Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις 80-100 fps average προτίμησε vsync off και ζήσε με το tearing imo (και μάζευε σιγά σιγά λεφτά για 144hz gsync monitor αν δε το αντέχεις). Αν από την άλλη έπαιζες κοντά στο 60ρι/75ρι του monitor θα πρότεινα τον κόφτη. Δεν αξίζει να χάσεις 40 fps για να έχεις λίγο λιγότερο tearing από την δική μου εμπειρία. Το βασικό είναι να μην κάνει τρελά frameskip το monitor που είναι άλλο μεγάλο κεφάλαιο. Τα 59 τα βάζεις για σιγουριά γιατί στην πραγματικότητα πολλά monitor δεν είναι 60 ακριβώς αλλά 59 κάτι.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Heybro είπε

Οπότε η καλύτερη λύση είναι v sync off και 60fps cap στο riva tuner. 59fps cap για πιο λόγο? Παντού 80 100fps έχω οπότε αν γίνεται να ελλατωθει το input lag χωρίς να έχω tearing μόνο καλό είναι. 

Δες τι εγραψα απο πανω και διάβασε κανα αναλυτικό αρθρο για το πως γίνεται η διαδικασία θα βρεις πολλά στο Google 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσες άκρες κατάλαβα το συμβαίνει. Το tearing με επηρεάζει και το καταλαβαίνω αμέσως και ενοχλεί ενώ με vsync μπορώ να παίξω 7 8 ώρες χωρίς θέμα. Σε G-Sync δεν πάω γιατί είναι λίγες οι ίντσες η 65αρα που λέγεται ότι θα βγάλει η nvidia με G-Sync το σκέφτομαι αν έρθει στα 2 3 χιλιάρικα. 

Η καλύτερη λύση όπως είμαι τώρα είναι απενεργοποιηση τελείως vsync από παντού και να βάλω 59 στο riva tuner. Κάτι καλύτερο δεν γίνεται από ότι κατάλαβα στην παρούσα φάση και σίγουρα δεν μπορώ να παίξω με tearing ούτε μισό λεπτό. Μέσω msi afterburner μέσα στο παιχνίδι με γράφει σχεδόν πάντα 16.6ms στο frame time δεν αλλάζει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αν βάλεις limit στα 59fps χωρίς v-sync προκαλεί shutterings. Δεν ειναι το ίδιο με το να έχεις v-sync. Αλλα μιας που το είπατε θα το δοκιμάσω μέσα στην ημέρα

6 ώρες πριν, Heybro είπε

Μέσες άκρες κατάλαβα το συμβαίνει. Το tearing με επηρεάζει και το καταλαβαίνω αμέσως και ενοχλεί ενώ με vsync μπορώ να παίξω 7 8 ώρες χωρίς θέμα. Σε G-Sync δεν πάω γιατί είναι λίγες οι ίντσες η 65αρα που λέγεται ότι θα βγάλει η nvidia με G-Sync το σκέφτομαι αν έρθει στα 2 3 χιλιάρικα. 

Η καλύτερη λύση όπως είμαι τώρα είναι απενεργοποιηση τελείως vsync από παντού και να βάλω 59 στο riva tuner. Κάτι καλύτερο δεν γίνεται από ότι κατάλαβα στην παρούσα φάση και σίγουρα δεν μπορώ να παίξω με tearing ούτε μισό λεπτό. Μέσω msi afterburner μέσα στο παιχνίδι με γράφει σχεδόν πάντα 16.6ms στο frame time δεν αλλάζει αυτό. 

Απορώ πως δεν ενοχλεί κάποιους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τι να λεμε τωρα εγω προτιμω να εχω tearing παρα lag ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα.Ειδικα οταν επαιζα fps games ητανε τραγικα τα πραγματα απο το lag.Ενα δευτερολεπτο πισω ημουν με την παλια μου οθονη με το vsync ανοιχτο και για αυτο το ειχα κλειστο.Ευτυχως για μενα εβαλα βαθια το χερι στην τσεπη και επενδυσα σε μια οθονη με @@ και απο τοτε ειδα το φως το αληθινο οπως πολλοι αλλοι με οθονες αντιστοιχων δυνατοτητων..gsync 144hz κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, icenex είπε

Παιδια τι να λεμε τωρα εγω προτιμω να εχω tearing παρα lag ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα.Ειδικα οταν επαιζα fps games ητανε τραγικα τα πραγματα απο το lag.Ενα δευτερολεπτο πισω ημουν με την παλια μου οθονη με το vsync ανοιχτο και για αυτο το ειχα κλειστο.Ευτυχως για μενα εβαλα βαθια το χερι στην τσεπη και επενδυσα σε μια οθονη με @@ και απο τοτε ειδα το φως το αληθινο οπως πολλοι αλλοι με οθονες αντιστοιχων δυνατοτητων..gsync 144hz κτλ.

16.6ms=1 δευτερόλεπτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καλύτερη εμπειρία είναι:

G-Sync + V-Sync On + FPS limit στα 138-142FPS(Αν έχεις 144Hz monitor για να είσαι πάντα μέσα στο εύρος του G-Sync).

G-SYNC provides input response that rivals high framerate V-SYNC OFF, with no tearing, and at any framerate within its range.

blur-busters-gsync-101-gsyncvsync-vs-gsy

 

In other news..

Samsung starts GDDR6 production that offers bandwidth of 18Gbit/s

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

16.6ms=1 δευτερόλεπτο;

Καταρχην δεν ανεφερα πουθενα ποσο imput lag ειχε η παλια μου οθονη(ουτε ξερω ποσο ειχε) και κατα δευτερον επειδη βλεπω οτι εισαι ψειρας κ κολλησες.. και να μην ητανε 1 δευτερολεπτο ενιωθα λες και ητανε 1 οταν πχ πατουσα να πυροβολησω και το εβλεπα στην οθονη μου με διαφορα φασης και οχι στιγμιαια τοτε ναι σου φαινεται σαν 1 δευτερολεπτο.

Στην τελικη αδιαφορω και μισο δευτερολεπτο να ητανε μιας και το ματι μου επιανε την διαφορα και με ενοχλουσε αφανταστα και προτιμουσα να εχω tearing παρα αυτο το πραγμα.Βεβαια να σημειωθει σε ολο συμβαλει και το lag που μπορει να εχει το ποντικι και το πληκτρολογιο και ετσι ο αριθμος μεγαλωνει.

Εν ολιγοις το οτι εδωσα αρκετα χρηματα για οθονη πιστευω ειναι η μονη αγορα που δεν θα μετανοιωσω ποτε και ειναι σιγουρα η μονη αγορα που θα ξανακανω στο πολυ μακρινο μελλον και δεν θα κολλησω να βαλω παλι το χερι βαθια στην τσεπη.Μιλαμε για μεγαλη διαφορα τουλαχιστον για τα δικα μου δεδομενα.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Δοκιμάζω fast sync με prerendered frames=1 και από τα games έχω κλείσει το vsync. Θεωρώ μέχρι στιγμής έχω πολύ καλά αποτελέσματα στα δικά μου μάτια δλδ. Δεν μου αρέσει το tearing προτιμώ το smooth και ας έχει λίγο input lag. Στα περισσότερα games είμαι λίγο πάνω από 60 fps στην ανάλυση που παίζω (2560x1080) ενώ η οθόνη είναι στα 75hz. Wolfenstein Destiny  Doom Forza Witcher shadow of war πάνε άψογα με το παραπάνω setup.

Εν τω μεταξύ δεν ξέρω αν είναι placebo effect αλλά σαν να βλέπω ότι με την 1060 είναι πιο sharp τα images αλλα με πιο πολλά jaggies ισως κάποιο θέμα με ΑΑ , όχι σε όλα βέβαια, ενώ σε Vega που είχα νομίζω το image μου φαινόταν με καλύτερη απόδοση χρωμάτων και ΑΑ. Ειδικά στο Destiny το έχω . Εκτίμηση βέβαια δικιά μου και όχι απόλυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4K@60hz σε TV παίζω και εγώ με διάφορους συνδυασμούς gpus τα τελευταία 3 χρόνια, πάντα v sync κλειστό, στα μόνα παιχνίδια που υπύρχε λίγο tearing και όχι παντού σε βαθμό που να με ενοχλεί έστω και λίγο ήταν στο asseto corsa και στο wildlands,  όλη την υπόλοιπη θεωρητικολογία σχετικά μέ tearing shuttering etc την διαβάζω απλώς εγκυκλοπαιδικά στα φόρουμ τίποτα άλλο.

 Η χειρότερη εμπειρία μου σε όσο αναφορά gpus στο πόσο smooth είναι η εικόνα ανεξαρτήτως fps πάντως ήταν με 980ti SLI, αντίθετα ακόμη και με μία GTX 1080 μπορεί να έχασα σε fps ενα ποσοστό αλλά η εικόνα ήταν τελείως smooth, και τώρα με την 1080Ti το 4Κ@60fps είναι έυκολο......

Ο συνδυασμός 980Τi SLi μπορεί να ακούγεται killer σε απόδοση αλλά τελικά η 1080Τι καταλήγει να είναι γρηγορότερη σε real use όπως και η 1080 η απλή έστω και με κάποιες εκπτώσεις σε κάποια settings (απαγορευτικό το very high σε όλα tου Crysis 3) να αποδίδει καλύτερα.

Μπορεί σε μια λουπα ενός bench το 980ΤΙ SLi να έδινε τα ρέστα του αλλά στα games μετά από λίγο οι κάρτες έριχναν ρολόγια και το throttling πήγαινε σύννεφο, έφταναν μέχρι 962 mhz και ο 1ος πυρύνας να βαράει 91 βαθμούς, δεν ξαναδοκιμάζω SLi σε αέρα παρά μόνο σε custom loop, περιττό να αναφέρω οτι και το κουτι και η διάταξη είχαν επαρκέστατο χώρο και σωστό αερισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, icenex είπε

Καταρχην δεν ανεφερα πουθενα ποσο imput lag ειχε η παλια μου οθονη(ουτε ξερω ποσο ειχε) και κατα δευτερον επειδη βλεπω οτι εισαι ψειρας κ κολλησες.. και να μην ητανε 1 δευτερολεπτο ενιωθα λες και ητανε 1 οταν πχ πατουσα να πυροβολησω και το εβλεπα στην οθονη μου με διαφορα φασης και οχι στιγμιαια τοτε ναι σου φαινεται σαν 1 δευτερολεπτο.

Στην τελικη αδιαφορω και μισο δευτερολεπτο να ητανε μιας και το ματι μου επιανε την διαφορα και με ενοχλουσε αφανταστα και προτιμουσα να εχω tearing παρα αυτο το πραγμα.Βεβαια να σημειωθει σε ολο συμβαλει και το lag που μπορει να εχει το ποντικι και το πληκτρολογιο και ετσι ο αριθμος μεγαλωνει.

Εν ολιγοις το οτι εδωσα αρκετα χρηματα για οθονη πιστευω ειναι η μονη αγορα που δεν θα μετανοιωσω ποτε και ειναι σιγουρα η μονη αγορα που θα ξανακανω στο πολυ μακρινο μελλον και δεν θα κολλησω να βαλω παλι το χερι βαθια στην τσεπη.Μιλαμε για μεγαλη διαφορα τουλαχιστον για τα δικα μου δεδομενα.

Βαστάει η γριούλα (970); Γιατί η οθόνη είναι σούπερ. Ίσως, τελικά, είχα υποτιμήσει την 970. Και γω που την έχω, μ' έχει βγάλει ασπροπρόσωπο μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Qless είπε

 όλη την υπόλοιπη θεωρητικολογία σχετικά μέ tearing shuttering etc την διαβάζω απλώς εγκυκλοπαιδικά στα φόρουμ τίποτα άλλο.

Λογικο ειναι να μην σε ενδιαφερουν/απασχολουν τα παραπανω απο την στιγμη που παιζεις λογω 4κ τηλεορασης(αρα το λιγοτερο 40-43ιντσες)σε μεγαλη αποσταση για να τους δωσεις και σημασια.

Και δεν χρειαζεται να πιασω καν στο στομα μου το input lag :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, icenex είπε

Καταρχην δεν ανεφερα πουθενα ποσο imput lag ειχε η παλια μου οθονη(ουτε ξερω ποσο ειχε) και κατα δευτερον επειδη βλεπω οτι εισαι ψειρας κ κολλησες.. και να μην ητανε 1 δευτερολεπτο ενιωθα λες και ητανε 1 οταν πχ πατουσα να πυροβολησω και το εβλεπα στην οθονη μου με διαφορα φασης και οχι στιγμιαια τοτε ναι σου φαινεται σαν 1 δευτερολεπτο.

Στην τελικη αδιαφορω και μισο δευτερολεπτο να ητανε μιας και το ματι μου επιανε την διαφορα και με ενοχλουσε αφανταστα και προτιμουσα να εχω tearing παρα αυτο το πραγμα.Βεβαια να σημειωθει σε ολο συμβαλει και το lag που μπορει να εχει το ποντικι και το πληκτρολογιο και ετσι ο αριθμος μεγαλωνει.

Εν ολιγοις το οτι εδωσα αρκετα χρηματα για οθονη πιστευω ειναι η μονη αγορα που δεν θα μετανοιωσω ποτε και ειναι σιγουρα η μονη αγορα που θα ξανακανω στο πολυ μακρινο μελλον και δεν θα κολλησω να βαλω παλι το χερι βαθια στην τσεπη.Μιλαμε για μεγαλη διαφορα τουλαχιστον για τα δικα μου δεδομενα.

Ωραία. Τώρα τι εξηγήσες καλά. Γιατι ενδεχομένως με τηλεόραση με μεγάλο input lag (μέχρι και 50ms +πολλές φορές) + το input lag του v sync να είναι όντως ενοχλητικό. Αλλά έτσι όπως το είπες στην αρχή  είναι σαν να είπες ότι το v sync σου δινηουργησε όλη αυτήν την καθυστέρηση του 1 δευτερόλεπτου (κατανοώ ότι το 1 δευτερόλεπτο είναι σχήμα λόγου). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, icenex είπε

Ευτυχως για μενα εβαλα βαθια το χερι στην τσεπη και επενδυσα σε μια οθονη με @@ και απο τοτε ειδα το φως το αληθινο οπως πολλοι αλλοι με οθονες αντιστοιχων δυνατοτητων..gsync 144hz κτλ.

Το θεμα ειναι οτι δυστηχως στην Ελλαδα επικρατει η πολυ κακη νοοτροπια του οτι αν δωσεις πανω απο 250ευρω για monitor ειναι πεταμενα λεφτα,ακομα και αν εχεις πολυ δυνατο συστημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...