Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα το πιο αστείο (το οποίο έχω ξαναθέσει σε αυτό το θέμα) είναι ότι το 99.9999% των επιχειρημάτων που ακούγονται εδώ μέσα δεν οδηγούν στην ανάγκη για κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας αλλά στην ανάγκη ριζικής αναμόρφωσής της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρεις τι γίνεται; 

 

Στο Πεύκο και στη μονάδα ήταν κάτι πιτσιρικάδες (και όχι μόνο), που έλεγαν και νόμιζαν ότι θα γαμήσουν και θα δείρουν, και ότι η γκόμενα θα υγραίνεται στη σκέψη του πράσινου μπερέ και όχι του άλλου άντρα που είχε βρει.

 

Η πλειοψηφία αυτών λοιπόν, έφυγαν νύχτα. Έτρεχαν να βρουν χαρτιά να υπογράψουν.

 

Ε αυτοί λοιπόν, για κάποιο λόγο μου φαίνονται περισσότερο συνειδητοποιημένοι.

Και συ γιατι πηγες εκει στο μεγαλο πευκο; Μπας και ησουν να το πω κομψα φιλόπατρις και τωρα το μετανιωσες; Γι αυτο λες για στρωσίματα;

Μου επιασες τα ατομα που σε καθε ταγμα που μπαινουν δημιουργουν προβλημα ακομα και στο τελευταιο φανταρο σαν παραδειγμα;

 

Να σου πω και εγω για παραδειγμα ατομα που δεν μιλουσαν, εκαναν ο,τι τους ελεγαν, ειχαν δυναμη εσωτερικη και εξωτερικη, ηταν και γαμωτα παιδια, τελειωσαν τον στρατο, βρηκαν δουλεια καλη και μια ωραια ξανθια και παντρευτηκαν και εκαναν και ομορφα παιδακια;

Τι νοημα θα εχει;

 

Κουκουρουκου ατομα  συνειδητοποιημενα εχεις για προτυπο: Αυτοι που πνιγονται σε μια κουταλια νερο, πανε μονοι τους στα μεγαλα πευκα, φευγουν βραδυ με μεταθεσεις και παραιτησεις ή πανε για την γκομενα οπως ειπες. Γιατι να πιανεσαι απο τα κακα προτυπα δεν μπορω να καταλαβω...

Το αντιθετο ειναι αυτοι οι τυποι, ελπιζω να το καταλαβεις. Αλλα ακομα τον λογο ψαχνεις απ' οτι καταλαβα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι γίνεται; 

 

Στο Πεύκο και στη μονάδα ήταν κάτι πιτσιρικάδες (και όχι μόνο), που έλεγαν και νόμιζαν ότι θα γαμήσουν και θα δείρουν, και ότι η γκόμενα θα υγραίνεται στη σκέψη του πράσινου μπερέ και όχι του άλλου άντρα που είχε βρει.

 

Η πλειοψηφία αυτών λοιπόν, έφυγαν νύχτα. Έτρεχαν να βρουν χαρτιά να υπογράψουν.

 

Ε αυτοί λοιπόν, για κάποιο λόγο μου φαίνονται περισσότερο συνειδητοποιημένοι.

 

 

Ναι αρχηγέ..οι περισσότεροι πηγαίνουν Ε.Δ για να πάρουν τον μπερέ για μόστρα..τους βλέπω στο Μετρό και γελάω..ούτε παραμεθόριο δεν έχουν πάει..μαγκιά κλανιά..το βύσμα να είναι καλά.

 

Παραδείγματα προς αποφυγή και όχι προς μίμηση :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει βγει και δεν πρόκειται να βγει άκρη στο συγκεκριμένο θέμα,πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που υπηρέτησαν και θα έρχονται να λένε για φυλακή,για καθαρίστριες/νοικοκυρές κλτπ , δεν νομίζω να τους πίεσε κανείς να υπηρετήσουν..αλλά θυμήθηκαν να κάνουν και αυτοί την επανάσταση τους καθυστερημένα...όταν ορκίστηκαν ούτε που πήραν πρέφα τι ακριβώς έκαναν..

 

 

Υ.Γ Ξέρω θα πεταχτεί κάποιος που θα πει πως απλά ανοιγόκλεινε το στόμα του.

 

 

Και το στρώσιμο του κρεβατιού μέρος της εκπαίδευσης είναι γιατί το υποβαθμίζεται μόνο εσείς το ξέρετε.

Αν έτσι όπως περπατάς πέσεις σε μια λακουβα με σκατα, μετά δεν θα προειδοποιησεις τους επόμενους να προσέχουν; Θα τους αφήσεις να πέσουν και αυτοί για να "σκληραγωγηθουν";

Τι σχέση έχει επαναστασεις;

 

Για ποιον όρκο μιλάς; Αυτόν που πρώτοι οι μονιμαδες καταπατουν;

Τι ορκος είναι αυτός που ισχύει κατά περίπτωση;

 

Στρώσιμο κρεβατιού θα πρέπει να είναι εκπαίδευση για την πρώτη μέρα, όχι το απαυγασμα της θητείας...

Για μένα το πιο αστείο (το οποίο έχω ξαναθέσει σε αυτό το θέμα) είναι ότι το 99.9999% των επιχειρημάτων που ακούγονται εδώ μέσα δεν οδηγούν στην ανάγκη για κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας αλλά στην ανάγκη ριζικής αναμόρφωσής της.

Διότι δεν καταλαβαίνεις κάτι βασικό, ότι με το ζόρι δεν μπορεί να εκπαιδευτει κάνεις. Αν δεν σε ενδιαφέρει να μάθεις κάτι, δεν πρόκειται ποτέ να το μάθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το πιο αστείο (το οποίο έχω ξαναθέσει σε αυτό το θέμα) είναι ότι το 99.9999% των επιχειρημάτων που ακούγονται εδώ μέσα δεν οδηγούν στην ανάγκη για κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας αλλά στην ανάγκη ριζικής αναμόρφωσής της.

 

Είναι επιχειρήματα προσωρινής ισχύος. Αν τυχόν γίνει μια τέτοια αναμόρφωση και οι πεζικάριοι εκπαιδεύονται όπως στη 35ΜΚ, οι ίδιοι που χρησιμοποιούν αυτά τα επιχειρήματα θα μιλούν για στρατόκ@υλα στελέχη, ιμπεριαλιστικούς στρατούς και δικτατορίες και θα ζητούν κατάργηση της θητείας. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα σε σημαδεύουν τόσοι και το G3A3 θα πάθει εμπλόκα, εσύ θα ξέρεις πώς να το λύσεις.

 

Το θέμα είναι τι νόημα θα έχει αυτό.

Εντωμεταξυ Φανη, δεν ξερω μηπως σημερα στις Ειδικες Δυναμεις δινουν κατι καλυτερο,

αλλα φιλε το πιο ταλαιπωρημενο Καλασνικοφ κρητικου μητατογιδοβοσκου να δοκιμασεις,

θα καταλαβεις οτι ειναι απολυτως ορθοτερη επιλογη, αυτο! (μεχρι για παλαϊκή αμυνα λεμε)

:shifty: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συ γιατι πηγες εκει στο μεγαλο πευκο; Μπας και ησουν να το πω κομψα φιλόπατρις και τωρα το μετανιωσες; Γι αυτο λες για στρωσίματα;

Μου επιασες τα ατομα που σε καθε ταγμα που μπαινουν δημιουργουν προβλημα ακομα και στο τελευταιο φανταρο σαν παραδειγμα;

 

Να σου πω και εγω για παραδειγμα ατομα που δεν μιλουσαν, εκαναν ο,τι τους ελεγαν, ειχαν δυναμη εσωτερικη και εξωτερικη, ηταν και γαμωτα παιδια, τελειωσαν τον στρατο, βρηκαν δουλεια καλη και μια ωραια ξανθια και παντρευτηκαν και εκαναν και ομορφα παιδακια;

Τι νοημα θα εχει;

 

Κουκουρουκου ατομα  συνειδητοποιημενα εχεις για προτυπο: Αυτοι που πνιγονται σε μια κουταλια νερο, πανε μονοι τους στα μεγαλα πευκα, φευγουν βραδυ με μεταθεσεις και παραιτησεις ή πανε για την γκομενα οπως ειπες. Γιατι να πιανεσαι απο τα κακα προτυπα δεν μπορω να καταλαβω...

Το αντιθετο ειναι αυτοι οι τυποι, ελπιζω να το καταλαβεις. Αλλα ακομα τον λογο ψαχνεις απ' οτι καταλαβα.

 

Ούτε φιλόπατρις είμαι, ούτε μετάνιωσα κάτι. Απλά τα λέω όπως (θεωρώ πως) είναι.

Τους συγκεκριμένους τους ανέφερα επειδή ο Undertaker25 θεωρεί πως αυτά που έμαθε (που καλώς τα έμαθε) έχουν μεγαλύτερη αξία απ' όσο πραγματικά έχουν.

Θα είχαν την αξία που έχει στο μυαλό του, υπό άλλες συνθήκες.

Για να μην πω περί αρμάτων κ.λπ., αφού θεωρεί πως κόλλησα με το λύσιμο των όπλων. Που σε ενδεχόμενο σκηνικό θα σκάβουμε όλοι λαγούμια μέχρι τη Σικελία.

 

Ναι αρχηγέ..οι περισσότεροι πηγαίνουν Ε.Δ για να πάρουν τον μπερέ για μόστρα..τους βλέπω στο Μετρό και γελάω..ούτε παραμεθόριο δεν έχουν πάει..μαγκιά κλανιά..το βύσμα να είναι καλά.

 

Παραδείγματα προς αποφυγή και όχι προς μίμηση :)

 

Ναι, ενώ στην παραμεθόριο σκοτώνουν αρκούδες με γυμνά χέρια και τρώνε φίδια για πρωινό. Που μετά το ΤΠΕΝ το μόνο θέμα στο στρατόπεδο είναι τι υπηρεσία θα έχει ο καθένας, και πώς θα καψωνάρουμε τους νέους που περνάνε τώρα ΤΠΕΝ.

Που υπάρχουν μονάδες που σχεδόν κάθε μέρα είσαι έξω. Για να τα λέμε όλα όμως, υπάρχουν και κάποιες που πέφτει εμπλόκα.

 

Εντωμεταξυ Φανη, δεν ξερω μηπως σημερα στις Ειδικες Δυναμεις δινουν κατι καλυτερο,

αλλα φιλε το πιο ταλαιπωρημενο Καλασνικοφ κρητικου μητατογιδοβοσκου να δοκιμασεις,

θα καταλαβεις οτι ειναι απολυτως ορθοτερη επιλογη, αυτο! (μεχρι για παλαϊκή αμυνα λεμε)

:shifty:

 

Μ4Α1 και Μ16Α2 δίνουν.

 

Με G3A3 δεν έχω ρίξει, μόνο στα χέρια μου το έχω πιάσει, και δε μου γέμισε το μάτι απ' αυτό το λίγο.

Ναι, πιο δυνατό, αλλά για άλλες καταστάσεις.

 

Λατρεία το Μ4Α1 απ' την άλλη, πολύ επιχειρησιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να γεμιζει την τσεπη το G3A3....Αλλα ανεθεμα εαν αντεχει το 1/5 της ταλαιπωριας AK-47,
ενω εχει απιστευτη ευκολια, ωστε ακομη κι ο πιο "γκαου" τζιτζικοπεζικαριος, να το χειριστει σωστα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια που λετε για οπλα, για τα rheinmetall τι εχετε να πειτε που υποτιθεται πως ειναι και μερος της εκπαιδευσης των σμηνιτων πυροβολητων και δεν εχουν ριξει ποτε βολη? Φαση, γινεται επιστρατευση και σε βαζουν στο οπλο για να κανεις αυτο που θεωρητικα εχεις εκπαιδευθει να κανεις, δηλαδη να χειριζεσαι το δυσμοιρο το rheinmetall. 

Βαζω στοιχημα πως σε αναλογο σεναριο τα περισσοτερα rheinmetall θα πυροβολουν στο ασχετο αφου ο σμηνιτης δε θα εχει ιδεα τι πρεπει να κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπου ψαχνοντας rheinmetall το 6o αποτελεσμα πανω-πανω στο Γουγλη ειναι....για μιζες! :mad:
http://www.kathimerini.gr/795391/article/epikairothta/ellada/thn-katavolh-mizwn-sthn-ellada-paradexetai-h-rheinmetall

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που λετε για οπλα, για τα rheinmetall τι εχετε να πειτε που υποτιθεται πως ειναι και μερος της εκπαιδευσης των σμηνιτων πυροβολητων και δεν εχουν ριξει ποτε βολη? Φαση, γινεται επιστρατευση και σε βαζουν στο οπλο για να κανεις αυτο που θεωρητικα εχεις εκπαιδευθει να κανεις, δηλαδη να χειριζεσαι το δυσμοιρο το rheinmetall.

Βαζω στοιχημα πως σε αναλογο σεναριο τα περισσοτερα rheinmetall θα πυροβολουν στο ασχετο αφου ο σμηνιτης δε θα εχει ιδεα τι πρεπει να κανει.

Όταν έκανα την θητεία μου στο φιλάκιο είχαμε τέτοια και έστελναν φαντάρους με ειδικότητα πολυβόλητη που ήξεραν να τα χειρίζονται ... μου χούν δείξει βιντεάκια όταν έκαναν βολή με τα rheinmetall και zu για εκπαίδευση ακόμα έχω δει να τα βάζουν μπροστά (όχι να ρίχνουν) για συντήρηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όταν έκανα την θητεία μου στο φιλάκιο είχαμε τέτοια και έστελναν φαντάρους με ειδικότητα πολυβόλητη που ήξεραν να τα χειρίζονται ... μου χούν δείξει βιντεάκια όταν έκαναν βολή με τα rheinmetall και zu για εκπαίδευση ακόμα έχω δει να τα βάζουν μπροστά (όχι να ρίχνουν) για συντήρηση

Μπορει πλεον να κανουν βολη, οταν ημουν εγω παντως στρατο δεν καναμε ποτε. Τα βαζαμε μπροστα ναι, ακολουθουσαμε με το σκοπευτικο ενα τηλεκατευθυνομενο αεροπλανακι και that's it. 

 

Μιλαω για κατι αναλογο με αυτο παρεμπιπτοντως (αν και αυτο του βιντεο πρπεει να ειναι νεοτερο μοντελο). Τα οποια αν θυμαμαι καλα επρεπε να σχηματιζουν ομπρελα γυρω απο το αεροδρομιο για να καταρριφθουν οσα εχθρικα αεροπλανα προσπαθησουν να περασουν απο πανω. Παρε το αυγο και ξυρισε το φαση. :lol:

Ενηγουεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα G3A3 δεν ξέρω γιατί λέτε ότι είναι σάπια. Το αντίθετο. Είναι από τα πιο ευθύβολα και ισχυρά τυφέκια

 

Btw, εμείς για αεράμυνα είχαμε αυτό. Το λέγαμε "τρίδυμο" και υποτίθεται πως θα έσωζε το στρατόπεδο από τα τουρκικά F-16. Μ-55 Hispano Suiza 3x20mm ήταν και αποτελούσε ιδιοκτησία της Ε.Φ.

 

Hispano-Suisa-M55-20x3-hatzerim-2.jpg

 

 

Και σε δράση:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...