Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε όχι ρε φίλεεεεε!! Μόλις μπήκα στη στρατολογία και είδα ότι με κατατάξανε στην Πολεμική Αεροπορία! Αν είναι δυνατόν θα φάω στη μάπα 3 μήνες παραπάνω στο κ@λο στρατό... Πως έγινε αυτό ούτε μέσο έβαλα τίποτα. Και εκεί που ήμουν έτοιμος για 9μηνο στο πεζικό θα κάτσω 12 μήνες μέσα τώρα. Παίζει ρόλο που έχω πτυχίο και μεταπτυχιακό που με βάλανε Αεροπορία;

Λέτε να με βάλουν σε κανά γραφείο λόγω πτυχίων; Είναι καλύτερα από πεζικό; 

Καταρχάς πολεμική αεροπορία δεν είναι στρατός, παιδότοπος είναι.

 

Ουσιαστικά 12 μήνες δεν θα κουνήσεις το δαχτυλάκι σου.

 

Πολύ καλά σου έκατσε μεγάλε.

 

Πτυχίο και Μεταπτυχιακό είναι σε τομέα που θα ενδιέφερε την Πολεμική Αεροπορία; Και επίσης τα είχες καταθέσει; Αν όχι δεν παίζει η ΠΑ να έκατσε να τσέκαρε τι πτυχία έχεις πάρει και να σε διάλεξε.

 

Πολύ απλά είσαι στο 10% που καταφέρνει και μπαίνει χωρίς βύσμα. Απόλαυσε το.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι τα ειχα καταθεσει τα πτυχια οταν εκοψα την αναβολη. Πιθανολογω για αυτο να με εστειλαν αεροπορια η απλα τυχη. Οντως τωρα που μιλησα και με φιλους ολοι λενε οτι ειναι πολυ καλυτερα αεροπορια. Και αν κανεις παραμεθωρια σε νησι μπορεις να κανεις 9μηνη θητεια διαβασα.

 

Παρολο που θα μπορουσα να βαλω καποιο μεσο και παρα τη πιεση των δικων μου να πραξω ετσι εζω αποφασισει να μη παρεμβει κανεις και να το αφησω στη τυχη, διοτι θελω να ζησω και την "περιπετεια" του στρατου και να γνωρισω και μερη που δεν εχω παει.

 

Μαιο στη Τριπολη και μετα θα δειξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολο που θα μπορουσα να βαλω καποιο μεσο και παρα τη πιεση των δικων μου να πραξω ετσι εζω αποφασισει να μη παρεμβει κανεις και να το αφησω στη τυχη, διοτι θελω να ζησω και την "περιπετεια" του στρατου και να γνωρισω και μερη που δεν εχω παει.

 

Αν έχεις άνθρωπο ξανα σκέψου το φίλε.

 

Ο στρατός δεν είναι περιπέτεια, εκτός αν θεωρείς περιπέτεια να καθαρίζεις χέστρες και να φιλάς σκοπιές κοιτάζοντας το απέραντο τίποτα. Γιατί ΕΙΔΙΚΑ στην Αεροπορία μόνο αυτό θα κάνεις (στο πεζικό τουλάχιστον όλο και κάτι λίγα παραπάνω θα έκανες).

 

Πάντως ισχύει το ότι αν πας παραμεθόριο θα κάνεις 9 μήνες, αλλά κατά την γνώμη μου χίλιες φορές 12 μήνες κοντά στο σπίτι σου και στις άδειες να πηγαίνεις σπίτι σου να κοιμάσε, να τρως σοβαρό φαγητό κτλ. παρά 9 στο πουθενά που θα πρέπει να σε συντηρούν οι δικοί σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολο που θα μπορουσα να βαλω καποιο μεσο και παρα τη πιεση των δικων μου να πραξω ετσι εζω αποφασισει να μη παρεμβει κανεις και να το αφησω στη τυχη, διοτι θελω να ζησω και την "περιπετεια" του στρατου και να γνωρισω και μερη που δεν εχω παει.

 

Καλά το έκανες. Απλά απόλαυσε το.

 

Είναι η τελευταία φορά στη ζωή σου που δεν θα έχεις καμία ουσιαστική σκοτούρα στο κεφάλι σου. Κυριολεκτικά. Αυτά που θα σε απασχολούν και θα είναι «τρομερά ζητήματα» στο στρατό αύριο θα μοιάζουν με παιδική χαρά μπροστά στο λούνα πάρκ που μας έχουν στήσει οι πολιτικοί μας…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει συνολικές μέρες να κάτσεις λιγότερο μέσα σε στρατόπεδο σε σχέση με 9μηνο στρατό ξηράς. Έχει ωραίο σύστημα η αεροπορία με 7 μέσα 7 έξω (ή 14-14). Και τις 7 που θα είσαι μέσα δεν σημαίνει ότι έχεις υπηρεσία κάθε μέρα, θα έχεις και την έξοδο σου (διανυκτέρευση αν είσαι κάποια χιλιόμετρα κοντά στο σπίτι σου). Τουλάχιστον έτσι ήταν πριν μερικά χρόνια. Κάτι μου λέει ότι σε βυσματώσανε εν αγνοία σου, θα φανεί αν είσαι από Αθήνα και σου σκάσει θητεία σε κανένα 251 ΓΝΑ. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

 

Εχω μπερδευτεί με τις ημερομηνίες ΕΣΣΟ για Ναυτικο, στο site (https://www.stratologia.gr/el/faq) διαβάζω:

 

Αντίστοιχα για το Πολεμικό Ναυτικό θα πρέπει να διακόψεις την αναβολή σου μέσα στα παρακάτω χρονικά διαστήματα: 

1.Με την Α'/ΕΣΣΟ (Φεβρουάριος) -> Από 1 Αυγούστου μέχρι 31 Οκτωβρίου του προηγούμενου της κατατάξεως έτους. 
2. Με τη Β'/ΕΣΣΟ (Μάιος) -> Από 1 Νοεμβρίου του προηγούμενου της κατάταξης έτους μέχρι 31 Iανουαρίου του έτους κατάταξης
3. Με την Γ'/ΕΣΣΟ (Αύγουστος) -> Από 1 Φεβρουαρίου μέχρι 30 Απριλίου του έτους κατατάξεως
4. Με τη Δ'/ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) -> Από 1 Μαΐου μέχρι 31 Ιουλίου του έτους κατατάξεως

 

Εδώ όμως βλέπω (http://www.ellinikos-stratos.com/thiteia/katataksi_1.asp) :

 

Τα χρονικά διαστήματα που δημιουργούνται λόγοι κατάταξης και οι αντίστοιχες σειρές, φαίνονται στον πίνακα που ακολουθεί:

Στρατός Ξηράς / Πολεμικό Ναυτικό Εκπαιδευτική σειρά (ΕΣΣΟ)

Από 1 Σεπτεμβρίου μέχρι 31 Οκτωβρίου Με την Α' σειρά (Ιανουάριος)

Από 1 Νοεμβρίου μέχρι 31 Δεκεμβρίου Με τη Β' σειρά (Μάρτιος)

Από 1 Ιανουαρίου μέχρι 28 Φεβρουαρίου Με τη Γ' σειρά (Μάιος)

Από 1 Μαρτίου μέχρι 30 Απριλίου Με την Δ' σειρά (Ιούλιος)

Από 1 Μαΐου μέχρι 30 Ιουνίου Με την Ε' σειρά (Σεπτέμβριος)

Από 1 Ιουλίου μέχρι 31 Αυγούστου Με την ΣΤ' σειρά (Νοεμβρίου)

 

Τι ισχύει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το πρώτο Site είναι επίσημο της στρατολογίας και το άλλο είναι ένα απλό Φορουμ.

 

Το πρώτο ισχύει. Αν δεις την τελευταία πρόσκληση για Β ΕΣΣΟ Πολεμικου Ναυτικοί το γράφει ξεκάθαρα ότι είναι για τον Μαιο του 2017.

 

Όπως λέει το πρώτο Site δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολυ αλλα εχει αλλάξει κάτι απο περισυ γιατι βλέπω είχε τουλάχιστον 5 εσσο πχ (Πρόσκληση στρατευσίμων 2016 Ε΄ ΕΣΣΟ στο Πολεμικό Ναυτικό) :

https://www.stratologia.gr/el/content/%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%BC%CF%89%CE%BD-2016-%CE%B5%CE%84-%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BD%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι ρε φίλεεεεε!! Μόλις μπήκα στη στρατολογία και είδα ότι με κατατάξανε στην Πολεμική Αεροπορία! Αν είναι δυνατόν θα φάω στη μάπα 3 μήνες παραπάνω στο κ@λο στρατό... Πως έγινε αυτό ούτε μέσο έβαλα τίποτα. Και εκεί που ήμουν έτοιμος για 9μηνο στο πεζικό θα κάτσω 12 μήνες μέσα τώρα. Παίζει ρόλο που έχω πτυχίο και μεταπτυχιακό που με βάλανε Αεροπορία;

Λέτε να με βάλουν σε κανά γραφείο λόγω πτυχίων; Είναι καλύτερα από πεζικό; 

Το 2006 έκανα κουβέντα με μία κοπέλα στο στρατολογίας ΓΕΕΘΑ. Τη ρώτησα αν μπορεί κάποιος χωρίς βύσμα να πάει σε ναυτικό και αεροπορία. Μου απάντησε ότι είχε δει κάποιες περιπτώσεις στο ναυτικό αλλά ούτε μία στην αεροπορία (και είχε 10 χρόνια υπηρεσίας εκεί).

Άσχετο: Χαμηλή ζήτηση; http://hellnewsgr.blogspot.gr/2017/04/1000.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2006 έκανα κουβέντα με μία κοπέλα στο στρατολογίας ΓΕΕΘΑ. Τη ρώτησα αν μπορεί κάποιος χωρίς βύσμα να πάει σε ναυτικό και αεροπορία. Μου απάντησε ότι είχε δει κάποιες περιπτώσεις στο ναυτικό αλλά ούτε μία στην αεροπορία (και είχε 10 χρόνια υπηρεσίας εκεί).

Καλά άλλες εποχές τοτε άλλες σήμερα.

 

Πάντως έχω ακούσει ότι ο Καμμένος δεν υπογράφει καμία μετάταξη από Ξηρά σε ΠΝ και ΠΑ (εκτός φαντάζομαι απο μερικα δικα του παιδια).

 

Έτσι ακούγεται από παιδιά που προσπάθησαν να βάλουν βύσμα τελευταία και φάγανε πόρτα. Αν ισχύει ή όχι δεν το ξέρω.

 

Αλλά μπορεί όντως τυχαία το παιδί να το βάλανε Π.Α 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβλεπα μια συνέντευξη ενός καθηγητή που περιεγραφε τις θέσεις της ελληνικής πλευράς σε περίπτωση που πάμε στο διεθνές δικαστήριο της Χάγης. Για τις παραβιάσεις του εναεριου χώρου ανέφερε ότι τα δέκα μίλια εναεριου και έξι χωρικα ύδατα αναφέρονται στην διεθνή βιβλιογραφία ως greek paradox, και μάλλον θα φάμε άκυρο αν το πάμε δικαστικα γιατί όλες οι άλλες χώρες έχουν έξι και έξι.

Έριξα μια ματιά και βρήκα αυτή την αφίσα, νομίζω είναι μια καλή εξήγηση του τι είναι το greek paradox.

post-42849-0-08647400-1491490261_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λοιπόν ένας ισχυρισμός. Ότι σε όλες τις χώρες έχουν έξι και έξι. Είναι όμως ο ισχυρισμός αληθινός; Προβληματίζομαι ιδιαίτερα από αυτά: https://en.wikipedia.org/wiki/Airspace (Horizontal boundary) και https://en.wikipedia.org/wiki/Territorial_waters

 

Μόλις κατάλαβα τι έχει συμβεί. Ο εναέριος χώρος πρέπει να πηγαίνει παράλληλα με τα ύδατα. Οπότε τα ύδατα είναι στα 6 νμ συνεπώς και ο εναέριος πρέπει να πηγαίνει στα 6. Αυτό είναι μεν αλήθεια, είναι όμως μέρος της αλήθειας. Η Τουρκία έχει θέσει "casus belli" για τα 12 νμ που δικαιούται η Ελλάδα. Συνεπώς αν παραβλέψουμε το γεγονός ότι η Τουρκία έχει αναγκάσει την Ελλάδα να έχει 6 και όχι 12 νμ στα ύδατα, τότε ναι κακώς ζητάει 10νμ αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 πραγματα

γινεται να πας αεροπορια ναυτικο ειδικες δυναμεις κλπ χωρις βυσμα, απλα ειναι λιγοι... ναι και ειδικες δυναμεις πανε με βυσμα και περνανε αθληματα επειδη ειναι καλα παιδια (βυσματωση) λογω μοριων και καλα...

 

2 οι εσσο σε ολα τα σωματα ειναι 6 και το απολυτως official site του γεεθα δν εχει ενημερωθει επειδη μαλλον εχουν παρα πολυ φορτο εργασιας οι στρατηγοι που δουλεουν εκει :devil:


Σε ευχαριστώ πολυ αλλα εχει αλλάξει κάτι απο περισυ γιατι βλέπω είχε τουλάχιστον 5 εσσο πχ (Πρόσκληση στρατευσίμων 2016 Ε΄ ΕΣΣΟ στο Πολεμικό Ναυτικό) :

https://www.stratologia.gr/el/content/%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%BC%CF%89%CE%BD-2016-%CE%B5%CE%84-%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BD%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C

απλα τα σαιτ ειναι για τα πανηγυρια... για ολα τα σωματα πλεον οι εσσο ειναι 6....

μηνα παρα μηνα περνουν κοσμο...


Φίλε το πρώτο Site είναι επίσημο της στρατολογίας και το άλλο είναι ένα απλό Φορουμ.

 

Το πρώτο ισχύει. Αν δεις την τελευταία πρόσκληση για Β ΕΣΣΟ Πολεμικου Ναυτικοί το γράφει ξεκάθαρα ότι είναι για τον Μαιο του 2017.

 

Όπως λέει το πρώτο Site δηλαδή.

το πρωτο ΔΕΝ ισχυει :-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, οι ΗΠΑ και κάποιες άλλες χώρες έχουν παραπάνω. Το max. είναι 12 ν. μίλια, το greek paradox είναι να έχεις διαφορετικά εναέριο χώρο και χωρικα ύδατα.

Υπάρχει λοιπόν ένας ισχυρισμός. Ότι σε όλες τις χώρες έχουν έξι και έξι. Είναι όμως ο ισχυρισμός αληθινός; Προβληματίζομαι ιδιαίτερα από αυτά: https://en.wikipedia.org/wiki/Airspace (Horizontal boundary) και https://en.wikipedia.org/wiki/Territorial_waters

 

Μόλις κατάλαβα τι έχει συμβεί. Ο εναέριος χώρος πρέπει να πηγαίνει παράλληλα με τα ύδατα. Οπότε τα ύδατα είναι στα 6 νμ συνεπώς και ο εναέριος πρέπει να πηγαίνει στα 6. Αυτό είναι μεν αλήθεια, είναι όμως μέρος της αλήθειας. Η Τουρκία έχει θέσει "casus belli" για τα 12 νμ που δικαιούται η Ελλάδα. Συνεπώς αν παραβλέψουμε το γεγονός ότι η Τουρκία έχει αναγκάσει την Ελλάδα να έχει 6 και όχι 12 νμ στα ύδατα, τότε ναι κακώς ζητάει 10νμ αέρα.

Δεν έχει δικαίωμα de facto, άλλη περίπτωση τα χωρικα ύδατα των ΗΠΑ και άλλα της Ελλάδας, η Τουρκία ζητά ίσα χωρικα ύδατα και για τους δύο.

 

Προφανώς όσο δικαίωμα έχει η Ελλάδα για δέκα δώδεκα πενήντα εκατό άλλο τόσο έχει και η Τουρκία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...