Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μέλλον στο pc gaming ανήκει στα windows και στο dx12 (εξού και τα win10 λανσαρίστηκαν στο full από την microsoft) και όχι στο vulcan (και οποιοδήποτε άλλο api)...

Έτσι καλό θα ήταν οι πράσινοι να το κοιτάξουν λίγο αυτό (μιας και υπολοίπονται λίγο από την amd με βάση τα τωρινά δεδομένα) για το καλό των πωλήσεων τους για μένα...Προσωπικά είτε nvidia έιτε amd (μιας και από τις δύο έχω μείνει ευχαριστημένος από παλιά έως τώρα) όποια προσφέρει καλύτερο συνολικό πακέτο θα την ακολουθήσω σε επόμενη αγορά μου...

 

Δεν μπορώ να φανταστώ τι το ιδιαίτερο θα μπορούσε να κάνει η ΝV με το Vulkan. Το ότι παραδοσιακά τα πάνε πολύ καλά με οτιδήποτε ΟpenGL δεν είναι κάτι καινούργιο, όπως και ότι η υποστήριξή τους για OpenCL από την άλλη είναι τραγική γιατί προωθούν οτιδήποτε Cuda. Δεν θα διαφωνήσω με το παραπάνω για το PC gaming όσο θα υπάρχει. Από την άλλη ωστόσο όσες περισσότερες φορητές συσκευές πωλούνται ανά έτος με μονάδα γραφικών τόσα περισσότερα δισεκατομμύρια συσκευές θα έχουν στο μέλλον Vulkan ή Μetal και θα είναι πάντα σε βάρος της Microsoft. To ότι τόσο η NV με το Tegra όσο και η Microsoft έχουν αποτύχει παταγωδώς στην αγορά αυτή δεν είναι και κάτι καινούργιο. Δεν θα το υποτιμούσα το Vulkan σαν  API για το μέλλον ειδικά όταν μοιραία κάποια στιγμή και οι κονσόλες πιθανότατα να εξαφανιστούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι δυνατόν να μην συμφωνήσω με τον guru των gpu (έχεις πέσει μέσα σε όλα ούτως η άλλως μιας και τα παρακολουθείς καλύτερα από μένα τα πράγματα)......για τα rops (64 υποθέτω θα έχει από 80 που φημολογούνταν και οι δύο 10ΧΧ series) στην απόδοση πως το βλέπεις το perfomance chip aka gtx 1070 (και αφού οριστικοποιήθηκε η gtx 1080 ότι έχει μόνο 64rops)

http://videocardz.com/59897/nvidia-geforce-gtx-1080-gpu-z-specifications-leaked

(και μετά μιλάνε για 4Κ gpus εκεί στην nvidia) :-D ...

Όσο πάει την κουτσουρεύουν αυτήν την gtx 1070 (64rops,no GDDR5X),για να πουλήσουν και το δυνατό τσιπάκι σε αυτήν την σειρά gtx1080 (τρώγοντας φόλα με την gtx 980 έναντι της gtx 970)

Για 4Κ από μεγάλο πασχάλη όπως δείχνει για μένα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56% πάνω από Titan X στα 2.1Ghz ; Αυτά είναι..Καταλαβαίνω τι έχει να φτιάξει το μεγάλο Pascal με OC..

Φίλε βγάζω μεγαλύτερα νούμερα από την 1080gtx με oc κιόλας που είναι. Lol ο τιτάνας εάν και παλιός , ακόμα στη κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Post #782.

Εβαλες τις founders edition  και οχι τις απλες.Η προτεινομενη τιμη τις nvidia δεν εχει φπα;Ας πουμε Αμερικης,(δεν ξερω ρωταω, για να μην παραξηγηθω).Yστερα, η προτεινομενη τιμη σημαινει, οτι καποιος πουλει και φθηνοτερα, που ετσι γινεται αρκετες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε βγάζω μεγαλύτερα νούμερα από την 1080gtx με oc κιόλας που είναι. Lol ο τιτάνας εάν και παλιός , ακόμα στη κορυφή.

 

Καλά ποιος νοιάζεται για το 3DMark, στα παιχνίδια όμως μην περιμένεις να ξεπερνάς υπερχρονισμένη 1080.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ποιος νοιάζεται για το 3DMark, στα παιχνίδια όμως μην περιμένεις να ξεπερνάς υπερχρονισμένη 1080.

Δεν ξέρω . Αλλά μπορείς να έχεις και δίκιο. Λόγο drivers. Μπορεί να δίνουν καλύτερα νούμερα στις καινούργιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέλλον στο pc gaming ανήκει στα windows και στο dx12 (εξού και τα win10 λανσαρίστηκαν στο full από την microsoft) και όχι στο vulcan (και οποιοδήποτε άλλο api)...

Έτσι καλό θα ήταν οι πράσινοι να το κοιτάξουν λίγο αυτό (μιας και υπολοίπονται λίγο από την amd με βάση τα τωρινά δεδομένα) για το καλό των πωλήσεων τους για μένα...Προσωπικά είτε nvidia έιτε amd (μιας και από τις δύο έχω μείνει ευχαριστημένος από παλιά έως τώρα) όποια προσφέρει καλύτερο συνολικό πακέτο θα την ακολουθήσω σε επόμενη αγορά μου...

Ειναι γιατι δεν εχεις gsync monitor και τα λες αυτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι γιατι δεν εχεις gsync monitor και τα λες αυτα :P

 

 

Για τον λόγο αυτό δεν πήρα είτε gsync,έιτε freesync monitor φίλε μου (να έχω μια τεχνολογία στο monitor και να κάθεται και να έχω αντίθετη gpu είναι ένας περιορισμός όπως και να λέγεται)... :devil:

 

 

Φίλε βγάζω μεγαλύτερα νούμερα από την 1080gtx με oc κιόλας που είναι. Lol ο τιτάνας εάν και παλιός , ακόμα στη κορυφή.

 

Είναι λίγο δύσκολο για αέρα εάν έχεις την κάρτα να βγάζεις παραπάνω από gtx 1080oc score..... αλλά ωστόσο αν περιστρέφεις την τατιάνα στα 1700-1800mhz σίγουρα τότε θα είσαι πάνω από gtx 1080oc!!! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι τα νούμερα στα benchmarks και τα ποσοστά raw επιδόσεων αλλά το πόσο καλά θα συνεχίσει να υποστηρίζεται ο Maxwell από θέμα drivers από δω και μπρος. Γιατί η ψαλίδα μπορεί να μεγαλώσει πολύ άνετα αν η nvidia αρχίσει τα optimisations μόνο για τον Pascal και αφήσει τον Maxwell στη μοίρα του.

 

Είδαμε τι έγινε με την 780 Ti όταν βγήκε η σειρά 900. Από κει που πετούσε, πήρε τον πούλο από θέμα drivers και οι επιδόσεις άρχισαν να πέφτουν κατακόρυφα. Έφτασε να την ρίχνει στα αυτιά και η απλή 970.

 

Κάτι τέτοιο πιστεύω ότι θα γίνει και τώρα.

Αυτό που λες έγινε αλλά για να πουλήσει η 9χχ πχ από driver σε driver στο fallout 4 η 7χχ είχαν πάρει μέχρι -30% performance hit με τις 9χχ μέχρι -4% εάν θυμάμαι καλά, έτσι βγήκαν καλύτερες ακόμη και αν με τους προηγούμενους driver's είχαν καλύτερη απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον λόγο αυτό δεν πήρα είτε gsync,έιτε freesync monitor φίλε μου (να έχω μια τεχνολογία στο monitor και να κάθεται και να έχω αντίθετη gpu είναι ένας περιορισμός όπως και να λέγεται)... :devil:

 

Αυτη ειναι η μια οψη του νομισματος γιατι πχ τωρα εχεις gpu που υποστηριζει gsync και δεν την χρησιμοποιεις αυτην την τεχνολογια και την εχεις πληρωσει και καθεται οποτε παλι περιορισμο εχεις.Τροφη για σκεψη τιποτα παραπανω.

 

Περα απο αυτο με βλεπω να αγοραζω καμια 1080 η 1070 οταν με το καλο βγουνε bench και πεσουν λιγο οι τιμες αν οντως αξιζει η μεταβαση απο 970 που για μενα σιγουρα θα αξιζει μονο κ μονο λογω μονιτορ.

Απλα το θεμα μου ειναι ποσο παραπανω επιδοσεις θα εχουν αυτες οι καρτες σε σχεση με μια 970 στην πραξη.

Και δυστυχως εδω εχω αυτον τον περιορισμο  που αναφερεις λογω μονιτορ και αναγκαστικα παω σε NV αλλα πιστεψε με αν παιξεις με gsync και λογικα ισχυει και για το freesync(δεν εχω εμπειρια αλλα φανταζομαι ειναι παρομοια) μετα δεν θες να παιξεις χωρις αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...