Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγω που ειμαι 305 σειρα..
απο ναυπλιο-ροδο-λαρισσα(αμπελωνας) 12 μηνο.

ελίωσα στις σκοπιες ,στις ασκησεις σκαπανεων (ασχετα εαν ημουν οδηγος.)

+ εκανα γυρω στα 3500 χλμ με stayer (ευτυχως τσιμπησα τιμητικη)(20 χρονος οδηγουσα 2μιση-3μιση τονους ποσο ειναι και οι μαντραχαλαδες οι αλλοι στα @@ τους.. αλλα λατρεια μεγαλη.

 

οσοι πανε στρατο καλο ειναι να περνανε οσο ποιο λουφα μπορουνε και τπτ περισσοτερο δεν σε μαθαινει τπτ δεν σε βοηθαει σε τπτ.. 1 μ@λ@κ1@ και μιση ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν έχεις λιώσει στις σκοπιές, τι όρεξη να έχεις για να μάθεις κάτι;

 

Έχω πει πολλάκις ότι το όλο θέμα στις Ειδικές Δυνάμεις είναι το ΤΠΕΝ.

 

Μετά ξεκινά η κλασική ελληνική θητεία με τις μάχες για τις υπηρεσίες.

 

Πάντως υπάρχουν μονάδες που κάνουν αρκετές ασκήσεις και μετά το ΤΠΕΝ.

οσοι πανε στρατο καλο ειναι να περνανε οσο ποιο λουφα μπορουνε και τπτ περισσοτερο δεν σε μαθαινει τπτ δεν σε βοηθαει σε τπτ.. 1 μ@λ@κ1@ και μιση ειναι.

 

Αυτό έγκειται στον καθένα.

 

Εγώ π.χ. ήξερα ότι είναι χάσιμο χρόνου ούτως ή άλλως, έτσι επέλεξα να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο χάσιμο χρόνου και βαρετά.

 

Αφού θα τον χάσεις που θα τον χάσεις, γιατί να μην κερδίσεις ό,τι μπορείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πει πολλάκις ότι το όλο θέμα στις Ειδικές Δυνάμεις είναι το ΤΠΕΝ.

 

Μετά ξεκινά η κλασική ελληνική θητεία με τις μάχες για τις υπηρεσίες.

 

Πάντως υπάρχουν μονάδες που κάνουν αρκετές ασκήσεις και μετά το ΤΠΕΝ.

 

Αυτό έγκειται στον καθένα.

 

Εγώ π.χ. ήξερα ότι είναι χάσιμο χρόνου ούτως ή άλλως, έτσι επέλεξα να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο χάσιμο χρόνου και βαρετά.

 

Αφού θα τον χάσεις που θα τον χάσεις, γιατί να μην κερδίσεις ό,τι μπορείς;

 

 

το τπεν ειναι 2 βδομάδες, αν αξιζουν τα σκοπέτα και οι αγγαρίες για 2 βδομάδες "εκπαιδευσης" ειναι θέμα που πρέπει να το ζυγισει πριν αποφασισει. 

τι ακριβώς θα κερδίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βγήκε και η δική μου κατάταξη.

Τεθωρακισμένα αυλώνα διαβιβάσεις.

Τι σημαίνει αυτό;

Οι διαβιβάσεις;

Θα πάρω αυτή την ειδικότητα ακόμα και αν βγω Ι3-Ι4;

 

Πως είναι τελικά στην αυλώνα;

Να φανταστώ λόγω μεγέθους θα γίνεται και λίγο χαμός οπότε δε θα γίνονται και πολλοί πολλοί έλεγχοι.

Υπνόσακο να πάρω από την πρώτη μέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βγήκε και η δική μου κατάταξη.

Τεθωρακισμένα αυλώνα διαβιβάσεις.

Τι σημαίνει αυτό;

Οι διαβιβάσεις;

Θα πάρω αυτή την ειδικότητα ακόμα και αν βγω Ι3-Ι4;

 

Πως είναι τελικά στην αυλώνα;

Να φανταστώ λόγω μεγέθους θα γίνεται και λίγο χαμός οπότε δε θα γίνονται και πολλοί πολλοί έλεγχοι.

Υπνόσακο να πάρω από την πρώτη μέρα;

 

Διαβιβάσεις γενικά είναι καλά, ΑΝ ΔΕΝ σε αλλάξουνε στην μετάθεση από το κέντρο...

Ημουν Αυλωνα πριν ενα χρονο το Νοέμβρη ειχα μπει Διαβιβαστής. Πάρε απαραιτητα sleeping bag, εμεις ολοι ειχαμε και σεντονια.

Απο στρατιωτικης αποψης δεν καναμε τιποτα μονο παρελασεις και μια βολη. Λογικα θα μπουν πολλοι μαζι σου οποτε θα κανεις μια υπηρεσια καθε 3-4 μερες. Θαλαμοφυλακας (χωρις οπλα) η εστιατορας(μεγαλο δραμα). Οσο ημουν εγω εκει δεν ειχε ζεστο νερο για μπανιο και καναμε η με κρύο η πηγαίναμε σε διπλανο λοχο. Το φαγητο οχι και τοσο καλο.. Η μεγάλη μαλακια ειναι οτι η πύλη από τους λόχους των Διαβιβάσεων είναι 20 λεπτά περπάτημα οπότε το delivery πρέπει να προγραμματιστεί σωστά!

Ακόμα εμάς μας έπρηζαν με τα κινητά με κάμερα. Αρκετών τα πήρανε (τα στελέχη), όχι την πρώτη μέρα, αλλά μετά όποιον βλέπανε και τους τα 'δωσαν μετά.

 

Αυτά όλα βέβαια πριν ένα χρόνο... Πολλά μπορεί να άλλαξαν από τότε (Λοχαγοί κτλ) οπότε μπορεί να είναι διαφορετικά...

Α και πήγαινε όσο πιο νωρίς μπορείς την μέρα που παρουσιάζεσαι για να αποφύγεις όσο μπορείς την ορθοστασία (και το σοκ) της πρώτης μέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβιβάσεις γενικά είναι καλά, ΑΝ ΔΕΝ σε αλλάξουνε στην μετάθεση από το κέντρο...

Ημουν Αυλωνα πριν ενα χρονο το Νοέμβρη ειχα μπει Διαβιβαστής. Πάρε απαραιτητα sleeping bag, εμεις ολοι ειχαμε και σεντονια.

Απο στρατιωτικης αποψης δεν καναμε τιποτα μονο παρελασεις και μια βολη. Λογικα θα μπουν πολλοι μαζι σου οποτε θα κανεις μια υπηρεσια καθε 3-4 μερες. Θαλαμοφυλακας (χωρις οπλα) η εστιατορας(μεγαλο δραμα). Οσο ημουν εγω εκει δεν ειχε ζεστο νερο για μπανιο και καναμε η με κρύο η πηγαίναμε σε διπλανο λοχο. Το φαγητο οχι και τοσο καλο.. Η μεγάλη μαλακια ειναι οτι η πύλη από τους λόχους των Διαβιβάσεων είναι 20 λεπτά περπάτημα οπότε το delivery πρέπει να προγραμματιστεί σωστά!

Ακόμα εμάς μας έπρηζαν με τα κινητά με κάμερα. Αρκετών τα πήρανε (τα στελέχη), όχι την πρώτη μέρα, αλλά μετά όποιον βλέπανε και τους τα 'δωσαν μετά.

 

Αυτά όλα βέβαια πριν ένα χρόνο... Πολλά μπορεί να άλλαξαν από τότε (Λοχαγοί κτλ) οπότε μπορεί να είναι διαφορετικά...

Α και πήγαινε όσο πιο νωρίς μπορείς την μέρα που παρουσιάζεσαι για να αποφύγεις όσο μπορείς την ορθοστασία (και το σοκ) της πρώτης μέρας.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε,

παίζει να περάσω στη ζούλα πολυβιταμίνες; (κρυμμένες σε κανένα sleeping bag);

 

Από ότι μου λες δεν έχει και πολλές πολλές ασκήσεις;

Γιατί μου έβγαλε το γόνατο πρόβλημα στο μηνίσκο αλλά δε θέλω να πάρω αναβολή.

Εντάξει αν είναι soft οι ασκήσεις και μου δώσουν και κανένα Ι σώζεται λίγο...

Να ρωτήσω κιόλας, 

έχω απλό υπνόσακο μπλε σκούρο αλλά απλό.

Παίζει να χρειάζεται είτε χακί είτε απλά πιο χοντρός για πιο χαμηλές θερμοκρασίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσες φορες ειχα παει βολτα σαν συνοδηγος μου ειχαν παρει  τα αυτια τα ρημαδοstayer. Καθεσαι πανω στην μηχανη και ηχομονωση μηδεν. Μια φορα δε πηγαμε για βολη και ειχε χασει ολο τον αερα, μην ανησυχεις μου ελεγε ο Αλχιας οδηγος ανηφορα ειναι. Στην κατηφορα βεβαια αφου απετυχε να το φτιαξει πηρε τηλ τους μπροστα και τους ελεγε να μην φρεναρουν πουθενα.....Αξεχαστες οι βολτες με τα stayer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά κάθεσαι ακριβώς πάνω  στη μπαταρία, όχι τη μηχανή 

 

τα steyr πάντως δεν είναι καθόλου θορυβώδη σε σχέση με τα ερπυστριοφόρα που πραγματικά είναι ενοχλητικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ρώτησαν και τους είπες ότι δεν είχες?Εντάξει για εισπνεομενα κτλ θα εχω κάποιο χαρτί μάλλον αλλά τις βιταμίνες απλά να τις κρύψω?

 

Ναι. Συνηθως αυτοι που ψαχνουν τα σακιδια ειναι οι φανταροι. Σιγα μην κατσουν να κανουν σουπερ ελεγχος σε 100 ατομα. Καβατζωσε τα σε διπλωμενες καλτσες και αμα σε ρωτησουν κανε τον χαζο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε,

παίζει να περάσω στη ζούλα πολυβιταμίνες; (κρυμμένες σε κανένα sleeping bag);

 

Από ότι μου λες δεν έχει και πολλές πολλές ασκήσεις;

Γιατί μου έβγαλε το γόνατο πρόβλημα στο μηνίσκο αλλά δε θέλω να πάρω αναβολή.

Εντάξει αν είναι soft οι ασκήσεις και μου δώσουν και κανένα Ι σώζεται λίγο...

 

Να ρωτήσω κιόλας, 

έχω απλό υπνόσακο μπλε σκούρο αλλά απλό.

Παίζει να χρειάζεται είτε χακί είτε απλά πιο χοντρός για πιο χαμηλές θερμοκρασίες;

Όσο ήμουν εκεί δεν έπαιζε ρόλο το χρώμα γιατί έτσι και αλλιώς το μαζεύεις το πρωί.

 

Φάρμακα κτλ ότι δουν το παίρνουν ακόμα και depon οπότε κράτα το πάνω σου όταν θα ψάξουν πρώτη μέρα τα πράγματα ή πες να στο φέρουν στο επισκεπτήριο..

 

Άμα έχεις πρόβλημα στο γόνατο θα το πεις πρώτη μέρα στο γιατρό που σε εξετάζει (φαντάρος) και αυτός θα κανονίσει να πας 401 για να σε δει γιατρός.. Αμα το παίξεις σωστά λογικά θα βγεις άοπλος (ελευθερος ορθοστασιας κτλ) οπότε θα αποφύγεις πολλές μαλακίες..

 

Ασκήσεις αν εννοείς γυμναστική, όχι μόνο δεν κάναμε αλλά απαγορευόταν κιόλας. Μόνο παρελάσεις πρωί μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά κάθεσαι ακριβώς πάνω  στη μπαταρία, όχι τη μηχανή 

 

τα steyr πάντως δεν είναι καθόλου θορυβώδη σε σχέση με τα ερπυστριοφόρα που πραγματικά είναι ενοχλητικά 

Ενταξυ διπλα ακριβως ειναι η μηχανη, και το μισοκλειστο καπακι δεν κοβει τιποτα. Τα ερπυστριοφορα ειναι αλλη φαση, μαχιμα, αλλα τα σταγιερ πας 1 ωρα διαδρομη και δεν μπορεις να ανταλαξεις κουβεντα με συνοδηγο. Ενω οι καναδεζες χλιδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...