Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέχρι την άλλη βδομάδα που μου δώσαν άδεια από το ΚΕΝ μπορώ να πάω καμιά βόλτα σε άλλη πόλη έτσι?

στη πράξη μπορείς να πας όπου θες,θεωρητικά πας στη πόλη που γράφει το χαρτί σου (πόλη διαμονής ή πόλη που πρόκειται να παρουσιαστείς) γιατί αν γίνει κάτι και μείνεις/εγκλωβιστείς  κάπου αλλού χωρίς να μπορείς να φύγεις (πχ νησί) ή πας κάπου και έχεις κάποιο ατύχημα θα έχεις(θεωρητικά πάντα) πρόβλημα που ανάλογα το πόσο σοβαρό είναι θα έχει ΕΔΕ ή στρατοδικείο (θεωρητικά πάντα ξαναλέω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη πράξη μπορείς να πας όπου θες,θεωρητικά πας στη πόλη που γράφει το χαρτί σου (πόλη διαμονής ή πόλη που πρόκειται να παρουσιαστείς) γιατί αν γίνει κάτι και μείνεις/εγκλωβιστείς  κάπου αλλού χωρίς να μπορείς να φύγεις (πχ νησί) ή πας κάπου και έχεις κάποιο ατύχημα θα έχεις(θεωρητικά πάντα) πρόβλημα που ανάλογα το πόσο σοβαρό είναι θα έχει ΕΔΕ ή στρατοδικείο (θεωρητικά πάντα ξαναλέω)

Αυτό ισχύει.

Όταν ήμουν γραφιάς είχα διαβάσει για μια μαλακία με κάποιον που ήταν σε άλλο μέρος από αυτό που δήλωνε η άδεια του.Είχε μεγάλα τρεχάματα μετά.

Αλλά φυσικά τέτοια περιστατικά είναι η εξαίρεση στον κανόνα.

Επίσης εάν θέλεις να πας εξωτερικό έχει μεγάλη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμείς όταν είχαμε έξοδο στο λιτόχωρο μας έλεγαν ότι η έξοδος είναι μόνο για εκεί, όχι για κατερίνη όπου πηγαίναμε αρκετά συχνά

 

ήξεραν ότι πηγαίναμε και εκεί, αλλά μας είχαν ξεκαθαρίσει ότι αν γίνει καμιά στραβή αυτοί δε θα αναλάμβαναν να μας καλύψουν 

 

επίσης σε κυριακάτικες εξόδους κάποιοι ανέβαιναν θεσ/νικη ή κατέβηκαν και μια φορά αθήνα.. 

 

κι εγώ βέβαια με φύλλο πορείας από θεσσαλονίκη για πιερία κατέβηκα για μια μέρα αθήνα, αλλά γνώριζα πολύ καλά τι ίσχυε και τι όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tip: αν εχεις κρατησει και την πολιτικη σου ταυτοτητα, κινεισαι πολυ πιο ευκολα & ανετα σε αδειες ^_^
(επισης κρατωντας την, μπορεις να κανεις & άλλα που δεν θα μπορουσες ισως με την στρατιωτικη....
 για παραδειγμα θυμαμαι σαν παρεα ειχαμε χρησιμοποιησει τη δικη μου, για ενοικιαση αυτοκινητου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έξοδο μας το είπαν και μας ότι κανονικά δεν μπορούσαμε να φύγουμε από Θήβα ειδάλλως θα γίνονταν αυτά που λες. Η άδεια όμως νομίζω πως είναι κάπως διαφορετική, τι διάλο παραπάει τέτοιος περιορισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tip: αν εχεις κρατησει και την πολιτικη σου ταυτοτητα, κινεισαι πολυ πιο ευκολα & ανετα σε αδειες ^_^

(επισης κρατωντας την, μπορεις να κανεις & άλλα που δεν θα μπορουσες ισως με την στρατιωτικη....

 για παραδειγμα θυμαμαι σαν παρεα ειχαμε χρησιμοποιησει τη δικη μου, για ενοικιαση αυτοκινητου)

Πως ακριβώς κρατάς την πολιτική σου ταυτότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς κρατάς την πολιτική σου ταυτότητα;

Στο επιλοχαδικο είναι, αν έχεις πρόσβαση την παίρνεις

Για έξοδο μας το είπαν και μας ότι κανονικά δεν μπορούσαμε να φύγουμε από Θήβα ειδάλλως θα γίνονταν αυτά που λες. Η άδεια όμως νομίζω πως είναι κάπως διαφορετική, τι διάλο παραπάει τέτοιος περιορισμός.

Σκέψου ότι ακριβώς ίδιους περιορισμούς έχουν και οι επαγγελματίες.

 

Πχ όταν έκανα υπηρεσία σε νοσοκομείο με νοσοκομους εμθ/εποπ μου έλεγαν αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, ότι είναι ζόρι και διαδικασία να πάρεις άδεια για εξωτερικό

 

Για αυτό και κάποιοι είχαν διαβατήριο, για να μη μπλέκεται και ο στρατός και να ταξιδεύουν στη ζούλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα πολυ....ευκολα (!). Αρκει, να το σχεδιασεις / δρομολογησεις σωστα B)

Στην καταταξη, οταν σου τη ζητησουν, η απαντηση ειναι πως: "την εχεις χασει"
και γι' αυτο εχεις παρουσιαστει, με το διαβατηριο σου (ή αλλο νομιμο εγγραφο)
:devil:
Επειδη προσωπικως, δεν γουσταρα να τους αφησω σαν "ενεχυρο", ουτε καν
το διαβατηριο, καταταχτηκα κανονικοτατα (στο Πεζικο), με ενα αλλο "επισημο

εγγραφο", που εν πολλοις, το ειχα εντελως χεσμ#νο, ητοι το....Εκλογικο μου
βιβλιαριο! Επομενως: πολιτικη ταυτοτητα, κρατησα μια χαρα & το χαρηκα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να κρατησεις και τη στρατιωτικη. Αλλα, εκτος και την θελεις για σουβενιρ (!)
δεν κερδιζεις πολλα, καθως γραφει ημερομηνια. Aρα φαινεται και: ποτε ληγουν οι
παροχες & τα ελευθερας -για παραδειγμα σε Μ.Μ.Μ- που προκυπτουν απο αυτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...