Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τι λέτε ρε παιδιά ; Στα 30FPS θα πέσει MONO αν δεν είναι ενεργοποιημένο το triple-buffering.

είναι μια καλή ανάλυση πως δουλεύει το v-sync

Δές στο 02:25

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πολύ καλά πως δουλεύει το V-Sync. Στα 30FPS θα πέσεις μόνο αν έχεις double-buffered V-Sync. Αν ενεργοποιήσεις το triple-buffering τότε τα FPS θα παραμένουν σ' αυτά που βγάζει η GPU σου χωρίς πτώση στα 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το 58-59FPS συνήθως είναι λόγω του στιγμιαίου stuttering γι' αυτό καταλαβαίνεις σκάλωμα.

Δοκίμασε να βάλεις όριο στο rivatuner στα 59fps με v sync ανοιχτό και θα δείς ότι βλέπεις 30fps στην ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διαβάζεις αυτά που γράφω ή άδικα πληκτρολογώ ;

1 minute ago, Heybro said:

Οπότε το καλύτερο είναι μόνιμο triple buffering από control panel και πάντα vsync για να μην έχουμε tearing. 

Αυτό ή να αγοράσεις G-Sync monitor της προκοπής και να τελειώνεις με το σάπιο το V-Sync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα διαβάζεις αυτά που γράφω ή άδικα πληκτρολογώ ;

Αυτό ή να αγοράσεις G-Sync monitor της προκοπής και να τελειώνεις με το σάπιο το V-Sync.

Διάβασα για 65αρα g sync αν έρθει σε σωστή τιμή βλέπω να την περνω. Δεν μπορώ να παίξω σε λίγες ίντσες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ξέρω πολύ καλά πως δουλεύει το V-Sync. Στα 30FPS θα πέσεις μόνο αν έχεις double-buffered V-Sync. Αν ενεργοποιήσεις το triple-buffering τότε τα FPS θα παραμένουν σ' αυτά που βγάζει η GPU σου χωρίς πτώση στα 30.

Στην πραγματικότητα με triple-Buffering τα fps απο 60 θα πέσουν στα 45.

Βασικά ειμαι ανακριβής σε αυτό που έγραψα παραπάνω. Δεν ειναι ακριβώς 45 αλλά μέσο όρο 45

 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ρε παιδιά εγώ μπορώ να χρησιμοποιήσω το Fast-Sync; Και αν ναι, σε ποια επιλογή είναι στον πίνακα ελέγχου της nVidia;;

Τι gpu εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το vsync είναι για ν' αποφύγεις το tearing. Αν, δηλαδή, η κάρτα σου βγάζει παραπάνω από 60fps και έχεις 60hz οθόνη, το vsync της βάζει χαλινάρι. Το triple buffering είναι για το stuttering. Αν πέσεις κάτω από τα 60, πας στα 30.

Σε οθόνες με περισσότερα hz (100-144), δεν έχεις λόγο να βάλεις vsync, εκτός και αν περιμένεις fps στον Θεό (βάλε limiter στα 143 από το riva tuner). Tearing, δύσκολα θα δεις.

Αν κρατάει και η κάρτα σου ένα 60άρι Minimum σε όλες τις περιπτώσεις, είσαι άρχοντας, και χωρίς να χρειάζεσαι sync τεχνολογία. Αν, όμως, δεν τα κρατάει, εκεί έχει νόημα το όποιο sync, με το οποίο παίζεις εντός του ορίου των hz που αυτό καλύπτει (π.χ. 30-90). Δηλαδή, δεν ξεπερνάς τα 90 και δεν πέφτεις κάτω απ' τα 30, και αν πέσεις το sync στα διπλασιάζει και σε ξαναβάζει εντός εύρους, ώστε να έχεις μια smooth εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Νομίζω ότι το vsync είναι για ν' αποφύγεις το tearing. Αν, δηλαδή, η κάρτα σου βγάζει παραπάνω από 60fps και έχεις 60hz οθόνη, το vsync της βάζει χαλινάρι. Το triple buffering είναι για το stuttering. Αν πέσεις κάτω από τα 60, πας στα 30.

Σε οθόνες με περισσότερα hz (100-144), δεν έχεις λόγο να βάλεις vsync, εκτός και αν περιμένεις fps στον Θεό (βάλε limiter στα 143 από το riva tuner). Tearing, δύσκολα θα δεις.

Αν κρατάει και η κάρτα σου ένα 60άρι Minimum σε όλες τις περιπτώσεις, είσαι άρχοντας, και χωρίς να χρειάζεσαι sync τεχνολογία. Αν, όμως, δεν τα κρατάει, εκεί έχει νόημα το όποιο sync, με το οποίο παίζεις εντός του ορίου των hz που αυτό καλύπτει (π.χ. 30-90). Δηλαδή, δεν ξεπερνάς τα 90 και δεν πέφτεις κάτω απ' τα 30, και αν πέσεις το sync στα διπλασιάζει και σε ξαναβάζει εντός εύρους, ώστε να έχεις μια smooth εμπειρία.

Εγώ παίζω σε 4K ανάλυση και στα περισσότερα παιχνίδια είναι σταθερά πάνω από τα 60fps. οπότε με V sync είναι καρφωμένα στα 60fps και είναι πολύ καλή η εμπειρία σε 60hz μονιτορ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Acmilangr2 είπε

Εγώ παίζω σε 4K ανάλυση και στα περισσότερα παιχνίδια είναι σταθερά πάνω από τα 60fps. οπότε με V sync είναι καρφωμένα στα 60fps και είναι πολύ καλή η εμπειρία σε 60hz μονιτορ

Ultra ρυθμίσεις ή κατεβάζεις και σε very high/high;

Έχεις δοκιμάσει να παίξεις με vsync off;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...