Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω..Η διάδοχος της 970 θα 'χει τις επιδόσεις μιας 980Ti σίγουρα και λογικά θα 'χει πάνω από 4GB μνήμη.

 

Πρέπει να κάτσω να ασχοληθώ λίγο με τα τελευταία δεδομένα μεταφορών zauba. Εάν δεν έχω μπερδέψει τους πυρήνες και το - ας το ονομάσω GP104 - έχει παρεμφερή μέγεθος πακέτου με το GM204 αλλά περισσότερα pins τότε ίσως να μιλάμε και για πλατύτερο δίαυλο, για τους εκάστοτε homo platyterodiavlokavlus που κυκλοφορούν ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για desktop ναι. Για οτιδήποτε άλλο δώσανε μάλλον προτεραιότητα για το GP100 για HPC μιας και δεν μπορεί να κρατάει τα μπόσικα για πολύ το GK210 στις Tesla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν καταφέρουν αμφότερες εταιρείες να έχουν τουλάχιστον 30% διαφορά από τους σημερινούς προκατόχους είναι μάλλον μαύρα τα μαντάτα και για τις δύο. Από τις αρχές καλοκαιριού και μετά θα αρχίσουν οι κυκλοφορίες για τις νέες γενιές και από τις 2 πλευρές.

Δηλαδη μιλαμε για φθινόπωρο/γιορτες '16 για Ελλάδα ωστε να εχουμε πληρη εικονα και τιμολογιακα και απο αποψη επιδόσεων?Γιατι ειμαι με μια 290 που θεωρω οτι ηταν τοπ performance/€ και αναρωτιεμαι ποτε θα βγει κατι κοντα στα 400€ που να αποτελεί αναβαθμιση για να αρχισω να φορτώνω τον "κουμπαρα".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μιλαμε για φθινόπωρο/γιορτες '16 για Ελλάδα ωστε να εχουμε πληρη εικονα και τιμολογιακα και απο αποψη επιδόσεων?Γιατι ειμαι με μια 290 που θεωρω οτι ηταν τοπ performance/€ και αναρωτιεμαι ποτε θα βγει κατι κοντα στα 400€ που να αποτελεί αναβαθμιση για να αρχισω να φορτώνω τον "κουμπαρα".

 

Αρχές καλοκαιριού θα ξεκινήσουν οι κυκλοφορίες, αλλά ναι μια που θεωρώ ότι είναι καλό να έχει κανείς μια πλήρη εικόνα από τις κυκλοφορίες αμφότερων εταιρειών, το φθινόπωρο θα είναι μια καλή εποχή για να σκεφτείς αναβάθμιση. Επειδή όμως οι 290 είναι πολύ καλές κάρτες πιθανόν να μπορείς να προσπεράσεις αυτόν το γύρο. Εσύ θα κρίνεις τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχές καλοκαιριού θα ξεκινήσουν οι κυκλοφορίες, αλλά ναι μια που θεωρώ ότι είναι καλό να έχει κανείς μια πλήρη εικόνα από τις κυκλοφορίες αμφότερων εταιρειών, το φθινόπωρο θα είναι μια καλή εποχή για να σκεφτείς αναβάθμιση. Επειδή όμως οι 290 είναι πολύ καλές κάρτες πιθανόν να μπορείς να προσπεράσεις αυτόν το γύρο. Εσύ θα κρίνεις τότε.

Ειμαι λιγο προβληματισμενος να πω την αληθεια,θελω να ακολουθω τις εξελιξεις αλλα οχι με το ιδιο tempo οπως παλια,παιζω αλλα οχι τοσο ωστε να δικαιολογουνται περισσοτερα απο 400ευρω για μια gpu που θα με παει μια διετια ας πουμε με τιμιες επιδοσεις,το αστειο ειναι οτι η 290 παιζει στα 1200+/1600+ που ειναι σχεδον οι επιδοσεις μιας 980 οποτε αν ειναι να παω μαζι της κανα χρονο ακομα να της ριξω λιγο νερο να παρει ανασα γιατι ψηνεται και δεν θελω να πεταξω χρημα αν οι νεες gpu σε αυτη τη κατηγορια ειναι ανωτερες μιας 980,(αξιζει 120 ευρω η arctic hybrid 3?!)μαλλον πρεπει να ανοιξω αλλο θρεντ για υδροψυξη,θενξ for the info anyway!ΕΙδωμεν το φθινοπωρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω με την 290 ειμαι και σκεφτομαι να μπω στην διαδικασια να την πουλησω οσο πιανει ακομα και εχει εγγυηση για να κρατησω για την αγορα μιας εκ των καινουργιων.(αυτο το διαστημα δεν παιζω παιχνιδια  τοσο εντονα).

αλλα απο την αλλη υπαρχει και το αλλο,με ικανοποιει η 290 τωρα εαν βαλω να παιξω κανενα παιχνιδι αραια και που?φυσικα ειναι η απαντηση.

να την πουλησω τωρα που πιανει οσο πιανει και να περιμενω?ποιος ο λογος?να μεινω χωρις καρτα για εαν και οταν με το καλο βγουνε οι καινουργιες????κατσε να τεσταριστουνε πρωτα και να δουμε επιδοσεις και τιμες.και οταν ερθει ο καιρος να πουληθει,αντε να εγω χασει 50-60-70 euros απο την τιμη που πιανει τωρα.

αυτοι ειναι οι δικοι μου προβληματισμοι και τωρα που τους βλεπω θα σου προτεινω να μεινεις ακομα οπως εισαι μεχρι να μην σου αρεσουν οι επιδοσεις της 290.οταν γινει αυτο τοτε την πουλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάντως η διάδοχος της 970 εχει επιδόσεις έστω και ενα 5% κάτω απο την 980Τι και τιμουλα κατω απο 400ευρω θα ειναι μια χαρά. Τόσο δεν είχε και η 970 απο την 780ΤΙ η κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάντως η διάδοχος της 970 εχει επιδόσεις έστω και ενα 5% κάτω απο την 980Τι και τιμουλα κατω απο 400ευρω θα ειναι μια χαρά. Τόσο δεν είχε και η 970 απο την 780ΤΙ η κάνω λάθος?

Ισοπαλία θα έλεγα εγώ και ανάλογα το παιχνίδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...