Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις ένα εισιτήριο πήγαινε-έλα δωρεάν το οποίο μπορείς να πάρεις όποτε θες, τουλάχιστον έτσι ήταν σε εμάς. Επίσης μπορείς να πάρεις όσες φορές θες το C-130 το οποίο πετούσε Τρίτη-Πέμπτη αν θυμάμαι καλά, αν και παίζει να φας άκυρο κάποια φορά γιατί γεμίζουν οι θέσεις.

 

Από εκεί και πέρα, η συμβουλή που θα σου δώσω είναι να μπεις σε γραφείο. Εγώ έκανα μαγκιές, έριξα άκυρο σε 3 γραφεία γιατί δεν ήθελα να γίνω γραφιάς και αφού έκανα περίπου 70 σκοπέτα (χωρίς να υπολογίσω θαλαμοφυλίκια) με έχωσε με το ζόρι ο λοχαγός στο 4ο, το τελευταίο δίμηνο και ησύχασα. Όταν οι άλλοι βαρούσαν σκοπέτα και έκαναν αγγαρείες σε 45 βαθμούς θερμοκρασία, εγώ άραζα στο A/C. Επίσης να είσαι τύπος και υπογραμμός και πρόθυμος για δουλειές κτλ, γιατί θα έχεις πολλά οφέλη όπως τιμητικές άδειες. (για το γραφείο παίρνεις +5 μέρες τιμητική), να μην μ@λ@κίζεσαι στις σκοπιές, να δείχνεις σεβασμό στους ανωτέρους σου και να κάνεις οικονομία στα χρήματά σου. Δεν θα καταλάβεις για πότε ξοδεύονται τα λεφτά στη Κύπρο. Εγώ έκανα μια κάποια οικονομία και γύρισα Ελλάδα με 800 ευρώ στη τσέπη. Επίσης να φροντίσεις να παίρνεις τις άδειές σου σε μη "κόκκινες" περιόδους ώστε να σου βγαίνουν πιο φθηνά τα αεροπορικά και να συνεννοηθείς με το λοχαγό για να τα κλείνεις εγκαίρως. Α, και να σπάσεις τη θητεία σου σε ίσα τμήματα μεταξύ των αδειών. Εγώ πήρα τη πρώτη άδεια μετά από περίπου 80 μέρες και μετά ανα 1,5 μήνα το πολύ έφευγα. Δεν κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός. Άλλοι που έφαγαν την άδειά τους σε δυο άδειες, έπηξαν πολύ άσχημα.

 

Τέσπα, θα τα μάθεις και μόνος σου όταν θα πας Κύπρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Σενάριο "φαντασίας". Λύνεται το Κυπριακό αλλά πρέπει να φύγουν Ελληνικά και Τουρκικά στρατεύματα από το νησί. Trololol :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το κινητό στο κέντρο. Λέω να πάρω ένα neo v παλιό που είχα και να δείξω αυτό. Θα μου το κρατήσουν εφόσον έχει κάμερα αλλά δεν με νοιάζει. Θα το ελέγξουν καθόλου για το αν έχει μέσα κάρτα sim και τέτοια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ένα εισιτήριο πήγαινε-έλα δωρεάν το οποίο μπορείς να πάρεις όποτε θες, τουλάχιστον έτσι ήταν σε εμάς. Επίσης μπορείς να πάρεις όσες φορές θες το C-130 το οποίο πετούσε Τρίτη-Πέμπτη αν θυμάμαι καλά, αν και παίζει να φας άκυρο κάποια φορά γιατί γεμίζουν οι θέσεις.

 

Από εκεί και πέρα, η συμβουλή που θα σου δώσω είναι να μπεις σε γραφείο. Εγώ έκανα μαγκιές, έριξα άκυρο σε 3 γραφεία γιατί δεν ήθελα να γίνω γραφιάς και αφού έκανα περίπου 70 σκοπέτα (χωρίς να υπολογίσω θαλαμοφυλίκια) με έχωσε με το ζόρι ο λοχαγός στο 4ο, το τελευταίο δίμηνο και ησύχασα. Όταν οι άλλοι βαρούσαν σκοπέτα και έκαναν αγγαρείες σε 45 βαθμούς θερμοκρασία, εγώ άραζα στο A/C. Επίσης να είσαι τύπος και υπογραμμός και πρόθυμος για δουλειές κτλ, γιατί θα έχεις πολλά οφέλη όπως τιμητικές άδειες. (για το γραφείο παίρνεις +5 μέρες τιμητική), να μην μ@λ@κίζεσαι στις σκοπιές, να δείχνεις σεβασμό στους ανωτέρους σου και να κάνεις οικονομία στα χρήματά σου. Δεν θα καταλάβεις για πότε ξοδεύονται τα λεφτά στη Κύπρο. Εγώ έκανα μια κάποια οικονομία και γύρισα Ελλάδα με 800 ευρώ στη τσέπη. Επίσης να φροντίσεις να παίρνεις τις άδειές σου σε μη "κόκκινες" περιόδους ώστε να σου βγαίνουν πιο φθηνά τα αεροπορικά και να συνεννοηθείς με το λοχαγό για να τα κλείνεις εγκαίρως. Α, και να σπάσεις τη θητεία σου σε ίσα τμήματα μεταξύ των αδειών. Εγώ πήρα τη πρώτη άδεια μετά από περίπου 80 μέρες και μετά ανα 1,5 μήνα το πολύ έφευγα. Δεν κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός. Άλλοι που έφαγαν την άδειά τους σε δυο άδειες, έπηξαν πολύ άσχημα.

 

Τέσπα, θα τα μάθεις και μόνος σου όταν θα πας Κύπρο.

Τα γραφεια καμια φορα δεν αξιζουν. Οταν πηγα στην μοναδα με βαλαν στο 2ρο αλλα ηταν πολυ βαρετα και το μονο χωρις κλιματισμο αλλα ουτε και θεση να κατσεις παντα. Ακομα κ να καθομουν ειχε παντου κουνουπια και για να περασει η ωρα τα σκοτωνα. Γυρω στο 1-2 το λεπτο. Εφευγα με καμια δεκαρια τσιμπηματα αν δεν ειχα ψεκαστει. Για μενα αν εχεις δουλεια να κανεις και καλες συνθηκες αξιζει. Απο τη βαρεμαρα και τη νυστα νυσταζα ολο το πρωι.λ ενω με αγγαρειες ειχε πολυ πιο ενδιαφερον
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α μάλιστα, είναι ένα δίλημμα άλλα μάλλον προς Κύπρο με βλέπω. Έχεις καμιά συμβουλή να μου πεις ή γενικά κάτι που πρέπει να ξέρω ; Επίσης σε καμιά άδεια που θα έχω ή μεταφορά είναι με δικό μου κόστος έτσι(για Αθηνά π.χ); 

παρεουλα στην κυπρο που θελω να παω και εγω (σε 9 ωρες παρουσιαζομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεουλα στην κυπρο που θελω να παω και εγω (σε 9 ωρες παρουσιαζομαι)

Ελα φίλε και εγώ το αποφάσισα Κύπρο φίλε :P Τρίτη παρουσιάζομαι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γύρισα Ελλάδα με 800 ευρώ στη τσέπη

Αν δεν σου κάνει κόπο, μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τα έξοδα που είχες στην ΕΛΔΥΚ γιατί θέλω να ενημερώσω τον φίλο μου που θα πάει -μάλλον- μετά την ορκωμοσία; 

 

Τι εννοείς έκανες οικονομία; Αν με οικονομία έφυγε ο μισός "μισθός" με σπατάλει να περιμένεις να μπεις και μέσα;

 

Ενδεικτικά μπορείς να πεις τα βασικά έξοδα και μια τιμή γιατί έχω ακουσει ότι η ζωή στην Κύπρο είναι ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές σε κάποια πράγματα στην Κύπρο είναι όντως πιο ακριβές. Πχ ένας γύρος στην Λήδρας έχει 3.5 ευρώ. Σε άλλα πράγματα είναι ακριβότερα από την Ελλάδα, σε άλλα φθηνότερα. Αν βγεις έξω και αρχίσεις τις μπύρες ή τα ρακόμελα, σου έχει φύγει το 10ευρω για πλάκα. Επίσης έχει αρκετά καταστήματα και όλο θα θες να αγοράσεις κάτι, είτε στη Λήδρας είτε στο SportsDirect. Ακόμα και μέσα στο στρατόπεδο, θα δεις πως όλο και κάτι θα τσιμπάς από το ΚΨΜ. Εμείς είχαμε έναν κ@ριόλη υπόδικα που είχε αυξήσει εσκεμμένα τις τιμές στο ΚΨΜ για να έχει έσοδα το στρατόπεδο. Πχ πλήρωνα ακόμη και 1 ευρώ για καφέ ή 2 ευρώ για σάντουιτς, τρελό ποσό όταν αλλού κάνουν 30 και 80 λεπτά. Επαναλαμβάνω όμως, δεν είναι παντού το ίδιο. Εξαρτάται από το στρατόπεδο που θα σε στείλουν. 

 

Αν θες να κάνεις οικονομία, τρεις συμβουλές σου δίνω: α) με το που θα παίρνεις το μηνιάτικο, βάζε 100 ευρώ στην άκρη και πες πως θα περάσεις το μήνα με τα υπόλοιπα β) προσπάθησε όσο μπορείς να τρως στο σπίτι του Εθνοφρουρού όπου οι τιμές είναι σχεδόν τζάμπα και η ποσότητα μεγάλη. γ) αγόραζε κάθε μήνα τον αφορολόγητο καπνό που δικαιούσαι, είτε καπνίζεις είτε όχι και πούλα τον σε διπλή τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν έχει λεφτά ή δεν έχει βύσμα πάει Κύπρο αλλιώς Έβρο η Νυσιρο Σύμη Καστελόριζο Τήλο Αγ.Ευστρατιο και βρίζει την ώρα και την στιγμή που παρουσιαστηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Κύπρο αν δεν αρχίσεις τις καταθέσεις στις "τράπεζες" ανατολικής προέλευσης μια χαρά σου φτάνουν τα λεφτά...

 

Φιλιπινέζες μέχρι εκεί που βλέπει το μάτι σου! :D 

 

 

 Τίμιο tradeoff η κύπρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαρνακα εχει και ελληνικο σουβλατζιδικο με 2.50 και το alliance νεταδικο-καφε που ειναι στεκι για οποιον βγαινει Λαρνακα.Στην Λευκωσια εχει το σπιτι του εθνοφρουρου οπως ειπαν πιο πανω και ενα αρμενικο που εχει πιτσα +αναψυκτικο 3 ευρω για τους φανταρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μπριζόλα 3 ευρώ, μεριδάρα με πατάτες τηγανιτές, ντομάτα, κρεμμύδι και πίτες. Για ίντερνετ Λευκωσία αξίζει μόνο το Caprice το οποίο έχει σύγχρονα συστήματα, πολλές προσφορές με αναψυκτικά + τηλεοράσεις που δείχνει ελληνικό πρωτάθλημα. Τα άλλα είναι κάτι παρακμιακά με σάπιους υπολογιστές και ίντερνετ που σέρνεται.

 

Α, και μη κάνετε το λάθος να πάτε στον Κορμούζο για στρατιωτικά είδη. Είναι σκέτη απάτη ο γέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...