Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ήμουν στο Διδυμότειχο ενώ έπρεπε να ήμουν απο τον πρώτο μήνα δίπλα στο σπίτι μου. Όταν πήρα μετάθεση και ήρθα για 3 μήνες σε στρατόπεδο μόνο με βύσματα, τους έλεγα αυτό που λέει ο Zein, και δεν έχει άδικο.

"Επειδή εσείς δεν μπορούσατε να φύγετε λίγο μακριά απο το σπίτι σας, και θέλετε να βγαίνετε βόλτα με τα mini cooper σας κάθε βράδυ, κάποιοι στον Έβρο έχουν πολλά οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα και δεν μπορούν ούτε μια άδεια να πάρουν.".

 

Δυστυχώς υπάρχουν τόσα βύσματα, που το να λέμε οτι είναι στο χέρι των φαντάρων να διορθωθεί, είναι ουτοπικό. Η ίδια η διαδικασία και η δομή πρέπει να αλλάξει, ώστε τουλάχιστον να μειωθούν αυτές οι καταστάσεις. Πλέον δεν μπορείς να πάρεις κατ' εξαίρεση με τίποτα.

Και ακόμα και τώρα, σε φίλο μου που θα έμπαινε τώρα στον στρατό, δεν θα έλεγα μη βάλεις βύσμα.
Δυστυχώς.

 

Το σίγουρο είναι οτι σε βυσματικά στρατόπεδα, δεν ζεις τα ίδια που ζεις σε παραμεθόριο. Μπορεί να πήζεις, αλλά αν σε πάνε σχετικά καλά οι υπηρεσίες, μόλις παλιώσεις λίγο, και έχεις δεθεί με τα παιδιά εκεί, είναι καλά.

Όταν πήρα μετάθεση και έπρεπε κάθε μέρα να πηγαίνω σαν δημόσιος υπάλληλος να κάνω το 8ωρο μου, και να γυρνάω σπίτι μετά, με άτομα που μόνο να φιδιάζουν και να γκρινιάζουν ήξεραν, μπορώ να πω οτι λησμονούσα τη ζωή στον Έβρο. Αν είχαμε εκεί καλύτερο φαγητό και καλύτερες εγκαταστάσεις, θα το μετάνιωνα που ήρθα.

 

Έχουν περάσει 5 μήνες απο την απόλυση μου, και όταν σκέφτομαι τη θητεία μου χαίρομαι που είμαι έξω. Αλλά περισσότερες αρνητικές σκέψεις στο μυαλό μου έρχονται απο τη θητεία μου εδώ και όχι στον Έβρο.

 

Σε όποιον είναι να μπει τώρα στρατό, θα έλεγα μόνο το εξής. Να κοιτάξουν να μην έχουν αλληλοχωσίματα, να βοηθάει ο ένας τον άλλον. Σε μαθαίνει ο στρατός οτι όταν είναι να ζήσεις πολύ καιρό με άλλους, το καλό που θα κάνεις, αργά ή γρήγορα θα σου γυρίσει πίσω. Επίσης σε μαθαίνει να μην είσαι γκρινιάρης, και να προσαρμόζεσαι σε καταστάσεις, για το δικό σου καλό.

Εκεί φαίνονται και οι διπρόσωποι, και όλοι. Ο άλλος θέση στο γραφείο παίρνει και το παίζει εξουσία. Φαίνεται ο χαρακτήρας του ανθρώπου.

 

Γενικά αυτό που λένε είναι σχολείο ο στρατός, δεν είναι τελείως ψέμμα. Για ανθρώπους που δεν έχουν ζήσει πολλά πολλά, ακόμα και για αυτούς που έχουν τελειώσει μόλις και τη σχολή τους, τους μαθαίνει αρκετά πράγματα αναφορικά με τις διαπροσωπικές σχέσεις, και το πώς λειτουργεί ένας μικρόκοσμος.

 

Πάντως, όπως λέω συνέχεια σε φίλους μου, μου είναι εφιάλτης η σκέψη να ξαναγυρίσω. Πραγματικά, χωρίς ίχνος υπερβολής. Δεν άντεχα άλλο την παράνοια, και δεν έγινα και εγώ παρανοικός γιατί άλλαξα 3 στρατόπεδα.

 

Edit: γαμώτο μου βγήκε σεντονάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα συμφωνήσω για τα βυσματικά στρατόπεδα, οι συνθήκες σε αυτά είναι άθλιες, και αναφέρομαι στις διαπροσωπικές σχέσεις των φαντάρων μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δηλαδη πιστευεις αν παω στην στρατολογια τον δεκεμβρη και τους πω οτι θα ηθελα μια 6μηνη για να τελειωσω ηρεμα την σχολη μου μεχρι τον ιουνιο, θα μου την εδιναν χωρις πολλες ιστοριες? 6μηνη μου φτανει... ουτε ετησια, ουτε 2ετη θελω....

 

Δεν δινει η στρατολογια αναβολες :shifty: 6μηνη (πρεπει να) μπορεις να παρεις μεσα απο τη διαδικασια του φρουραρχειου:

5 ημερες πριν απο την καταταξη, και θα ειναι (στανταρ) για ψυχολογικους λογους... Οσο και να "κατανοησουν" τα θεματα

καθενος, η αιτιολογια πρεπει να εντασσεται στις προβλεπομενες, κι αν δεν εχεις λογους υγειας, μενουν μονο οι "ψυχο"...!

:rolleyes:

 

 

 

Δεν κανω εικασιες, αυτο αποτελει ενα τμημα του αντικειμενου της θητειας μου στο στρατο. Η στρατολογια ισως σε πσιδεψει, αλλα στο κεντρο και στη μοναδα θα σου τη δωσουν χωρις ουτε μιση αντιρρηση.

 

οποτε αν καταλαβα καλα και οι 2 μου λετε οτι θα πρεπει να περιμενω μεχρι 20τοσο μαρτη που θα ειναι να μπω και θα ζητησω την αναβολη ειτε απο φρουραρχειο πριν μπω, ειτε στην μοναδα.... οκ! thanks για τις πληροφοριες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που παιζετε ετσι το παιχνιδι με βυσματα κτλ οποιος μπορει καλο ειναι το παιξει και αυτος με αυτους τους κανονες και να μην φαει την πατατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιζει ρολο στις υπηρεσιες το βυσμα.το βυσμα κανει την δουλεια του για να παρεις καλη μεταθεση.απο κει και περα στο τρατοπεδο που θα πας θα κανεις τις υπηρεσιες που σου αναλογουν.και καλο θα ειναι οποιος εχει να το χρησιμοποιει για να περασει οσο πιο λουφα γινεται και σε καλυτερες συνθηκες τους 9 μηνες.δεν εχει νοημα να σε στειλουν στου διαολου το κερατο και να πηξεις για κατι που ειναι χασιμο χρονου.

 

οταν ημουν στρατο στο κεντρο στο θαλαμο λιγο πολυ ολοι ειχαν πει καποιο(στρατιωτικο-βουλευτη κτλ κλτ)να τους κανονισει καμια καλη μεταθεση κοντα στο σπιτι τους.μονο ενας δεν ηξερε και δεν ειχε πει κανενα και η μεταθεση του ηταν ρυζια.απο τους υπολοιπους κανεις δεν πηγε εβρο

 

Δεν ισχυει αυτο που λες. Αμα εχεις δυνατο βυσμα, οχι απλα θα εχεις καλη μεταθεση αλλα και στο στρατοπεδο που θα πας "θα σε προσεχουν"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως έτσι είναι. Και στη μονάδα απ' την οποία απολύθηκα είχαμε ένα δυνατό βύσμα, το οποίο ενώ μας πήγαινε κατά μέσο όρο 7-10 μέσα 1 έξω, εκείνος έβγαινε ανά 2 μέρες.

 

Και όπως είναι φυσικό, όταν σε πάει έτσι, λογικό είναι να προσέξεις πώς πάει τον καθένα, και να διαμαρτυρηθείς.

 

Έτσι λοιπόν, κι ενώ ο διοικητής ήταν κατά των βυσμάτων (έτσι έλεγε κι έτσι φαινόταν), με τον συγκεκριμένο δε μπορούσε να κάνει κάτι, απλά το δεχόταν, αφού κι αυτός από κάπου αλλού έπαιρνε εντολές.

Του αναγνωρίζω πάντως ότι έδειχνε να σπάζεται ελεεινά, και δε δίστασε σε κάποια φάση να του ρίξει Φ και να τον κράξει άσχημα σε μια αναφορά.

Άσχετα που μετά το βύσμα πήρε μπόλικη αναρρωτική και πήρε μετάθεση για ΓΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μια βόλτα απο το στρατόπεδο κατάταξης σην Τρίπολη (το οποίο υποδέχεται Στρατο Ξηράς,Αεροπορία και Ναυτικό) θα σας πείσει για τις αβάντες που γίνονται: Ναυτικό > Αεροπορία > Ξηράς.

 

 

 

απο ποτε? ξηρα/αεροπορια διπλα διπλα..ξεχωριστα στρατοπεδα..το ναυτικο που ξεφυτρωσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως έτσι είναι. Και στη μονάδα απ' την οποία απολύθηκα είχαμε ένα δυνατό βύσμα, το οποίο ενώ μας πήγαινε κατά μέσο όρο 7-10 μέσα 1 έξω, εκείνος έβγαινε ανά 2 μέρες.

 

Και όπως είναι φυσικό, όταν σε πάει έτσι, λογικό είναι να προσέξεις πώς πάει τον καθένα, και να διαμαρτυρηθείς.

 

Έτσι λοιπόν, κι ενώ ο διοικητής ήταν κατά των βυσμάτων (έτσι έλεγε κι έτσι φαινόταν), με τον συγκεκριμένο δε μπορούσε να κάνει κάτι, απλά το δεχόταν, αφού κι αυτός από κάπου αλλού έπαιρνε εντολές.

Του αναγνωρίζω πάντως ότι έδειχνε να σπάζεται ελεεινά, και δε δίστασε σε κάποια φάση να του ρίξει Φ και να τον κράξει άσχημα σε μια αναφορά.

Άσχετα που μετά το βύσμα πήρε μπόλικη αναρρωτική και πήρε μετάθεση για ΓΕΣ.

 

Ακριβως.... Και οι διοικητες καριεριστες ειναι, εντολες ακολουθουνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το πιστευουν και θέλουν να πάνε μονοι τους καλά να πάθουν, αλλιώς ας κάνουν ό,τι θητεια έκαναν ο μαρινάκης και ο βαρδινογιάννης.

Παλι για τα προτυπα σου μας λες...;

 

Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι σε αυτη την ταξικη κοινωνια, αλλα εσυ το πηγες στο αλλο ακρο.

 

Για να κανουν τα παιδια σου τετοια θητεια πρεπει να εισαι και συ ο Μαρινακης και ο βαρδινογιαννης ο γηραιοτερος...

 

οταν ημουν στρατο στο κεντρο στο θαλαμο λιγο πολυ ολοι ειχαν πει καποιο(στρατιωτικο-βουλευτη κτλ κλτ)να τους κανονισει καμια καλη μεταθεση κοντα στο σπιτι τους.μονο ενας δεν ηξερε και δεν ειχε πει κανενα και η μεταθεση του ηταν ρυζια.απο τους υπολοιπους κανεις δεν πηγε εβρο

Και γω ριζια ημουν. Ηταν ασχημα πολυ με πέσανε πολλα, ειχα και περιεργο δικα ( ο προηγουμενος πιο περιεργος ηταν,Μισοκαλος εκει να ακουσετε ιστοριες) αλλα στο τελος ειχαμε γνωριστει ολοι μεταξυ μας απο τις εμπλοκες και με τα στελεχη.Μεχρι τοτε αίμα...

Ειχα τηλ λοχαγου και υπολοχαγου. Με τον Υπολοχαγο πηγαμε και Αλεξ οταν περναμε αδεια Χριστουγεννα να παρουμε αεροπλανο. Βγηκαμε και για καφε,μιλησαμε για γκομενεςκαλη φαση... :-)

Αλλοι που πηγαν αποσπαση Αθηνα με βυσμα ειδαν την γκρινια οπως ειπε ο flik και ξενερωσαν.\Τους ελειψε ο εβρος που μασταν 10-15 ατομα απο διαφορους λοχους που καναμε παρεα, ειχαμε φαει εμπλοκή, τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι για τα προτυπα σου μας λες...;

 

Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι σε αυτη την ταξικη κοινωνια, αλλα εσυ το πηγες στο αλλο ακρο.

 

Για να κανουν τα παιδια σου τετοια θητεια πρεπει να εισαι και συ ο Μαρινακης και ο βαρδινογιαννης ο γηραιοτερος...

 

 

ταξική κοινωνια ειμαστε αλλά αυτο στον στρατό ειναι λες και το βλέπεις απο μεγενθυτικό φακό, αρκει μια απλή γνωριμία ή συγγένεια για να κάνει την διαφορά μεταξυ του βαράς διπλουπηρεσίες "γιατι δεν έχουν άτομα" και του να μην σε πιάνει τίποτα. Ο μαρινάκης δεν υπηρέτησε καθολου, φανταζομαι ούτε ο βαρδινογιάννης και καλά έκαναν γιατι να ασχοληθούν με αυτες τις βλακείες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...