Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κοιτα απο αυτα που λεει το παιδι μαλλον αοπλος σε γραφειο ηταν.. το θεμα ειναι οτι υπηρχαν και ενοπλοι σε γραφεια που μολις επιανε το μεσημερακι ξεκινουσαν... 

 

 Ε μα ναι, φυσικά. Γιατί πως αλλιώς εξηγείται να αντέξει κάποιος στο στρατό; Μόνο με το να μην έχει όπλο και να είναι σε γραφείο. Τόσο μεγάλος άθλος που είναι να κάνεις σκοπιές, μαγειρεία και αγγαρείες, μόνο όποιος είναι άοπλος σε γραφείο αντέχει και αυτός με το ζόρι. 

 

Ό,τι να 'ναι. 

 

Το ό,τι δεν γνωρίζει κανείς, είναι λογικό. Επίσης, το να μην μπορεί κανείς είναι λογικότατο. Το να μην γνωρίζει και να προσπαθεί να δικαιολογήσει ότι δεν μπόρεσε χωρίς να ξέρει καν τι λέει, είναι για λύπηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα ομως να μας πεις τι εκανες εσυ εκει μεσα που σου φανηκε τοσο σημαντικο.

 

Επισης το οτι δεν αντεξαμε, απο που το καταλαβες?

Το να λεει ο αλλος το πως περασε την θητεια του και να εχει αντιληψη της πραγματικοτητας, σημαινει οτι δεν αντεξε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα λεω εγω αλλα λες εσυ,στο πεζικο δεν υπαρχουν βυσματα;;;

ναι ειχα τυπο στην ιδια μοναδα με μενα που ειχε 100+ μερες αδεια (σε 8μηνο μαλιστα) και εγω με το ζορι εφτασα τις 40 (με γκρουπακια, κανονικες  κτλ..)

 

αυτο τι παει να πει; 

 

 Ε μα ναι, φυσικά. Γιατί πως αλλιώς εξηγείται να αντέξει κάποιος στο στρατό; Μόνο με το να μην έχει όπλο και να είναι σε γραφείο. Τόσο μεγάλος άθλος που είναι να κάνεις σκοπιές, μαγειρεία και αγγαρείες, μόνο όποιος είναι άοπλος σε γραφείο αντέχει και αυτός με το ζόρι. 

 

Ό,τι να 'ναι. 

 

Το ό,τι δεν γνωρίζει κανείς, είναι λογικό. Επίσης, το να μην μπορεί κανείς είναι λογικότατο. Το να μην γνωρίζει και να προσπαθεί να δικαιολογήσει ότι δεν μπόρεσε χωρίς να ξέρει καν τι λέει, είναι για λύπηση. 

αθλος δεν ειπαμε οτι ειναι, ομως ειναι σκατα και απεχει πολυ απο τη κατασκηνωση

 

και ποιος σου ειπε οτι ολοι εμεις που γκρινιαζουμε δεν καναμε τελικα τα σκατα που μας ειπαν να κανουμε; αυτο σημαινει οτι πρεπει να μας αρεσει κι απο πανω;

 

ακομα ομως δε μου εδωσες μια απαντηση σε αυτα που σου ειπα.. 

τι ηταν ολα αυτα τα εξαιρετικα πραγματα που μπορουσες να κανεις μονο εσυ και δε μπορουσαν οι υπολοιποι; 

ποιος ηταν ο τομεας ευθυνης σου που σε γλιτωνε απο τα σκοπετα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σου πει θα πρέπει να σε σκοτώσει μετά :P

εμενα μπορει να μου πει  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

εχω δουλεψει πολυ το  καταστροφεα εγγραφων :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα κι εγω να παω μια φορα , αλλα την ειχα καταβρει με τα πλυντηρια (πριν πιασω ποστο) που ηταν στανταρακι ξεκουραστη φαση και δουλευαμε με το πασο μας 

 

αλλα ηθελα να δω κι εγω το bbq σε δραση (βεβαια μετα μολις με ειχαν μονιμο στη ΔΕΣΥ τα εκοβα τακτικα εγω οποτε δε ξαναζητησαν κοσμο για να καψει μαζεμενους σωρους) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μά'ιστα...

 

Είναι περίεργο πως μερικοί, επειδή δεν είχαν κάτι να δείξουν πριν μπουν στρατό, το μόνο που μπορούν να φανταστούν είναι βύσματα ή ταχυδρόμους. Χε... το αστείο με αυτό είναι ότι δείχνουν, όχι ότι χρειαζόταν να το ξανακάνουν, τι παίζει με αυτούς. 

 

Anyway...

 

Όχι, δεν είναι θέμα κομάντο το να μπορείς να αντέξεις 1 χρόνο απλά κάνοντας ό,τι πρέπει να κάνεις. Ούτε είσαι Ράμπο εάν δεν παραπονιέσαι που θα πρέπει να κάνεις σκοπιά. Ούτε είσαι Ράμπο εάν κοιμάσαι λιγότερο. Ούτε κομάντο εάν απλά δεν σε χαλάει η σκοπιά και δεν θέλεις το σπιτάκι σου μόλις σε αφήσανε σε κάποιους που απλά έχουν την εξουσία να σου λένε τι θα κάνεις και δεν είναι εκεί η μαμάκα σου και ο μπαμπάκας σου να σου μαζέψουν τα άπλυτα και να "καθαρίσουν" για εσένα. 

 

Καλώς ή κακώς, ΤΦ πάνε όσοι μπαίνουν αμέσως μετά το σχολείο ή όσοι δεν έχουν κάποιο πτυχίο (ή όσοι απλά δεν γράψανε ότι έχουν πτυχίο). 

 

Το αξιοπερίεργο είναι πως μόλις κανείς είπε τα πράγματα με το όνομά τους, όλοι αρχίσανε να λένε. Το ότι απλά κλαψουρίζανε που ήταν φαντάροι με 1 χρόνο θητεία και όχι 2 και 2.5, σε καταστάσεις "φιλικές" και όχι μεταπολίτευσης είναι απλά για κλάματα. 

 

Anyway... απλά keep hating. Όσοι απλά καψουρίζατε ξέρετε ότι απλά δεν αντέξατε σε κάτι τόσο απλό, που αντέξανε τόσοι και σε πιο δύσκολες συνθήκες. Σιγά μην παραδεχθείτε ότι είσαι καλομαθημένοι. Αναμενόμενο. 

Μάλιστα τα ακούσαμε και αυτά. Σε κόβω εποπ δεκανέα. Πάνω από λοχίας με την καμμία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είπαμε,κόψτε κάτι.

Δεν μιλάτε σε χαζογκόμενες για να μην ξέρουν.

Είπαμε ο ένας λέει τίποτα η σκοπιά,περίπατος εις το δάσος,ο άλλος λέει τίποτα ο στρατός ξηράς σε σχέση με την αεροπορία και το ναυτικό.

Έλεος,εάν ήμασταν αλλού θα μας έπαιρναν με τις πέτρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γω ειχα λιωσει στις σκοπιες

1ος σε υπηρεσιες σε ολοκληρο το ταγμα τον μήνα Μαρτιο.

Ελειπα σε φυλακειο για υπηρεσίες μια παρασκευη και αναφερθηκε το ονομα μου.

Ο δίκας διεταξε ερευνα γιατι κατι φιδια του ΛΔ καναν με το ζορι 4-5 υπηρεσίες το μηνα.

 

Μετα ο λοχαγος μου εκανε τον φιλο μου και με ειχε απο κοντα, οτι σου φερθηκαν αδικα και θα το ψαξουμε.

Εγω του πα οταν μιλαγα εγω οτι ειναι συνεχεια υπηρεσία, ουτε οι νεοι δεν μπαιναν τοσες πολλες, μου ελεγες εδω ειναι στρατος και οτι μας διαταζουν κανουμε.

 

Δεν πειραζει γουσταρα που της εκανα και θα της ξαναεκανα!

Ξενερωσε και εφυγε! :-D

Τι γραφετε ποσες υπηρεσίες κανατε εδω σαν να ειναι κατορθωμα.

Αλλοι καναν 6 μηνες σκοπια και θαλαμοφυλακες σε ενα ταγμα με 6 φανταρους 310 σειρα ηταν!

Καϊκαν τα παληκαρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυπε μην ξεχνας η αεροπορια και το ναυτικο ειναι 12μηνο και εγω ουτε στο σπιτι μου ηρθα με μεταθεση λημνο εκατσα και δεν πηρα αδεια απολυσεσως,ενω στο πεζικο μπορει να εισαι εβρο αλλα θα εχεις εναν μηνα αδεια απολυσεως και κανεις 9μηνο στην αεροπορια δεν ειναι σαν παλια που επαιρνε 2800 σε καθε σειρα τωρα περνει 350 οποτε παιζει εμπλοκη

 

ασε ρε, σε πήγαινε 20 - 10. Οι δέκα ήταν οφ, σε 12 μήνες πήρες 120 μέρες άδεια, και δεν υπολογίζω την άδεια απολύσεως που μπορεί να ήταν κανα μήνα ακομα. Αυτο στο πεζικό δεν το βλεπουν ούτε στον ύπνο τους.

 

 

 Ε μα ναι, φυσικά. Γιατί πως αλλιώς εξηγείται να αντέξει κάποιος στο στρατό; Μόνο με το να μην έχει όπλο και να είναι σε γραφείο. Τόσο μεγάλος άθλος που είναι να κάνεις σκοπιές, μαγειρεία και αγγαρείες, μόνο όποιος είναι άοπλος σε γραφείο αντέχει και αυτός με το ζόρι. 

 

Ό,τι να 'ναι. 

 

Το ό,τι δεν γνωρίζει κανείς, είναι λογικό. Επίσης, το να μην μπορεί κανείς είναι λογικότατο. Το να μην γνωρίζει και να προσπαθεί να δικαιολογήσει ότι δεν μπόρεσε χωρίς να ξέρει καν τι λέει, είναι για λύπηση. 

 

 

για λύπηση ειναι αυτα που γράφεις. 

 

σε διπλανο στρατόπεδο μετακόμισε το τάγμα σε άλλο στρατόπεδο, οι φαντάροι κουβαλησαν τα πάντα, μέχρι και τα παραθυρα, και τα έβαλαν στο άλλο στρατοπεδο, ενα μήνα κουβαλούσαν καθε μέρα μέχρι να αδειάσει το στρατόπεδο και να πάνε αλλου, εκει επρεπε να ήσουν να βλέπαμε αν εγραφες τις ίδιες ανοησίες.

 

Ειχα πτυχίο και πήγα σε γραφείο στην αρχή, σκοπέτα κανόνικά και τα ΣΚ μέσα, η δε αξκός του γραφείου νόμιζε ότι έπιασε τον παπα απο τ'αρχιδια, καθόταν και διαβαζε τα ζώδια και οι φαντάροι έβγαζαν όλη την δουλειά που ήταν και αγρυπνοι απο το βραδινο νούμερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρουσιαστει καποιος ειδικες δυναμεις στο Μεγαλο Πευκο, μπορει να παρει μεταταξη αν ΔΕΝ θελει ειδικες?Π.χ για πεζικο?Πρεπει να κανει κατι?

Δεν εχει βυσμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, κόβεται όποτε θέλει, απλά το δηλώνει.

Εξάλλου συνέχεια ρωτάνε ποιος θέλει να κοπεί, περισσότερο στη μονάδα βέβαια, κατά τη διάρκεια του ΤΠΕΝ.

 

Αλλά έχε υπόψη σου πως όποιος κοπεί από Ειδικές Δυνάμεις (και δεν έχει και δυνατό βύσμα), έχει σίγουρο τον Έβρο. Σίγουρο όμως.

Επίσης, δεν παίζει να φύγεις απ' το Πεύκο πριν την ορκομωσία, οπότε το μανίκι θα το φας κοπείς δεν κοπείς. Δεν είμαι 100% σίγουρος γι' αυτό όμως, δε θυμάμαι τι έγινε με όσους κόπηκαν όταν ήμουν εγώ.

 

Έχεις χαρτί για Μεγάλο Πεύκο και δε θες να πας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...