Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Καλησπέρα μάγκες.

Θέλω να μάθω τις προυποθέσεις για αγροτική άδεια. Έχω διαβάσει διάφορα με ένα γρήγορο googlαρισμα, αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος που ξέρει.

Η μητέρα μου είναι δηλωμένη αγρότης, και "νοικιάζει" ένα χωραφάκι που το δούλευα εγώ. Ρώτησα στο πρώτο γραφείο σήμερα και στο διοικητή και μου άρχισαν τις μαλακίες, να πάρω από δικές μου άδειες και άλλες τέτοιες μαλακίες. Θέλω να μάθω αν τις δικαιούμαι, για να ξέρω πόσο να το κυνηγήσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν. Ανάλογα τη μονάδα, εξαρτάται αν θα σου δώσουν χωρίς δεύτερη ερώτηση, αν θα σου κάνουν τους δύσκολους ή αν δεν θα σου την δώσουν καθόλου. Προφανώς και μπορείς να πάρεις από τις δικές σου μέρες χωρίς να μπορούν να σου πουν τίποτα. Στην δική μου μονάδα δεν έδιναν με την καμία αγροτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι , έχει αναφερθεί ξανά πως αγροτική-φοιτητική είναι προαιρετικές άδειες. Είναι στην ευχέρεια του διοικητή να τις δώσει ή όχι ανάλογα με τις υπηρεσιακές ανάγκες και την στελέχωση της μονάδας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Ναι , έχει αναφερθεί ξανά πως αγροτική-φοιτητική είναι προαιρετικές άδειες. Είναι στην ευχέρεια του διοικητή να τις δώσει ή όχι ανάλογα με τις υπηρεσιακές ανάγκες και την στελέχωση της μονάδας. 

 

Ναι το γνωρίζω. Αλλά από τη στιγμή που μας πάει 1-1 δε βρίσκω λόγο να μη μου δώσει. Τα δικαιολογητικά τα γνωρίζει κανένας; Θέλει αν κατάλαβα καλά ένα χαρτί που να αποδεικνύει ότι η μητέρα μου είναι αγρότισσα και ένα χαρτί που να αποδεικνύει ότι εγώ είχα όντως δουλειά?!?!

Την χρειάζομαι και θέλω να το κυνηγήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικαιολογητικά τότε που ήμουν εγώ τα ζητούσαν εκ των υστέρων, δλδ στην ενέκριναν πρώτα , την έπαιρνες και όταν γύρναγες τους πήγαινες ξέρω γω βεβαίωση ότι απασχολήθηκες σε αγροτικές εργασίες από το δημαρχείο ή βεβαίωση από τη γραμματεία πανεπιστημίου ότι πήγες στην εξέταση κλπ

Γενικά πρέπει να την αιτηθείς ( πχ στη πρωινή αναφορά αν το κάνετε έτσι ή μέσω του λόχου σου) και αν στην εγκρίνουν έπειτα κοιτάς για τα χαρτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Τα δικαιολογητικά τότε που ήμουν εγώ τα ζητούσαν εκ των υστέρων, δλδ στην ενέκριναν πρώτα , την έπαιρνες και όταν γύρναγες τους πήγαινες ξέρω γω βεβαίωση ότι απασχολήθηκες σε αγροτικές εργασίες από το δημαρχείο ή βεβαίωση από τη γραμματεία πανεπιστημίου ότι πήγες στην εξέταση κλπ

Γενικά πρέπει να την αιτηθείς ( πχ στη πρωινή αναφορά αν το κάνετε έτσι ή μέσω του λόχου σου) και αν στην εγκρίνουν έπειτα κοιτάς για τα χαρτιά.

Φοβάμαι μήπως μου τη δώσουν, τους πάω μετά τα δικαιολογητικά και μετά μου κάνουν την πάπια. 11 μέρες έχω κανονική άδεια. Αν δώσω 2 τώρα, μετά θα θέλω και για το μάζεμα κάποιες μέρες, τι θα μείνει για μένα για ξεκούραση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σου δίνουν το αδειόχαρτο γράφει επάνω πόσες μέρες και τι είδους άδεια είναι...  Δηλαδή αν στην εγκρίνουν το χαρτί θα λέει τάδε μέρες αγροτική άδεια. Επίσης γίνεται συνδυασμός δλδ να πάρεις πχ 4 μέρες κανονική και 4 μέρες ΤΑΠ  κλπ.... (και όλα αυτά αναγράφονται στο αδειόχαρτο) Δε γίνεται εκεί η πουστιά... το θέμα είναι να στην εγκρίνει ο δίκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostask91 είπε

Καλησπέρα μάγκες.

Θέλω να μάθω τις προυποθέσεις για αγροτική άδεια. Έχω διαβάσει διάφορα με ένα γρήγορο googlαρισμα, αλλά θα ήθελα να μου πει κάποιος που ξέρει.

Η μητέρα μου είναι δηλωμένη αγρότης, και "νοικιάζει" ένα χωραφάκι που το δούλευα εγώ. Ρώτησα στο πρώτο γραφείο σήμερα και στο διοικητή και μου άρχισαν τις μαλακίες, να πάρω από δικές μου άδειες και άλλες τέτοιες μαλακίες. Θέλω να μάθω αν τις δικαιούμαι, για να ξέρω πόσο να το κυνηγήσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Οταν εκανα τη θητεια μου, μονο ενα παλικαρι πηρε αγροτικη αδεια και αυτο μετα απο πολλη φασαρια και με πολλαπλα βυσματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι δεν μου έδωσαν. Όπως είπαν 2 ρίζες ελιές δεν σε κάνουν αγρότη. Όλοι έχουμε 2-3 ρίζες από κάτι. Γυρνά πίσω τώρα..! Αναφορά του λόχου συμβάν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostask91 είπε

Ναι το γνωρίζω. Αλλά από τη στιγμή που μας πάει 1-1 δε βρίσκω λόγο να μη μου δώσει. Τα δικαιολογητικά τα γνωρίζει κανένας; Θέλει αν κατάλαβα καλά ένα χαρτί που να αποδεικνύει ότι η μητέρα μου είναι αγρότισσα και ένα χαρτί που να αποδεικνύει ότι εγώ είχα όντως δουλειά?!?!

Την χρειάζομαι και θέλω να το κυνηγήσω.

Θέλει ένα έγγραφο από το δημαρχείο της περιοχής σου, (συνήθως από τον υπάλληλο που εκτελεί χρέη ανταποκριτή ΟΓΑ) όπου να  αποδεικνύει ότι η μητέρα σου είναι κατ΄ επάγγελμα αγρότισσα.

Το πας στον Λόχο για να αιτηθείς άδεια.

Αν στην εγκρίνουν, μετά το πέρας της άδειας, θα φέρεις ένα ακόμη χαρτί στον 1ο Γρ. (μαζί με το πρώτο που έχεις πάει στον Λόχο για να ζητήσεις την άδεια) από τον ίδιο υπάλληλο ότι εσύ εργάστηκες στην μητέρα σου σε συγκεκριμένη εργασία και θα αναφέρει το πότε ξεκίνησες εργασία (αρχή άδειας) έως και την τελευταία ημέρα αυτής.

Η άδεια Δεν είναι υποχρεωτική.

Αν θέλουν στην δίνουν.

2 ώρες πριν, Pablo_Hasan είπε

Βάλε βύσμα και θα στην δώσει αμέσως 

Χαίρομαι που δείχνεις τον αληθινό σου εαυτό (του γλειψίματος) :lol:

2 ώρες πριν, kostask91 είπε

Φοβάμαι μήπως μου τη δώσουν, τους πάω μετά τα δικαιολογητικά και μετά μου κάνουν την πάπια. 11 μέρες έχω κανονική άδεια. Αν δώσω 2 τώρα, μετά θα θέλω και για το μάζεμα κάποιες μέρες, τι θα μείνει για μένα για ξεκούραση;;

Θα ξεκουραστείς όταν απολυθείς… έχεις τόσα χρόνια μπροστά σου για ξεκούραση…

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε υπόχρεος κατάταξης, με την 2018 Γ΄ ΕΣΣΟ (Μάϊος), δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 32/2018 .
Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, 'Ερευνας Πληροφορικής.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 572ο Μηχανοκίνητο Τάγμα Πεζικού (572 Μ/Κ ΤΠ) (ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ) στις 24-05-2018 .

 

Κανεις άλλος ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, TO_PAIDI είπε

Είστε υπόχρεος κατάταξης, με την 2018 Γ΄ ΕΣΣΟ (Μάϊος), δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 32/2018 .
Έχετε κατανεμηθεί σε Στρατός Ξηράς, 'Ερευνας Πληροφορικής.
Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 572ο Μηχανοκίνητο Τάγμα Πεζικού (572 Μ/Κ ΤΠ) (ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ) στις 24-05-2018 .

Κανεις άλλος ?

Το καλυτερο σωμα imho αν εισαι του κλαδου. Γεπ ημουνα και εγω στην 71 ταξ, περασα πολυ καλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντου ΕΠ κανουν ζωαρα. Ελδυκ 3/1 ημασταν 5 ατομα ΕΠ ,δεν βαραγαμε ενοπλα, μονο πρωι υπηρεσια στο ΓΕΠ κτ απο απογευμα γραφεις υπηρεσιας. τηλεφ ταξιαρχου σηκωναμε και στελναμε σηματα. 1 μεσα 4 εξω(εξω μετα τις 2 που σχολουσαν τα στελεχη, και αδειαζε τ γεπ )

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...