Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

19/4 πάω καβύλη. Έχει κανείς ιδέα αν είναι κοντά στο σταθμό του τρένου; Απο το φρουραρχείο μου είπαν οτι πάω με τα πόδια, στο internet διαβάζω οτι θέλει ταξί γιατί είναι κοντά στα 10 χλμ και το maps βγάζει 2 χλμ.

Ταξι οπως λεει και ο Devil.

Δεν παιζει με τα ποδια ακομα και εαν σου ακουγεται αστεια η αποσταση + λουκανικο, ελεω διαδρομης και επικινδυνοτητας. Κατα τ αλλα, κανε τη βολτα σου μολις φτασεις και μην πας κατευθειαν μεσα, μεσημεριατικα. Το κεντρο της πολης ειναι μερικες εκατονταδες μετρα απο τον σταθμο, με την πλειονοτητα των φαγαδικων κλπ εκει. Αραξτε καπου και ~16.30 παρτε ενα ταξι (πιατσα 2-3 τετραγωνα αποσταση απο το κεντρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την προηγουμενη εβδομαδα ειχαμε επισκεψη απο καποιους ανωτερους.Μας ειχαν πει να εξαφανιστουμε και αν τυχον πεσουμε πανω τους να παρουσιαστουμε ζωηρα.Σε μια λαθος στροφη ο ΣΤΡ Muchacho βρεθηκε μπροστα σε μια ορδη αστερατων και με αστραπιαιες κινησεις κοκκαλωσε βαρωντας προσοχη.Με πλησιασε ο Ταξιαρχος....

-Πως σε λενε εσενα και απο που εισαι?

-(ΟΥΡΛΙΑΖΩΝΤΑΣ) ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ MUCHACHO  ΕΣΣΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ  ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΜΠΛΑΜΠΛΑ

(σαλια φευγουν κατα ριπας στο προσωπο του)

-Και περνας καλα εδω?Εχεις καποιο παραπονο?

-ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΑΡΑΠΟΝΟ.

(τα σαλια εχουν αρχισει να σταζουν απο το προσωπο του)

-Πως ειναι τα στελεχη εδω?Σας φερονται καλα?

-ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΟΥΣ ΜΟΥ(τι στο πουτσο λεω)

Γυρναει προς τον δικα-Αυτος εδω ειναι καλος...

-Καλες γιορτες να εχεις Muchacho και συντομα σπιτι σου.

-ΕΠΙΣΗΣ.ΕΙΘΕ Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ(το τερματισα)

Φιλικο χτυπημα στην πλατη με τα ματια δακρυσμενα(ή φτυσμενα)

 

Και καπως ετσι απο το πουθενα πηγα στο σπιτι μου μια εβδομαδα πιο νωρις.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προηγουμενη εβδομαδα ειχαμε επισκεψη απο καποιους ανωτερους.Μας ειχαν πει να εξαφανιστουμε και αν τυχον πεσουμε πανω τους να παρουσιαστουμε ζωηρα.Σε μια λαθος στροφη ο ΣΤΡ Muchacho βρεθηκε μπροστα σε μια ορδη αστερατων και με αστραπιαιες κινησεις κοκκαλωσε βαρωντας προσοχη.Με πλησιασε ο Ταξιαρχος....

-Πως σε λενε εσενα και απο που εισαι?

-(ΟΥΡΛΙΑΖΩΝΤΑΣ) ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ MUCHACHO  ΕΣΣΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ  ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΜΠΛΑΜΠΛΑ

(σαλια φευγουν κατα ριπας στο προσωπο του)

-Και περνας καλα εδω?Εχεις καποιο παραπονο?

-ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΑΡΑΠΟΝΟ.

(τα σαλια εχουν αρχισει να σταζουν απο το προσωπο του)

-Πως ειναι τα στελεχη εδω?Σας φερονται καλα?

-ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΟΥΣ ΜΟΥ(τι στο πουτσο λεω)

Γυρναει προς τον δικα-Αυτος εδω ειναι καλος...

-Καλες γιορτες να εχεις Muchacho και συντομα σπιτι σου.

-ΕΠΙΣΗΣ.ΕΙΘΕ Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ(το τερματισα)

Φιλικο χτυπημα στην πλατη με τα ματια δακρυσμενα(ή φτυσμενα)

 

Και καπως ετσι απο το πουθενα πηγα στο σπιτι μου μια εβδομαδα πιο νωρις.

Έχω λιώσει αχχααχαχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα θέλατε να κάνετε την θητείας σας?

  1. Αθήνα (ή όπου μένετε) με "super" εξόδους, με επιλογές πολλές
  2. Παραμεθόριο, λίγες επιλογές αλλά αξέχαστες περιπέτειες

"Νοστάλγησα" λίγο τα χρόνια που έκανα φαντάρος και σκέφτομαι ότι πάλι καλά που έκανα παραμεθόριο. Μπορεί να είσαι μακρυά αλλά νομίζω οι στιγμές έχουν περισσότεροι ουσία.

 

Έχετε αναλογιστεί ότι το να προστατεύεις την χώρα σου από τους Τούρκους που είναι στα 10-20 χιλιόμετρα σου δίνει μεγαλύτερη περηφάνια από το να είσαι απλά Αθήνα και να κάνεις τίποτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε αναλογιστεί ότι το να προστατεύεις την χώρα σου από τους Τούρκους που είναι στα 10-20 χιλιόμετρα σου δίνει μεγαλύτερη περηφάνια από το να είσαι απλά Αθήνα και να κάνεις τίποτα.

Αν το γουστάρεις έτσι είναι, εγώ παράδειγμα που δεν έχω θέμα με τους Τούρκους και δεν πιστεύω στις πίπες που μας πλασάρουν περί θερμών επεισοδίων κτλ. δεν γουστάρω να πάω παραμεθόριο.

 

Και μην ξεχνάμε που ο Τουρκος στα σύνορα είναι στην ίδια κατάσταση με εσένα, φαντάρος δηλαδή που ένα σάπιο κράτος τον ανάγκασε να χαλάσει Χ μήνες από την ζωή του προστατεύοντας την χώρα από ανύπαρκτους εχθρούς.

 

Φυσικά και Αθήνα, με αναγκάζουν που με αναγκάζουν σε αυτό το καρναβάλι τουλάχιστον ας την βγάλω σπίτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βέβαια ενώ ο Έβρος θεωρείται για μας δυσμενής μετάθεση γι' αυτούς είναι σχεδόν βυσματική σε σχέση με τα ανατολικά σύνορα που είναι ουσιαστικά εμπόλεμες ζώνες... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια ενώ ο Έβρος θεωρείται για μας δυσμενής μετάθεση γι' αυτούς είναι σχεδόν βυσματική σε σχέση με τα ανατολικά σύνορα που είναι ουσιαστικά εμπόλεμες ζώνες... :P

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι πετάει τόσους μήνες από την ζωή του.

 

Όπως και όσοι υπηρετούν Αθήνα βυσματικά, μπορεί να υπηρετούν εύκολα από τους υπόλοιπους αλλά ΚΑΙ αυτοί πρέπει να πετάξουν στον κάλαθο των αχρήστων 9 ολόκληρους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχετε αναλογιστεί ότι το να προστατεύεις την χώρα σου από τους Τούρκους που είναι στα 10-20 χιλιόμετρα σου δίνει μεγαλύτερη περηφάνια από το να είσαι απλά Αθήνα και να κάνεις τίποτα.

Right.

Εαν δηλαδη μενεις κατι δεκαετιες "10-20" χιλιομετρα απο τους Τουρκους, θα πρεπει να τσιμπησεις ενα μεταλλιο ανδρειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το γουστάρεις έτσι είναι, εγώ παράδειγμα που δεν έχω θέμα με τους Τούρκους και δεν πιστεύω στις πίπες που μας πλασάρουν περί θερμών επεισοδίων κτλ. δεν γουστάρω να πάω παραμεθόριο.

 

Και μην ξεχνάμε που ο Τουρκος στα σύνορα είναι στην ίδια κατάσταση με εσένα, φαντάρος δηλαδή που ένα σάπιο κράτος τον ανάγκασε να χαλάσει Χ μήνες από την ζωή του προστατεύοντας την χώρα από ανύπαρκτους εχθρούς.

 

Φυσικά και Αθήνα, με αναγκάζουν που με αναγκάζουν σε αυτό το καρναβάλι τουλάχιστον ας την βγάλω σπίτι μου.

 

Το ίδιο. Τους έφερα απλά ως παράδειγμα. 

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι πετάει τόσους μήνες από την ζωή του.

 

Όπως και όσοι υπηρετούν Αθήνα βυσματικά, μπορεί να υπηρετούν εύκολα από τους υπόλοιπους αλλά ΚΑΙ αυτοί πρέπει να πετάξουν στον κάλαθο των αχρήστων 9 ολόκληρους μήνες.

 

Όπως το βλέπει κανείς.

 

Προσωπικά δεν είμαι καθόλου της άποψης που λένε μερικοί (συνήθως μικρά παιδάκια που τελείωσαν το φανταριλίκι) ότι ο στρατός είναι χάσιμο χρόνου.

 

Δεν σκέφτομαι τις αγγαρείες και τις καλλιόπες. Στο μυαλό μου έχουν μείνει αυτά τα λίγα αλλά καλά που κάναμε από ασκήσεις κλπ.

 

Επίσης (μη σχετικά με την αποστολή του φαντάρου-ψυχαγωγία):

  • Η απόλυτη σιγουριά με μηδενικό άγχος για το αν θα έχεις να φας ή ιατρική περίθαλψη
  • πόσα απογεύματα στα φυλάκια αραχτοί με τη φραπεδούμπα να περιμένετε τα σουβλάκια
  • πόσες φορές ήσουν πίσω στην καναδέζα με το λουκάνικο και το Γ3, να περνάς από πολίτες/τουρίστες για να πας σε κάποιο φυλάκιο (ειδικά με τους τουρίστες ποζάρεις και λίγο...)
  • πόσες φορές πίσω στην καναδέζα με παρέα, τσιγαράκι κουβεντούλα...

Σίγουρα όταν είσαι 24 ώρες μέσα, είναι κάτι που σε κάνει τα τα παίζεις. αλλά κράτα τις καλές στιγμές από εκεί.

 

Και μετά; ... μετά έξω για την επιβίωση... το άγχος να χτυπάει ταβάνι για το αν θα έχεις δουλειά.

 

Προς θεού δεν λέω ότι πρέπει να μπούμε μέσα φαντάροι για τα "καλά" του. απλά είναι κάτι που πρέπει να ζήσει κάποιος.

 

και δεν μιλάω καν για 20 χρόνια πριν

Right.

Εαν δηλαδη μενεις κατι δεκαετιες "10-20" χιλιομετρα απο τους Τουρκους, θα πρεπει να τσιμπησεις ενα μεταλλιο ανδρειας.

 

Όχι, αλλά η επικινδυνότητα είναι πολύ μεγαλύτερη και κάνεις κάτι πιο ουσιαστικό από το να είσαι στο ΓΕΣ να βγάζεις φωτοτυπίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

[..]

Έχετε αναλογιστεί ότι το να προστατεύεις την χώρα σου από τους Τούρκους που είναι στα 10-20 χιλιόμετρα σου δίνει μεγαλύτερη περηφάνια από το να είσαι απλά Αθήνα και να κάνεις τίποτα.

The irony:

Επίσης (μη σχετικά με την αποστολή του φαντάρου-ψυχαγωγία):

  • Η απόλυτη σιγουριά με μηδενικό άγχος για το αν θα έχεις να φας ή ιατρική περίθαλψη
  • πόσα απογεύματα στα φυλάκια αραχτοί με τη φραπεδούμπα να περιμένετε τα σουβλάκια
  • πόσες φορές ήσουν πίσω στην καναδέζα με το λουκάνικο και το Γ3, να περνάς από πολίτες/τουρίστες για να πας σε κάποιο φυλάκιο (ειδικά με τους τουρίστες ποζάρεις και λίγο...)
  • πόσες φορές πίσω στην καναδέζα με παρέα, τσιγαράκι κουβεντούλα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The irony:

 

προτρέχεις...

 

φαντάζομαι έζησες και εσύ τέτοιες στιγμές αλλά εγώ δεν εννοούσα να μένει αφύλακτο το φυλάκιο. μιλάω για αυτούς που δεν έχουν υπηρεσία και την αράζουν, ή μέρα (μέχρι το απόγευμα) όπου είναι παρατηρητές. [ανάλογα. σε μερικά φυλάκια έχει 24 ώρες ένοπλη]

 

προσωπικά είδα πολλούς να είναι χαλαροί αλλά προσωπικά τέντωνα τον εαυτό μου. Όχι επειδή φοβόμουν μην γίνει κάτι αλλά από προσωπική επιθυμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...