Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το θεμα ειναι οτι δυστηχως στην Ελλαδα επικρατει η πολυ κακη νοοτροπια του οτι αν δωσεις πανω απο 250ευρω για monitor ειναι πεταμενα λεφτα,ακομα και αν εχεις πολυ δυνατο συστημα.

 

Η οθόνη πράπει να είναι μια σωστή επένδυση.

Απλά όπως πάνε να το κάνουν με τις αλλαγές στην τεχνολογία και τα νέα features, το σκέφτεσαι να σκάσεις ένα σωρό χρήματα και στον χρόνο να είναι με παρωχημένο monitor .

Αυτό σκέφτονται νομίζω οι περισσότεροι.

 

Θα μου πεις τώρα, η κάρτες κρατάνε παραπάνω ? Φυσικά και όχι. Απλά στην συνείδηση του κόσμου έχει περάσει διαφορετικά.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το θεμα ειναι οτι δυστηχως στην Ελλαδα επικρατει η πολυ κακη νοοτροπια του οτι αν δωσεις πανω απο 250ευρω για monitor ειναι πεταμενα λεφτα,ακομα και αν εχεις πολυ δυνατο συστημα.

Για μενα και για πολλους the bigger the better. Δωσε μου gsync 144hz κτλ αν ειναι σε μια οθονιτσα 32-34" αποκλειεται να παιξω. Ευτυχως κατι παει να κανει η nvidia και αν το υλοποιησει σωστα θα εχουμε gsync και σε ανω των 50" οθονων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Qless είπε

Μπορεί σε μια λουπα ενός bench το 980ΤΙ SLi να έδινε τα ρέστα του αλλά στα games μετά από λίγο οι κάρτες έριχναν ρολόγια και το throttling πήγαινε σύννεφο, έφταναν μέχρι 962 mhz και ο 1ος πυρύνας να βαράει 91 βαθμούς, δεν ξαναδοκιμάζω SLi σε αέρα παρά μόνο σε custom loop, περιττό να αναφέρω οτι και το κουτι και η διάταξη είχαν επαρκέστατο χώρο και σωστό αερισμό

SLI + αέρας = θες η κάτω κάρτα να είναι blower, κατά προτίμηση reference γιατί είναι overengineered (δεν ξέρω τι κάνουν οι AIB στις δικές τους). Αλλά ακόμα κι έτσι, το smoothness της μιας κάρτας δεν το έχουν - το tearing πέφτει σύννεφο στα 60 Hz, στα 120-144Hz θα είναι καλύτερα λογικά.

@Heybro ναι αν παίζεις απ'τον καναπέ μπορεί, σε γραφείο πάνω από 32" (άντε 34" UW) δεν παίζουν αυτές οι ίντσες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zaknafein είπε

SLI + αέρας = θες η κάτω κάρτα να είναι blower, κατά προτίμηση reference γιατί είναι overengineered (δεν ξέρω τι κάνουν οι AIB στις δικές τους). Αλλά ακόμα κι έτσι, το smoothness της μιας κάρτας δεν το έχουν - το tearing πέφτει σύννεφο στα 60 Hz, στα 120-144Hz θα είναι καλύτερα λογικά.

@Heybro ναι αν παίζεις απ'τον καναπέ μπορεί, σε γραφείο πάνω από 32" (άντε 34" UW) δεν παίζουν αυτές οι ίντσες.

Σε γραφειο ειμαι αλλα ειναι στα 3 μετρα η οθονη πριν μια δεκαετια επαιζα σε γραφειο με 19αρα πανω στο γραφειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, adtakhs said:

Η οθόνη πράπει να είναι μια σωστή επένδυση.

Απλά όπως πάνε να το κάνουν με τις αλλαγές στην τεχνολογία και τα νέα features, το σκέφτεσαι να σκάσεις ένα σωρό χρήματα και στον χρόνο να είναι με παρωχημένο monitor .

Αυτό σκέφτονται νομίζω οι περισσότεροι.

Θα μου πεις τώρα, η κάρτες κρατάνε παραπάνω ? Φυσικά και όχι. Απλά στην συνείδηση του κόσμου έχει περάσει διαφορετικά.

Όχι δεν σκέφτονται αυτό, απλά είναι φτωχομπινέδες, σκάνε 600-700 ευρώ για GPU και παίζουν σε 23άρια 1080P/60Hz monitors. Και φυσικά τα παιχνίδια όλα από το θείο εννοείται, χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Η οθόνη πράπει να είναι μια σωστή επένδυση.

Απλά όπως πάνε να το κάνουν με τις αλλαγές στην τεχνολογία και τα νέα features, το σκέφτεσαι να σκάσεις ένα σωρό χρήματα και στον χρόνο να είναι με παρωχημένο monitor .

Αυτό σκέφτονται νομίζω οι περισσότεροι.

 

Ποιοι περισσοτεροι το σκεφτονται?Αυτοι με monitor των 150ευρω σε καρτες πολλαπλασιας αξιας?

Ποια παρωχημενα monitor?

Η Asus PG278Q το πρωτο πολυ γνωστο monitor που εκανε το αλμα στα 1440p 144hz με Gsync ειναι μοντελο του 2014.Θεωρειται μεχρι και σημερα παρωχημενο?Υπαρχει κατι καλυτερο περαν απο διαφορετικο panel?

Ειχα πιο παλια διαφωνια με συμφορουμιτη που ειχε τοτε την 980(μετα πηγε σε 1080)και οταν τον ειχα ρωτησει για ποιο λογο αφου ειχε γενικα ενα τοσο καλο συστημα,εμενε με monitor των 150ευρω(ενα απλο lg 23αρι)η απαντηση ηταν''γιατι εχω το ψυχολογικο οτι θελω να τα παιζω ολα στο τερμα''.

Εντομεταξυ υπαρχει και η αλλη επισης κουλη νοοτροπια(οχι μονο στην Ελλαδα αλλα ειναι περισσοτερο εντονη στα Ελληνικα forum)του οτι ενω ''αξιζει''να δωσεις μια περιουσια για ακριβο hardware,τα περισσοτερα παιχνιδια θα τα παιζεις απο...το Θειο.

Αρα ας μην το συνεχισουμε καλυτερα για το πως σκεφτεται ο κοσμος στην Ελλαδα,τα εχω φαει αυτα εδω και χρονια με το κουταλι και οχι μονο απο ατομα του forum αλλα ακομα χειροτερα και real life να στα λεει ο αλλος μες την μουρη και να απορεις(σε φαση ατομο που πριν κατι χρονια να εδωσε κοντα 1500ευρω για i7 4770,970 και τα σχετικα και το 90-95% της βιβλιοθηκης του steam του να ειναι μονο τα δωρεαν παιχνιδια που ανεβαινουν στις προσφορες στο Insomnia....)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Heybro είπε

Σε γραφειο ειμαι αλλα ειναι στα 3 μετρα η οθονη πριν μια δεκαετια επαιζα σε γραφειο με 19αρα πανω στο γραφειο. 

Είναι λίγο προβληματικό αυτό σαν διάταξη χώρου, αλλά έτσι οκ, κάτι γίνεται. Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήθελα την οθόνη τόσο μακρυά, έχω δει αντίστοιχο setup σε φίλο (~2 μέτρα + 42"), δεν με ενθουσίασε, αλλά προφανώς αν το ευχαριστιέσαι, κάνε το κομμάτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

SLI + αέρας = θες η κάτω κάρτα να είναι blower, κατά προτίμηση reference γιατί είναι overengineered (δεν ξέρω τι κάνουν οι AIB στις δικές τους). Αλλά ακόμα κι έτσι, το smoothness της μιας κάρτας δεν το έχουν - το tearing πέφτει σύννεφο στα 60 Hz, στα 120-144Hz θα είναι καλύτερα λογικά.

@Heybro ναι αν παίζεις απ'τον καναπέ μπορεί, σε γραφείο πάνω από 32" (άντε 34" UW) δεν παίζουν αυτές οι ίντσες.

Καλα το Sli ανεκαθεν ηταν μια πατατα και μιση.Το να χρυσοπληρωνεις καρτες γραφικων και να εξαρτιεσαι απο το ποτε θα εχει βγει ενας ρημαδο σωστος driver για το παιχνιδι που εχεις πληρωσει ειναι τελειως για γελια. Εδω ακομα και καινουργια παιχνιδια βγαινουν χωρις καθολου υποστηριξη για sli(call of duty κανεις?Forza horizon 3 και τα περισσοτερα παιχνιδια του windows store τον πρωτο καιρο?)

Παλι καλα που φτασαμε επιτελους με τον Πασχαλη σε μονες καρτες να προοριζονται κυριως για 1440p 60hz και πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ποιοι περισσοτεροι το σκεφτονται?Αυτοι με monitor των 150ευρω σε καρτες πολλαπλασιας αξιας?

Ποια παρωχημενα monitor?

Η Asus PG278Q το πρωτο πολυ γνωστο monitor που εκανε το αλμα στα 1440p 144hz με Gsync ειναι μοντελο του 2014.Θεωρειται μεχρι και σημερα παρωχημενο?Υπαρχει κατι καλυτερο περαν απο διαφορετικο panel?

Ειχα πιο παλια διαφωνια με συμφορουμιτη που ειχε τοτε την 980(μετα πηγε σε 1080)και οταν τον ειχα ρωτησει για ποιο λογο αφου ειχε γενικα ενα τοσο καλο συστημα,εμενε με monitor των 150ευρω(ενα απλο lg 23αρι)η απαντηση ηταν''γιατι εχω το ψυχολογικο οτι θελω να τα παιζω ολα στο τερμα''.

Εντομεταξυ υπαρχει και η αλλη επισης κουλη νοοτροπια(οχι μονο στην Ελλαδα αλλα ειναι περισσοτερο εντονη στα Ελληνικα forum)του οτι ενω ''αξιζει''να δωσεις μια περιουσια για ακριβο hardware,τα περισσοτερα παιχνιδια θα τα παιζεις απο...το Θειο.

Αρα ας μην το συνεχισουμε καλυτερα για το πως σκεφτεται ο κοσμος στην Ελλαδα,τα εχω φαει αυτα εδω και χρονια με το κουταλι και οχι μονο απο ατομα του forum αλλα ακομα χειροτερα και real life να στα λεει ο αλλος μες την μουρη και να απορεις(σε φαση ατομο που πριν κατι χρονια να εδωσε κοντα 1500ευρω για i7 4770,970 και τα σχετικα και το 90-95% της βιβλιοθηκης του steam του να ειναι μονο τα δωρεαν παιχνιδια που ανεβαινουν στις προσφορες στο Insomnia....)

Το 2000 είχα αγοράσει μια Sony GPT G200 P 17αρα 1600x1200 120hz , ένα χέρι και ένα πόδι. 

Μαζί με μια eizo  και μια nec ήταν οι τρεις καλύτερες οθόνες της αγοράς. 

Προσωπικά τότε το μετάνιωσα.

Δεν λέω πως είναι σωστή επιλογή η φτηνιαρα οθόνη απλά πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει;έχει μέτρο παντού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HALF EVIL είπε

Αναστήθηκε το νήμα βλέπω. 

Αυτό σημαίνει ότι οι Volta πήγαν βόλτα;

Με τις πατατες που κανει η AMD, οχι βολτα θα κανουν, αλλα διακοπες διαρκείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Η οθόνη πράπει να είναι μια σωστή επένδυση.

Απλά όπως πάνε να το κάνουν με τις αλλαγές στην τεχνολογία και τα νέα features, το σκέφτεσαι να σκάσεις ένα σωρό χρήματα και στον χρόνο να είναι με παρωχημένο monitor .

Αυτό σκέφτονται νομίζω οι περισσότεροι.

Θα μου πεις τώρα, η κάρτες κρατάνε παραπάνω ? Φυσικά και όχι. Απλά στην συνείδηση του κόσμου έχει περάσει διαφορετικά.

Ειχες γραψει την αλλη φορα κατι για τους επεξεργαστες και τα φανμποι και σου ειχα απαντησει(και εγω και αλλοι)1 απλο πραγμα.Θελω την παρουσα στιγμη που κανω την αγορα το καλυτερο για τα χρηματα που διαθετω.Δεν με ενδιαφερει τι γραφει στο κουτι απεξω:nvidia,amd,intel,qualcomm και δεν ξερω και εγω τι. Δεν αγοραζω μετοχες της εταιρειας αλλα προιον αυτης.

Το ιδιο γινεται και στις καρτες γραφικων αλλα και στις οθονες. Οταν δινω ενα καρο χρηματα σε ενα πυργο αλλα και σε παιχνιδια και δεν την βγαζω με τα δωρεαν indie παιχνιδια που δινονται καθε 3 και λιγο,λογικο ειναι να κοιταξω σε μια σοβαρη οθονη.Δεν βαζω συγκεκριμενο budget(αναλογα τον καθενα)αλλα το λιγοτερο 1080p 144hz ή εστω 1440p 60hz ips.

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Το 2000 είχα αγοράσει μια Sony GPT G200 P 17αρα 1600x1200 120hz , ένα χέρι και ένα πόδι. 

Μαζί με μια eizo  και μια nec ήταν οι τρεις καλύτερες οθόνες της αγοράς. 

Προσωπικά τότε το μετάνιωσα.

Δεν λέω πως είναι σωστή επιλογή η φτηνιαρα οθόνη απλά πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει;έχει μέτρο παντού. 

Μιλαμε για το τωρα και ακριβως για συγκεκριμενη χρηση στην οποια θα αξιοποιουνται. Εννοειται οτι αν παιζεις 1 φορα τον μηνα ενα online παιχνιδια 1 ωρα,δεν αξιζει να δωσεις ενα σκασμο λεφτα για monitor.

Ουτε βεβαια ειπαμε οτι gaming monitor ειναι μονο αυτα των 900+ευρω.Υπαρχουν καταλληλα gaming monitor για ολους τους τυπους και ολα τα πορτοφολια,αλλα τα 1080p 60hz monitor ειναι καθαρα και μονο για οσους εχουν και αναλογα budget συστηματα(400-500 αντε 600ευρω).

Αντε να βγουν οι νεες ακριβες volta να τις παρει ο κοσμος για τετοια monitor για να γελανε οι πετρες και μετα οι ιδιοι να κλαιγονται για τις τιμες των παιχνιδιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Είναι λίγο προβληματικό αυτό σαν διάταξη χώρου, αλλά έτσι οκ, κάτι γίνεται. Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήθελα την οθόνη τόσο μακρυά, έχω δει αντίστοιχο setup σε φίλο (~2 μέτρα + 42"), δεν με ενθουσίασε, αλλά προφανώς αν το ευχαριστιέσαι, κάνε το κομμάτι σου.

Απο το 2010 παίζω σε 42αρα αλλά σε καναπέ τότε και τα τελευταία 3.5 χρόνια σε 55. Αν έβγαινε 55" με g sync στα 2k θα τα έδινα προφανώς απλά αυτή τη στιγμή πάνω από 34" δεν υπάρχει με great sync οπότε σε περιορίζει αρκετά. Γενικά ξέρω άτομα που παίζουν σε 15αρια laptop η βλέπουν ταινίες εκεί. Δεν μπορώ έτσι θέλω την μεγάλη οθόνη και το ηχοσυστημα. Lag πάντως δεν το καταλαβαίνω σε αντίθεση με το tearing που με πιάνει αμέσως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Αναστήθηκε το νήμα βλέπω. 

Αυτό σημαίνει ότι οι Volta πήγαν βόλτα;

Προς καλοκαιρι μερια αν ανακοινωθει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όχι δεν σκέφτονται αυτό, απλά είναι φτωχομπινέδες, σκάνε 600-700 ευρώ για GPU και παίζουν σε 23άρια 1080P/60Hz monitors. Και φυσικά τα παιχνίδια όλα από το θείο εννοείται, χαχα.

1100 έδωσα για την οθόνη που παίζω. Θα πρέπει να πάω σε 34" g sync και να αφήσω την 55" που έχω αυτή τη στιγμή? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...