Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με παραμεθωριο τι παιζει? κερδιζεις τίποτα σε θεμα θητειας?

 

Τι να κερδισεις? Μονο τα ΤΑΠ εχεις καθε μηνα...

Το θεμα ειναι οτι οπου και να πας, το στρατοπεδο αν θα ειναι "μαχιμο κτλ" εξαρταται απο τον Διοικητη και οχι απο το σωμα στο οποιο επαγεται... Μπορει να εισαι πεζικο και οχι ΕΔ αλλα ο Διοικητης να ειναι καυλωμενος, οποτε την γαμησατε...

Τωρα αν εχεις βυσμα καλο οπου και να εισαι δεν σε ακουμπαει τιποτα...Πολλα μπορουν να γινουν αναλογα το βυσμα, μπορεις να μην περασεις καν ΠΕΝ να παρεις πρασινο μπερε, να αποφυγεις 50αρες πορειες...Να παρεις δεκανοσημο χωρις να περασεις ΛΙΒ κτλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι να κερδισεις? Μονο τα ΤΑΠ εχεις καθε μηνα...

Το θεμα ειναι οτι οπου και να πας, το στρατοπεδο αν θα ειναι "μαχιμο κτλ" εξαρταται απο τον Διοικητη και οχι απο το σωμα στο οποιο επαγεται... Μπορει να εισαι πεζικο και οχι ΕΔ αλλα ο Διοικητης να ειναι καυλωμενος, οποτε την γαμησατε...

Τωρα αν εχεις βυσμα καλο οπου και να εισαι δεν σε ακουμπαει τιποτα...Πολλα μπορουν να γινουν αναλογα το βυσμα, μπορεις να μην περασεις καν ΠΕΝ να παρεις πρασινο μπερε, να αποφυγεις 50αρες πορειες...Να παρεις δεκανοσημο χωρις να περασεις ΛΙΒ κτλ...

Βυσμα δεν παιζει, οποτε οπως κατσει. Ευχαριστω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με παραμεθωριο τι παιζει? κερδιζεις τίποτα σε θεμα θητειας?

Παραμεθωριο παιρνεις καποιες μερες αδειας(νομιζω 2 για καθε μηνα που εισαι)και αναλογως την περιοχη υπαρχει πιθανοτητα να παρεις μεταθεση τους τελευταιους 2 περιπου μηνες σε κοντινη μοναδα που μενεις(πχ πλατη Εβρου) ή μεταθεση σε αλλη μοναδα της ιδιας περιοχης που εισαι(πχ αν σε πανε σε νησι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βυσμα δεν παιζει, οποτε οπως κατσει. Ευχαριστω :-)

 

 

Εν ολιγης η θητεια σου εξαρταται απο τον διοικητη για το ποσο σκληρη/χαλαρη θα ειναι σε οποιοδηποτε στρατοπεδο αν δεν εχεις βυσμα ή το ποσο δυνατο ειναι το βυσμα σου αν εχεις.. Απλα και λιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραμεθωριο παιρνεις καποιες μερες αδειας(νομιζω 2 για καθε μηνα που εισαι)και αναλογως την περιοχη υπαρχει πιθανοτητα να παρεις μεταθεση τους τελευταιους 2 περιπου μηνες σε κοντινη μοναδα που μενεις(πχ πλατη Εβρου) ή μεταθεση σε αλλη μοναδα της ιδιας περιοχης που εισαι(πχ αν σε πανε σε νησι).

Δηλαδη αν καποιος παει παραμεθωριο πχ 6 μηνες απο τους 9, θα παρει 12 μερες αδεια παραπανω, και με την συνολικη συμψιφίζονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως τωρα που λετε για βυσματα.. στον στρατο υπαρχει βυσματοφοβια...πολλοι λιγοι ειναι αυτοι που οντως εχουν βυσμα.. και οταν λεω βυσμα εννοω γερο δοντι, και οχι "ξερω τον ξεδερφο του λοχια" ή εχω γνωστο τον ταδε μεσα στην μοναδα....

απο ταξιαρχους και πανω εννοω καλο βυσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει καποιος που ειναι καλυτερα απο αυτες τις 2 υπηρεσίες στο ναυτικο ΚΣΑΝ ή ΓΕΝ; εχει υπηρετήσει καποιος σε αυτες πρόσφατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν καποιος παει παραμεθωριο πχ 6 μηνες απο τους 9, θα παρει 12 μερες αδεια παραπανω, και με την συνολικη συμψιφίζονται?

Ναι οπως αναφερθηκε παραπανω παιρνεις καποιες μερες αδεια στο παραμεθωριο οι οποιες φυσικα της δικαιουσαι κανονικα μαζι με την κανονικη αδεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει καποιος που ειναι καλυτερα απο αυτες τις 2 υπηρεσίες στο ναυτικο ΚΣΑΝ ή ΓΕΝ; εχει υπηρετήσει καποιος σε αυτες πρόσφατα;

Lol, τυχαία θα πας και εσύ εκεί.

 

Βυσματοφοβια, καινούρια λέξη για να δικαιολογησουμε τα χάλια μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως τωρα που λετε για βυσματα.. στον στρατο υπαρχει βυσματοφοβια...πολλοι λιγοι ειναι αυτοι που οντως εχουν βυσμα.. και οταν λεω βυσμα εννοω γερο δοντι, και οχι "ξερω τον ξεδερφο του λοχια" ή εχω γνωστο τον ταδε μεσα στην μοναδα....

απο ταξιαρχους και πανω εννοω καλο βυσμα...

 

Δεν ειναι μονο αυτα βυσματα...Ακομα και συνταγματαρχες κανουν την δουλεια, τα χω δει live αυτα..Να παιρνει τηλ στο γραφειο ο συντ/χης και να λεει ο ταδε φευγει με αδεια 4 μερες και την επομενη γεια σας... Επισης δεν ειναι μονο ο βαθμος αλλα το τι γνωριμιες εχει... Επισης ακομα και ο λοχιας μπορει να σε φτιαξει με τις υπηρεσιες.... Αλλα δεν εχει κ πολυ νοημα να μιλαμε για βυσματα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol, τυχαία θα πας και εσύ εκεί.

 

Βυσματοφοβια, καινούρια λέξη για να δικαιολογησουμε τα χάλια μας

εσενα τι σε τσούζει αν εχω βυσμα ρε καημένε ;

μαγκες οποιος μπορει να μου απαντήσει σοβαρα ευχαρίστως...κανω την θητεία μου σε υπηρεσία εντός αττικης αλλα θελω να αλλαξω γτ βαρεθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως τωρα που λετε για βυσματα.. στον στρατο υπαρχει βυσματοφοβια...πολλοι λιγοι ειναι αυτοι που οντως εχουν βυσμα.. και οταν λεω βυσμα εννοω γερο δοντι, και οχι "ξερω τον ξεδερφο του λοχια" ή εχω γνωστο τον ταδε μεσα στην μοναδα....

απο ταξιαρχους και πανω εννοω καλο βυσμα...

Τι ειναι βυσματοφοβια και που κολλαει αυτο που γραφεις μετα με την λεξη αυτη? Επισης αν οντως ηταν λιγοι αυτοι που ειχαν βυσμα τοτε οι περισσοτεροι θα πηγαιναν πεζικο και ναυτικο και αεροπορια δεν θα ειχε ουτε τους μισους απο οσους πηγαινουν καθε ΕΣΣΟ. Ελεος δηλαδη τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα,ποσο μαλλον και απο αεροπορο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol, τυχαία θα πας και εσύ εκεί.

 

Βυσματοφοβια, καινούρια λέξη για να δικαιολογησουμε τα χάλια μας

 

Να δεις που παιζει να ειναι και Αθηναιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol, τυχαία θα πας και εσύ εκεί.

 

Βυσματοφοβια, καινούρια λέξη για να δικαιολογησουμε τα χάλια μας

Πειραζει τοσο πολυ που δεν εχω βυσμα και περασα καλα στο φανταρικο μου? ξυδι...

Τι ειναι βυσματοφοβια και που κολλαει αυτο που γραφεις μετα με την λεξη αυτη? Επισης αν οντως ηταν λιγοι αυτοι που ειχαν βυσμα τοτε οι περισσοτεροι θα πηγαιναν πεζικο και ναυτικο και αεροπορια δεν θα ειχε ουτε τους μισους απο οσους πηγαινουν καθε ΕΣΣΟ. Ελεος δηλαδη τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα,ποσο μαλλον και απο αεροπορο....

εχεις παει φανταρος? τι δεν καταλαβες και τι σε πειραξε να στο αναλυσω ενα ενα...

αρχικα δεν ξερεις οτι το ναυτικο ειναι υπερ κυριλε σωμα....το πιο Light απο ολα με μεγαλη διαφορα.... πιο λουφα και πιο λελε πεθαινεις... μονο που αν θες εχεις γενια φτανει... ειχα φιλο που ηταν ναυτικο(ειχε βυσμα, δουλευε ο πατερας του εκει) και μου ελεγε στην βασικη ουτε καμψεις δεν πηραν, ενω εμεις στην βασικη  ειχαμε πηξει στην γυμναστικη στα καψωνια και στις αναφορες .... και οποιος αμφισβητει την βασικη εκπαιδευση της αεροποριας απλα δεν ξερει τι του γινεται... να ρωτησει να μαθει... μακραν η πιο "τεντα" εκπαιδευση για απλο στρατιωτη... την συγκρινω με την εκπαιδευση στα κεν των απλων πεζικαριων δηλαδη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...