Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ταξιαρχος κορυφη.. Ειχα μπει στο τζιπακι μαζι του. Πηγαιναμε στην λεσχη που ηταν ακομα εξω, με ρωτουσε απο που ειμαι και τετοια φαση ειχε....

 

Καλα ο αρχιλοχιας με το φουλαρι, που ειχε ενα αμαξι fiat bravo τι τυπας....

που να έβλεπες τον ταξίαρχο που τους έσκασε μετά

είπε σε έναν να καθαρίσει το ταβάνι της λάτζας με το βέτεξ γιατι έχει πιάσει μαυρίλα (ούτε με σκάλα δεν θα έφτανε)

 

έξοδος 7:30 το απόγευμα αντί για 3:30 το μεσημέρι που ήταν για χρόνια, επιστροφή απο διανυκτέρευση

 6 το πρωί (και όχι 6:30 που ήταν και μπορούσαν όλοι να πάρουν το λεωφορείο )

 

όλο το στρατόπεδο ίδια ώρα σε παράταξη με βήμα για φαγητό (παλιοί/καινούριοι/εκπαιδευόμενοι )

το παλιοί το λέω γιατι όπως και να το κάνεις αν έχεις συνηθίσει μια κατάσταση 7-8 μηνες ειναι γερό σπάσιμο στα τελειώματα να σε βάζουν να κάνεις τέτοια σκηνικά. Οι εκπαιδευόμενοι απο την μία θα καθόντουσαν λίγο στο στρατόπεδο , απο την άλλη ότι είχαν έρθει απο τα κέντρα , τους φαινόταν φυσιολογικό .

 

Όσοι δεν ήθελαν να φάνε ήταν υποχρεωμένοι να πάνε μέχρι εκεί σε παράταξη. Απο το πρωί μέχρι το μεσημέρι και να μην είχες υπηρεσία όλοι χωνόντουσαν σε κλαδέματα/σκουπίσματα και ότι άλλο θες (ακόμα και όταν δεν φαινόταν λογικό , απλά για να κάνουν κάτι) 

 

Επειδή έβγαιναν πολλοί εξοδούχοι (1 μέσα 1 έξω ή 1 μέσα 2 έξω) αύξησε τις υπηρεσίες ανοίγοντας πολλές καινούριες (ήθελε να υποχρεώσει τους στρατιώτες να μένουν μέσα 2 μέρες τουλάχιστον πριν πάρουν έξοδο αλλα επειδή δεν του έβγαινε για κάποιο λόγο αποφάσισε να ανοίξει υπηρεσίες ) 

 

το αστείο της υπόθεσης ? όταν έγινε αυτό υπίρχε αρκετός κόσμος και φάνηκε οτι είχαν πολλές εξόδους , όμως μια εβδομάδα μετά απολύθηκαν καμια δεκαριά και βάλε 3μηνοι και καμια 30ριά 8μηνοι. Και ξαφνικά βρέθηκαν στην καλύτερη 5 μέσα 1 έξω (7:30 το βράδυ με 6 το πρωί .. lol)

 

πολλά απο αυτά είναι λογικά στα "βιβλία" βέβαια αλλα σε ποιον αρέσει ? χΔ..

 

και τέλος κάτι που μου έκανε εντύπωση ..

έκοβε βόλτες Σάββατα και Κυριακές μέχρι και αργά το βράδυ να δει τι γίνεται , ποιος κάνει σωστά την υπηρεσία του κλπ. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τις μέρες που τον πρόλαβα να σκάει μύτη πρωί-μεσημέρι-βράδυ στο φαγητό.

 

δεν λέω οτι έκανε αυθαιρεσίες, σύμφωνα με τα "βιβλία" πήγαινε αλλα εντάξει ήταν απότομες οι αλλαγές , τους ήρθε κάπως..χαχαχχα

 

ο προηγούμενος ταξμαν που πρόλαβες τι παλικάρι .. όταν έφευγε είπε σε εναν ΑΜ "σε αφήνω μέσα" 

χαχαχαχοαχοαχοαχαχα

 

ποιον αρχιλοχία λες? έναν που φορούσε γυαλιά ηλίου ? αν δεν ειναι αυτός στείλε pm το όνομα να καταλάβω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτος μαλλον ειναι που φορουσε συνεχεια ρειμπαν. 

 

Δεν θυμαμαι το ονομα του .. Πολυ μπλα μπλα αλλα εμενα μου αρεσε ο τροπος που μιλουσε.

 

Αυτα τα εκανα στον πατερα μου ρε..  Και αυτος περασε απο κει. Να πηγαινουν ολοι μαζι για φαι, αμα δεν ηθελες να φας να περασεις απο κει. 

 

Μ'αρεσει που μας δινανε πιρουνι και κουπαλι, ποτε δεν τα κουβαλουσα. 

 

Ο ταξιαρχος ο δικος μας ηταν πολυ ωραιος ρε.

 

Στην προβα της ορκομωσιας των ΥΕΑ, μας βαζουν και εμας τους εκπαιδευομενους με τα οπλα. Λεει επωμου αρμ και λοιπα. Σταματηστε φωναζει εξαλλος. Δεν γινεται, δεν ειναι δυνατον, οι εκπαιδευομενοι να εκτελουν την  διαταγη πιο καλα και συγχρονισμενα απο εσας τους ΥΕΑ ντροπη σας. Οι εκπαιδευομενοι ελευθεροι, εσεις εδω μεχρι να το κανετε σωστα... Κοκκινισαν ολοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος μαλλον ειναι που φορουσε συνεχεια ρειμπαν. 

 

Δεν θυμαμαι το ονομα του .. Πολυ μπλα μπλα αλλα εμενα μου αρεσε ο τροπος που μιλουσε.

 

Αυτα τα εκανα στον πατερα μου ρε..  Και αυτος περασε απο κει. Να πηγαινουν ολοι μαζι για φαι, αμα δεν ηθελες να φας να περασεις απο κει. 

 

Μ'αρεσει που μας δινανε πιρουνι και κουπαλι, ποτε δεν τα κουβαλουσα. 

 

Ο ταξιαρχος ο δικος μας ηταν πολυ ωραιος ρε.

 

Στην προβα της ορκομωσιας των ΥΕΑ, μας βαζουν και εμας τους εκπαιδευομενους με τα οπλα. Λεει επωμου αρμ και λοιπα. Σταματηστε φωναζει εξαλλος. Δεν γινεται, δεν ειναι δυνατον, οι εκπαιδευομενοι να εκτελουν την  διαταγη πιο καλα και συγχρονισμενα απο εσας τους ΥΕΑ ντροπη σας. Οι εκπαιδευομενοι ελευθεροι, εσεις εδω μεχρι να το κανετε σωστα... Κοκκινισαν ολοι...

και εγώ αυτόν είχα όσο ήμουν εκεί , τον άλλο λίγο τον πέτυχα (έπεσαν άδειες απολύσεως και group Πάσχα μαζί και δεν τον είδα πάνω απο 1,5 εβδομάδα.

 

Οι ΥΕΑ που ερχόντουσαν ήταν ότι νανε πραγματικά , λίγοι ηταν νορμάλ άτομα

πιρούνι και κουτάλι χρειαζόταν να έχεις γιατι αυτός ο ταξίαρχος ερχόταν στο φαγητό και αν δεν είχε κάποιος τον έκραζε και τον έστελνε να πάει να το φέρει ΛΟΟΟΛΟΛΟΛΟΛΟΟΟΛΟΛΛΛ 

 

ο αρχιλοχίας που λες ήταν απο τους καλύτερους εκει μέσα 

πολύ κομπλέ τύπος. Μαζί με αυτόν και ένας υπολοχαγός "Σ.....ος"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ο Σο.....μος ολα τα λεφτα ρε...

 

Ο ανθρωπος δεν παιζοταν...

 

Μας μαζευε και μας ελεγε τι περασε τι ηθεκε να κανει(να φυγει βασικα) τι εκανε στην πολιτικη ζωη του.. Πολυ καλος ανθρωπος...

 

Μας ελεγε να φοβαστε αυτους που λενε συνεχεια οχι.. Δεν μπορουν να αναλαμβουν τις ευθυνες τους... Αυτος που μπορει να σου πει ναι, εχει τα @@ να αναλαβει και τις συνεπειες...

 

Μονο που βλεπεις υπολοχαγο να χαιραταει εναν εναν τους εκπαιδευομενους δινοντας τους δυνατη χειραψια φτανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "αγαπητος" καραφλος στρατοκαυλος ανθυπασπιστης ειναι ακομα στο κετχ?

ενας που ηταν της εκκλησίας ? ναι 

αν δεν λες αυτόν όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πού θα πέσεις.

 

Στο Πεύκο ήμασταν 200+ άτομα (4 λόχοι) με μία πρίζα και μετά από λίγες μέρες την κατήργησαν κι αυτήν. Φαντάσου τι γινόταν από πολύπριζα, όλα πάνω σε μία γραμμή.

 

Υπάρχουν κάποια που δεν είναι μεγάλα και ίσως μπορείς να τα έχεις πάνω σου (στην ευρύχωρη τσέπη μιας βερμούδας π.χ.), αλλά και πάλι φαίνονται όταν τα χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμας στο κεεμ το πρωι ηταν κρυμμενα ,μετα τις 3-4 το απογευμα ηταν κατι σαν εξωγηινα καλωδια συνδεδεμενα με κινητα :P Δεν ειχα ξαναδει 2-3-4 πολυπριζα στα πολυπριζα και τα κινητα σα χταποδι τριγυρω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμεις στη θηβα ειχαμε 2-3 μια χαρα. αλλα ειχαμε και δικια μας πριζα εξω απο το θαλαμο για τα κινητα και ξυριζομουν με την ξυριστικη οποτε γουσταρα. κανεις δεν τη χρησιμοποιουσε εκεινη

 

τελικα με την ξυριστικη μια χαρα πριζες ειχαμε στο κεντρο και ξυριζομουν με τη μηχανη και ολα κομπλε

 

το σημαντικοτερο εφοδιο ηταν τα μωρομαντηλα. πραγματικα σωζουν ζωες.

 

επισης εμενα δε με εψαξαν καθολου οταν μπηκα. ειχα ψαλιδακι μαζι μου, σαμπουαν, κρεμες, μπεταντιν, δεπον

 

αμα ηθελα μπορουσα να εχω και χορτο, ναρκες πιστολια. επειδη μπηκα μονος μου μετα απο μια εβδομαδα αφου μπηκαν οι αλλοι περασα χωρις ελεγχο. καλα ολοι με ρωτουσαν πως το εκανα αυτο μεσα στη μοιρα :-D

 

θηβα πιστευω παιζει να ειναι το καλυτερο κεντρο απο ολα ή τουλαχιστον απο τα καλυτερα. ειδικα τριτη μοιρα. εχεις και ντουλαπια για να βαλεις τον πολιτικο σακο και ζεστο νερο απο τις 7 ως τις 10 το βραδυ

 

η φαση ηταν το λυκειο παει πενθημερη στο στρατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας που ηταν της εκκλησίας ? ναι 

αν δεν λες αυτόν όχι 

 

Eνας τραγικος που το επαιζε κομαντο, δεν ξερω αμα ηταν της εκκλησιας.

 

Πολύμπριζα στην κατάταξη επιτρέπονται;

(Γιατι αυτά δεν κρύβονται)... :P

 

Αναλογως το στρατοπαιδο. Γι αυτο στην καταταξη παιρνεις απλο κινητο των 20 ευρω με 10 μερες αναμονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου λένε τίποτα για τα πολύπριζα, είπαμε 

 

αφού ξέρουν το πρόβλημα 

 

αλλά εννοείται ότι καλό είναι να έχεις κινητό των 20 ευρώ με γιγάντια αναμονή 

 

εμένα άνετα έβγαζε βδομάδα ένα samsung που είχα των 20 , μάλιστα και με έγχρωμη οθόνη παρακαλώ :P

 

έκανα κάποιο καιρό μέχρι να μείνω αποκλειστικά με smartphone και αυτό κυρίως σε πόστο πού είχα για πολλές ώρες πρίζα για πάρτη μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνας τραγικος που το επαιζε κομαντο, δεν ξερω αμα ηταν της εκκλησιας.

 

όχι ρε , δεν νομίζω να είναι 

αυτός που λεω εγω δεν είχε καμία σχέση με κομάντο  :devil:  :devil:  :devil:  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...