Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια, ηρθε ειδοποιηση στο σχολειο οτι οι γεννηθεντες του 1999 περνανε περιοδευων. Μας ειπαν οτι μπορουμε να παμε οποτε θελουμε μεχρι 31 Μαρτιου, αλλιως παιζουν προστιμα. Εχω δυο ερωτησεις:

 

α) Τι ακριβως γινεται εκει περα; Απλα δηλωνω τι θελω να παω και φευγω;

 

β) Δικαιουμαι μειωμενη θητεια ως ο μεγαλυτερος αρρεν απο τα 2 αδελφια μου; (Η αδελφη μου βεβαια ειναι μεγαλυτερη, αλλα εχω ενα μικροτερο αδελφο κατα 5 λεπτα, καθως ειμαστε διδυμοι) Ειμαστε μονογονεικη οικογενεια.

 

Ευχαριστω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, να τον αγοράσει 60 το κιλό και να τον πουλήσει 50 για φιλανθρωπία σε μια χώρα που ο λοχίας παίρνει 2.600 και ο λοχαγός παίρνει 4.000 το μήνα. Άμα είσαι άσχετος με κάτι, μην κρίνεις γιατί εκτίθεσαι. Πήγαινε υπηρέτησε Κύπρο, δες πως ειναι τα πράγματα και μετά βγάλε άποψη για κάτι που δε γνωρίζεις.

Που κολλαει η στρατιωτικη θητεια με το γεγονος οτι παραπανω προτεινεις κατι παρανομο θα τρελαθουμε κιολας?Ουτως ή αλλως δεν σε αναγκαζει κανενας απολυτως να υπηρετησεις Κυπρο αρα να λυπει το βυσσινο.

 

2600ευρω ο λοχιας και 4000 το μηνα ο λοχαγος?Που τα διαβαζετε αυτα τα πραγματα ρε παιδια,στο κουλουρι? :lol:  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ περιμένω το χάρτινα τελειώνω με το ι5, άντε 2-3ς μερςε τρέξιμο ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΙΑ.

 

ένας φίλος μου ξεμπέρδεψε οριστικά πριν μια βδομάδα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να μην μπεις στρατο; εκτος αν εχεις σοβαρο προβλημα γιατι μερικοι εδω μεσα φοβασται να πανε στρατο γα@α@ει ο στρατος σε αλλες χωρες τι να πουνε που τους βαζουν στα συνορα και εχουν και πολεμο πας διακοπες εδω καθαριζει το μυαλο σου απο της καθημερινες λαλακιες που βιωνεις ειτε στη δουλεια ειτε εξω θα πιασεις οπλο θα κανεις χαβαλε θα περασεις ωραια θα κανεις καινουργιους φιλους κτλ δεν καταλαβαινω γιατι μερικοι απλα κανουν τα παντα για να μην πανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, ηρθε ειδοποιηση στο σχολειο οτι οι γεννηθεντες του 1999 περνανε περιοδευων. Μας ειπαν οτι μπορουμε να παμε οποτε θελουμε μεχρι 31 Μαρτιου, αλλιως παιζουν προστιμα. Εχω δυο ερωτησεις:

 

α) Τι ακριβως γινεται εκει περα; Απλα δηλωνω τι θελω να παω και φευγω;

 

β) Δικαιουμαι μειωμενη θητεια ως ο μεγαλυτερος αρρεν απο τα 2 αδελφια μου; (Η αδελφη μου βεβαια ειναι μεγαλυτερη, αλλα εχω ενα μικροτερο αδελφο κατα 5 λεπτα, καθως ειμαστε διδυμοι) Ειμαστε μονογονεικη οικογενεια.

 

Ευχαριστω! 

Ουσιαστικά δηλώνεις ότι πας ακόμα σχολείο, συμπληρώνεις και κάτι έξτρα στοιχεία και έφυγες.

 

Ότι και να δηλώσεις το πιο πιθανό είναι Ξηράς θα καταλήξεις εκτός αν έχεις βύσμα ή είσαι υπερβολικά κωλόφαρδος ώστε να επιλέξεις και να πας Αεροπορία - Ναυτικό.

 

Και ναι θα κάνεις 8 μήνες θητείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ περιμένω το χάρτινα τελειώνω με το ι5, άντε 2-3ς μερςε τρέξιμο ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΙΑ.

 

ένας φίλος μου ξεμπέρδεψε οριστικά πριν μια βδομάδα

Μαζι σου στο θεμα του ι5 ,αλλα γιατι μπηκες να το γραψεις σε θεμα  που αφορα τα ατομα ειτε που εχουν παει,ειτε που θελουν να ρωτησουν για τον στρατο δεν καταλαβαινω. Θελω να πω τι περιμενεις να παρεις σαν απαντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να μην μπεις στρατο; εκτος αν εχεις σοβαρο προβλημα γιατι μερικοι εδω μεσα φοβασται να πανε στρατο γα@α@ει ο στρατος σε αλλες χωρες τι να πουνε που τους βαζουν στα συνορα και εχουν και πολεμο πας διακοπες εδω καθαριζει το μυαλο σου απο της καθημερινες λαλακιες που βιωνεις ειτε στη δουλεια ειτε εξω θα πιασεις οπλο θα κανεις χαβαλε θα περασεις ωραια θα κανεις καινουργιους φιλους κτλ δεν καταλαβαινω γιατι μερικοι απλα κανουν τα παντα για να μην πανε.

Πολύ απλός ο λόγος, 

 

εγώ παράδειγμα προτιμώ να προχωρήσω στην ζωή μου παρά να περάσω 9 μήνες να βαράω προσοχές σε μαλάκες και να καθαρίζω χέστρες.

 

Παράδειγμα,

 

Το καλοκαίρι σκοπεύω να φύγω Σουηδία και μάλλον θα κάτσω μόνιμα, φυσικά αυτό το σχέδιο δεν θα το ακυρώσω και να πάω φαντάρος ούτε θα το αναβάλω οπότε ναι θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να μην πάω στρατό.

 

Πάντως αυτό για το όπλο ισχύει. Θα ήθελα να ρίξω με όπλο για την εμπειρία. Αλλά αυτό το κάνεις με 50€ σε συγκεκριμένα σκοπευτήρια και με ότι όπλο γουστάρει η καρδιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζι σου στο θεμα του ι5 ,αλλα γιατι μπηκες να το γραψεις σε θεμα  που αφορα τα ατομα ειτε που εχουν παει,ειτε που θελουν να ρωτησουν για τον στρατο δεν καταλαβαινω. Θελω να πω τι περιμενεις να παρεις σαν απαντηση.

 

Για οποιονδήποτε που στο μέλλον θα έχει μια απορία για το I5. θα μπορεί να με ρωτήσει απευθείας για τη διαδικασία. απλό; δεν καταλαβαίνω το ζόρι σου. το θέμα αφορά το στρατό και η απαλλαγή κομμάτι του είναι deal with it. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να μην μπεις στρατο; εκτος αν εχεις σοβαρο προβλημα γιατι μερικοι εδω μεσα φοβασται να πανε στρατο γα@α@ει ο στρατος σε αλλες χωρες τι να πουνε που τους βαζουν στα συνορα και εχουν και πολεμο πας διακοπες εδω καθαριζει το μυαλο σου απο της καθημερινες λαλακιες που βιωνεις ειτε στη δουλεια ειτε εξω θα πιασεις οπλο θα κανεις χαβαλε θα περασεις ωραια θα κανεις καινουργιους φιλους κτλ δεν καταλαβαινω γιατι μερικοι απλα κανουν τα παντα για να μην πανε.

 

Ισως καποιοι δεν γουσταρουν να κανουν τον χαμαλη του καθε καραβανα για 9 μηνες για να καθαρισει το μυαλο τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιονδήποτε που στο μέλλον θα έχει μια απορία για το I5. θα μπορεί να με ρωτήσει απευθείας για τη διαδικασία. απλό; δεν καταλαβαίνω το ζόρι σου.

Και πολύ καλά έκανες, 

 

Αν το πάρω απόφαση για Ι5 σε πειράζει να σε ενοχλήσω; 

 

Αν και μάλλον για ν ανυποτακτο με κόβω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιονδήποτε που στο μέλλον θα έχει μια απορία για το I5. θα μπορεί να με ρωτήσει απευθείας για τη διαδικασία. απλό; δεν καταλαβαίνω το ζόρι σου. το θέμα αφορά το στρατό και η απαλλαγή κομμάτι του είναι deal with it. 

Οτι δηλαδη καποιος στο μελλον που θα εχει απορια για ι5 θα γυρισει ποσες σελιδες πισω για να ψαξει το post σου και αν θα εισαι και τοτε ενεργος στο insomnia.Ναι οτι πεις,τι ωρα... :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι δηλαδη καποιος στο μελλον που θα εχει απορια για ι5 θα γυρισει ποσες σελιδες πισω για να ψαξει το post σου και αν θα εισαι και τοτε ενεργος στο insomnia.Ναι οτι πεις,τι ωρα... :rolleyes:

 

δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα σου. Και εγώ κάπου εδώ έκανα search και μου τα εξήγησε ένα παλικάρι μετά σε Π.Μ βήμα βήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...