Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
58 minutes ago, Pablo_Hasan said:

Άμα δεν έχουν ζητήσει άτομα για αιμοδοσια και πας από μόνος σου μπορεί να στην φάνε. Έτσι μου είχαν φάει την δική μου.  

Είχες δώσει αίμα σε στρατιωτικό νοσοκομείο ή σε κανονικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο 401, όταν ήμουν σε άδεια. Όταν επέστρεψα μου είπαν μπράβο, αλλά όταν πήγα να την πάρω στο τέλος έκαναν τους Κινέζους. :-D

 

Btw.  Δεν είναι 300€ το λίτρο, αλλά γύρω στα 460€.  Μία μονάδα, δηλαδή μια αιμοδοσία από φαντάρο είναι 0,4l,  περίπου 180€ αν την έπαιρναν από την Ελβετία.  

Το 2015 η Ελλάδα εισήγαγε 27.050 μονάδες αίματος από τον Ελβετικό Ερυθρό Σταυρό έναντι 5.000.000,00 ευρώ. Οι ετήσιες ανάγκες της χώρας σε αίμα κυμαίνονται από 550.000 έως 700.000 μονάδες.

http://www.imerodromos.gr/i-emodosia-eine-i-pio-altrouistiki-praxi-pou-bori-na-kani-kapios/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Pablo_Hasan είπε

Αν δεν θέλει να δουλέψει σε σώματα ασφαλείας,  καλύτερα να το κάνει,  θα γλιτώσει την ασκοπη ορθοστασια σε αγηματα, σκοπιες, φρουρες, αναφορές, κτλ 

Ναι κλαιν

 

Σε εμάς από λάθος πήγαν να μας βγάλουν 12 άτομα κουφούς σε ένα λόχο (στατιστικά σπάνιο δηλαδή να είμαστε τόσοι κουφοί) και εγώ λέω τέλεια θα είμαι άοπλος να ξυνομαι και πήγαν κάτι αλλα κομαντα που το πήραν πατριωτικά και το έκαναν θέμα και μας ξαναπερασαν ακουογραμα και μου μπήκε το Ι1 στο πάτο

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
39 minutes ago, billyst said:

μάγκες με ήρθε απόσπαση για ένα μήνα Λέσχη αξιωματικών Λάρισας. ξέρει κάνεις γενικώσ τι παίζει;

Ζωάρα, καλό φαγητό, καθαριότητα παντού. Λίγο προβλεπόμενες καταστάσεις αλλά πρακτικά τίποτα τραγικό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billyst είπε

μάγκες με ήρθε απόσπαση για ένα μήνα Λέσχη αξιωματικών Λάρισας. ξέρει κάνεις γενικώσ τι παίζει;

επίσης αν είσαι κομπλέ παίζει να σου δώσουν μεγάλη τιμητική (μέχρι 10 μέρες) συνήθως όσοι παν στην λέσχη για καιρό την παίρνουν

19 ώρες πριν, Pablo_Hasan είπε

Υπηρεσίες φύλαξης; Ιδιωτικές εταιρίες δεν έχουν δικαίωμα να ζητήσουν το Ι, μόνο αν έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές υποχρεώσεις. Μην παραπληροφορειτε τον κόσμο. 

απ το απολυτήριο φαίνεται περίπου αν ήσουν γιωτάς ή όχι ... δεν γίνετε να ήσουν πχ τσολιάς, τενεθ, εδ ακόμα και απλός πεζικάριος τυφεκιοφόρος και άοπλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρείες φύλαξης παίρνουν κοντές-υπέρβαρες-μεσήλικες γυναίκες  που προφανώς δεν έχουν υπηρετήσει πουθενά... στο Ι κάποιου άντρα θα κολλήσουν ; 

Επίσης αν και είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, αυτές οι εταιρείες για κορόιδα ψάχνουν που θα δουλεύουν 10ωρα / 28 μέρες το μήνα, για 5 κατοστάρικα οπότε δεν νομίζω να απορρίπτουν εθελοντές (εφόσον έχουν τη κατάλληλη άδεια πιστοποίηση)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι πολιτικό προσωπικό στο ΥΠΕΘΑ που έχουν πάρει απαλλαγή, τι συζητάτε τώρα... 

1 ώρα πριν, ziaba είπε

επίσης αν είσαι κομπλέ παίζει να σου δώσουν μεγάλη τιμητική (μέχρι 10 μέρες) συνήθως όσοι παν στην λέσχη για καιρό την παίρνουν

απ το απολυτήριο φαίνεται περίπου αν ήσουν γιωτάς ή όχι ... δεν γίνετε να ήσουν πχ τσολιάς, τενεθ, εδ ακόμα και απλός πεζικάριος τυφεκιοφόρος και άοπλος

Υπάρχει και βεβαίωση ότι δεν υπεχεις στρατιωτικών υποχρεώσεων,  δεν φαίνεται τίποτα και έχει την ίδια χρήση με απολυτηριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Pablo_Hasan είπε

Lol, σας δούλεψαν και το φαγατε 

δε μας δούλεψαν απλά είναι ηλίθιοι (επίσης μην ερίζεις, γιατί δεν με νοιάζει να κλειδωθεί το θέμα) 

 

πήγαμε να ρίξουμε την πρώτη βολή και εμάς τους 12  όταν φτάσαμε στο πεδίο μας είπαν ότι δε θα ρίξουμε , λέω ωραία δεν ρίχνω (δεν το είχα και καημό ) και άραξα στη γωνία

 

μετά άρχισαν κάποι άλλοι καβλωμένοι να λένε γιατί εμείς όχι, τι έγινε κτλ.. και ένας αδιάφορος λοχίας είπε ότι κοπήκαμε στο ακουόγραμμα 

 

συνεχίζω και είμαι μες στη τρελή χαρά και λέω τέλεια θα βγω άοπλος από το πουθενά, το βγάζω μέχρι και ντουντούκα στους συγγενείς μου που μου λένε να πάω να κοιτάξω τα αυτία μου μόλις απολυθώ.. γιατί το πίστεψαν ότι έχω θέμα..  και όλα τέλεια κανείς δεν έδειχνε να ασχολείται με αυτό το θέμα ή να του φαίνεται παράξενο ότι το 10% σε μια ίλη είναι κουφοί :lol:

τις επόμενες μέρες κάποιοι το πήραν πιο προσωπικά, πήγαν στο ίλαρχο του έλεγαν ότι δεν έχουμε πρόβλημα, τι θητεία θα είναι αυτή αν δεν πιάσω όπλο,ένας μάλιστα έλεγε και τι θα λένε στο χωριό και αφού τελικά έγινε σούσουρο παρατήρησαν ότι όντως δεν παίζει αυτή η περίπτωση να είναι τόσοι κουφοί μαζεμένοι οπότέ μας ξανακανόνισαν ακουόγραμμα δεύτερη φορά όπου όλοι τελικά ακούγαμε..

 

μόλις τελειώσαμε τους λέω, χαρήκατε τώρα μακάκες; :lol:   (θυμωμένα, γιατί είχα μπει στο mode του άοπλου αυτές τις μέρες) 

 

τελοσπάντων έστω και από τύχη θα ήταν καλή φάση να ήμουν άοπλος, αν ήμασταν πιο λίγοι και πιο συνεννοημένοι ίσως κάναμε τις κοτούλες και βγαίναμε Ι3 άοπλο (νομίζω ότι παίρνεις για αυτό, γιατί είχα μετά στη μονάδα έναν τέτοιο, που ήταν άοπλος επειδή δεν άκουγε και καλά από το ένα αυτί..)  και η ζωή θα κυλούσε μούρλια αντί να διαλύω τα πόδια μου και να τρώω κρύο 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

δε μας δούλεψαν απλά είναι ηλίθιοι (επίσης μην ερίζεις, γιατί δεν με νοιάζει να κλειδωθεί το θέμα) 

πήγαμε να ρίξουμε την πρώτη βολή και εμάς τους 12  όταν φτάσαμε στο πεδίο μας είπαν ότι δε θα ρίξουμε , λέω ωραία δεν ρίχνω (δεν το είχα και καημό ) και άραξα στη γωνία

μετά άρχισαν κάποι άλλοι καβλωμένοι να λένε γιατί εμείς όχι, τι έγινε κτλ.. και ένας αδιάφορος λοχίας είπε ότι κοπήκαμε στο ακουόγραμμα 

συνεχίζω και είμαι μες στη τρελή χαρά και λέω τέλεια θα βγω άοπλος από το πουθενά, το βγάζω μέχρι και ντουντούκα στους συγγενείς μου που μου λένε να πάω να κοιτάξω τα αυτία μου μόλις απολυθώ και όλα τέλεια κανείς δεν έδειχνε να ασχολείται με αυτό το θέμα ή να του φαίνεται παράξενο ότι το 10% σε μια ίλη είναι κουφοί :lol:

τις επόμενες μέρες κάποιοι το πήραν πιο προσωπικά, πήγαν στο ίλαρχο του έλεγαν ότι δεν έχουμε πρόβλημα, τι θητεία θα είναι αυτή αν δεν πιάσω όπλο,ένας μάλιστα έλεγε και τι θα λένε στο χωριό και αφού τελικά έγινε σούσουρο παρατήρησαν ότι όντως δεν παίζει αυτή η περίπτωση να είναι τόσοι κουφοί μαζεμένοι οπότέ μας ξανακανόνισαν ακουόγραμμα δεύτερη φορά όπου όλοι τελικά ακούγαμε..

μόλις τελειώσαμε τους λέω, χαρήκατε τώρα μαλάκες; :lol:  

τελοσπάντων έστω και από τύχη θα ήταν καλή φάση να ήμουν άοπλος, αν ήμασταν πιο λίγοι και πιο συνεννοημένοι ίσως κάναμε τις κοτούλες και βγαίναμε Ι3 άοπλο (νομίζω ότι παίρνεις για αυτό, γιατί είχα μετά στη μονάδα έναν τέτοιο)  και η ζωή θα κυλούσε μούρλια αντί να διαλύω τα πόδια μου και να τρώω κρύο 

σε μονάδα που ήμουν και οι άοπλοι κάναν περίπολο άπλα δεν έκαναν σκοπιά (που ναι πιο εύκολη υπηρεσία κατά την γνώμη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολύ σπάνια έχω δει άοπλο να μην κάνει θαλαμοφύλακα ή κάμερες και αυτό σε άκυρες υπηρεσίες ή σαν συνοδευτικός ενός ενόπλου (που το έχω ακούσει δεν το έχω δει) ή σαν συνοδευτικός σε περίπολο με τζιπ (αυτό το έχω δει) 

 

η σκοπιά είναι βαρετή και όταν πέσεις σε κάνα καλό κρύο από την ακινησία κλαις, θυμάμαι κάτι 4-6 να περιμένω να ξεπροβάλλει ο ήλιος από το βουνό και όπως έπεφτε στο πρόσωπό μου ένιωθα λες και βρίσκομαι ξαφνικά σε παραλία (ενώ συνέχιζα και ήμουν παγάκι, καθαρά ψυχολογικό) 

 

στο περίπολο έχεις να περπατήσεις έστω αν και εκεί προσπαθείς όλο και κάτι να αποφύγεις με διπλές υπογραφές 

 

εμένα μου άρεσε το θαλαμοφυλίκι, ξεκάθαρα πραγματάκια, είχα και τα βιβλιαράκια με τα όπλα όλα καλά και επίσης είχα και τη φοβερή ευκαιρία να ξυπνάω κόσμο με το φακό του κινητού μες στη μούρη :lol: και αν είχα καλό αυδμ έβγαινε και η ταινιούλα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον λόγω έλλειψης ατόμων και αύξησης αόπλων είναι σύνηθες το περίπολο να είναι 1 ένοπλος και 1 άοπλος , ενώ και σε απομακρυσμένα φυλάκια έμπαιναν και άοπλοι σκοπιά μαζί με ένοπλο πάλι.  (Απλά στη μονάδα δεν γινόταν γιατί στη πύλη μπορεί να σκάσει κανένας Ταξμαν και δε "κάνει" να δει άοπλο σε σκοπιά.) 

Εντωμεταξύ άσχετο αλλά του Αγίου Πνεύματος είχα πάει για μπάνιο κοντά Λαγονήσι και στη μπροστινή ομπρέλα έρχεται και κάθεται ο υπόδικας της μονάδας μου στη Χίο το το 2016.... Έμεινα μακάκας...Μιλάμε τέρμα μικρός κόσμος... (Βέβαια με εξαίρεση ένα καφέ που του είχα πάει δεν είχα κανένα πάρε δώσε μαζί του οπότε δεν του μίλησα καν αφού δεν υπήρχε περίπτωση να με ήξερε, βέβαια για μια στιγμή μπήκα σε δίλλημα να σκάσω μια προσοχή με τη σαγιονάρα και να του παρουσιαστώ για τρολάρισμα. 😁 )

Εσείς έχετε πετύχει ποτέ έτσι μετά από καιρό στελέχη από τη θητεία σας ;  (Κυρίως αναφέρομαι σε όσους έκαναν σε άσχετα μέρη παραμεθώριο και όχι όσοι υπηρέτησαν πχ στη πόλη τους οπότε τα στελέχη τα πετυχαίνεις έτσι κι αλλιώς) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pablo_Hasan είπε

 

Υπάρχει και βεβαίωση ότι δεν υπεχεις στρατιωτικών υποχρεώσεων,  δεν φαίνεται τίποτα και έχει την ίδια χρήση με απολυτηριο 

Εστω οτι έχεις δίκαιο και όντως υπάρχει και τέτοιο χαρτί (εγω ξερω οτι το χαρτί λέει οτι εχεις νόμιμα απαλλαχθει και δεν υπεχεις στρατιωτικών υποχρεώσεων), δεν καταλαβαίνεις οτι ο μόνος λόγος να παρουσιάσεις τέτοιο χαρτί είναι οτι έχεις Ι5Ψ; Δεν είναι χαζοί οι άνθρωποι, όποιος σου ζητήσει απολυτήριο στρατού και του πας τέτοιο χαρτι που λες εσύ θα το καταλάβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έστω ότι προσπαθείς να μας πείσεις ότι είναι κάνα προσόν το κωλοχαρτο του στρατού.  Λες και αρνήθηκαν να προσλαβουν νευροχειρουργους γιατί δεν το είχαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...