Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη ειναι η μια οψη του νομισματος γιατι πχ τωρα εχεις gpu που υποστηριζει gsync και δεν την χρησιμοποιεις αυτην την τεχνολογια και την εχεις πληρωσει και καθεται οποτε παλι περιορισμο εχεις.Τροφη για σκεψη τιποτα παραπανω.

 

Περα απο αυτο με βλεπω να αγοραζω καμια 1080 η 1070 οταν με το καλο βγουνε bench και πεσουν λιγο οι τιμες αν οντως αξιζει η μεταβαση απο 970 που για μενα σιγουρα θα αξιζει μονο κ μονο λογω μονιτορ.

Απλα το θεμα μου ειναι ποσο παραπανω επιδοσεις θα εχουν αυτες οι καρτες σε σχεση με μια 970 στην πραξη.

Και δυστυχως εδω εχω αυτον τον περιορισμο  που αναφερεις λογω μονιτορ και αναγκαστικα παω σε NV αλλα πιστεψε με αν παιξεις με gsync και λογικα ισχυει και για το freesync(δεν εχω εμπειρια αλλα φανταζομαι ειναι παρομοια) μετα δεν θες να παιξεις χωρις αυτο.

 

Θα συμφωνήσω μερικώς με τα λεγόμενα σου, μιας και το gsync το πληρώνεις στην  οθόνη όταν το αγοράζεις και όχι στην gpu που απλά το υποστηρίζει....

 

Τώρα στα υπόλοιπα από gtx 970 σε gtx 1080 σίγουρα αξίζει (μιας και έχεις μονιτοράρα bro) η μετάβαση μιας και σαν απόδοση θα βρεθείς σίγουρα και πάνω από 980ti oc και σίγουρα πάνω από 970sli  (για 980sli που υποστηρίζει η nvidia νομίζω δεν υφίσταται)...Τώρα για την 1070 βλέπω μπάρα-μπάρα με 980ti στα 1080p αλλά από εκεί και πάνω μάλλον η ti θα έχει προβάδισμα λόγω bus & rops...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα συμφωνήσω μερικώς με τα λεγόμενα σου, μιας και το gsync το πληρώνεις στην  οθόνη όταν το αγοράζεις και όχι στην gpu που απλά το υποστηρίζει....

 

Τώρα στα υπόλοιπα από gtx 970 σε gtx 1080 σίγουρα αξίζει (μιας και έχεις μονιτοράρα bro) η μετάβαση μιας και σαν απόδοση θα βρεθείς σίγουρα και πάνω από 980ti oc και σίγουρα πάνω από 970sli  (για 980sli που υποστηρίζει η nvidia νομίζω δεν υφίσταται)...Τώρα για την 1070 βλέπω μπάρα-μπάρα με 980ti στα 1080p αλλά από εκεί και πάνω μάλλον η ti θα έχει προβάδισμα λόγω bus & rops...

Καλα το ποσοστο που πληρωνεις για την τεχνολογια gsync στην οθονη σε σχεση με την καρτα γραφικων ειναι σιγουρα πολυ μεγαλυτερο αλλα και στην καρτα γραφικων πληρωνεις κατι και δεν το χρησιμοποιεις αυτο ηθελα να πω. Περα απο αυτο δεν ειναι το τοσο περιορισμος αν το καλοσκεφτεις τουλαχιστον ετσι οπως σκεφτομαι εγω. Αν οντως για καποιο λογο γινει το θαυμα το μεγαλο και βγαλει καρταρα η AMD και ειναι 2 φορες καλυτερη σε επιδοσεις σε σχεση με μια Nvidia θα παω διχως δευτερη σκεψη σε amd και ας μην εχω gsync.Θελω να πω οτι οκ το gsync ειναι πολυ καλη τεχνολογια αλλα θα προτιμησω τις επιδοσεις(αν ειναι μεγαλες οι διαφορες) αν γινει κατι τετοιο.

Λογικα οταν με το καλο βγουνε θα παω γενικα σε νεο συστημα οποτε γιατι απο το κουτι μου μονο η καρτα και η υδροψυξη και ο ssd ειναι καινουργια ολα τα αλλα εχουν φαει οσο ναναι τα ψωμια τους.

Οποτε περιμενω και τις 2 καρτες για να δω επιδοσεις και λογικα μετα το καλοκαιρακι με το καλο να κανω ριζικη αναβαθμιση.Θα εχουν πεσει λογικα και οι τιμες σε λογικα πλαισια(θελω να πιστευω) οποτε ειμαστε κομπλε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To G-Sync είναι game-changer, όποιος παίξει με αυτό, δεν ξαναγυρνάει πίσω στο μπουρδοV-Sync.

Να έχεις καλό μόνιτορ με gsyncs και να περιμενεις να έρθει η 1080 ... μην σου τύχει...:ρ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να έχει το δίκαιο είναι η σύκριση να γίνεται  με στοκ ρολόγια και για τις δύο κάρτες. Φυσικά και το OC potential μετράει γι αυτούς που ασχολούνται με το αντικείμενο. Βέβαια για max OC δεν μιλάμε πλέον για 180W και αυτό κάποιοι το ξεχνάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχιζει ομως και μας τα χαλαει και η Gigabyte με τις διαφορετικες εκδοσεις που βγαζει αν κανει οτι και στην 970 https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=gigabyte+gtx+970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.overclock3d.net/articles/gpu_displays/gtx_1080_will_get_liquid_cooled_variant_at_2_5ghz/1

2,5 ghz :ph34r:

Rumour has it that the Gigabyte GTX 1080 Xtreme Gaming should be able to reach a clock speed of 2.4 GHz on air. :-D

 

Μωρή giga αν το καταφέρεις αυτά τα 300-400mhz πάνω από το reference max oc (2.1ghz) και μάλιστα στον αέρα θα είναι πολύ μπόμπα αυτή η gpu και σίγουρα θα έχει και άνετα 32,000-33,000 gpuscore στο firestrike.....και με αυτής της τάξης του overclock θα είναι πάνω από gtx 980sli σε απόδοση  B)    !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...