Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον ο οπλισμός και οι γεμιστήρες είναι θέμα μονάδας και εγγύτητας στα σύνορα ίσως. Εμείς σε μονάδα του Εβρου είχαμε κανονικά τη γεμιστήρα κουμπωμένη στο όπλο με (αν θυμάμαι καλά) 18 σφαίρες εκ των οποίων οι 3 πρώτες αβολιδωτες. Και από 2 τελαμωνες ο κάθε σκοπός οι οποίες άνοιγαν εύκολα(φερμουάρ) απλά ήταν σφραγισμένες με μολυβοσφραγιδα. Αυτά και για τους σκοπούς πύλης και για τους σκοπούς ΑΟΤ κλπ για όλους. Βέβαια αλεξίσφαιρα ούτε γι αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλεξιθραυστα τα λεγανε σε εμας :P @@μαντολες δλδ ενα χαρτοκουτο ή σκληρο χαρτονι ντυμενο παραλαγη Λολ απλα ! (Να μου πεις σιγα μη δινανε κανονικο αλεξισφαιρο σε κληρωτους ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Άλλωστε είναι γνωστο, πως το καλοκαίρι, αν σε πυροβολήσουν, οι βολίδες δεν σε διαπερνούν, λόγω ζέστης, οπότε δεν χρειάζεται να φοράς κράνος και γιλέκο.

 

Πλάκα μας κάνεις;

 

Στο παρελθόν, σκοποί πυροβολήθηκαν και πέθαναν, από κάποιους που ήθελαν να τους κλέψουν τον οπλισμό.

Τρομοκράτες; Δεν ξέρω.

Πάντως υπήρξαν νεκροί.

Μιλάμε για σκοπούς χωρίς πυρομαχικά την ημέρα και όλα τα προαναφερθεντα. Εσύ, το βρίσκεις λογικό;

Btw. Το αλεξιθραυστο δεν προστατεύει από τίποτα, απλά μεταφέρει τον ιδρώτα και την μυρωδιά του προηγούμενου στον επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευρωπαϊκά κονδύλια είναι και τα ξεκοκαλιζουν με τον τρόπο τους.

 

Χαχα, ο φαραντατος που αναφέρει στο τέλος του άρθρου είναι ο πατέρας του ευελπη που εβαλε τους νέους σε γιορτή να τραγουδούν τον ύμνο της χούντας. Είχε γίνει εδε κτλ αλλά ως συνήθως για τα μάτια του κόσμου. Αντε και Α ΓΕΕΘΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάμερες δε γεμίζουν τις καφετέριες και τα σουβλατζίδικα, ούτε φοράνε ρούχα.

 

Τι σκληραγώγηση μας λες;

 

 

 

 

λέω ποια είναι η δικαιολογία τους όταν ανοίγουν σκοπιές όταν μαζεύεται πολύς κόσμος και φυλάνε μέχρι και το κψμ.. 

 

δε γουστάρουν να κάθεσαι και σου λένε βγες έξω στο κρύο με λίγο ύπνο να σκληραγωγηθείς

 

και μη το βλέπεις σαν ειδικοδυναμίτης που ήσουν εσύ και η σκοπιά ήταν χαλαρή σε σχέση με την εκπαίδευσή σου

 

για το μέσο φαντάρο που δεν κάνει τίποτα απαιτητικό σωματικά το να βγει 2-4 για περίπολο είναι ζόρι και σκληραγώγηση 

 

αν το πιάσεις κουβέντα με αξκο τελοσπάντων αυτό θα σου πουν

 

όσο για τις κάμερες σε γενικές γραμμές υπάρχουν παντού και υπάρχουν κυρίως στα κρίσιμα σημεία, ο φαντάρος που φυλάει είναι να χαμε να λέγαμε

 

αφήστε που οι φαντάροι στην ελλάδα φυλάνε προς τα μέσα για τις εφόδους και λίγο ασχολούνται με το τι συμβαίνει έξω.. παίζουν όλο αυτό το θέατρο για να κάνουν κάτι αλλιώς όλη μέρα θα έριχναν φαΐ ύπνο και καμιά αγγαρεία 

 

έστω και στο ελάχιστο πάντως διατηρούν κάποια ετοιμότητα μέσω των υπηρεσιών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι στα ΣΠΕΝ αν χάσεις ένα μέρος της εκπαίδευσης λόγο άδειας ή ελεύθερος υπηρεσίας θα ξαναπεράσεις άλλη φορά με την επόμενη εσσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι στα ΣΠΕΝ αν χάσεις ένα μέρος της εκπαίδευσης λόγο άδειας ή ελεύθερος υπηρεσίας θα ξαναπεράσεις άλλη φορά με την επόμενη εσσό?

Ισχύει ναι. Εμείς είχαμε παιδιά από προηγούμενες ΕΣΣΟ που δεν πρόλαβαν η έλειπαν στα δικά τους ΣΠΕΝ. Όπως και από εμάς μερικοί που δεν ερχόταν δεν πέρασαν και πήγαν με τους επόμενους. Είναι φυσικά και στην ευχέρεια του εκάστοτε εκπαιδευτή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε μέχρι πόσες μέρες μπορούμε να χάσουμε?Γιατί είμαστε ήδη στα ΣΠΕΝ και πολλοί είμαστε ΕΥ λόγω ίωσης και άλλοι έχουν φοιτητικές άδειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει κανενας κανονισμός, ό,τι αποφασίσει ο δικας, σε εμάς επεφταν τα σπεν κοντά σε παρέλαση οποτε πολλοί δεν έκαναν σπεν αλλά πρόβες για παρέλαση. 

Εκρινε ότι αυτό ηταν πιο σημαντικο (για την καρριέρα του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε μέχρι πόσες μέρες μπορούμε να χάσουμε?Γιατί είμαστε ήδη στα ΣΠΕΝ και πολλοί είμαστε ΕΥ λόγω ίωσης και άλλοι έχουν φοιτητικές άδειες.

 

Αν είστε ήδη ΣΠΕΝ, σε περίπτωση που δε βγείτε τπτ 2-3 εβδομάδες ΕΥ, είστε κομπλέ.

Θεωρείται ότι πέρασες κανονικά ΣΠΕΝ. Εκτός και αν πέσετε σε κάναν πολύ μαλακα δικα και σας βάζει να ξαναπερνάτε αλλά δύσκολα να συμβεί αυτό....

Σε εμάς υπήρχε άτομο που έχασε λόγω ίωσης, 1-2 βολές + "τελικές δοκιμασίες" και τον έβαλαν ότι πέρασε επιτυχώς, αλλά σπεν περάσαμε εκτός μονάδας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως υπάρχει περιορισμός, αλλά θεωρείς ότι θα σε βολεύει να έχεις περισσότερες από 1-2;

 

Σκέψου ότι θα έχεις και το λουκάνικο σε τυχόν μετακινήσεις.

 

Εγώ είχα πάρει σάκο του στρατού που μπαίνει και στην πλάτη γιατί βολεύει πολύ και είναι αρκετά μεγάλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως υπάρχει περιορισμός, αλλά θεωρείς ότι θα σε βολεύει να έχεις περισσότερες από 1-2;

 

Σκέψου ότι θα έχεις και το λουκάνικο σε τυχόν μετακινήσεις.

 

Εγώ είχα πάρει σάκο του στρατού που μπαίνει και στην πλάτη γιατί βολεύει πολύ και είναι αρκετά μεγάλος.

Αρα 2 σακοι ταξιδιου ειναι υπερβολη?Να παρω μια μεγαλη βαλιτσα (απλα πεταω γιατι παρουσιαζομαι ρεθυμνο και θα πληρωσω την βαλιτσα αν παει κατω) και να τελειωνω? η να βγαλω μερικα πραγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι στα ΣΠΕΝ αν χάσεις ένα μέρος της εκπαίδευσης λόγο άδειας ή ελεύθερος υπηρεσίας θα ξαναπεράσεις άλλη φορά με την επόμενη εσσό?

 

 

Ναι. Στην Ελδυκ που ήμουν, για οποιοδήποτε λόγο κι αν χάσεις την εκπαίδευση των ΣΠΕΝ, θα τα ξαναπαρακολουθήσεις με την επόμενη σειρά.

 

 

 

Αρα 2 σακοι ταξιδιου ειναι υπερβολη?Να παρω μια μεγαλη βαλιτσα (απλα πεταω γιατι παρουσιαζομαι ρεθυμνο και θα πληρωσω την βαλιτσα αν παει κατω) και να τελειωνω? η να βγαλω μερικα πραγματα?

 

 

Φίλε, όταν παρουσιάστηκα Θηβα πήγα με δυο σάκους. Όταν μετά πέταξα Κύπρο, πήρα μόλις ένα σάκο και δεν μου έλειψε τίποτα. Θα δεις πως τα μισά πράγματα που θα πάρεις μαζί σου δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...