Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωχου το μωρέ έχει και παράπονο αυτό θα το φάει η κίνηση....Προκαλείς με αυτά που λες. Εδώ μέσα είναι κόσμος που έκανε στρατό όχι μαλακίες. 

 

 

 

ειμαι αθηνα λογω κατ εξαιρεσης οχι βυσματος. και με εβαλαν ΕΠ λογω των σπουδων μου. τωρα αν γινει και απο βαρη ερθω προς τα βορεια προαστεια δεν καταλαβα που ειναι το κακο. απο το κεντρο κατεβηκα με αλλα 4 ατομα του λυκειου που με τα βυσματα τους πηγαν Τ/ΓΕΣ, τον εναν μαλιστα τον ειχαν επιλεξει και για κυπρο και κοπηκε. το ποιος προκαλει ασε να το ξερω εγω καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειμαι αθηνα λογω κατ εξαιρεσης οχι βυσματος. και με εβαλαν ΕΠ λογω των σπουδων μου. τωρα αν γινει και απο βαρη ερθω προς τα βορεια προαστεια δεν καταλαβα που ειναι το κακο. απο το κεντρο κατεβηκα με αλλα 4 ατομα του λυκειου που με τα βυσματα τους πηγαν Τ/ΓΕΣ, τον εναν μαλιστα τον ειχαν επιλεξει και για κυπρο και κοπηκε. το ποιος προκαλει ασε να το ξερω εγω καλυτερα

Αλλος ένας που είναι Αθήνα με την αξία του και όχι προς Θεού δεν είναι βύσμα απαπαπαπα.

Και επειδή δεν είναι βύσμα μωρέ κουράζεται να τρέχει τόσο νότια και θέλει να είναι πιο κοντά στο σπίτι το παιδί... Αλλά όχι δεν είναι ΒΥΣΜΑ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε κανα απλο των 20 ευρω στο κεντρο και οταν πας στην μοναδα σου παιρνεις το ideos μαζι σου. Ασε που στο κεντρο πεφτει και αρκετο κλεψιμο.

Φίλε θα βαρέσω ένεση 28 μερες εκεί μέσα... Τουλάχιστον έτσι με λίγο παιχνίδι και μουσικη θα περνάει  η ώρα τον ελεύθερο χρόνο μου. Γι'αυτό έχω φτάσει σε σημείο να ξηλώσω την κάμερα και να τους τη δώσω στη χειρότερη μέχρι να ορκιστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

οσοι κραζετε για τα βυσματα ειστε απο αυτους που δεν ειχατε βυσμα και για αυτο κραζετε

αλλα αν ειχατε θα το βαζατε και εσεις ομως ε?

 

και πριν πει τιποτα κανεις 8 μηνες εβρο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε θα βαρέσω ένεση 28 μερες εκεί μέσα... Τουλάχιστον έτσι με λίγο παιχνίδι και μουσικη θα περνάει  η ώρα τον ελεύθερο χρόνο μου. Γι'αυτό έχω φτάσει σε σημείο να ξηλώσω την κάμερα και να τους τη δώσω στη χειρότερη μέχρι να ορκιστώ...

Μην το κάνεις, τσάμπα ο κόπος, θα στο κρατήσουν και πάλι. Όταν είχα μπει εγώ κρατούσαν ακόμα και με σπασμένη/χαλασμένη κάμερα, γιατί "μπορεί να έχεις κάνει κάτι και να βγάζει φωτογραφίες, αν είναι κινητό που έχει ή είχε κάποτε τη δυνατότητα φωτογραφικής μηχανής, το αφήνεις". Απλά έχε το πάνω σου (και τον φορτιστή μαζί), και να έχεις ένα απλό μέσα στο σάκο (κανείς δεν θα χάψει ότι παρουσιάστηκες χωρίς κινητό). Προσωπική μου εκτίμηση βέβαια είναι ότι μέχρι να φύγεις από το κέντρο θα στο έχουν κλέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχου το μωρέ έχει και παράπονο αυτό θα το φάει η κίνηση....Προκαλείς με αυτά που λες. Εδώ μέσα είναι κόσμος που έκανε στρατό όχι μαλακίες. 

παρουσιάστικα 9 ώρες μακριά απο το σπίτι μου και με στείλανε Λήμνο (24-25 ώρες απο το σπίτι μου)

οι συνθήκες άθλιες , τα νευρα στο θεό , πως πέρασαν 4-5 μήνες ούτε εγώ δεν το ξέρω (έξοδός με το κιάλι , τόσους μήνες και βγήκα 3ης φορές σε ενα κοντινό χωριό για 5-6 ώρες εκτός απο την εβδομάδα προσαρμογής).

Μετά εγκρίθηκε η κατ'εξαίρεση μετάθεση που δικαιωματικά έπρεπε να μου την δώσουν απο το Κέντρο αλλα συνεχώς χανόντουσαν χαρτιά (αναπηρία γονέως κ κάμποσοι ακόμα λόγοι , αν θυμάμαι καλά είχα όλους τους λόγους εκτός απο θάνατο γονέα ) . Εκανα ενα μήνα επιπλέον να φύγω γιατι και πάλι χάθηκαν τα χαρτιά .

 

Ηρθα στην πόλη μου και συνάντησα ενα κάρο βύσματα που ήρθαν ουρανοκατέβατοι μετά την ορκωμοσία

Ομως ποτέ δεν με χάλασε αυτό , ίσα ίσα , όποιος έχει τρόπο να περάσει καλύτερα και όσο το δυνατών ποιο ανώδυνα η θητεία του να το κάνει. Αν γινόταν να σταματήσει αυτό με τα βύσματα, μαχαίρι όμως , να μην υπάρχει ούτε ένα και δημιουργεί πρόβλημα στους υπόλοιπους να γινόταν , αλλα τώρα αν αυτός πάει με το σταυρό στο χέρι δεν θα αλλάξει τίποτα. 

 

Για εμένα θα έπρεπε στις μέρες μας αν ήταν δυνατών ο καθένας να είναι κοντά στον τόπο του , λεφτά δεν υπάρχουν , έκοψαν τα δωρεάν εισιτήρια (έσκασα ενα 200ρι για αεροπλάνο γιατι θα είχα ξεμείνει Λήμνο στην άδεια Χριστουγέννων και μου έφυγε το μούσι) και αυτή τη στιγμή υπάρχουν άτομα σε απομακρισμένα στρατόπεδα που βλέπουν άδεια με το κιάλι και όταν γίνει το θαύμα να πάρουν άδεια δεν μπορούν να φύγουν λόγο των μεταφορικών .

 

Φίλε θα βαρέσω ένεση 28 μερες εκεί μέσα... Τουλάχιστον έτσι με λίγο παιχνίδι και μουσικη θα περνάει  η ώρα τον ελεύθερο χρόνο μου. Γι'αυτό έχω φτάσει σε σημείο να ξηλώσω την κάμερα και να τους τη δώσω στη χειρότερη μέχρι να ορκιστώ...

εγώ είχα κινητό με κάμερα και οι ποιο πολλοί στο θάλαμο μου είχαν iphone κλπ

δεν κλάπηκε τίποτα γιατι όλοι πρόσεχαν

βέβαια πρέπει να έχεις μαζι και ενα χωρίς κάμερα να δείξεις και να το έχεις στα φανερά 

μην σπάσεις την κάμερα του κινητού σου , δεν αξίζει , οχι για αυτούς τους μ...κες, μετά την ορκωμοσία όταν πας στην μονάδα δεν θα έχεις πρόβλημα (εκτός αν παίσεις σε καμια περίπτωσάρα)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μπορω να πω οτι περασα καλα..

 

8 μηνο..

 

Απο χαλκιδικη νε στειλανε Σπαρτη να παρουσιαστω, μετα εβρο και μετα θεσσαλονικη κοντα στο σπιτι μου ταχα.. Μπορω να πω οτι στην θεσσαλονικη εκανα ζωαρα..

 

Εμπλοκη ; Τι ειναι αυτο;; Λογω σωματος παιρνουσαμε ζαχαρη.. Μονο 8 μερες εκατσα μεσα και αυτο απο επιλογη δικη μου. Ηρθε η μεταθεση απο το Διδυμοτειχο να παω θεσσαλονικη αλλα επειδη ο μαγειρας στο κιχνε νε ηθελε, πηγα βγηκα 4+4 μετες ΕΥ και εκανα πρωινα, προγευματα βοηθουσα στο μεσημεριανο και σερβιρα το βραδινο στο νοσοκομειο... Ολοι βγαινανε μεσα στις 4 μερες. Εγω οχτω μερες μεσα αλλα περνουσα πιο καλα απο αυτους.

 

Θεσσαλονικη ημουν γραφεας... Ολοι με τον προηγουμενο ειχα παραπονα, πηγα τα ισορροπισα τα πραγματα και ξανα κανεις δεν παραπονεθηκε..

 

Ο αρχιλοχιας λοχου με ειχε πολυ εμπιστοσυνη(αφου με εχωνε) και κανονιζα μονος τις υπηρεσιες, ακομη και τον στελεχων μεχρι επιλοχια σε βαθμο..

 

Να βρεπεις επιλοχια να ερχεται να μου κερι τι νουμερο με εβαλες, ενω το στρατιωτη των ειχα καβατζωσει το καλο...

 

Αυτα ετσι ειναι οταν ο αλλος πηγε γιατι το θελησε, ενω εσυ πας επειδη πρεπει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που ξέρω ειναι ότι τα βύσματα ειναι η βαλβίδα ασφαλείας για να συνεχίζει η άσκοπη και άχρηστη θητεία ως έχει, αν ήταν ίδια για όλους είτε θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράματα (μαλλον απιθανο) είτε θα εσκαγαν τόσα πολλα Ι5 και ανυποτακτοι που θα ειχε καταργηθεί μια ώρα αρχίτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε θα βαρέσω ένεση 28 μερες εκεί μέσα... Τουλάχιστον έτσι με λίγο παιχνίδι και μουσικη θα περνάει  η ώρα τον ελεύθερο χρόνο μου. Γι'αυτό έχω φτάσει σε σημείο να ξηλώσω την κάμερα και να τους τη δώσω στη χειρότερη μέχρι να ορκιστώ...

 

Καλά δεν θα είσαι και μόνος σου εκεί πέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα με τετοια ζεστη πιρακια θα χτυπισεις...

 

 

Μπανιο καθε μερα. Πολλα εσωρουχα. Και μωρομαντηλα οπωσδηποτε.

 

Οταν βρισκεις μηχανημα με νερο παιρνε 4-5 γιατι θα πηγαινει με τα απο 10 λεπτα και θα ειναι αδειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μπορω να πω οτι περασα καλα..

 

8 μηνο..

 

 

κοίτα και εγώ πέρασα καλά δεδομένου που πήγα

το ότι δεν είχα εξόδους κανα 4ρι μήνες αναπληρώθηκε τους τελευταίους 2-3 μήνες που ήμουν σπίτι μου κάθε βράδυ και κοιμόμουν στο κρεβάτι μου, έκανα το μπάνιο μου και έτρωγα το καλό φαγητάκι μου σαν άρχοντας .

 

Οταν έφυγα απο Λήμνο ήταν λες και είχα απολυθεί . Σε όλη μου την θητεία αναλάμβανα πόστα (στην Λήμνο είχα και πόστο και υπηρεσίες full και ήταν κάψιμο άλλα anyway) που δεν έδιναν σε άλλους γιατι δεν τους εμπιστευονταν. Μέσα σε λίγο καιρό και στις δύο μονάδες αποκτούσα "φίλους" απο το πουθενά που θα μπορούσες να τους θεωρήσεις βύσμα μου χωρίς να τους ξέρω. Με συμπαθούσαν επειδή μπορούσαν να μου εμπιστευτούν μια δουλειά και να βγει κομπλέ να μην τους σκοτίσει ο ανώτερος να μην έχουν το παραμικρό πρόβλημα και το εκτιμούσαν. Και το καλύτερο , δεν με έχωναν, ίσως έκανα και τα λιγότερα απο όλους. 

 

στην Πάτρα πέρναγα καλύτερα απο τα βύσματα γιατι πολύ απλά είχα μεγάλα στελέχοι  να με συμπαθούν , να μου μιλάνε με το μικρό μου και να μου έχουν πει όποτε θελήσεις κάτι ή έχεις πρόβλημα έλα να με βρεις. Μια φορά πήγε να μου παιχτεί πουστιά και να αδικηθώ απο χαμηλόβαθμο στέλεχος που ήταν ότι νανε και γούσταρε να μας την σπάει και έσκασα τηλέφωνο μπροστά του σε έναν απο αυτούς και το θέμα μου είχε τακτοποιηθεί σε λίγα λεπτά. Μού είχε δώσει και το τηλέφωνο του λολ.. (ps: το στρατόπεδο στην Πάτρα δεν είναι όπως θα το θυμούνται κάποιοι , τους τελευταίους μηνες "σοβάρεψε" απότομα.

 

Για να πάρω κάτι που δεν δικαιούμαι δεν τους ενόχλισα ποτέ και μάλλον γιαυτό στην θητεία μου εισέπραξα τιμητικές χωρίς να τις ζητήσω. 

 

Οσο περίεργο και αν φανεί σε μερικούς όλα αυτά χωρίς να γλύφω κανέναν. 

Σε όλη μου την θητεία μία φορά έφαγα χοντρή φρίκη και τα έκανα λαμπόγιαλο , έφτασα στα άκρα και δεν μου έκανε κανείς τίποτα γιατι πάντα ήταν κάποιος που θα τους έριχνε άκυρο στα μούτρα. (αυτοί έφταιγαν). 

 

μονο αυτό μου άρεσε απο όλη τη φιέστα, ότι έπεσα σε πολλούς σωστούς και λίγους άκυρους.

Ημουν τυχερός όσο δεν πάει τώρα που το σκέφτομαι γιατι αυτό σπανίζει στο στρατό :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον οκτωμβριο ημουν Πατρα για εκπαιδευση, Στο ΚΕΤΧ.

 

 

Ζωαρα εκανα, μετα απο μας την 323 την τρεχανε. Ενας φανταρος 321, Χου...ρας λεγοταν και ο αλλος Κολ..ρης, οτι να ναι.

 

 

Εγω Θεσσαλονικη εκανα απιστευτη θητεια.

 

Εβγαινα με ποτα με εναν αρχιλοχια καμια 27 χρονων αυτος απο ΣΜΥ, αλλος επιχολιας μου ελεγε εισαι πολυ μορφη εσυ, θα κανονισουμε για καφε. 

 

Ολο χαβαλε ειχαμε. Αλλα οταν επρεπε να κανω δουλεια δεν σηκωνα κεφαλι, αν στις υπηρεσιες εκανα κανενα λαθος εμπαινε μπροστα ειτε ο αρχιλοχιας λοχου ειτε ο διοικητης και ελεγε δικια μου ηταν η εντολη.

 

Θυμαμαι ενα περιστατικο με ενα λοχια, ξεχασα να τον βαλω υπηρεσια ενω ηταν, ειχα να βγαλω τριημερου, το καταλαβα το σαββατο και το αλλαξα. Εβγαλα εξοδουχο τον φανταρο που εχωσα.

 

Ερχεται την κυριακη ο τυπας του το ψιθυριζει ενα λαμογιο, εγω καθομουν στα μαγειρια επινα καφε, μπαινει με εναν τσαμπουκα μεσα για να με ψαρωσει, καλα ρε μου λεει τι πραγματα ειναι αυτα που κανεις . Σβηνεις τον φανταρο και βαζεις εμενα υπηρεσια (ενω κανονικα ει και την δευτερα θα επαιρνε απαλλαγη, ηθελε να την κανει με φουστια), του λεω εγω με μια απεχθεια αυτο επρεπε να κανω αυτο εκανα. Παμε τωρα στον ΑΥΔΜ να σε δειξω εγω. Ρουφαω μια τσουρα καφε σηκωνομαι πανω του λεω πρωτον μην με φωναζεις και δευτερον παμε να δω τι θα πεις,εν τω μεταξυ δευτερα επαιρνα αδεια. 

 

Παμε στον ΑΥΔΜ και αρχιζει να κλαιγεται, μολις τελειωνει εγω ηρεμος λεω πως εχουν τα πραγματα, οτι ηταν υποχρεωμενος να ξερει οτι εχει υπηρεσια και το παιζει χαζος τωρα, παει να μιλησει και του κανει ο ΑΥΔΜ, σκασε τωρα ανεβα πανω ασε τα πραγματα σου και πανε εκτελεσε την υπηρεσια σου. 

 

Μολις βγαινουμε εξω λεει δευτερα θα παω στον διοικητη σου, πανε οπου θες του λεω . Τελικα δεν πηγε πουθενα και γω πηρα την αδεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον οκτωμβριο ημουν Πατρα για εκπαιδευση, Στο ΚΕΤΧ.

 

 

Ζωαρα εκανα, μετα απο μας την 323 την τρεχανε. Ενας φανταρος 321, Χου...ρας λεγοταν και ο αλλος Κολ..ρης, οτι να ναι.

 

 

όχι , καμία σχέση , Οκτώβριος ήταν τρελή ζωάρα (δεν ήμουν εκεί αλλα ήξερα ) το ίδιο και τους επόμενους μήνες . 1-1,5μηνα πριν απολυθώ ήρθαν τα πάνω κάτω και φυσικά δεν τα πρόλαβα . Μου έκατσε ΠΟΛΥ καλά . Οι άλλοι που έμειναν πίσω κλαίνε την μοίρα τους χαχαχαχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ταξιαρχος κορυφη.. Ειχα μπει στο τζιπακι μαζι του. Πηγαιναμε στην λεσχη που ηταν ακομα εξω, με ρωτουσε απο που ειμαι και τετοια φαση ειχε....

 

Καλα ο αρχιλοχιας με το φουλαρι, που ειχε ενα αμαξι fiat bravo τι τυπας....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...