Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες,ο στρατος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τσαμπα! ποσα χρηματα χαλασε ο καθενας σας σε ρουχισμο (γιατι δεν φτανει αυτος που δινει ο στρατος?)? (οταν πχ,το πρωι εχεις στιβο μαχης,με αρβυλα κ παραλλαγη,κ την επομενη μερα ερπινγκ στη λασπη,το βραδυ πως θα κανεις σκοπια,κ το πρωι πως θα εισαι σενιαρισμενος να κανεις παρουσιαστε στο διοικητη?)?

ποσα χρηματα χαλασατε σε παραγγελιες φαγητου,γιατι το φαγητο του στρατου ως επι το πλειστον δεν τρωγεται?

ποσα χρηματα χαλασατε επειδη ηστασταν τερμα θεου αρχες αλλαχ,κ επειδη τα υπολοιπα μεσα φευγουν μια φορα καθε 2-3 ημερες,αναγκαζοστασταν να πληρωσετε το μεγαλυτερο μερος του αεροπορικου εισητηριου?

ποσα χρηματα χασατε,επειδη το χρονο που ησασταν φανταροι,δεν δουλευατε?

ποσες ευκαιριες χασατε σε δουλειες,τοτε που ησασταν φανταροι,κ ακριβως μετα την απολυση σας, επειδη ηταν βασικο προαπαιτουμενο της αγγελιας, χ χρονια προυπηρεσιας,και ειχατε χ-1?

ααα...ξεχασα..ο στρατος δινει μισθο βρε αχαριστοι!!! 8,8 αν θυμαμαι καλα στους φανταρους,κ σε οσους τυχερους σαν εμενα γινουν λοχιες, 10,5 (ασχετα αν στο τελος, ο αξιωματικος μου απαιτησε να παω ΣΤΗ ΛΕΡΟ,να φερω χαρτι που να πιστοποιει οτι ημουν λοχιας,για να παρω τα λεφτα του λοχια,με φυσικο αποτελεσμα να του τα αφησω να τα βαλει στον κ**ο του να κανει το τζουκ μποξ?τοσο καιρο ημουν βοηθος διμοιρητη,εκανα μεχρι κ αξιωματικος υπηρεσιας στρατοπεδου,την αποδειξη οτι ημουν λοχιας,την ηθελαν οταν εφτασε η ωρα να με πληρωσουν τον παχυλο μισθο των 10 ευρω)?

i repeat....Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ...ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΟΛΛΑ...ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΑ,ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως πιστεύω ότι σε χώρες σαν Τουρκια-Ιραν-Τουρκια-Συρια-Λιβανο δεν έχεις να δεις κάτι αξιόλογο (σε σχέση πάντα με άλλες χώρες της ΕΕ).

 

Και εγώ θα ήθελα να επισκεφτώ αυτές τις χώρες γιατί μου αρέσουν τα ταξίδια αλλά πρώτα θα ήθελα τελειώσω πρώτα με σχεδόν όλες τις χώρες της Ευρώπης.

 

Επίσης δεν νομίζω ότι είναι και τόσο οικονομικό το ταξίδι. Έχεις ρωτήσει σε ταξιδιωτικά πρακτορία για εισήτηρια;

 

Αλλά το κυριώτερο και σημαντικότερο για μένα είναι ότι δεν υπάρχει ασφάλεια. Τα πάντα μπορεί να σου συμβούν σε χώρες της Μέσης Ανατολής

 

 

Τι να το κανω το ταξιδιωτικο γραφειο ;;; Με τραινο θα κινουμαστε και για να ειμαι σαφης εγω θα εχω μαζι μου λιγοτερα απο 800 ευρω για ολο το ταξιδι και πολλα ειναι.Περισσευουνε και για σαντουρια και χαλια ανετα , αν μπορεσουμε να τα κουβαλαμε.Οσο για την ασφαλεια που λες αν εξαιρεσεις Κωνσταντινουπολη θα κινδυνευουμε πολυ λιγοτερο απο αποψη εγκληματικοτητας απ'οτι στις περισσοτερες ευρωπαικες πολεις. Οσον αφορα τρομοκρατια και κοινωνικες αναταραχες το μονο που εχω να πω ειναι οτι η αποψη οτι γενικα αυτες οι χωρες εχουνε προβληματα ειναι τοσο πολυ αμερικανικη,με την κακη εννοια, που με λυπει να την βλεπω τοσο διαδεδομενη και στην Ελλαδα.Ακομη και στον Λιβανο εδω και καιρο εχει πολυ ησυχια.Η ειρωνεια για να επανελθω στο θεμα της συζητησης ειναι οτι αν καθυστερησουν και αλλο οι εξεταστικες παιζει να κοπει Συρια και Λιβανος επειδι ενα παλικαρι απ'την παρεα μπαινει αρχες Αυγουστου στρατο ξηρας και θελει να ειναι εδω στις 20 του Ιουλη να συνεννοηθει με το βυσμα του !!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως σου ειπα δεν τα πηρα ποτε,γιαυτο δε θυμομουν το ακριβες ποσο!

ζητω γονυπετης συγγνωμη για το λαθος μου,κ ομολογω κ εγω,οτι ο στρατος τελικα,οχι απλα ειναι τσαμπα,αλλα σου δινει κ κερδος(κ μαλιστα αφορολογητο,οχι αστεια ετσι)!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τρομοκρατια και κοινωνικες αναταραχες το μονο που εχω να πω ειναι οτι η αποψη οτι γενικα αυτες οι χωρες εχουνε προβληματα ειναι τοσο πολυ αμερικανικη,με την κακη εννοια, που με λυπει να την βλεπω τοσο διαδεδομενη και στην Ελλαδα.Ακομη και στον Λιβανο εδω και καιρο εχει πολυ ησυχια.του

 

νομίζω οτι είσαι λάθος εδώ. δεν είναι δα και λίγες οι φορές που έχουν απαγάγει λεωφορεία ή κατι παραπλήσια στην αίγυπτο, αλγερία, τυνησία..... ή μήπως πρώτη φορά το ακούς αυτό. όσο πάντως για την εγκληματοκότητα των χωρών αυτών εν σχέση με τις ευρωπαικές έχεις απόλυτο δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταξίδι με τραίνο μέχρι το Λίβανο!!!!!!!!! Ένα είναι σίγουρο ότι θα σου μείνει αξέχαστο.

 

800 ευρώ είναι καλά εάν πατε για καμιά δωδεκαριά μέρες.

 

Εάν είστε και μεγάλη παρέα πρέπει να έχει πλάκα.

 

Όσο για την ασφάλεια θα μου επιτρεψεις να διαφωνήσω γιατί εκτός από μικροκλοπές εκεί μπορεί να την πατήσεις από τιποτα φανατικούς ή τρομοκράτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι αριθμοι και τελος γιατι ειμαστε offtopic.12 μερες ειναι μονο οι διαδρομες με τραινο ή λεωφορειο οπου δεν υπαρχει γραμμη τραινου.50-60 ευρω κοστιζει το εισιτηριο Κωνσταντινουπολη-Τεχερανη με κλιναμαξα χωρις την εκπτωση με το Balkan Flexipass.Εχουμε βρει πανσιον στην Πολη με 6 ευρω το ατομο.Ξενοδοχειο στην Τεχερανη με 8-10 ευρω.Καππαδοκια μεγιστο κοστος διαμονης 20 ευρω.Μπορεις να γυρισεις ολο το Ιραν με 50 ευρω χωρις να ισχυει το Balkan εκει.Για Συρια και Λιβανο δεν το εχουμε ψαξει πολυ , θα παμε χυμα με οτι μας εχει μεινει.

Τωρα εμενα περισσοτερο μ'απασχολει το που θα βρουμε αλκοολ μετα την Καππαδοκια μεχρι να φτασουμε Συρια και το πως δεν θα με πατησει κανενα λεωφορειο ετσι οπως οδηγουν εκει παρα η περιπτωση να εκραγει το λεωφορειο διπλα μου ή να με πιασουν ομηρο τιποτε φονταμενταλιστες μουσουλμανοι.Μην υποτιμαται επισης την χρηση της λεξης Yunanistan και το ελληνικο διαβατηριο που θα κουβαλαμε.Για τις δυσκολες στιγμες σκεφτομαστε να ετοιμασουμε και μπλουζακια με διαφορα συνθηματα με θεμα την θεση της Ελλαδος στην ομαδα των "φιλικα προσκειμενων χωρων".Αλλα και παλι ολα αυτα εμενα μου φαινονται υπερβολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΥΕΑ: Υποψηφιος έφεδρος αξιωματικός ή αλλιώς Δόκιμος.

Κάτι εντελώς διαφορετικό απο απλός φαντάρος Ανήκεις στους αξιωματικούς.

Πληρώνεσαι κάθε μήνα καμια 500άρα ευρώ, κάνεις 5 μήνες επιπλέον απο τους απλούς φαντάρους, αλλα δεν κάνεις σκοπέτα και αγγαρίες. Για να γίνεις δόκιμος όμως περνάς πολλά απο θέμα εκπαίδευσης.

 

Με λίγα λόγια:

Σε πάνε 5 μήνες απίστευτα σκληρή εκπαίδευση, αλλα μετά για τους υπόλοιπους 12 μήνες πληρώνεσαι και μπαίνεις κάθε πρωι στις 7 και φεύγεις στις 2μισι. Αν εξαιρέσεις τις ευθύνες που θα έχεις, αυτοί οι 12 μήνες θα είναι *σχεδόν* ζωή και κότα. :roll:

 

 

 

edit:

Όλα αυτά με την προυπόθεση οτι ρωτούσες τι είναι αυτό το ΥΕΑ. Σε αντίθετη περίπτωση [ναι, στην περίπτωση που ξέρεις τι είναι και γράφω τσάμπα σα μλκς..] γράψε άκυρο και προχωράμε στην επόμενη δημοσίευση. :razz:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΕΑ: Υποψηφιος έφεδρος αξιωματικός ή αλλιώς Δόκιμος.

Κάτι εντελώς διαφορετικό απο απλός φαντάρος Ανήκεις στους αξιωματικούς.

Πληρώνεσαι κάθε μήνα καμια 500άρα ευρώ' date=' κάνεις 5 μήνες επιπλέον απο τους απλούς φαντάρους, αλλα δεν κάνεις σκοπέτα και αγγαρίες. Για να γίνεις δόκιμος όμως περνάς πολλά απο θέμα εκπαίδευσης.

 

Με λίγα λόγια:

Σε πάνε 5 μήνες απίστευτα σκληρή εκπαίδευση, αλλα μετά για τους υπόλοιπους 12 μήνες πληρώνεσαι και μπαίνεις κάθε πρωι στις 7 και φεύγεις στις 2μισι. Αν εξαιρέσεις τις ευθύνες που θα έχεις, αυτοί οι 12 μήνες θα είναι *σχεδόν* ζωή και κότα. :roll:

 

 

 

edit:

Όλα αυτά με την προυπόθεση οτι ρωτούσες τι είναι αυτό το ΥΕΑ. Σε αντίθετη περίπτωση [ναι, στην περίπτωση που ξέρεις τι είναι και γράφω τσάμπα σα μλκς..'] γράψε άκυρο και προχωράμε στην επόμενη δημοσίευση. :razz:

 

 

Σωπα ρε φιλε...τι με λες τωρα!

Ευχαριστω για την πληρης ενημερωση σου, ρωτω γιατι απο 8/8 θα βαρω προσοχη σαν ψαρακας...

Λες να το επυχειρησω...λεει?...σαν καλο ακουγεται αν εξερεσεις την +θυτεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...