Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο φοβηθηκα και εγω ειδικα τα scan lines στα native 60αρια UW panel που γινονται o/c στα 100.. Τελευταια στιγμη ακυρωσα. Για το πανελ της Dell λιγοτερα λογικα καθοτι ειναι native 100Hz αλλα και παλι για μονιτορ κοντα στο 1000αρικο ή αρκετα παραπανω και να μην ειναι HDR σημερα μαλλον οχι θα περιμενω.

Και να ειναι απαραδεκτο να ειναι λοταρια τοσο ακριβα μονιτορ με χαλια quality control ειδικα απο εταιρειες σαν την Asus και την Dell..  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Αυτο φοβηθηκα και εγω ειδικα τα scan lines στα native 60αρια UW panel που γινονται o/c στα 100.. Τελευταια στιγμη ακυρωσα. Για το πανελ της Dell λιγοτερα λογικα καθοτι ειναι native 100Hz αλλα και παλι για μονιτορ κοντα στο 1000αρικο ή αρκετα παραπανω και να μην ειναι HDR σημερα μαλλον οχι θα περιμενω.

Και να ειναι απαραδεκτο να ειναι λοταρια τοσο ακριβα μονιτορ με χαλια quality control ειδικα απο εταιρειες σαν την Asus και την Dell..  

Μην νομίζεις. Και στη dell, όσοι δοκίμασαν o.c., είχαν flickering. Κάποιοι αναφέρουν ότι για 1-2 εβδομάδες πήγαινε καλά το πράγμα, αλλά μετά άρχισαν τα προβλήματα. Κατέβασαν στα 115, τίποτα. Στα 110, κάποιοι σταμάτησαν να έχουν θέματα και κάποιοι όχι. Φαίνεται ότι συνδέεται και με τα ports της οθόνης το θέμα. Πάντως, ούτε στη dell είναι εγγυημένο το o.c.

Όπως σωστά έγραψες, έχεις τουλάχιστον 100hz native, σε αντίθεση με pg348q+acer x34(a) που έχουν 60hz και παίζεις προπό για παραπάνω.

Απαράδεκτες οι εταιρίες γενικά σε τέτοιες οθόνες. Ένα σωρό θέματα. Η lg είναι πιο νορμάλ, αλλά δεν έχει πάνελ σε μεγάλες αναλύσεις και με υψηλό refresh rate (συνήθως έχει 1080p ultrawide).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Βαστάει η γριούλα (970); Γιατί η οθόνη είναι σούπερ. Ίσως, τελικά, είχα υποτιμήσει την 970. Και γω που την έχω, μ' έχει βγάλει ασπροπρόσωπο μέχρι τώρα.

Μην φανταστεις οτι παιζω σε ultra κτλ κανω αρκετες υποχωρησεις αλλα ειδικα σε fps παιχνιδια και ποσο μαλλον σε multiplayer συνηθως παιζω low επιτηδες οχι μονο για να εχω περισσοτερα καρε αλλα επειδη τα πολλα φρου φρου αντι να βοηθανε ειναι χειροτερα και δεν βλεπεις ευκολα τους αντιπαλλους.Κατα τα αλλα μια χαρα την παλευει ακομη αλλα η ιδανικη καρτα για την συγκεκριμενη οθονη πιστευω για να εχεις και το οπτικο αποτελεσμα θα ητανε μια 1080ti.Τωρα περιμενω την επομενη γενια 2070 η οπως θα λεγεται που θα εχει επιδοσεις 1080ti με σαφως λιγοτερα χρηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, icenex είπε

Μην φανταστεις οτι παιζω σε ultra κτλ κανω αρκετες υποχωρησεις αλλα ειδικα σε fps παιχνιδια και ποσο μαλλον σε multiplayer συνηθως παιζω low επιτηδες οχι μονο για να εχω περισσοτερα καρε αλλα επειδη τα πολλα φρου φρου αντι να βοηθανε ειναι χειροτερα και δεν βλεπεις ευκολα τους αντιπαλλους.Κατα τα αλλα μια χαρα την παλευει ακομη αλλα η ιδανικη καρτα για την συγκεκριμενη οθονη πιστευω για να εχεις και το οπτικο αποτελεσμα θα ητανε μια 1080ti.Τωρα περιμενω την επομενη γενια 2070 η οπως θα λεγεται που θα εχει επιδοσεις 1080ti με σαφως λιγοτερα χρηματα.

Βλέποντας το σύστημά σου, θες αλλαγή κάρτας. Αλλά αφού αντέχει η 970...

Πιστεύω ότι η καλύτερη αγορά/επένδυση απ' όλες τις απόψεις (μακροβιότητα, επιδόσεις, μεταπωλητική αξία) είναι η μετάβαση στην εκάστοτε ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Μην νομίζεις. Και στη dell, όσοι δοκίμασαν o.c., είχαν flickering. Κάποιοι αναφέρουν ότι για 1-2 εβδομάδες πήγαινε καλά το πράγμα, αλλά μετά άρχισαν τα προβλήματα. Κατέβασαν στα 115, τίποτα. Στα 110, κάποιοι σταμάτησαν να έχουν θέματα και κάποιοι όχι. Φαίνεται ότι συνδέεται και με τα ports της οθόνης το θέμα. Πάντως, ούτε στη dell είναι εγγυημένο το o.c.

Όπως σωστά έγραψες, έχεις τουλάχιστον 100hz native, σε αντίθεση με pg348q+acer x34(a) που έχουν 60hz και παίζεις προπό για παραπάνω.

Απαράδεκτες οι εταιρίες γενικά σε τέτοιες οθόνες. Ένα σωρό θέματα. Η lg είναι πιο νορμάλ, αλλά δεν έχει πάνελ σε μεγάλες αναλύσεις και με υψηλό refresh rate (συνήθως έχει 1080p ultrawide).

 

Kαι να σκεφτεις οτι ειναι LG και τα δυο πανελ αυτα και το 60αρι και το 100αρι..Δεν φτανει που ζητανε ενα ωμο και ενα ποδι για να τα αγορασεις, δεν σεβονται καν τον καταναλωτη με το αναλογο quality control. Εχω δει τοσο blb σε μερικα uw 34αρια που πραγματικα νομιζα οτι προκειται για οθονη των 300 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν ειναι απο τα καλυτερα επιπλα για τηλεοραση αυτο,κυριως επειδη ειναι πολυ ψηλα.

Βολεύει πολύ έχω μέσα ενισχυτή 8 σκληρούς κεντρικό ηχείο τακτοποιημενα. Δεν μου φαίνεται ψηλά είναι και πως κάθεσαι στην καρέκλα σίγουρα. 

32 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Το τερμάτισες:P. Ωραίο αλλά ιδιαίτερο. Σαν να βλέπεις τη γη μέσα από παράθυρο:lol:.

Αν κάτσω δεν θέλω να σηκωθώ. Το panel είναι VA και έχει πολύ καλή χρωματική απόδοση. Που να γυρίσω σε λιγότερες ίντσες μετά. 

22 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Πόσο διαφέρουν οι άνθρωποι. Εγώ σε πάνω από 27 ίντσες δεν μπορώ να παίξω 

Ο κάθε άνθρωπος έχει άλλες ανάγκες και άλλες αντοχές. Το σίγουρο είναι ότι η μεγαλύτερη οθόνη κουράζει περισσότερο τα μάτια σε πολύωρη χρήση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Βλέποντας το σύστημά σου, θες αλλαγή κάρτας. Αλλά αφού αντέχει η 970...

Πιστεύω ότι η καλύτερη αγορά/επένδυση απ' όλες τις απόψεις (μακροβιότητα, επιδόσεις, μεταπωλητική αξία) είναι η μετάβαση στην εκάστοτε ti.

Θελει αλλαγη και ψαχνομουν για καλη τιμες σε 1080τι οταν επαιζε στα 700-800(και απο γερμανια μερια) αλλα τοτε δεν ειχα το χρημα να την τσιμπησω και οπως ολοι ξερουμε αλλα υπολογιζουμε αλλα μας βγαινουν...(ζημια στο αμαξι κτλ πανε τα λεφτα)οποτε λεω να κανω υπομονη μιας κ εχω και ps4 να χαζολογησω και οταν βγει η επομενη γενια να τσιμπησω μια χχ70 με αντιστοιχες επιδοσεις.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Heybro είπε

Εδω είμαι 

20180118_141402.jpg

 

Χαχαχαχα βρε απατεώνα δεν βρήκες χρόνο να βγάλεις το sticker από το tempered glass? Όχι τίποτα άλλο είναι και κουκλι το ασπρο s340 elite (εγώ έχω τον νέγρο)^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Αν ειναι VA μην το κανεις πολυ πλαγιομετωπικο γιατί λίγο τα 3m λιγο οι γωνιες θεασης του.. Δεν ξερω.. 

Η βάση γυρνάει όπου θέλεις για αυτό πήρα την συγκεκριμένη την έχω ακριβώς στην ευθεία που παίζω. Όταν βλέπω ταινία την γυρνάω ακριβώς στην ευθεία του κρεβατιού γνωρίζω ότι σε μεγάλες μοίρες ξεθωριάζει η εικόνα. 

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Χαχαχαχα βρε απατεώνα δεν βρήκες χρόνο να βγάλεις το sticker από το tempered glass? Όχι τίποτα άλλο είναι και κουκλι το ασπρο s340 elite (εγώ έχω τον νέγρο)^_^

Φρεσκαδουρα. Έρχονται και τα άσπρα corsair fans πήρα και άσπρα 24pin 8pin για gpu cpu mobo θα βγει και το sticker. Κουκλί δεν θα πει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Heybro είπε

Η βάση γυρνάει όπου θέλεις για αυτό πήρα την συγκεκριμένη την έχω ακριβώς στην ευθεία που παίζω. Όταν βλέπω ταινία την γυρνάω ακριβώς στην ευθεία του κρεβατιού γνωρίζω ότι σε μεγάλες μοίρες ξεθωριάζει η εικόνα. 

Περα απο το discoloration χανεις και ενα απο τα κυρια προσοντα ενος VA panel τα επιπεδα αντιθεσης του.. Λιγο πιο κοντα να την εφερνες να μικρυνε και το optimal viewing distance.. Εγω εχω γραφειο σε σχημα Π μπροστα ειναι η οθονη και πλαι η 55αρα OLED και γυριζω καρεκλα και παιζω οπως θελω. Η TV στο 1.5 μετρο και με βολευει αφανταστα τετοιο πανελ..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Περα απο το discoloration χανεις και ενα απο τα κυρια προσοντα ενος VA panel τα επιπεδα αντιθεσης του.. Λιγο πιο κοντα να την εφερνες να μικρυνε και το optimal viewing distance.. Εγω εχω γραφειο οβαλ μπροστα ειναι η οθονη και πλαι η 55αρα OLED και γυριζω καρεκλα και παιζω οπως θελω. Η TV στο 1.5 μετρο και με βολευει αφανταστα τετοιο πανελ..

Το viewing distance είναι στα 2.30 για full HD νομίζω? Θέλει να φέρω πολύ κοντά το γραφείο θα κλείσει όλο το μέρος. 3 μετρα δεν πρέπει να έχω κάτω από 2.80 είμαι ακριβώς θέλει μεζούρα. Πάντως το immersion στα παιχνίδια είναι τρομερό ότι και αν παίξω. Oled με τα μπουνια τρομερές από κάθε άποψη και βλέπω οι 65αρες 4k εχουν πέσει σε λογικές τιμές κάποια στιγμή πρέπει να πάρουμε μια την 910 έχεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Heybro είπε

Το viewing distance είναι στα 2.30 για full HD νομίζω? Θέλει να φέρω πολύ κοντά το γραφείο θα κλείσει όλο το μέρος. 3 μετρα δεν πρέπει να έχω κάτω από 2.80 είμαι ακριβώς θέλει μεζούρα. Πάντως το immersion στα παιχνίδια είναι τρομερό ότι και αν παίξω. Oled με τα μπουνια τρομερές από κάθε άποψη και βλέπω οι 65αρες 4k εχουν πέσει σε λογικές τιμές κάποια στιγμή πρέπει να πάρουμε μια την 910 έχεις? 

55C7V τωρα την αλλαξα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος..Και πριν παλι 4k ειχα..Δεν θα την προτεινα ομως για κυρια χρηση αν δεν εχεις μονιτορ, για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο παροτι εχει τρομερη εικονα σαν desktop κυριως μην τυχον και εχεις μετα απο πολυωρη χρηση image retention γιατι burn λιγο δυσκολο σε συγχρονα πανελ. Εγω παιζω παραλληλα με το μονιτορ εκει και για desktop χρηση και τα υπολοιπα παιχνιδια γυριζω φυσικα στο IPS.. Προς το παρον ουτε image retention ουτε τιποτα και εχω παιξει κατι 5ωρα σερι, θα δειξει αν αληθευουν ολα αυτα που ακουγονται.. Ειναι παντως χαρμα οφθαλμων να παιζεις σε 4k σε τετοιο πανελ..

 

edit 

 

optimal-viewing-distance-television-graph-size.png

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...