Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχεις υποψιν σου, οτι καποιοι σπαγανε -πραγματικα ομως!- χερια* για να παρουν μια αδεια?

:blink:

Κι αυτο σιγουρα συνεβαινε σε αλλο συμπαν -παντως εκτος του πλανητη Αεροπορια-Ναυτικο..

:-(

 

 

*Υπαρχει μαλιστα και σχετικη 6μηνη Φ-προβλεψη: "Περι Εκουσιας Προκλησης Ανικανοτητας"

9 μηνες στρατο το καναμε και θεμα

τι να πουν και τα κομμαντα που κανουνε (με) 12 :D

Ιδέα δεν έχεις, αν δεν το σπάσει εντός του στρατοπέδου θα τις υπηρετήσει στο τέλος

ανναρρωτικη αδεια ψηλε μου...

και ασε χερια ποδια

απλα γραφει ο γιατρος μια κοπωση ή ενα ελαφρυ καρδιακο σκιρτημα και γεια σας... 15 μερες εξω :D

τωρα που θα αυξηθει η θητεια θα πηξετε πουστονεα

σιγα μην αυξηθει, μακαρι για να κοροιδευουμε τους νεους δηλαδη , αλλα δεν... ηδη ειναι πολυ κακο το κλιμα στην κυβερνηση... αυξηση θητειας ειναι το αντι λαικοτερο μετρο ολων... μονο δυσαρεσκεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, αν και εχω κανει παλι την ιδια ερωτηση, θελω να παρω παραπανω γνωμες.

Στο stratologia.gr βλεπω οτι περασα ναυτικο, αλλα εχω αναβολη μεχρι το '24 (αν και λογικα θα την κοψω νωριτερα).

Υπαρχει πιθανοτητα να με αλλαξουν σε πεζικο?

 

*Οχι, δεν εβαλα βυσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

opcorsa θα το εισηγηθει ο ψεκασμενος


Καλησπερα, αν και εχω κανει παλι την ιδια ερωτηση, θελω να παρω παραπανω γνωμες.

Στο stratologia.gr βλεπω οτι περασα ναυτικο, αλλα εχω αναβολη μεχρι το '24 (αν και λογικα θα την κοψω νωριτερα).

Υπαρχει πιθανοτητα να με αλλαξουν σε πεζικο?

 

*Οχι, δεν εβαλα βυσμα

ρωτα το βυσμα σου :D Οχι δεν υπαρχει πιθανοτητα να σε αλλαξουν εκτος και αν θες εσυ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 μηνες στρατο το καναμε και θεμα

τι να πουν και τα κομμαντα που κανουνε (με) 12 :D

 

ανναρρωτικη αδεια ψηλε μου...

και ασε χερια ποδια

απλα γραφει ο γιατρος μια κοπωση ή ενα ελαφρυ καρδιακο σκιρτημα και γεια σας... 15 μερες εξω :D

 

σιγα μην αυξηθει, μακαρι για να κοροιδευουμε τους νεους δηλαδη , αλλα δεν... ηδη ειναι πολυ κακο το κλιμα στην κυβερνηση... αυξηση θητειας ειναι το αντι λαικοτερο μετρο ολων... μονο δυσαρεσκεια

η αναρρωτική είναι γι οτι παθεις εντος στρατοπέδου εκτος ειναι δικη σου ευθύνη. Επίσης την αναρρωτική πρεπει να την εισηγηθεί στρατιωτικός ιατρος κ να την ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ο διοικητής. Επισης η αναρρωτική ειναι ειδικη αδεια κ καθε επιπλεον μερα τρωγεται απο τις κανονικές κ μετα απλα τις υπηρετεις.

 

Υγ σταματα να μιλας με στρατιωτική αργκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είναι σίγουρο αυτό για την αποδοχή από τον διοικητή εφόσον δεν ξεπερνάει τις προβλεπόμενες ημέρες? Πρώτη φορά το ακούω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο αυτό για την αποδοχή από τον διοικητή εφόσον δεν ξεπερνάει τις προβλεπόμενες ημέρες? Πρώτη φορά το ακούω...

Αν παει τελευταια στιγμη να ζητησει αδεια και πεφτει και σε περιοδο(πχ Ιουλιο)που παιρνει αδεια απολυσεως η προηγουμενη σειρα του Νοεμβριου)τοτε ειναι πιθανο οντως να του ριξουν ακυρο λογω του οτι δεν θα εχει πολλα ατομα η μοναδα ή να του κοψουν μερες.

 

Αυτα βεβαια υπο την λογικη οτι δεν θα παρει καμια μερα απο αυτες που δικαιουται αδεια και θα τις κρατησει ολες για το τελος.Εκει θα αρχισουν ακομα και μεσα απο την μοναδα οσο πλησιαζει ο Σεπτεμβριος(αδεια απολυσεως)οι ιδιοι να τον πιεζουν/αναφερουν να παρει αδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αναρρωτική είναι γι οτι παθεις εντος στρατοπέδου εκτος ειναι δικη σου ευθύνη. Επίσης την αναρρωτική πρεπει να την εισηγηθεί στρατιωτικός ιατρος κ να την ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ο διοικητής. Επισης η αναρρωτική ειναι ειδικη αδεια κ καθε επιπλεον μερα τρωγεται απο τις κανονικές κ μετα απλα τις υπηρετεις.

 

Υγ σταματα να μιλας με στρατιωτική αργκο.

που χρησιμοποιησα στρατιωτικη αργκο?

αναρρωτικη αδεια εμεις περναμε χαλαρα απο το στρατιωτικο/ναυτικο νοσοκομειο της περιοχης, ολο και καποιο γιατρο θα ηξερε ο κολλητους της νυφης του θειου του αδελφου σου.... απλα μενεις μια μερα μεσα χαλαρα, και μετα υπογραφεται η αδειαρα απο τον γιατρο... ο διοικητης δεν εχει να κανει καθολου, ουτε που θα σε δει..

αυτο αν ζορισουν τα πραγματα σαν backup , γιατι εμεις περναμε κανονικα τις αδειες αφου ειχαμε να κανουμε με καλους "ανθρωπους"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν παει τελευταια στιγμη να ζητησει αδεια και πεφτει και σε περιοδο(πχ Ιουλιο)που παιρνει αδεια απολυσεως η προηγουμενη σειρα του Νοεμβριου)τοτε ειναι πιθανο οντως να του ριξουν ακυρο λογω του οτι δεν θα εχει πολλα ατομα η μοναδα ή να του κοψουν μερες.

 

Αυτα βεβαια υπο την λογικη οτι δεν θα παρει καμια μερα απο αυτες που δικαιουται αδεια και θα τις κρατησει ολες για το τελος.Εκει θα αρχισουν ακομα και μεσα απο την μοναδα οσο πλησιαζει ο Σεπτεμβριος(αδεια απολυσεως)οι ιδιοι να τον πιεζουν/αναφερουν να παρει αδεια.

Μιλάω για την αναρωτική, όχι κανονική ή άγραφη/τιμητική ή άλλου τύπου ειδική. Την αναρωτική δεν την ζητάς, στην δίνει ο γιατρός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως η θητεια δεν νομιζω να αυξηθει, ακομα και αν το προτεινει ο καμμενος... το εχει αναφερει νομιζω γενικα, αλλα χλωμο το κοβω...

δεν με αφορα κ αλλωστε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο αυτό για την αποδοχή από τον διοικητή εφόσον δεν ξεπερνάει τις προβλεπόμενες ημέρες? Πρώτη φορά το ακούω...

οταν εισαο στην μεση της θητειας, σε μαυρο στρατοπεδο κ καλοκαιρι (που λείπουν κ στελεχοι) ουτε αναρρωτική.

Μιλάω για την αναρωτική, όχι κανονική ή άγραφη/τιμητική ή άλλου τύπου ειδική. Την αναρωτική δεν την ζητάς, στην δίνει ο γιατρός...

σε μας ατομο πράγματι αρρωστο καλοκαίρι του δωσαν 3 μερες αναρρωτική στην 2η φύλαγε σκοπιά. Βέβαια εκει είναι να χεις βυσμα να τον @@@ τον διοικητή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ήμουν προς τη μέση της θητείας, καλοκαιριάτικα σε περιόδο που έφευγαν παλιότερες σειρές. Μαύρο δεν θα το έλεγα γιατί αν κι είμασταν κάτω από 30 άτομα σε όλο το στρατόπεδο, ρύθμιζαν τις υπηρεσίες ώστε να πηγαίνει στην χειρότερη 2 μέσα 1 έξω.

 

Κανείς δεν ασχολήθηκε με την αναρωτική μου που ξοδεύτηκε ολόκληρη κι ευτυχώς δεν χρειάστηκε αργότερα... :P

 

Βέβαια λόγω Αθήνας στην αναρωτική είμασταν σπίτι, μέχρι και στα ΕΥ έστελναν σπίτι...

 

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται βύσμα για να σκίσεις τον διοικητή σε τέτοια περίπτωση, απλά όρεξη να το τραβήξεις όσο πάει και το να έχεις για καβάτζα την επιλογή του να ζητήσεις αναβολή σε περίπτωση που έχει βύσμα εκείνος... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν προς τη μέση της θητείας, καλοκαιριάτικα σε περιόδο που έφευγαν παλιότερες σειρές. Μαύρο δεν θα το έλεγα γιατί αν κι είμασταν κάτω από 30 άτομα σε όλο το στρατόπεδο, ρύθμιζαν τις υπηρεσίες ώστε να πηγαίνει στην χειρότερη 2 μέσα 1 έξω.

 

Κανείς δεν ασχολήθηκε με την αναρωτική μου που ξοδεύτηκε ολόκληρη κι ευτυχώς δεν χρειάστηκε αργότερα... :P

 

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται βύσμα για να σκίσεις τον διοικητή σε τέτοια περίπτωση, απλά όρεξη να το τραβήξεις όσο πάει και το να έχεις για καβάτζα την επιλογή του να ζητήσεις αναβολή σε περίπτωση που έχει βύσμα εκείνος... :P

κοιτα εμεις ημασταν συνηθως 4-6 μοναδα κ 6 φυλακιο το καλοκαίρι. Βυσμα δεν εχουν μονο οι φαντάροι αλλα κ οι στρατιωτικοί κ ο δικος μας ειχε αρκετα μεγαλο οποτε δεν τον ακουμπαγε κανείς. Εγω με διαταγή να φύγω μετάθεση σαν γιοταμηνος εφυγα 10 μερες μετα (επεσε τηλ γιατι ηθελαν να μεινω μια βδομαδα επιπλεον!).

 

Υγ για την ιστορία στην νεα μονάδα που θα πήγαινα ειχαν πει πως δεν ηθελα να φυγω ακόμα. Μην το ξαχνεις στρατός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αναρρωτικη αδεια εμεις περναμε χαλαρα απο το στρατιωτικο/ναυτικο νοσοκομειο της περιοχης,

Εξακολουθεις να μιλας για ενα διαφορετικο συμπαν...!

:shifty:

Πες το παραλληλο ενταξει, αλλα 1000% διαφορετικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...