Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο γραπτός λόγος ειναι τελείως απρόσωπος και εύκολα παρεξηγήσιμος.
Ωστόσο, λιγο πείραγμα επιβάλλεται.
Έχουν περάσει 4 ΕΣΣΟ απο τα χέρια μου και το που βασίζεται η κρίση για την κατάταξη ενός στρατευσίμου αποτελεί προϊόν χλευασμού.
Το κριτηριο της μετάθεσης και του πόστου ειναι τραγελαφικό το ελάχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο τα πράγματα που μας έδωσαν την πρώτη ημέρα, τι κρατάμε ;

 

"κανονικά" μας είπαν ότι κρατάμε τα προσωπικά είδη, όπως κάλτσες, μποξεράκι κλπ .

 

Ωστόσο έχω βάλει στο μάτι το τζάκετ και την στολή εξόδου.

Θα με τρέχουν αν δεν τα δωσω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα πράγματα που μας έδωσαν την πρώτη ημέρα, τι κρατάμε ;

 

"κανονικά" μας είπαν ότι κρατάμε τα προσωπικά είδη, όπως κάλτσες, μποξεράκι κλπ .

 

Ωστόσο έχω βάλει στο μάτι το τζάκετ (~ 100) και την στολή εξόδου (~ 70-100 σύνολο)

Θα με τρέχουν αν δεν τα δωσω ;

 

 

Οι τιμές που θα σου χρεώσουν. Εκτός αν τα επιστρέψεις ή πας μοναστηράκι να πας παρόμοια να τους δώσεις πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα πράγματα που μας έδωσαν την πρώτη ημέρα, τι κρατάμε ;

 

"κανονικά" μας είπαν ότι κρατάμε τα προσωπικά είδη, όπως κάλτσες, μποξεράκι κλπ .

 

Ωστόσο έχω βάλει στο μάτι το τζάκετ και την στολή εξόδου.

Θα με τρέχουν αν δεν τα δωσω ;

Εξαρτάται τη μονάδα. Εγω πχ κράτησα αρβυλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα για αεροπορια - ναυτικο, αν δεν εχετε παει δεν μπορει κανεις να εκφερει γνωμη , για το εαν ειναι ευκολο σωμα βυσματικο κλπ... ειναι ΑΝΑΛΟΓΩΣ ποστου, θεσης , βυσματος αν εχεις, ατομων, μοναδος, διοικητη, και πολλων αλλων....

Για να μην εχουν παει οι σχεδον 8-9/10 που εχουν σχολιασει εδω μεσα.Αλλα αν σκεφτουμε και ποσα κεντρα υπαρχουν για πεζικο και ποσα για αεροπορια και ναυτικο,μαλλον δεν χρειαζεται για να εχεις παει για να εκφερεις γνωμη για το αν ειναι γενικα σωμα βυσματικο ή οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι τα ίδια με τον opcorsa, attention whore που προσπαθεί με ζόρι να μας πείσει ότι δεν είχε βύσμα

Βασικα στο δευτερο κομματι δεν συμφωνω γιατι οντως μπορει να ετυχε να πηγε χωρις βυσμα.Στο πρωτο ομως ναι οσο να ναι χτυπαει ασχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην εχουν παει οι σχεδον 8-9/10 που εχουν σχολιασει εδω μεσα.Αλλα αν σκεφτουμε και ποσα κεντρα υπαρχουν για πεζικο και ποσα για αεροπορια και ναυτικο,μαλλον δεν χρειαζεται για να εχεις παει για να εκφερεις γνωμη για το αν ειναι γενικα σωμα βυσματικο ή οχι.

*ηταν σωμα βυσματικο

τωρα με το 12 μηνο, καληνυχτα κανεις δεν παει ... κι εγω 12 μηνο εκανα...

Πάλι τα ίδια με τον opcorsa, attention whore που προσπαθεί με ζόρι να μας πείσει ότι δεν είχε βύσμα

δεν με ενδιαφερει να σε πεισω...

Βασικα στο δευτερο κομματι δεν συμφωνω γιατι οντως μπορει να ετυχε να πηγε χωρις βυσμα.Στο πρωτο ομως ναι οσο να ναι χτυπαει ασχημα.

ποιο ειναι το πρωτο κομματι να σου πω...

παλι καλα που υπαρχει ενας που ¨πιστευει" την υπαρξη πιθανοτητας για μη βυσμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*ηταν σωμα βυσματικο

τωρα με το 12 μηνο, καληνυχτα κανεις δεν παει ... κι εγω 12 μηνο εκανα...

δεν με ενδιαφερει να σε πεισω...

Φιλος μου που απολυθηκε τον Νοεμβριο που μας περασε μου το ειχε δηλωσει και αυτος και η παρεα του απο την αεοροπορια που ειχαμε βγει οσο ηταν εδω στο Τατοι για εκπαιδευση και καλα(τι εκπαιδευση αφου μετα τις 1-2η ωρα τους διωχνανε και μαλιστα καθε μερα με διανυκτερευση),οτι ο λογος που εβαλαν ολοι τους βυσμα για αεροπορια(και μαλιστα μερικοι εβαλαν και βυσμα ακομα και για να ειναι σε μοναδα διπλα απο το σπιτι τους,δηλαδη 2πλο βυσμα)γιατι δεν ηθελαν να ''σταξουν'' στο πεζικο και ας ηταν παραπανω ο χρονος. Καλα ειδικα για ΠΝ δεν εχω να πω κατι,η κυριολεκτικη εννοια του βυσματος.

 

Αν το 12μηνο ειναι η δικη σου προσωπικη δικαιολογια γιατι μαζευει το ΠΝ και η ΠΑ λιγοτερο κοσμο απο το ΣΞ,μαλλον πρεπει να το ψαξεις καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος μου που απολυθηκε τον Νοεμβριο που μας περασε μου το ειχε δηλωσει και αυτος και η παρεα του απο την αεοροπορια που ειχαμε βγει οσο ηταν εδω στο Τατοι για εκπαιδευση και καλα(τι εκπαιδευση αφου μετα τις 1-2η ωρα τους διωχνανε και μαλιστα καθε μερα με διανυκτερευση),οτι ο λογος που εβαλαν ολοι τους βυσμα για αεροπορια(και μαλιστα μερικοι εβαλαν και βυσμα ακομα και για να ειναι σε μοναδα διπλα απο το σπιτι τους,δηλαδη 2πλο βυσμα)γιατι δεν ηθελαν να ''σταξουν'' στο πεζικο και ας ηταν παραπανω ο χρονος. Καλα ειδικα για ΠΝ δεν εχω να πω κατι,η κυριολεκτικη εννοια του βυσματος.

 

Αν το 12μηνο ειναι η δικη σου προσωπικη δικαιολογια γιατι μαζευει το ΠΝ και η ΠΑ λιγοτερο κοσμο απο το ΣΞ,μαλλον πρεπει να το ψαξεις καλυτερα.

δεν ξερω φιλε, λεω οτι εγω αν μου δινοταν η ευκαιρια θα πηγενα πεζικο λογω 9 μηνου, αλλωστε στον τοπο μου θα με στελνανε λογω κοινωνικων κριτηριων και εκει...

για ελευσηνα που λες,112 πμ ειναι για εκπαιδευση μετα που ορκιστουν, λογικο ειναι να φευγουν μετα το ωραριο εργασιας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

*ηταν σωμα βυσματικο

τωρα με το 12 μηνο, καληνυχτα κανεις δεν παει ... κι εγω 12 μηνο εκανα...

Τι εννοείς "τώρα με το 12μηνο"? Πάντα το ΠΝ/ΠΑ είχε παραπάνω μήνες θητείας αν δεν κάνω λάθος. Με αυτή την λογική δεν θα πήγαινε κανείς επειδή είχαν παραπάνω θητεία και δεν θα ήταν ποτέ βυσματικό... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "τώρα με το 12μηνο"? Πάντα το ΠΝ/ΠΑ είχε παραπάνω μήνες θητείας αν δεν κάνω λάθος. Με αυτή την λογική δεν θα πήγαινε κανείς επειδή είχαν παραπάνω θητεία και δεν θα ήταν ποτέ βυσματικό... :P

νταξει αυτοι που "πανε" με βυσμα σιγουρα ενα 6 μηνο και παραπανω το εχουνε σε αδειες ... μιλαω για εμας τους "κοινους θνητους"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η συντριπτική πλειοψηφία των βυσμάτων είναι απλά για την μετάθεση και μόνο. Ελάχιστοι έχουν καλύτερα για να γλυτώνουν υπηρεσίες, να παίρνουν άδειες και να είναι φαντάσματα. Άρα η πρώτη/κατώτερη κατηγορία βυσμάτων είναι προτιμότερο να σε βάλει στο χαλαρότερο ΠΝ ή ΠΑ (ειδικά αν είσαι προστάτης που πέφτεις στο 9μηνο τουλάχιστον), παρά ΣΞ που μπορεί να σε λιώνουν τα καλύτερα βύσματα από πλευράς αδειών/υπηρεσιών/χωσίματος...

 

Έχω γνωστό από Κρήτη που τον έχωσε το πολύμπριζο του νησιού ο Καρχιμάκης (έπαιρναν τηλέφωνο σπίτι από το γραφείο του και προσφέρόντουσαν αυτοί να σε βυσματώσουν, χωρίς να το ζητήσεις) στο Ναυτοδικείο στην Αθήνα (ήταν η κοπέλα του εδώ) και πέρναγε ζωή και κότα. Υπηρεσίες της πλάκας που ήταν τόσο χύμα που μπαίναμε στο κτήριο εν ώρα υπηρεσίας για παρέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...