Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να κάνω 2-3 ερωτήσεις για ένα φιλαράκι μου που ενδιαφέρεται να μάθει κάποια πράγματα για αναβολές και την θητεία.

 

1) Πότε σου δίνουν το δικαίωμα να εξαγοράσεις την θητεία σου και τι ποσό χρειάζεται? 

 

2) Τι ισχύει με τις αναβολές όταν σπουδάζει κανείς(π.χ μεταπτυχιακό) ή δουλεύει στο εξωτερικό(σπάει αυτόματα? απλά περνάει κανονικά? αν δεν έχεις μπορείς να πάρεις για αυτον τον σκοπό?)

 

3) Αν δεν έχεις αναβολή και γυρίσεις από εξωτερικό σε πάνε κατευθείαν μέσα ή μπορείς να έρχεσαι για κάποιο χρόνο (π.χ επίσκεψη σε γιορτές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είναι μιας απο τις χειρότερες μονάδες πυροβολικού στην Ελλάδα αν οχι η χειρότερη.. Δεν ξέρω τι έγινε μιας και άφησα μαύρη πέτρα πίσω μου. 

Οι αναβολές έπεφταν βροχή τότε θυμάμαι.

Είχα μπεί Ιουνιο-Ιουλιο Μηνα αν θυμάμαι καλά μετά τη Θήβα και Φαντάροι που ηταν ήδη 6-7 μήνες (ηταν 14μήνου τότε)  έσπαγαν δάκτυλα για αναρωτική. Το είχα δεί με τα ίδια μου τα μάτια..Οι περισσότεροι είχαν ψυχολογικά.

 

Η ευτυχία του φαντάρου ηταν να κλειστεί μέσα στην τουαλέτα και να κάτσει να ηρεμήσει 5 λεπτά .. τόσο χάλια..Μόλις έβγαινες σε κυνηγούσαν για 1000+2 λόγους..

 

Εγώ προσωπικά και άλλοι πολλοί είχαν να βγουν 1 μήνα + απο το στρατόπεδο γιατι δεν είχε φαντάρους.. Και αλλο 1 μήνα με κρατήσεις κλτ..

Το κράτος τους έστειλε πολλούς αλλά κανείς δεν άντεχε και έφευγαν..

 

292 σειρά που ήσουν εσύ ίσως να είχαν στρώσει λίγο τα πράγματα γιατι λογικά ο φασιστο δίκας που ηταν μέσα να είχε φύγει για άλλου.

Δεν θυμάμαι και το όνομα του..

Nαι παιζει να ηταν και η χειροτερη μοναδα χαχα,μου πηρε 2 μηνες(!) για να προσαρμοστω,μετα επαθα ψυχολογικη ανοσια και δεν μ'ενοιαζε κυριολεκτικα τιποτα,ελπιζω τελικα να μετακομισαν και να μην συνεχιζεται αυτος ο Εφιαλτης στο Δρομο με τις Λευκες για αλλα παιδια.

Οταν ημουν εγω δεν παιζαν τετοια ακραια σκηνικα βγαιναμε τακτικα εξω αλλα και παλι ενω εβλεπες κοσμο και μαγαζια στο Βαθυ πχ Σεπτεμβριο μηνα που ηταν  σαν να κανεις τουρισμο, ηξερες οτι θα επιστρεψεις παλι στο καταραμενο μερος και δεν μπορουσες να ''ξεχαστεις''.Παντως το μαθημα που πηρα απο εκει ειναι οτι ολα ειναι μια ιδεα και θεμα ''state of mind''.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω 2-3 ερωτήσεις για ένα φιλαράκι μου που ενδιαφέρεται να μάθει κάποια πράγματα για αναβολές και την θητεία.

 

1) Πότε σου δίνουν το δικαίωμα να εξαγοράσεις την θητεία σου και τι ποσό χρειάζεται? 

 

2) Τι ισχύει με τις αναβολές όταν σπουδάζει κανείς(π.χ μεταπτυχιακό) ή δουλεύει στο εξωτερικό(σπάει αυτόματα? απλά περνάει κανονικά? αν δεν έχεις μπορείς να πάρεις για αυτον τον σκοπό?)

 

3) Αν δεν έχεις αναβολή και γυρίσεις από εξωτερικό σε πάνε κατευθείαν μέσα ή μπορείς να έρχεσαι για κάποιο χρόνο (π.χ επίσκεψη σε γιορτές)

 

 

1) 35 νομιζω ειναι 800 ευρω το μηνα

 

2) εχεις αναβολη σπουδων. αν δουλευεις εξωτερικο και εισαι μονιμος κατοικος νομιζω κανεις 3 μηνες θητεια

 

3) μπορεις 1 μηνα περιπου το χρονο. βεβαια θα εχεις φαει το προστιμο λογω ανυποταξιας (6000 ευρω)

νομιζω ο μονος τροπος για να φτασεις τα 35 για εξαγορα θητειας χωρις να φας το προστιμο λογω ανυποταξιας ειναι να βγεις διακεκριμενος επιστημονας που παιρνει αναβολη ως τα 33 ή αμα σπουδαζεις ιατρικη νομιζω και μετα να βαρεσεις 2 χρονια αναβολων (υγειας ή ψυχολογικο)

Κτελ έχεις 25% έκτπωση. Πλοία δεν ξέρω. Νομίζω πως δεν δικαιούσαι.

Στα ΜΜΜ στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη είναι δωρεάν. Για άλλες πόλεις δεν είμαι σίγουρος.

Είναι απο τα πιο must στον στρατό οι πάτοι.

Δεν θυμάμαι τι μάρκα είχα πάρει εγώ, πάντως απο το ΚΨΜ στη Θήβα πήραν αρκετοί κάτι που έλεγε επάνω 3-D (μήπως ηταν και armymania;; ) και ήταν καλοί.

Είναι απαραίτητοι, ούτε καν το συζητάμε αυτό.

 

 

η εκπτωση στα κτελ δεν υπαρχει πλεον. εμεις πληρωσαμε κανονικο για το κτελ θηβας.

50% εκπτωση εχει για τα πλοια. πηγα διακοπες ηρακλειο μια εβδομαδα. στα αεροπλανα δεν εχει και αστικα ειναι τσαμπα ολα

Με τις αρβίλες μου έχουν πεί οτι θα παίζει θέμα και οτι χρειάζομαι πάτους. Βάλατε εσείς πάτους και αν ναι, πείτε καμια καλή

 

 

εγω εβαλα πατους σιλικονης και απο πανω κανονικο πατο λεπτο. και ειμαι μια χαρα. το ποδι μου δεν εχει παθει τιποτα, ουτε καλλο που λενε :P. τα γυαλισα πολλες φορες για να ποτισουν και να σπασουν. οταν σπασουν μετα γινονται τελεια

Μέχρι την άλλη βδομάδα που μου δώσαν άδεια από το ΚΕΝ μπορώ να πάω καμιά βόλτα σε άλλη πόλη έτσι?

 

 

ναι ρε φιλε. αυτη που πηρες οταν ησουν στο ΚΕΝ ηταν εξοδος οχι αδεια. αλλο εξοδος, αλλο αδεια...

 

στην εξοδο μονο θηβα σου ελεγαν οτι κανει να πας. στην αδεια μπορεις να πας οπου γουσταρεις

 

και εγω θηβα τελειωσα 3 μοιρα.

Στο επιλοχαδικο είναι, αν έχεις πρόσβαση την παίρνεις

 

 

 

καλα και εγω θα μπορουσα να την παρω αφου ημουν στρατολογια στο ΚΕΝ και ανοιξα τον φακελο μου και με ειδα :P... αλλα μπορει να γινει χαμος αν το δει κανενας αλλος... !

δηλαδη πιστευεις αν παω στην στρατολογια τον δεκεμβρη και τους πω οτι θα ηθελα μια 6μηνη για να τελειωσω ηρεμα την σχολη μου μεχρι τον ιουνιο, θα μου την εδιναν χωρις πολλες ιστοριες? 6μηνη μου φτανει... ουτε ετησια, ουτε 2ετη θελω....

 

 

αν δεν παρεις αναβολη και δεν εχεις τελειωσει θα σε πανε για κακη χρηση αναβολης και θα πληρωσεις αν θες να εξαγορασεις τον επιπλεον 1 μηνα που θα σου χρεωσουν....να το ξερεις

 

καλυτερα παρε αναβολη απο φρουραρχειο. θελεις χαρτι ιδιωτη γιατρου για τους ψυχολογικους λογους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχουμε κανένα που υπηρέτησε στους Μυτιλινιούς Σάμο στο Πυροβολικό να μας πεί πως είναι το μαυροστρατόπεδο σήμερα...

Εγώ ήμουν σειρά 283 και μπήκα Σάμο Μυτιλινιούς το 2003 ... Η απόλυτη κατάθλιψη και μαυρίλα για όλους τους φαντάρους .. όσους έμπαιναν και όσους ήταν ήδη μέσα.

Ο Δίκας μεγάλο καθίκι Σαμιώτης και γνωστό όνομα στη Σάμο.

και πιο νεα σειρα , [συγκριτικα με σενα :P] 308, τα ιδια ακουγαμε για αυτο το στρατοπεδο, και το λεγανε ολα τα σαμιωτικα στρατοπεδα :Ρ Εμεις ως τυπεθ κατι καυσιμα παιρναμε/πηγαιναμε εκει και οι συνφανταροι οδηγοι μιλουσαν με τα εκει παιδια , οποτε προλαβαινανε οι αλλοι βεβαια.  Α το 298 ΜΚΤΕ λεμε; γτ δε θυμαμαι ακριβως ποιο ηταν στους μυτηλινιους,αλλα το 298 ηταν του ταξιαρχου το στρατοπεδο θυμαμαι και εκει να δεις τεντα :P και μια φορα που ειχα παει για μια ομιλια που κανανε,ειχα δει και ενα αρμα να κοβει βολτες :o :)

 

ΥΓ μαλλον το ΜΚΤΕ ειναι μαυροσκουφηδες τωρα που το σκεφτομαι οποτε δεν εχει σχεση, παντως και αυτο ακουγαμε οτι ηταν μαυρο σα τον μπερε τους το στρατοπεδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι παιζει να ηταν και η χειροτερη μοναδα χαχα,μου πηρε 2 μηνες(!) για να προσαρμοστω,μετα επαθα ψυχολογικη ανοσια και δεν μ'ενοιαζε κυριολεκτικα τιποτα,ελπιζω τελικα να μετακομισαν και να μην συνεχιζεται αυτος ο Εφιαλτης στο Δρομο με τις Λευκες για αλλα παιδια.

Οταν ημουν εγω δεν παιζαν τετοια ακραια σκηνικα βγαιναμε τακτικα εξω αλλα και παλι ενω εβλεπες κοσμο και μαγαζια στο Βαθυ πχ Σεπτεμβριο μηνα που ηταν  σαν να κανεις τουρισμο, ηξερες οτι θα επιστρεψεις παλι στο καταραμενο μερος και δεν μπορουσες να ''ξεχαστεις''.Παντως το μαθημα που πηρα απο εκει ειναι οτι ολα ειναι μια ιδεα και θεμα ''state of mind''.

πήγα στις προηγούμενες σελίδες γιατι νόμιζα οτι γράφατε για το στρατόπεδο στη Λήμνο αχχαχα  :-D 

αυτή η μαυρίλα ... επικρατούσε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ όπως και ο κωλόκαιρος , συννεφιά full με καταιγίδες και κρύο 

 

ήμασταν και λίγο αλλού με αυτά που περνάγαμε εκει μέσα και σε μια φάση τα είχαμε παίξει 

δυο είχαν χεστεί γιατι νόμισαν οτι είδαν φάντασμα , άλλος κοίταζε τον ουρανό και έλεγε οτι τα σύννεφα κινούνται γρήγορα και με περίεργο τρόπο (δεν ξέρω τι νόμιζε οτι συμβαίνει αλλα μίλαγε λες και ήταν κάτι μεταφυσικό) 

 

μερικές φορές μου είχαν φανεί κ εμένα οτι είχα δει διάφορα αλλα η κούραση τα κάνει αυτά και το ήξερα  

 

Τις λίγες φορές που είχαμε έξοδο στο κέντρο του νησιού να είναι γεμάτο γκομενάκια που έβγαιναν κατα τις 10+ στη γύρα και να σου λέει 10:15 να είσαι εκεί να έρθουν να σας μαζεψουν...

 

τι μου θύμισες τώρα ..

 

μετά απο 2 και κάτι μήνες όμως είχαμε γίνει όλοι γάμησετα 

ο ένας χειρότερος απ τον άλλο . Οχι μεταξύ μας , προς τους γαλονάδες 

 

οταν πήγαμε εκεί λεω τη γαμήσαμε (εκτός απο εμένα και άλλον ενα όλοι οι άλλοι προβατάκια του θεού ΜΕΧΡΙ ΒΛΑΚΕΙΑΣ)

 

και εδώ έρχομαι και λεω , τόσο ηλίθιος ο στρατός , θα μπορούσαν να δουλεύουν ολα ρολόι στη μονάδα μου , να ειναι όλα τέλεια απο υπηρεσίες μέχρι καθαριότητες και κατάφεραν με τη συμπεριφορά τους και με τις συνθήκες που μας παρείχαν να γίνουμε έστω και για λίγους μήνες κακοί  :-) 

 

αυτός ο χοντρός που ηταν σε θέση κλειδί και έστελνε τα κοτοπουλάκια(και τα υπόλοιπα τρόφιμα) στον πατέρα του στο χωριό και εμείς πεινάγαμε ελπίζω να ψόφησε. Μας ανάγκαζαν να αγοράζουμε τα μπαγιάτικα του ΚΨΜ ή να πεινάμε . το αστείο ηταν οτι και το ΚΨΜ πολλές φορές δεν είχε κάτι να φάμε 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εκπτωση στα κτελ δεν υπαρχει πλεον. εμεις πληρωσαμε κανονικο για το κτελ θηβας.

50% εκπτωση εχει για τα πλοια. πηγα διακοπες ηρακλειο μια εβδομαδα. στα αεροπλανα δεν εχει και αστικα ειναι τσαμπα ολα

Στα ΚΤΕΛ μακεδονία ισχύει ακόμα σίγουρα. Και Μάιο ίσχυε και για Ημαθίας.

Αλλά όντως απο ότι βλέπω τώρα, δεν υπάρχει σχετική νομοθεσία, είναι ανάλογα το ΚΤΕΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ΚΤΕΛ μακεδονία ισχύει ακόμα σίγουρα. Και Μάιο ίσχυε και για Ημαθίας.

Αλλά όντως απο ότι βλέπω τώρα, δεν υπάρχει σχετική νομοθεσία, είναι ανάλογα το ΚΤΕΛ.

 

 

α πασο τοτε.

Kαλα οχι απαραιτητα

Και χωρις χαρτι να παει θα την τσιμπησει ανετα 1 χρονο

 

 

απο φρουραρχειο? και πως θα παρει παραπεμπτικο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πιο νεα σειρα , [συγκριτικα με σενα :P] 308, τα ιδια ακουγαμε για αυτο το στρατοπεδο, και το λεγανε ολα τα σαμιωτικα στρατοπεδα :Ρ Εμεις ως τυπεθ κατι καυσιμα παιρναμε/πηγαιναμε εκει και οι συνφανταροι οδηγοι μιλουσαν με τα εκει παιδια , οποτε προλαβαινανε οι αλλοι βεβαια.  Α το 298 ΜΚΤΕ λεμε; γτ δε θυμαμαι ακριβως ποιο ηταν στους μυτηλινιους,αλλα το 298 ηταν του ταξιαρχου το στρατοπεδο θυμαμαι και εκει να δεις τεντα :P και μια φορα που ειχα παει για μια ομιλια που κανανε,ειχα δει και ενα αρμα να κοβει βολτες :o :)

 

ΥΓ μαλλον το ΜΚΤΕ ειναι μαυροσκουφηδες τωρα που το σκεφτομαι οποτε δεν εχει σχεση, παντως και αυτο ακουγαμε οτι ηταν μαυρο σα τον μπερε τους το στρατοπεδο!

Σχετικά κοντά στους Μυτιλινιούς Σάμου είχε ενα πεζικάριων νομίζω .. σαχάρα κι εκεί.. έρημος.. θυμάμαι χαρακτηριστικά ήταν ανάμεσα σε κάτι βουνά βράχια δεν θυμάμαι καλά πάνε πολλά χρόνια..

Καρλόβαση πάντως στο τάγμα των ανεπιθύμητων ηταν όλα μέλι γάλα.. Είχα πάει και απο εκεί μιας και κόντεψα να ορμήξω στον Λοχαγό σε τέτοια ακραία σημεία σε έφταναν.. Εκατσα μόνο 2 εβδομάδες και επέστρεψα στη κόλαση για κακή μου τύχη..

 

Οπως λέει και ο KREATOR13 ηταν ένα μάθημα ζωής για όσους υπηρέτησαν εκεί. Κι εγώ ανοσία έπαθα μετα το δίμηνο και ανέπτυξε άμυνες ο οργανισμός .. τα έγραψα κοινώς όλα στα άρβυλα.. πιο πολύ δεν γινόταν όμως..

 

Θυμάστε το φυλάκιο πάνω στο βουνό; ηταν η μόνη διέξοδος να ηρεμήσεις μετά τις τουαλέτες.. χαχα . Εκεί ηταν ωραία μακάρι να με ξεχνούσαν εκει πάνω μέχρι να τελειώσει η θητεία.. Ουτος η αλλιώς με τις κρατήσεις που μοίραζαν δεν έβγαινα εξοδούχος..

Αραγμα περιοδικό τσιγαρο και ύπνος...!

 

πάντως έχουν περάσει 10 χρόνια ακριβώς απο το 2003 και το θυμάμαι σαν να είναι χθές.

Μία μέρα το χρόνο ανοίγουν οι πύλες για το κοινό και επισκέπτεται το στρατόπεδο. Θα ήθελα να πάω κάποια στιγμή ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ηταν κάποιος Θήβα το 1994 ; Σειρές που πέτυχα μέσα ...απο 222 έως 229 . Θήβα 5η μοίρα και 2η μοίρα οδηγών.

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ποτέ δεν μπήκα με παραλλαγή.

Πάντα πήγαινα και άλλαζα στους κοιτώνες.

Δεν ξέρω βέβαια εάν πετύχεις σε κανέναν μαλάκα και σας υποχρεώνει να είστε με την στολή εξόδου όταν μπαίνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...