανες την αγορα φιλε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...