Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα το ROG PG278Q πριν 2 χρόνια και δεν το 'χω μετανιώσει καθόλου. Ήταν ότι καλύτερο υπήρχε τότε(Το PG279Q που είναι IPS βγήκε αρκετά μετά). Το επόμενο βήμα κατά πάσα πιθανότητα είναι κάνα Predator X35(3440*1440, VA, 1000nits HDR, G-Sync, 200Hz).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά δεν μπορώ να βλέπω άτομα με performance/high-end GPUs και monitor των 130 ευρώ και να το παίζουν και ιστορία. Μου θυμίζει αυτούς που παίρνουν iPhone και δεν έχουν κάρτα ούτε για αναπάντητη αλλά η ποζεριά υπάρχει. Τα rigs πρέπει να 'ναι balanced και όποιος ξέρει από αγορές, έχει ισορροπημένο σύστημα.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ειχες γραψει την αλλη φορα κατι για τους επεξεργαστες και τα φανμποι και σου ειχα απαντησει(και εγω και αλλοι)1 απλο πραγμα.Θελω την παρουσα στιγμη που κανω την αγορα το καλυτερο για τα χρηματα που διαθετω.Δεν με ενδιαφερει τι γραφει στο κουτι απεξω:nvidia,amd,intel,qualcomm και δεν ξερω και εγω τι. Δεν αγοραζω μετοχες της εταιρειας αλλα προιον αυτης.

Το ιδιο γινεται και στις καρτες γραφικων αλλα και στις οθονες. Οταν δινω ενα καρο χρηματα σε ενα πυργο αλλα και σε παιχνιδια και δεν την βγαζω με τα δωρεαν indie παιχνιδια που δινονται καθε 3 και λιγο,λογικο ειναι να κοιταξω σε μια σοβαρη οθονη.Δεν βαζω συγκεκριμενο budget(αναλογα τον καθενα)αλλα το λιγοτερο 1080p 144hz ή εστω 1440p 60hz ips.

Προσωπικά πιστεύω πως το καλό και το κακό ορίζεται από το VFM προϊόν ανά στιγμή και ανά κατηγορία. 

Αυτό γιατί δεν αγοράζουμε οικόπεδο στο Λουτράκι αλλά τεχνολογία που το επόμενο είναι στα σκαριά πριν παρουσιαστεί αυτό που θα αγοράσουμε. 

Για τώρα αγοράστηκε μια AOC AG322 για τον αδερφό, αλλά είχα μεγάλες αμφιβολίες για το αν άξιζε ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Heybro είπε

1100 έδωσα για την οθόνη που παίζω. Θα πρέπει να πάω σε 34" g sync και να αφήσω την 55" που έχω αυτή τη στιγμή? 

στρατιγικης δεν παιζεις? Adventures δεν παιζεις? Γενικα οτι θελει πληκ/ντικι τι κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Απλά δεν μπορώ να βλέπω άτομα με performance/high-end GPUs και monitor των 130 ευρώ και να το παίζουν και ιστορία. Μου θυμίζει αυτούς που παίρνουν iPhone και δεν έχουν κάρτα ούτε για αναπάντητη αλλά η ποζεριά υπάρχει. Τα rigs πρέπει να 'ναι balanced και όποιος ξέρει από αγορές, έχει ισορροπημένο σύστημα.

Δεν είπε κανείς το αντίθετο φίλε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Heybro είπε

1100 έδωσα για την οθόνη που παίζω. Θα πρέπει να πάω σε 34" g sync και να αφήσω την 55" που έχω αυτή τη στιγμή? 

Αυτο στο οποιο απαντας το εχεις διαβασει?Σου λεει ο ανθρωπος οτι ο αλλος πχ αγοραζει την Gtx 1080 και παιζει στο πιο βασικο 23ρι LG monitor που του εχει μεινει στα 120-150ευρω.Και ενω εν μερη ειναι δικαιωμα του να το κανει αυτο,βγαινει μετα και κλαιγεται για τις τιμες των παιχνιδιων''δεν εχω να αγοραζω οτι καινουργιο βγαινει''.

Ειναι σαν να αγοραζεις ενα πολυ ακριβο αυτοκινητο ανεξαρτητως μαρκας και να πηγαινεις μονο για καφε στο τετραγωνο της γειτονιας που μενεις ενα πραγμα(στο περιπου)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

Απο το 2010 παίζω σε 42αρα αλλά σε καναπέ τότε και τα τελευταία 3.5 χρόνια σε 55. Αν έβγαινε 55" με g sync στα 2k θα τα έδινα προφανώς απλά αυτή τη στιγμή πάνω από 34" δεν υπάρχει με great sync οπότε σε περιορίζει αρκετά. Γενικά ξέρω άτομα που παίζουν σε 15αρια laptop η βλέπουν ταινίες εκεί. Δεν μπορώ έτσι θέλω την μεγάλη οθόνη και το ηχοσυστημα. Lag πάντως δεν το καταλαβαίνω σε αντίθεση με το tearing που με πιάνει αμέσως. 

Ναι μαζί σου, απλά σε γραφείο δεν βγαίνει, εκτός αν το επιτρέπει ο χώρος και η διάταξη αυτού. Είσαι ειδική περίπτωση :P
Σε καναπέ εννοείται βγαίνει εύκολα αλλά δεν μπορώ τον καναπέ για παιχνίδια με τπτ.

@Psycho_Warhead Καλά κρασιά, θέλουμε 6-8 μήνες για αυτά τα panel και αν. Εγώ πήγαινα για AW3418DW αλλά δεν παίζει να συμμετάσχω στην IPS BLB λοτταρία, οπότε το σκέφτομαι πλέον για VA - είτε 32" 4Κ είτε 34 UW... αλλά δεν έχω εντοπίσει ακόμα κάτι για να πω 'shut up and take my money' :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι και θέμα γούστου. Εγώ έχω δώσει 700ευρω για 27 ιντσών οθόνη 4k ανάλυσης που είναι απλά 60hz.

Προτιμω ανάλυση 4k και ας μην έχω 144hz. 

Έχω δοκιμάσει να παίξω σε ASUS 144hz οθόνη TN και είχε τραγική εικόνα.

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγουν πρώτα με το καλό και βλέπουμε. Σωστό HDR σε IPS με 1000:1 contrast δεν πρόκειται να δεις έτσι και αλλιώς. Αναγκαστικά πας σε VA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Προσωπικά πιστεύω πως το καλό και το κακό ορίζεται από το VFM προϊόν ανά στιγμή και ανά κατηγορία. 

Αυτό γιατί δεν αγοράζουμε οικόπεδο στο Λουτράκι αλλά τεχνολογία που το επόμενο είναι στα σκαριά πριν παρουσιαστεί αυτό που θα αγοράσουμε. 

Για τώρα αγοράστηκε μια AOC AG322 για τον αδερφό, αλλά είχα μεγάλες αμφιβολίες για το αν άξιζε ή όχι. 

Τα εχουμε ξαναπει 800.000 φορες.Το Value for money(η κυριολεκτικη εννοια)σε καρτες πανω απο την σειρα 1060 3gb(και αντιστοιχες σε κοστος καρτες)παει περιπατο.

Και αυτο γιατι ξεφευγει το συνολικο κοστος του Pc οπως αναφερθηκε παραπανω,ενα συνολικο κοστος στο οποιο μπαινουν μεσα περαν του πυργου και τα περιφερειακα και η οθονη και τα παιχνιδια που θα αγοραζεις καθε χρονο.Υποτιθεται οτι αφιερωνεις στο Pc παρα πολυ χρονο στην δραστηριοτητα αυτη και γιαυτο δεν σε πειραζει(αν μπορεις)να δωσεις παραπανω χρηματα. Δεν το κανεις πχ γιατι ειναι φθηνοτερο απο το να πας διακοπες το καλοκαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Acmilangr2 said:

Είναι και θέμα γούστου. Εγώ έχω δώσει 700ευρω για 27 ιντσών οθόνη 4k ανάλυσης που είναι απλά 60hz.

Προτιμω ανάλυση 4k και ας μην έχω 144hz. 

Δεν έχει σημασία, βρίσκεσαι στην ανάλυση για την οποία προορίζεται η GPU σου. Καμία σχέση μ' αυτούς που αναφέρω εγώ(Π.χ. 1080Ti με 1080P/60Hz monitor).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Θα βγουν πρώτα με το καλό και βλέπουμε. Σωστό HDR σε IPS με 1000:1 contrast δεν πρόκειται να δεις έτσι και αλλιώς. Αναγκαστικά πας σε VA.

Σωστος γι αυτο και τα θηρια που θα βγαλει η asus και η acer θα ειναι VA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, firepc είπε

στρατιγικης δεν παιζεις? Adventures δεν παιζεις? Γενικα οτι θελει πληκ/ντικι τι κανεις?

Περισσότερο open world και fps παίζω αλλά όλα με πληκτρολόγιο ποντίκι δεν έχω θέμα η απόσταση είναι σωστή για τις ίντσες που έχω. Κάποια indie στυλ 

Cuphead 

Unravel 

 

Τα παίζω με Xbox controller. Όπως και project cars Forza 3 κτλ. Έτσι έμαθα τόσα χρόνια και το ευχαριστιεμαι κλείνω και 8ωρα άνετα. 

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αυτο στο οποιο απαντας το εχεις διαβασει?Σου λεει ο ανθρωπος οτι ο αλλος πχ αγοραζει την Gtx 1080 και παιζει στο πιο βασικο 23ρι LG monitor που του εχει μεινει στα 120-150ευρω.Και ενω εν μερη ειναι δικαιωμα του να το κανει αυτο,βγαινει μετα και κλαιγεται για τις τιμες των παιχνιδιων''δεν εχω να αγοραζω οτι καινουργιο βγαινει''.

Ειναι σαν να αγοραζεις ενα πολυ ακριβο αυτοκινητο ανεξαρτητως μαρκας και να πηγαινεις μονο για καφε στο τετραγωνο της γειτονιας που μενεις ενα πραγμα(στο περιπου)....

Δεν έχω δει πολλούς με 1080 κάρτα να έχουν monitor κάτω των 200 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Heybro είπε

Περισσότερο open world και fps παίζω αλλά όλα με πληκτρολόγιο ποντίκι δεν έχω θέμα η απόσταση είναι σωστή για τις ίντσες που έχω. Κάποια indie στυλ 

Cuphead 

Unravel 

Τα παίζω με Xbox controller. Όπως και project cars Forza 3 κτλ. Έτσι έμαθα τόσα χρόνια και το ευχαριστιεμαι κλείνω και 8ωρα άνετα. 

δλδ απ το καναπε στα 3 μετρα παιζεις με ποντικη/πληκ στα γονατα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Ναι μαζί σου, απλά σε γραφείο δεν βγαίνει, εκτός αν το επιτρέπει ο χώρος και η διάταξη αυτού. Είσαι ειδική περίπτωση :P
Σε καναπέ εννοείται βγαίνει εύκολα αλλά δεν μπορώ τον καναπέ για παιχνίδια με τπτ.

@Psycho_Warhead Καλά κρασιά, θέλουμε 6-8 μήνες για αυτά τα panel και αν. Εγώ πήγαινα για AW3418DW αλλά δεν παίζει να συμμετάσχω στην IPS BLB λοτταρία, οπότε το σκέφτομαι πλέον για VA - είτε 32" 4Κ είτε 34 UW... αλλά δεν έχω εντοπίσει ακόμα κάτι για να πω 'shut up and take my money' :P

Όλη η υπόθεση είναι η διάταξη σωστά το έγραψες. Γραφείο μπροστά στην 55" και όλα γίνονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...