Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πω πω... σκοπέτο... δύσκολο πράμα..

 

Να κάθεσαι σε ένα μέρος για δύο ώρες όρθιος. Α! Ναι... είναι και το ξύπνημα το βράδυ. Αυτό και εάν είναι δυσκολία. 

 

Καλά τα λέει ο φίλος πιο πάνω. Ο στρατός είναι απλά μία κατασκήνωση για άντρες. Όσοι λένε "δεν μπορώ", "δεν την παλεύω" και άλλα γραφικά απλά είναι καλομαθημένοι και δεν μπορούν χωρίς την μαμάκα τους και τον μπαμπάκα τους. 

 

Και -15 έχω φάει στην μάπα για 10 μέρες και χωρίς προμήθειες (γιατί δεν μπορούσε να έρθει η καναδέζα να φέρει). Γαμώ τις φάσεις ήταν. Κατασκήνωση και με περιπέτεια. 

 

Και όσοι λένε για σκοπέτα... απλά είναι μία υπηρεσία για όσους δεν έχουν αντικειμενικά στοιχεία για ανάληψη ευθυνών, ήτοι ανειδίκευτοι, χωρίς πτυχίο κτλ. 

 

Σε τι ηλικία πήγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω... σκοπέτο... δύσκολο πράμα..

 

Να κάθεσαι σε ένα μέρος για δύο ώρες όρθιος. Α! Ναι... είναι και το ξύπνημα το βράδυ. Αυτό και εάν είναι δυσκολία. 

 

Καλά τα λέει ο φίλος πιο πάνω. Ο στρατός είναι απλά μία κατασκήνωση για άντρες. Όσοι λένε "δεν μπορώ", "δεν την παλεύω" και άλλα γραφικά απλά είναι καλομαθημένοι και δεν μπορούν χωρίς την μαμάκα τους και τον μπαμπάκα τους. 

 

Και -15 έχω φάει στην μάπα για 10 μέρες και χωρίς προμήθειες (γιατί δεν μπορούσε να έρθει η καναδέζα να φέρει). Γαμώ τις φάσεις ήταν. Κατασκήνωση και με περιπέτεια. 

 

Και όσοι λένε για σκοπέτα... απλά είναι μία υπηρεσία για όσους δεν έχουν αντικειμενικά στοιχεία για ανάληψη ευθυνών, ήτοι ανειδίκευτοι, χωρίς πτυχίο κτλ. 

ο,τι να ναι...

 

αν ειχες φαει σκοπια στους -15 δε θα ελεγες αυτες τις βλακειες 

 

και στη τελευταια σου προταση τι ακριβως λες; εκανες ή δεν εκανες σκοπετα; 

 

πρωτα απο ολα κρατουσες καν οπλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω... σκοπέτο... δύσκολο πράμα..

 

Να κάθεσαι σε ένα μέρος για δύο ώρες όρθιος. Α! Ναι... είναι και το ξύπνημα το βράδυ. Αυτό και εάν είναι δυσκολία. 

 

Καλά τα λέει ο φίλος πιο πάνω. Ο στρατός είναι απλά μία κατασκήνωση για άντρες. Όσοι λένε "δεν μπορώ", "δεν την παλεύω" και άλλα γραφικά απλά είναι καλομαθημένοι και δεν μπορούν χωρίς την μαμάκα τους και τον μπαμπάκα τους. 

 

Και -15 έχω φάει στην μάπα για 10 μέρες και χωρίς προμήθειες (γιατί δεν μπορούσε να έρθει η καναδέζα να φέρει). Γαμώ τις φάσεις ήταν. Κατασκήνωση και με περιπέτεια. 

 

Και όσοι λένε για σκοπέτα... απλά είναι μία υπηρεσία για όσους δεν έχουν αντικειμενικά στοιχεία για ανάληψη ευθυνών, ήτοι ανειδίκευτοι, χωρίς πτυχίο κτλ. 

 

 

εχω διαβάσει μπουρδες και μπουρδες, αλλα εσυ το πήγες ένα βήμα παραπέρα. 

απ'αυτα που γράφεις καταλαβαίνω ότι βάρεσες 10 σκοπέτα και αν και μετά καβατζώθηκες σε κανα πόστο, πχ. ταχυδρόμος και νόμιζες ότι είχες και ευθύνες :D

Aν όντως είχες "πηξει" μέσα, θα έγραφες ότι το προβλημα ειναι η ελλειψη ύπνου που σε κάνει ζόμπι. Το να κάθεσαι όρθιος και να κοιτάς τα ντουβάρια κάθε 4 ή 6 ώρες 25-30 φορές το μήνα απο ένα σημείο και μετά δεν μπορείς ούτε τις σκέψεις σου να καταλάβεις. 

Και προφανώς παραλειπεις να αναφέρεις ότι το πιο σοβαρό πτυχίο στον στρατό ειναι το βύσμα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

στον στρατο καλα περνας,η σκοπια δεν ειναι τιποτα,ολοι κατω καθομασταν μην τρελενεστε αυτα όταν εισαι νεος,ο στρατος ειναι μονο η βασικη εκπαιδευση μετα ειναι εντελως διακοπες

ας μην ήσουν αεροπορία αλλά σε κάνα κατάμαυρο στρατόπεδο στρατού ξηράς τέρμα θεού, 24/7 τέντα και μάχιμο και τα ξαναλέγαμε...

 

κι εγώ χαλαρά ήμουν, αλλά δεν κάθομαι να λέω ότι παντού έτσι είναι και να μην το κάνουν μεσανατολικό...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όλοι οι αεροπόροι για τη Τρίπολη μόνο παραπονιέστε , μετά ζάχαρη

 

 

σε αντίθεση με το ΣΞ που συνήθως το κέντρο ήταν το καλύτερο μέρος της θητείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυπε μην ξεχνας η αεροπορια και το ναυτικο ειναι 12μηνο και εγω ουτε στο σπιτι μου ηρθα με μεταθεση λημνο εκατσα και δεν πηρα αδεια απολυσεσως,ενω στο πεζικο μπορει να εισαι εβρο αλλα θα εχεις εναν μηνα αδεια απολυσεως και κανεις 9μηνο στην αεροπορια δεν ειναι σαν παλια που επαιρνε 2800 σε καθε σειρα τωρα περνει 350 οποτε παιζει εμπλοκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τυπε μην ξεχνας η αεροπορια και το ναυτικο ειναι 12μηνο και εγω ουτε στο σπιτι μου ηρθα με μεταθεση λημνο εκατσα και δεν πηρα αδεια απολυσεσως,ενω στο πεζικο μπορει να εισαι εβρο αλλα θα εχεις εναν μηνα αδεια απολυσεως και κανεις 9μηνο στην αεροπορια δεν ειναι σαν παλια που επαιρνε 2800 σε καθε σειρα τωρα περνει 350 οποτε παιζει εμπλοκη

πολλοί θα προτιμούσαν 12 χαλαρούς παρά 9 μήνες σε μαύρο στρατόπεδο Σ/Ξ...

 

αν είσαι και προστάτης, οι 12 μήνες γίνονται 9...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυπε μην ξεχνας η αεροπορια και το ναυτικο ειναι 12μηνο και εγω ουτε στο σπιτι μου ηρθα με μεταθεση λημνο εκατσα και δεν πηρα αδεια απολυσεσως,ενω στο πεζικο μπορει να εισαι εβρο αλλα θα εχεις εναν μηνα αδεια απολυσεως και κανεις 9μηνο στην αεροπορια δεν ειναι σαν παλια που επαιρνε 2800 σε καθε σειρα τωρα περνει 350 οποτε παιζει εμπλοκη

και μετα ζησαν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα..

 

αν επαιρνα ενα μηνα αδεια απολυσεως θα ηταν καλα, εδω με το ζορι περασα το μηνα συνολικα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μά'ιστα...

 

Είναι περίεργο πως μερικοί, επειδή δεν είχαν κάτι να δείξουν πριν μπουν στρατό, το μόνο που μπορούν να φανταστούν είναι βύσματα ή ταχυδρόμους. Χε... το αστείο με αυτό είναι ότι δείχνουν, όχι ότι χρειαζόταν να το ξανακάνουν, τι παίζει με αυτούς. 

 

Anyway...

 

Όχι, δεν είναι θέμα κομάντο το να μπορείς να αντέξεις 1 χρόνο απλά κάνοντας ό,τι πρέπει να κάνεις. Ούτε είσαι Ράμπο εάν δεν παραπονιέσαι που θα πρέπει να κάνεις σκοπιά. Ούτε είσαι Ράμπο εάν κοιμάσαι λιγότερο. Ούτε κομάντο εάν απλά δεν σε χαλάει η σκοπιά και δεν θέλεις το σπιτάκι σου μόλις σε αφήσανε σε κάποιους που απλά έχουν την εξουσία να σου λένε τι θα κάνεις και δεν είναι εκεί η μαμάκα σου και ο μπαμπάκας σου να σου μαζέψουν τα άπλυτα και να "καθαρίσουν" για εσένα. 

 

Καλώς ή κακώς, ΤΦ πάνε όσοι μπαίνουν αμέσως μετά το σχολείο ή όσοι δεν έχουν κάποιο πτυχίο (ή όσοι απλά δεν γράψανε ότι έχουν πτυχίο). 

 

Το αξιοπερίεργο είναι πως μόλις κανείς είπε τα πράγματα με το όνομά τους, όλοι αρχίσανε να λένε. Το ότι απλά κλαψουρίζανε που ήταν φαντάροι με 1 χρόνο θητεία και όχι 2 και 2.5, σε καταστάσεις "φιλικές" και όχι μεταπολίτευσης είναι απλά για κλάματα. 

 

Anyway... απλά keep hating. Όσοι απλά καψουρίζατε ξέρετε ότι απλά δεν αντέξατε σε κάτι τόσο απλό, που αντέξανε τόσοι και σε πιο δύσκολες συνθήκες. Σιγά μην παραδεχθείτε ότι είσαι καλομαθημένοι. Αναμενόμενο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα περι ευθυνων τα ακουω βερεσε.

κοιτα απο αυτα που λεει το παιδι μαλλον αοπλος σε γραφειο ηταν.. το θεμα ειναι οτι υπηρχαν και ενοπλοι σε γραφεια που μολις επιανε το μεσημερακι ξεκινουσαν... 

 

Καλώς ή κακώς, ΤΦ πάνε όσοι μπαίνουν αμέσως μετά το σχολείο ή όσοι δεν έχουν κάποιο πτυχίο (ή όσοι απλά δεν γράψανε ότι έχουν πτυχίο). 

εσυ τι ησουν θα μας πεις; 

 

εγω  ειχα πτυχιο, ειχα "ευθυνη" (αρκετα πιο σοβαρη απο ταχυδρομος :P  ) , δεν ημουν απλος ΤΦ , δεν ημουν καν ΠΖ , αλλα στη σκοπια ελιωνα συνεχεια

 

για πες τι εκανα λαθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...