Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/4/2018 στις 5:44 ΜΜ, lastjedi είπε

Παρουσιάζομαι τον Μάιο στη Τρίπολη Πολεμική Αεροπορία... μπορεί κανείς να μου πει πως θα την παλέψω στην 124ΠΒΕ  30 ημέρες;  Γενικα εχω ακουσει οτι εχει λιγο τρεξιμο, και οτι ειναι αρκετα αυστηρα ειδικα στον ελεγχο.. απλα εγω πρεπει να εχω το κινητο μαζι μου εκει (επαγγελματικοι λογοι), υπαρχει καποιος τροπος να το εχω ; ...  Επίσης τα ρουχα τα πλενουμε εμεις; η εχει πλυντηρια κλπ;  

Χειρότερα από φυλακή συγκέντρωσης των Χο τσι Μινχ θα είναι...! Πάρε αναβολή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για το παιδί που αγχώνεται που θα μπει αεροπορία :

Για να καταλάβετε τι εστί αεροπορία (σε σχέση με στρατό ξηράς)... κολλητός μου (μόνιμος) αρχισμηνίας ήταν σε υπηρεσία το Μ. Σάββατο και ο ανώτερός του αξιωματικός Υπηρεσίας (Ανθυποσμηναγός)  τον ρώτησε "Τι να κάνουν με τις τουαλέτες που είναι πολύ βρώμικες γιατί ντρεπόταν να ενοχλήσει τους φαντάρους να τους πει να τις καθαρίσουν".... (Που στο πεζικό η τελευταία Εποπ δεκαννέας δλδ γυναίκα με μισό βαθμό πάνω από φαντάρο σε έχωνε τουαλέτες αβέρτα για πλάκα και ολόκληρος Ανθυποσμηναγός δε τολμούσε να πάει να πει σε φαντάρους να πάνε να καθαρίσουν).  

Επίσης την ίδια μέρα σε αναφορά ήταν ένα φαντάρος απών και όταν ο αξιωματικός ρώτησε που είναι απάντησε ένας άλλος φαντάρος " Κύριε Αξιωματικέ ο σμηνίτης " Βασιλείου" μου είπε να σας πω ότι επειδή φυλάει μετά 4-6 και δεν θα την παλεύει, δε θα έρθει στην αναφορά....Lol..... (Προφανώς ο αξιωματικός είπε να πάνε να τον φωνάξουν αμέσως κλπ αλλά το γεγονός ότι ο φαντάρος θεώρησε πως δε τρέχει και τίποτα μωρέ να μη πάω σε αναφορά και πες του δεν τη παλεύω είναι ενδεικτικό της χαλαρότητας και του κλίματος που επικρατεί.)

"Δεν είναι θητεία, είναι αεροπορία...."

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως όταν είχαμε ΕΑΣ αεροπόρο μπατζή κλαίγαμε. Μιλάμε οι τύποι (ήταν 2-3) ήταν ΤΑ ΒΛΗΜΑΤΑ. Τι επιδείξεις λογχομαχίας, τι λογύδρια περί καθηκόντων, τι απαγορεύονται οι παραγγελίες. 
Στην καλύτερη περίπτωση 30 λεπτά φρουρά. Ρεκόρ φρουράς 1 και 20 λεπτά ήταν Κυριακή ή Σάββατο και φάγαν μπιφτέκι τα τέταρτα νούμερα της προηγούμενης. 

Έδιτ. Δεν ήμουν αεροπορία αλλά κάναν υπηρεσίες αξιωματικοί της εκεί. Όπως και του ναυτικού.

Επεξ/σία από G.TH.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Pablo_Hasan είπε

8 χρόνια μετά ακόμα ψαρακας είσαι; 

Παραμεθόριο καλουσαν ντοπιους, εθνοφυλακες και ούτε οι μισοί δεν εμφανίζονταν, με εσένα θα ασχοληθούν;  

Μα από παραμεθόριο είμαι και εκεί υπηρέτησα κιόλας. Γι' αυτό μου φαίνεται περίεργο. Μην έχει γίνει καμία στραβή και με ψάχνουν. Δε βαριέσαι...; Θα πάω στα ΚΕΠ αύριο να επικαιροποιήσω τα στοιχεία μου καλού κακού.

Ήρθε πριν κάνα μήνα χαρτί αλλαγής χρώματος σε φίλο μου και αναγκάστηκε να κατέβει από Αθήνα στο νησί καθώς δεν είχε ενημερώσει την διεύθυνσή του. Πακέτο.:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, Κατατάσομαι εξ αναβολής για λογους υγειας, 5 ημέρες πριν την κανονικη καταταξη της ΕΣΣΟ. Δεν γινεται να καταταχθω κανονικα με την υπολοιπη σειρα την  Δευτερα;  Αν δεν παω στην εξ αναβολης καταταξης και παω την Δευτερα θα με δεχτουνε; η υπαρχει περιπτωση να μιλησω με τη στρατολογια μου και να το κανονισουμε καπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lastjedi είπε

Καλησπέρα, Κατατάσομαι εξ αναβολής για λογους υγειας, 5 ημέρες πριν την κανονικη καταταξη της ΕΣΣΟ. Δεν γινεται να καταταχθω κανονικα με την υπολοιπη σειρα την  Δευτερα;  Αν δεν παω στην εξ αναβολης καταταξης και παω την Δευτερα θα με δεχτουνε; η υπαρχει περιπτωση να μιλησω με τη στρατολογια μου και να το κανονισουμε καπως;

Εκτος εσσο εισαι, και εγω ετσι ημουνα, ειχα παρει αναβολη για να παρουσιασω την πτυχιακη μου και με βαλανε στο Μεσολογγι <_<

Που παρουσιαζεσαι αν επιτρεπεται? Απ οσο ξερω ολοι οι εκτος εσσο πανε Μεσολογγι

Εννοειται πως πρεπει να πας

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Muchacho είπε

Οι εξ αναβολής(αυτοί που έχουν πάρει αναβολή για λόγους υγείας και μόνο) δεν παρουσιάζονται πιά  αποκλειστικά Αυλώνα/Θήβα?

Αυτο ποτε ισχυε? Δεν ειμαι σιγουρος, εγω πηγα στρατο πριν 4 χρονια, και τοτε ολοι οι εκτος εσσο σκαγαν μυτη Μεσολογγι. Μακαρι να το αλλαξανε, απαισια εμπειρια που θελω να ξεχασω, πραγματικα εφιαλτης ητανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Phoenix7 είπε

Πότε ανακοινώνεται η πρόσκληση για την Γ ΕΣΣΟ Μαΐου;

Οπως παντα, το πρωτο 10ημερο αντε βαρια 15ημερο του Μαϊου

Επεξ/σία από fernw_thn_souvla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Phoenix7 είπε

Πότε ανακοινώνεται η πρόσκληση για την Γ ΕΣΣΟ Μαΐου;

Στον αδερφο μου βγηκε ηδη.

Ερώτηση τον βγαζει μηχανικό στην θηβα με τοποθέτηση Θήβα τα χει παίξει το σύστημα ή ειναι τέρμα κώλος.

 

Υγ δεν ξερω αν παίζει ρολο οτι ειχε μπει μηχανικο (Ναύπλιο) κ πηρε αναβολή.

ουσιαστικά θα υπηρετήσει 3 μήνες.

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, fernw_thn_souvla είπε

Οπως παντα, το πρωτο 10ημερο αντε βαρια 15ημερο του Μαϊου

Μισό πως θα βγει Μαΐο απο την στιγμή που είναι να μπει με την ΕΣΣΟ Μαΐου; αρχες του μηνα και μεσα του μηνα δεν παρουσιάζονται;

Σημείο Υποδοχής Οπλιτών 592 Μ/Π ΤΠ (ΕΚΕ)/ΕΟΔ - Στρδο «Έφεδρου Ανθλγού (ΠΖ) Μπαλανίκα Νικ
Έδρα ΠΙΕΡΙΑΣ - ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ
   
Μονάδα Τοποθέτησης 26 ΕΜΑ

Για πείτε! Καλα ειναι; 26 ΕΜΑ Λιτόχωρο παλι δεν ειναι;

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μάγκες.

Θέλω να μάθω τις προυποθέσεις για αγροτική άδεια. Έχω διαβάσει διάφορα με ένα γρήγορο googlαρισμα, αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος που ξέρει.

Η μητέρα μου είναι δηλωμένη αγρότης, και "νοικιάζει" ένα χωραφάκι που το δούλευα εγώ. Ρώτησα στο πρώτο γραφείο σήμερα και στο διοικητή και μου άρχισαν τις μαλακίες, να πάρω από δικές μου άδειες και άλλες τέτοιες μαλακίες. Θέλω να μάθω αν τις δικαιούμαι, για να ξέρω πόσο να το κυνηγήσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Μισό πως θα βγει Μαΐο απο την στιγμή που είναι να μπει με την ΕΣΣΟ Μαΐου; αρχες του μηνα και μεσα του μηνα δεν παρουσιάζονται;

Σημείο Υποδοχής Οπλιτών 592 Μ/Π ΤΠ (ΕΚΕ)/ΕΟΔ - Στρδο «Έφεδρου Ανθλγού (ΠΖ) Μπαλανίκα Νικ
Έδρα ΠΙΕΡΙΑΣ - ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ
   
Μονάδα Τοποθέτησης 26 ΕΜΑ

Για πείτε! Καλα ειναι; 26 ΕΜΑ Λιτόχωρο παλι δεν ειναι;

ναι και είναι με διαφορά η πιο χαλαρή μονάδα εκεί μέσα, θα βλέπεις ακριβώς απέναντί σου το πεζικό και θα καταλάβεις 

 

για τους ντόπιους είναι ξεκάθαρα βυσματική η φάση.. 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...