Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΠΟυ υπηρετησες ρε σειρουλα?

 

Μην εισαι αδικος,δεστο σαν Σχολικο Επαγγελματικο Προσανατολισμο...

 

Να εγω,μετα απο 11 μηνες σε ενα γραφειο πλεον ξερω οτι ΔΕΝ θελω να γινω δημοσιος υπαλληλος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που ανοιχτηκε το θέμα έχω να κάνω την εξής ερώτηση,ακουσε κανείς για πιθανολογούμενη αύξηση της θητείας?Εγω βέβαια πήρα άλλα 7 χρονάκια αναβολή αλλα αμα είναι να πάμε πάλι 2 χρόνια κλάφτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα,δεν εχω ακουσει επισημα αλλα το συζητανε...Το θεμα ειναι τι αντεχεις...Κακα τα ψεματα πλεον υπαρχει πολυ λιγος κοσμος στα στρατοπεδα λογω των συνεχων μειωσεων.Με αποτελσμα πολλα στρατοπεδα να εχουν μαυρισει.Αποπψη μου?Καλυτερα.Καλυτερα λιγο και δυσκολα παρα να ξαναπαει στα 2,να περνας δυσκολα για 3-4 μηνες και μετα χαλαρωμα αλλα να μην μπορεις να πιασεις καλη δουλεια για 24 μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Socratis_g, που υπηρετησες; γιατι αν οντως σε ενδιεφερε ο στρατος και να μαθεις απο οπλα και να μαθεις να πολεμας επρεπε να υπηρετησεις στις ειδικες δυναμεις.

εγω υπηρετησα 282 σειρα στα αλεξιπτωτα, 1η και 2η μοιρα αλεξιπτωτιστων.

 

Επισης εννοεοιται οτι οι στρατιωτες πρεπει να κανουν και καποιες δουλειες στο στρατοπεδο. αυτο μας ελειπε να βαζαμε τους αλβανους και στα στρατοπεδα ακομα να κανουν δουλειες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,με φτιάξατε τώρα...καλά η κυβέρνηση δεν έλεγε για μείωση στους 6 μήνες μέχρι το τέλος της τετραετίας?

 

Απο τα πρωτα πργματα που μαθανιεις μολις πας στη μοναδα και αρχισεις να μιλας πιο ανετα με στελεχη ειναι οτι δεν παιζει να γινει 6μηνο.Το σχεδιο με τους ΕΠΟΠ ψιλοαπετυχε,δηλαδη δεν τραβηξε οσο νομιζαν.Ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να πεσει στο 6μηνο,θα πρεπει να κλεισουν πολλα στρατοπεδα και οχι μονο στα ενδοτερα οπως τωρα αλλα και στην παραμεθοριο.Και φυσικα τα υπολοιπα θα μαυρισουν λογω ελλειψης κοσμου.Ειπαμε,καλυτερα σφιξιμο και συντομη θητεια αλλα αμα ειναι να κανω 6μηνο αλλα να με παει και 6 μηνες πιπα κωλο εμπλοκη ε οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη θα ήθελα πάρα πολύ να είχαμε ένα σύστημα με το οποίο 1 φορά το χρόνο θα μας μάζευαν σε ένα στρατόπεδο κοντά στον τόπο κατοικίας μας να κάνουμε καμία βολή...Λόγω του ότι η 2η μου μετάθεση ήταν σε υπερμάχιμη μονάδα τεχνικού στη Λάρισα, έχω να κάνω βολή από τον Ιούλιο (απολύθηκα Φεβρουάριο -290 ΛΕΛΕ-) και θα ήθελα να αδειάσω 1-2 γεμιστήρες έτσι για το χαβαλέ.....

woodland_camo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαλακα ακομα θυμαμαι τις βολες στα ΛΥΒ οπου ειμουν Λεσχη(ΟΧΙ ηταν τυχαιο,δεν ειχα βυσμα) και καναμε ολολκληρη μανουρα για να παμε για τις βολες...Περιττο να πω οτι το κατα ριπας γαμαει..Σου λεγανε να πατας ελαφρια για να φευγουν 3-3 αλλα λεω τιναι αυτα?Και μεσα σε 15'' ειχα αδειασει και τις 2 γεμιστηρες.Βεβαια με εβριζε μετα ο Υπλγος αλλα στα @@ μου,αφου στην Λεσχη ημουνα...Το γονυπετης παντως ειναι ΤΡΕΛΗ ΠΟΥΤΣΑ! ακομα θυμαμαι τον ΠΟΝΟ του να διπλωσεις το γονατο σου.

 

Καλη φαση ηταν και ενα φιλαρακι με ειδικοτητα οπλουργος που τον στελνανε στο πεδιο και μολις τελειωνανε ολοι ειχε συνηθως καμια 50αρια γεμιστηρες δικαιολογημενες και καλα στα χαρτια οποτε πηγαινε με τα στελεχη και σε 1-2 λεπτα αδειαζανε 500 σφαιρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, οι απόψεις αυτών που πάνε στο στρατό στην αρχή είναι δύο:

 

1. "Για την Πατρίδα....", "Για την Ελλαδάρα μας....", "Είναι καλό πράγμα ο στρατός..."

και

2. "Αντε να τελειώνει αυτή η #%%@!....."

 

Στο μέσο της θητείας και κυρίως προς το τέλος, όλοι μα ΟΛΟΙ συμμερίζοντε την 2η άποψη, αφού βιώσουν πρώτα τι πάει να πει στρατός.

 

Παρόλαυτά, ενώ στη μεθόριο ήμουν σε μάυρο τάγμα και το τρέξιμο ήταν απίστευτο (όπως και η εμπλοκή), πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να αναπολώ κάποιες στιγμές. Όσο μπινελίκια κι αν έριχνα τότε, τελικώς ακόμα και ο στρατός είχε κάποια γλύκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις δύο μήνες φαντάρος [*** την 294 μου μέσα..]:

 

Εγώ απο την αρχή στην κατηγορία 2 ήμουνα. Μην τρελενόμαστε κιόλας. Μόνο ηλίθιο χάσιμο χρόνου είναι.

 

Υπάρχουν ΕΜΘ και ΕΠΟΠ που είναι γαμώ τα άτομα, συνεννοησιμοι, κάνουν και αυτοί καμια δουλειά κτλ κτλ, αλλα το 80%++ είναι ΓΤΠ. Κυριολεκτικά ΓΤΠ.

 

Ναι μπαίνουμε εμείς φαντάροι για να ξύνουν τους όρχεις τους αυτοί.

 

Η κωλονοοτροπία που υπάρχει στο στρατό του στυλ "τραβάνε το τέντωμα οι νέοι και οι παλιοί ξύνονται" είναι απο τα πράγματα που με εκνευρίζουν. Ίσως επειδή είμαι νέος και τραβάω εγώ τα πολλά ακόμα. Αλλα είναι τόσο ηλίθιο που βλέπεις και έναν που κάνει 9μηνο να δουλεύει μόνο το πρώτο 3μηνο και μετά να μετράει μέρες για να απολυθεί, και να ρίχνει άκυρα για δουλειές κτλ κτλ.. Είναι κατάντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...