Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

εκει ομως που τρελαινομουν ηταν που μερικοι εφαρμοζαν αυτο το πραγμα σε φυλακια

 

Εκεί δεν τους έπερνε και πολύ, γιατί στο νησί,  η θάλασσα στο ένα φυλάκιο και ο γκρεμός στο άλλο, ήταν πολύ κοντά......

Αλλά υπήρχαν μερικοί αρκετά βαρεμένοι και κομπλεξικοί, εκεί μέσα.

Είτε γιατί έβαλαν 2 σαρδέλες για 18 μήνες και πίστευαν ότι είναι ο Ναπολέων. Είτε το ότι ήταν 34-38 και οι άλλοι μόνο 19. 

 

Αλλά κανείς τους δεν ήταν προετοιμασμένος για το ότι σε ένα 19χρονο, 600 χλμ μακρυά από το σπίτι, φυλακή ή κράτηση είναι τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Η μονάδα σου προφανώς ήταν κατασκήνωση για να λες ότι δε σε αναζήτησε ποτέ κανείς, όταν την έπεφτες στο αμάξι σου.

 

 

 

στη μια μοναδα μου ειχα τρελαθει κανονικα , ιδιαιτερα χαλαρα δεν ηταν αλλα σε θεματα που αφορουσαν το "σπασιμο" του τσαμπουκα ειχα απλα αρχισει να τους γραφω γιατι αλλιως θα χτυπουσα αναβολη 

(2 παιδια βαρεσαν τους 3 μηνες που ημουν εκει και ειχαν αρχισει να λιγο να ενοχλουνται απο το θεμα, ειδικα οι αξιωματικοι.. ) 

 

ειχα παει με μερικους αλλους και ειχαμε απειλησει τον επιλοχα να εξαφανισει τη λιστα με τα ατομα του σπεν για να μην πηγαινουμε τα απογευματα, πηγαιναν μονο οσους μαζευαν απο τους θαλαμους , οποτε καπως ετσι γλιτωναμε το απογευματινο παιδομαζωμα που γινοταν στους θαλαμους των "νεων" (τους παλιους δε τους ενοχλουσαν μετα το μεσημερι και οσοι λειπαμε οσοι αυδμ δεν ηξεραν θεωρουσαν οτι ημασταν στο θαλαμο των παλιων , οτι ειμαστε δηλαδη  παλιοι και εχουμε κανει σπεν.. ενω αραζαμε σε τιποτα τρυπες ή στα αυτοκινητα μας  )

την πληρωναν κυριως οι φιλοξενουμενοι που ειχαμε απο αλλα στρατοπεδα που ειχαν ερθει μονο για το σπεν

οι τις μοναδας λουφαραμε, ειδικα τα πρωινα που χωνομασταν σε διαφορες "δουλειες" 

αργοτερα που αρχισαμε να παλιωνουμε κι εμεις, απολαμβαναμε επισημα τα προνομια των παλιων και δε χρειαζοταν να βρισκουμε τρυπες να φιδιαζουμε

 

 

στην αλλη μου μοναδα μολις επιανε μεσημερακι μας αφηναν στην ησυχια μας και δεν ειχα ποτε με κανενα προβλημα 

 

στη προηγουμενη μοναδα με ξυπνουσαν ακομα και αν δεν ειχε εκπαιδευση με εβαζαν να ξανακαθαρισω χεστρες που σαν καινουριος ειχα καθαρισει το πρωι μονο και μονο για να μην καθομαι..

ε με αυτους τους βλακες ειχα σοβαρο προβλημα και τους εδειχνα την αντιπαθεια μου με καθε ευκαιρια και αν το τραβουσαν θα πλακωνομουν και μαζι τους, αλλα με εβλεπαν οτι δεν ειμαι στα καλα μου και μετα απο ενα σημειο με αφηναν στην ησυχια μου 

 

μετα πηγα σπιτι μου και βρηκα την ηρεμια μου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παρει αναβολη οταν ημουν 18 για σπουδες 

Οταν τελειωσε μπηκα φανταρος , εκανα ΣΠΕΝ κτλ , εμεινα στην μοναδα μου 1 μηνα και μετα πηρα αναβολη λογω οικονομικων προβληματων για 1 χρονο , η οποια αναβολη και εληξε 

Εγω ειχα την εντυπωση οτι θα μπω με την επομενη ΕΣΣΟ πραγμα που εκανα λαθος και τωρα σε 15 μερες παρουσιαζομαι Θηβα και τα οικονομικα προβληματα παραμενουν 

Η ερωτηση μου ειναι , γινεται να παρω αναβολη χωρις να παω Θηβα? 
Αν γινεται πως μπορω να το κανω και ποση αναβολη ακομα δικαιουμα? 

Αν καποιος απαντησει τον ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

άλλο 1 χρόνο μπορείς να πάρεις max...

 

τώρα για το αν μπορείς να την πάρεις χωρίς να πας Θήβα δεν είμαι σίγουρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον 1 χρονο ημουν σχεδον σιγουρος , ωραια ως εδω

Πραγματικα δεν εχω καμια ορεξη να πηγαινω Θηβα , διαβαζω για φρουραρχεια , επιτροπες στο 401 κτλ

Δεν γινεται καπως ετσι χωρις να τραβιεμαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι οι φασαριες μεσα στον στρατο να αποφευγονται..

 

Αλλωστε δεν θα τον ξανασυναντησεις στην ζωη σας.

 

Αντε με καναδυο να κρατησεις επαφες, οι οποιες θα μεινουν..

 

Τωρα να πλακωθεις με καποιον ανοητο το θεωρω μεγαλη βλακεια..

 

Εγω μονονμια φορα αρπαξα με ενα τυπα που πηγαινε στο κψμ που ηταν χρεωμενο σε μενα και ακομα ενα παιδι, εκανε καφεδες, ετρωγε κρουασαν πολλα νερα .. Δεν πληρωνε καμια φορα. Οταν δεν ημουν εγω μεσα.

 

Σηκωνομαι ενα πρωι και λεει με ενα υφακι στον αλλον δωσε τα κλειδια να κανω καφε.. Ε τοτε τα πηρα νευριασα και του ειπα καφε μονο αν ειμαι εγω μεσα θα παιρνεις γιατι η γυφτια σου δεν εχει ορια. Δεν ειπε τιποτα.

 

Μετα απο αυτο, οποτε επαιρνε καφε ακομα και στο αλλο παιδι πληρωνε κανονικοτατα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον 1 χρονο ημουν σχεδον σιγουρος , ωραια ως εδω

Πραγματικα δεν εχω καμια ορεξη να πηγαινω Θηβα , διαβαζω για φρουραρχεια , επιτροπες στο 401 κτλ

Δεν γινεται καπως ετσι χωρις να τραβιεμαι?

Και εγω θηβα ειμαι και θα παω για οριστικο ι5 στο φρουραρχειο την αλλη εβδομαδα.

Για να μην πας στη θηβα μονο απο φρουραρχειο και αυτο αν υπαρχει λογος υγειας οπως εγω την πρωτη φορα που δεν πηγα λογω παχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω αυτο με το φρουραρχειο θα κανω αλλα διαβασα οτι ειναι διαδικασια αρκετη 

Κι επειδη ο λογος "υγειας" θα ειναι παπατζικος για εμενα , ποιος τρεχει 414 και μετα ξανα πισω φρουραρχειο

Παιζει στο φρουραρχειο να μου πουν οτι δεν γινεται εκει και να παω Θηβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδες κανεναν να μιλησει για I5?

Για αναβολη λεμε

 

Wake up

Αναβολη χωρις φρουραρχειο μονο αμα βρεθει κανενας στην στρατολογια και στην δωσει στο ετσι οπως ενα φιλαρακι που πηρε λογω σπουδων 5 μερες πριν μπει, αλλα απο οτι θυμαμε για να μην μπας θηβα επρεπε να εχεις προβλημα υγειας ή εστω να τους πεισεις οτι εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελειωσα με την εκπαιδευση

 

 

τετοιο μπουρδελο δεν ξαναγινε. 3 μοιρα ΚΕΠΒ

 

α ρε σαν να επεστρεψα στο σχολειο. τελευταια μερα πριν ξεκινησουν οι κινησεις εσκασαν δε ξερω και εγω ποσα πιτογυρα μεσα.

 

σκαει ο ΑΥΔΜ και τσακωνει καμια 50αρια αλλα δεν εβγαλε κανενα αναφερομενο. οτι να ναι

 

 

λοιπον τωρα εσπρωξα την κατ εξαιρεση που δικαιουμαι γιατι η αιτηση ηταν εκπροθεσμη και θα με εστελναν βολο στεφανοβικειο για 1 μηνα οπου θα επρεπε να ξανακανω την αιτηση απο την αρχη και τα ρεστα

 

 

και σημερα το πρωι παρουσιαζομαι ΣΑΕΠ. μετα τις 2 εβδομαδες εκπαιδευσης για την ειδικοτητα αναλυτης προγραμματιστης θα παω ΣΣΕ για το υπολοιπο της θητειας μου

 

 

για πειτε εντυπωσεις, εμπειριες επι του θεματος. ειμαι και γιωτα 3 αοπλο

 

 

ΣΑΕΠ θα πανε αλλα 44 ατομα απο το ΚΕΠΒ γιατι χθες περνουσα τις μεταθεσεις στις καρτελες τους στη στρατολογια και ΣΣΕ θα πανε αλλα 6 ατομα απο τη μοιρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

α ρε σαν να επεστρεψα στο σχολειο. τελευταια μερα πριν ξεκινησουν οι κινησεις εσκασαν δε ξερω και εγω ποσα πιτογυρα μεσα.

 

σκαει ο ΑΥΔΜ και τσακωνει καμια 50αρια αλλα δεν εβγαλε κανενα αναφερομενο. οτι να ναι

 

 

δεν εχει νοημα να βγεις αναφερομενος ή να τιμωρηθεις σε κεντρο, επισης τα πιτογυρα που μπηκαν μεσα μη νομιζεις οτι μπηκαν χωρις να το ξερουν τα στελεχη 

 

πιθανοτατα και αυτοι παιρνουν απο τους ιδιους οταν εχουν υπηρεσια  ή κανουν τα στραβα ματια για δικους τους λογους 

 

γενικα το delivery στο στρατο σε λιγα στρατοπεδα απαγορευεται πραγματικα και με το φαγητο που σου δινουν λογικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...