Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα σου. Και εγώ κάπου εδώ έκανα search και μου τα εξήγησε ένα παλικάρι μετά σε Π.Μ βήμα βήμα. 

Δεν ειπα οτι ειναι προβλημα μου απορια εξεφρασα,ουτε χαρακτηρισμους χρησιμοποιησα ουτε τιποτα.

Και το παραπανω που περιγραφω ειναι τι συμβαινει τις περισσοτερες φορες(το εχουν γραψει κιολας)νεα ατομα οταν μπαινουν να ρωτησουν στο θεμα αυτο ''επειδη δεν γινεται να καθομαι να ψαχνω σε θεμα 1400σελιδων'' ειναι απο τις πιο πιθανες απαντησεις που δινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά δηλώνεις ότι πας ακόμα σχολείο, συμπληρώνεις και κάτι έξτρα στοιχεία και έφυγες.

 

Ότι και να δηλώσεις το πιο πιθανό είναι Ξηράς θα καταλήξεις εκτός αν έχεις βύσμα ή είσαι υπερβολικά κωλόφαρδος ώστε να επιλέξεις και να πας Αεροπορία - Ναυτικό.

 

Και ναι θα κάνεις 8 μήνες θητείας.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, κατι ειχα ακουσει για εξετασεις επι τοπου κτλ και λεω παει θα πηξουμε εκει μεσα  :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που κολλαει η στρατιωτικη θητεια με το γεγονος οτι παραπανω προτεινεις κατι παρανομο θα τρελαθουμε κιολας?Ουτως ή αλλως δεν σε αναγκαζει κανενας απολυτως να υπηρετησεις Κυπρο αρα να λυπει το βυσσινο.

 

2600ευρω ο λοχιας και 4000 το μηνα ο λοχαγος?Που τα διαβαζετε αυτα τα πραγματα ρε παιδια,στο κουλουρι? :lol:  :lol:

 

Ρε φιλε, επαναλαμβάνω, ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ μην κάνεις κρίση σε πράγματα που δεν γνωρίζεις. Ο λοχαγός στην Εθνική Φρουρά αμείβεται με σχεδόν 4.000 ευρώ το μήνα. Ο λοχίας της Ε.Φ με 18 χρόνια υπηρεσία με περίπου 2.400-600. Ασχολήσου εκεί με κανα warcraft και άσε τα στρατιωτικά κατα μέρος.

 

Επίσης, τον καπνό τον αγοράζεις νόμιμα από το στρατό. Το αν εσύ θεωρείς παρανομία ότι τον ξαναπουλούσαμε σε ψηλότερη τιμή αλλά και πάλι κατώτερη του φορολογημένου, είναι άποψή σου, ποσώς με ενδιαφέρει αλλά δεν σημαίνει ότι άπαντες έχουν "λάθος μυαλά που τους αξίζουν αυτοί οι πολιτικοί". Φαντάζομαι εσύ οτιδήποτε αγόρασες στη ζωή σου ζήτησες απόδειξη, δεν έκλεψες ποτέ το κράτος και ήσουν καθόλα νόμιμος στα πάντα. Κράτα τις αυθαίρετες κρίσεις σου για τον εαυτό σου και για άτομα που γνωρίζεις. Όχι για κάποιον που δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω σπουδαζουν 6 χρονια για να παρουν αναβολη απο στρατο το 9 μηνο σε χαλασε ε;

Είναι επιλογή το να κάτσεις να σπουδάσεις.

 

Αν θες μπορείς άνετα να μην το κάνεις και να πας αμέσως για δουλειά.

 

Σε αντίθεση με τον στρατό που δεν έχεις επιλογή.

 

Και ξαναλέω, 9 μήνες, να βαράω προσοχή σε μαλάκες (το τονίζω αυτό), να καθαρίζω χέστρες και γενικά να κάνω το χαμάλη ΝΑΙ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, κατι ειχα ακουσει για εξετασεις επι τοπου κτλ και λεω παει θα πηξουμε εκει μεσα  :P  

Όχι βρε τι εξετάσεις, σε ένα ΣΕΠ πας και όταν έρθει η σειρά σου ο υπάλληλος θα σου κάνει κάποιες ερωτήσεις (πόσα κιλά είσαι, αν είχες ποτέ κάποιο πρόβλημα υγείας, που θα ήθελες να υπηρετήσεις κτλ.)  και σε 5 λεπτά έφυγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βρε τι εξετάσεις, σε ένα ΣΕΠ πας και όταν έρθει η σειρά σου ο υπάλληλος θα σου κάνει κάποιες ερωτήσεις (πόσα κιλά είσαι, αν είχες ποτέ κάποιο πρόβλημα υγείας, που θα ήθελες να υπηρετήσεις κτλ.)  και σε 5 λεπτά έφυγες.

 

Αν αναφέρεστε στις εξετάσεις στο Κέντρο Εκπ., στη Θηβα με έψαξαν κανονικά. Μέχρι και το βρακί μου έβγαλα για να δούνε τα... φρύδια μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι επιλογή το να κάτσεις να σπουδάσεις.

 

Αν θες μπορείς άνετα να μην το κάνεις και να πας αμέσως για δουλειά.

 

Σε αντίθεση με τον στρατό που δεν έχεις επιλογή.

 

Και ξαναλέω, 9 μήνες, να βαράω προσοχή σε μαλάκες (το τονίζω αυτό), να καθαρίζω χέστρες και γενικά να κάνω το χαμάλη ΝΑΙ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ.

 

Όχι βρε τι εξετάσεις, σε ένα ΣΕΠ πας και όταν έρθει η σειρά σου ο υπάλληλος θα σου κάνει κάποιες ερωτήσεις (πόσα κιλά είσαι, αν είχες ποτέ κάποιο πρόβλημα υγείας, που θα ήθελες να υπηρετήσεις κτλ.)  και σε 5 λεπτά έφυγες.

Ενταξει τοτε κομπλε.

 

Αν αναφέρεστε στις εξετάσεις στο Κέντρο Εκπ., στη Θηβα με έψαξαν κανονικά. Μέχρι και το βρακί μου έβγαλα για να δούνε τα... φρύδια μου. :P

Νομιζω δεν λεμε για αυτο, ειμαι λιγακι μπερδεμενος. Λεμε για οταν περνας περιοδευων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεστε στις εξετάσεις στο Κέντρο Εκπ., στη Θηβα με έψαξαν κανονικά. Μέχρι και το βρακί μου έβγαλα για να δούνε τα... φρύδια μου. :P

Όχι λέει για το περιοδεύων όταν ακόμα είσαι σχολείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι 23 χρονών και τελείωσα της σπουδές μου πέρσι τον Δεκέμβρη και έχω αναβολή μέχρι το 2020. Θέλω να κάνω τα χαρτιά για να απαλλαγώ από το στρατό Ι-5 πρέπει να διακόψω την αναβολή για να κατεθεσο τα χαρτιά η μπορώ και τώρα ενώ έχω την αναβολή? Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι 23 χρονών και τελείωσα της σπουδές μου πέρσι τον Δεκέμβρη και έχω αναβολή μέχρι το 2020. Θέλω να κάνω τα χαρτιά για να απαλλαγώ από το στρατό Ι-5 πρέπει να διακόψω την αναβολή για να κατεθεσο τα χαρτιά η μπορώ και τώρα ενώ έχω την αναβολή? Ευχαριστώ. 

έχεις κάποιο θέμα ή απλά ψάχνεις τρόπο να απαλλαγείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι 23 χρονών και τελείωσα της σπουδές μου πέρσι τον Δεκέμβρη και έχω αναβολή μέχρι το 2020. Θέλω να κάνω τα χαρτιά για να απαλλαγώ από το στρατό Ι-5 πρέπει να διακόψω την αναβολή για να κατεθεσο τα χαρτιά η μπορώ και τώρα ενώ έχω την αναβολή? Ευχαριστώ.

Έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να πάρεις απαλλαγή όταν έχεις αναβολή. Είτε θα κόψεις την αναβολή, είτε θα περιμένεις να λήξει.

Πάρε όμως ένα τηλέφωνο στην στρατολογία μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι 23 χρονών και τελείωσα της σπουδές μου πέρσι τον Δεκέμβρη και έχω αναβολή μέχρι το 2020. Θέλω να κάνω τα χαρτιά για να απαλλαγώ από το στρατό Ι-5 πρέπει να διακόψω την αναβολή για να κατεθεσο τα χαρτιά η μπορώ και τώρα ενώ έχω την αναβολή? Ευχαριστώ. 

Ναι πρέπει να κόψεις την αναβολή σου για να ξεκινήσεις την διαδικασία.

 

Η διαδικασία της απαλλαγής (της πρώτης αναβολής δηλαδή) γίνεται 5 περίπου μέρες πριν την ημέρα που είναι να καταταχθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες, μια συμβουλή προς όσους παρουσιάστηκαν ή είναι να παρουσιαστούν. Να προσέχετε τα πόδια σας στις ντουζιέρες. ΠΑΝΤΟΤΕ με παντόφλες και ποτέ ξυπόλυτοι γιατί θα κολλήσετε μύκητες των ποδιών για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...