Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη φιλος ειχε Αγγλικο διαβατηριο,το συγκεκριμενο εγραφε με μικρα γραμματα στην 1η σελιδα οτι μπορεις να ταξιδευεις με αυτο εφοσον δεν εχεις υποχρεωσεις(ποινες,στρατο κτλ) στο κρατος που πας.Επομενως το παλικαρι δεν μπορουσε να πηγαινοερχεται με το Αγγλικο του

 

Αν εχεις διαβατηριο ΕΚΤΟΣ Σεγκεν,επειδη ενας συναδελφος εχει Αμερικανικο και το ξερω,νομιζω μετα παιζεις με βιζα οποτε δεν θα μπορεσεις μονιμα να ζεις Ελλαδα

 

Αν εισαι απο την αλλη "κοινοτικος" και το κρατος που εχεις την υπηκοοτητα δεν εχει υπογραψει τιποτα συμφωνειες για τετοια θεματα με την Ελλαδα,δεν ξερω,τι να σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με αυτά που παίρνεις κάθε μήνα θα πρέπει να πληρώνεις το ενοίκιο του σπιτιού σου και το φαγητό σου (η μόνη διευκόλυνση του ΕΣ είναι ότι σου επιτρέπει να τρως φθηνά στην τοπική λέσχη αξιωματικών).

Βγαίνεις στις 2:30' date=' αλλά όταν έχεις υπηρεσία διανυκτερεύεις μέσα και ναι μεν δεν κάνεις τίποτε, αλλά είσαι υπεύθυνος γιά ολόκληρο το στρατόπεδο.

Και βέβαια ο ΕΣ θα σε "θυμάται" γιά όλη σου τη ζωή και θα σε καλεί τακτικά για ασκήσεις.[/quote']

 

 

Αφου δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειμαι εκτος περιοχης...λες να με στειλουν σε αλλη καταταξη???!!!

Θελω παντως να πιστευω πως δεν θα με στειλουν αλλου και αλλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Ντεμιεν

 

Δυστυχως ΠΙΘΑΝΩΣ δεν μπορεις να μεινεις μονιμα.Για εργασια ακομα δυσκολοτερα.Ακομα και τιποτα φοιτητικες 3χρονες βιζες να βγαλεις καποια στιγμη τελος(και φυσικα δεν νομιζω οτι θα μπορεσεις να ξαναπαρεις την ιθαγενεια αμα την αρνηθεις) .Ακομα και τιποτα κολπακια του στυλ "Παω καθε 6 μηνες στην ΑΜερικη για 1 βδομαδα και ξαναγυρναω" δεν ξερω αν μπορουν να παιξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήμουν δόκιμος με τη 278 πεζικάριος. δε νοίκιασα ποτέ σπίτι, ήμουν μόνιμα στα φυλάκια... μέχρι κ βραχονησίδα έκανα στη Χίο 90 μέρες... μακρυά!! χάλια μαύρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν κάποιος μπορεί να σταματήσει να είναι Έλληνας (αποποίηση της ελληνικής ιθαγένειας) όταν έχει και δεύτερη ξένη υπηκοότητα για να μην πάει στρατό? Και φυσικά τι παρενέργειες θα είχε μια τέτοια κίνηση.

 

Τι να πω ? Το φυγοπονος ειναι υπερβολικα ΛΙΓΟ.

Να αποποιηθεις την ελληνικη ιθαγενεια για να μην πας στρατο,ειδικα οταν ειναι ΜΟΝΟ 12μηνες πλεον?Ελεος απλα-απλα ελεος.Δεν ξερω εχω μεινει Μ_ _ _ _ _Σ

επειδη εχω ξαν'ακουσει τετοιες πα_ _ _ _ες.Εγω στην θεση σου και μονο που θα μου περναγε απο το μυαλο θα ειχα κοκκινησει απο ντροπη.

Το σταματω εδω γιατι θα αρχισω τα καντηλια πρωινιατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ο στρατός είναι αναγκαίο κακό/καλό (είναι σαν το μισοάδειο ή μισογεμάτο ποτήρι) 12 μηνάκια είναι πλέον τα οποία μέχρι να απολυθείς δεν περνάνε με τίποτα αλλά μόλις βγείς από την πύλη καταλαβαίνεις πως πέρασαν αμέσως. Το βασικό πρόβλημα όταν είσαι στο στρατό είναι η ψυχολογία (η οποία γ@μιέται με το παραμικρό) ειδικά όταν είσαι νέος και είσαι ψαρωμένος και δεν τη παλεύεις κλπ κλπ, γιατί σωματικά δε νομίζω τα τελευταία χρόνια να είχε κανείς πρόβλημα μιας και ο στρατός έχει αλλάξει πολύ. Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα τώρα να υπηρετούσα πάλι αλλά η θητεία μου να είναι όπως ήταν 1-2 μήνες πριν απολυθώ, παλιός Λχιας :Ρ στη Χαλκίδα που δεν με ενοχλούσε κανείς. Εκεί είχα μακράν λιγότερες ευθύνες απ' ότι έχω τώρα και κατά τη γνώμη μου όσοι δεν την "παλεύουν" με το στρατό δεν θα την "παλέψουν" και με τη ζωή (δεν είναι τυχαίο που λένε πως ο στρατός είναι μικρογραφία της ζωής). Όλα υπάρχουν αυτούσια, πχ η ιεραρχεία...Σε μια εταιρία μόλις πας να δουλέψεις είσαι "νέος", "ψαρωμένος", μπορεί να μην πέφτεις για καμψεις αλλά ο προϊστάμενός σου π.χ ενώ είναι κολλητάρι με κάποιον "παλιό" συνάδελφο σου, σε εσένα εξαντλεί όλη του την...τυπικότητα...Στο γενικό διευθυντή της εταιρίας σε παρουσιάζει ο προϊστάμενος αφού πρώτα ρωτάει...Κύριε διευθυντά να μπούμε? Όλα είναι ίδια εκτός από τις ευθύνες που ενώ στο στρατό η μ@λακία που θα κάνεις ξεπληρώνεται με 5-10Φ στην κανονική ζωή μπορεί να χάσεις και τη δουλειά σου. Οι φίλοι συνφορουμίτες μεταξύ 18-20 μην αγχώνεστε και πολύ, ο στρατός θα αποτελέσει ένα πρώτης τάξεως (εντατικό, σουρεαλιστικό, υπερτονισμένο, υπερβολικό, απάλευτο, γ@μημένο) "ντέμο" για το πως είναι δομημένη η κοινωνία μας (απλά δεν έχει πολλές γυναίκες) ειδικά αν έχετε συνηθίσει η ζωή σας να είναι σχολείο /σχολή - καφές - γκόμενάκια - σχολείο / σχολή - καφές - γκομενάκια...Για εσάς που θα πάτε μεγαλύτεροι (εγώ πήγα στα 24, 288λελε -go home) η μαλακία είναι πως ο στρατός θα σας πάει ένα χρόνο πίσω και πιθανότατα να έχετε επαγγελματικές και οικονομικές συνέπειες όπως είχα εγώ που έχασα κάτι καλές δουλίτσες εκείνη την περίοδο. Επίσης όσοι έχουν άκρες για Ι5 και τέτοια ας τις αξιοποιήσουν το μόνο πρόβλημα που θα έχουν είναι πως σε μια παρέα που θα λέει ιστορίες για το στρατό δεν θα έχουν τι να πουν...Τέλος όσοι σκέφτονται να πάνε στο στρατό με νοοτροπία του στιλ: αντιρρησίας συνείδησης, νύχτωσε απόψε νωρίς, καταπατάτε την προσωπικότητά μου, με μάθανε πως θα γίνω αντεροβγάλτης και όχι για την πατρίδα που τρώει τα παιδιά της κλπ κλπ, ας πάρουν μια αναβολή να ηρεμήσουν και να μπουν με την επόμενη σειρά γιατί θα φάνε πολύ μεγάλο αγγούρι...Χαλαρώστε όσοι παρουσιάζεστε τώρα από τις 7/8, του χρόνου τέτοια εποχή θα μετράτε 10 και σήμερα για να απολυθείτε και πιθανότατα θα έχετε και άδεια απολύσεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το φαγητό στη Λ. Αξιωματικών, ένα πράγμα θα πω : Μακριά.

 

 

 

Φιλαρα σε βλεπω να ειχες ασχημη εμπειρεια ετσι...?

Ομως δεν ειναι παντα ετσι τυχενει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήμουν δόκιμος με τη 278 πεζικάριος. δε νοίκιασα ποτέ σπίτι, ήμουν μόνιμα στα φυλάκια... μέχρι κ βραχονησίδα έκανα στη Χίο 90 μέρες... μακρυά!! χάλια μαύρα

 

 

λεγε ρε φιλε...ποπο πικρα!

Βαθμο ειχες?...απο αθηνα εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρα σε βλεπω να ειχες ασχημη εμπειρεια ετσι...?

Ομως δεν ειναι παντα ετσι τυχενει

 

Aν κρίνω απ' την Λέσχη του ΚΕΠΒ, της Κομοτηνής και τα όσα έχω ακούσει από φίλους που είχαν περάσει από Λέσχες, ο Εισαγγελάτος θα έβρισκε ένα πολύ πλούσιο υλικό....:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το φαγητό στη Λ. Αξιωματικών, ένα πράγμα θα πω : Μακριά.

 

Τι να πω και εγω που ημουν Ανδραβιδα σε ασκηση Παρμενιων και το 90% της μοναδας μαζι με τους αξιωματικους επαθαν γαστρεντεριτιδα βαριας μορφης περσι. Θυμαμαι ακομα τον διοικητη να βγαινει καθε λιγο και λιγακι απο το καταφυγιο(κεντρο επιχειρησεων) και να πηγαινει με το τζιπ στο διοικητηριο για να χεσει. Τρελο γελιο. Εγω ευτυχως ημουν απο το 10% που δεν εφαγε τις μ@λ@κιες αλλα με τρελαναν στην σκοπια μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

δεν βρηκα αλλο τοπικ οποτε ξεθαψα αυτο!

 

εκοψα την αναβολη και μπενω Αυγουστο, κλεινω τα 20 τωρα και θεωρησα καλο να μπω να τελειωνω.

επειδη ειμαι τελειως ανημερωτος που μπορω να μπω να ξεστραβωθω για το τι παιζει?

 

-ας πουμε ο πατερας μου εχει 2 μικροτερα παιδια απο δευτερο γαμο, θεωρουμε λοιπον πολυτεκνος? και θα εχω μειωμενη θητεια 9 μηνες?

-καπου ειχα δει μια λιστα με πραγματα που θα χρειαστουμε αν μπορει καποιος να ποσταρει το λινκ

-μου ειπαν οτι ισως ειναι καλυτερα να τεσταρω για αξιωματικος επειδη εχω κανει 2 χρονια πανεπιστημιο, ωστε να πληρωνομαι κιολας, τι παιζει και δω?

-αξιζει να γινεις οδηγος?

 

γενικα οτιδηποτε συμβουλες ευπροσδεκτες

 

ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αν μπαινεις ναυτικο μην πας με τιποτα διπλωμα οδηγησης κ να πεις οτι δεν ξερεις μπανιο.Ξεγνοιασα ειναι ο στρατος.Που παρουσιαζεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βρηκα αλλο τοπικ οποτε ξεθαψα αυτο!

 

εκοψα την αναβολη και μπενω Αυγουστο, κλεινω τα 20 τωρα και θεωρησα καλο να μπω να τελειωνω.

επειδη ειμαι τελειως ανημερωτος που μπορω να μπω να ξεστραβωθω για το τι παιζει?

 

-ας πουμε ο πατερας μου εχει 2 μικροτερα παιδια απο δευτερο γαμο, θεωρουμε λοιπον πολυτεκνος? και θα εχω μειωμενη θητεια 9 μηνες?

-καπου ειχα δει μια λιστα με πραγματα που θα χρειαστουμε αν μπορει καποιος να ποσταρει το λινκ

-μου ειπαν οτι ισως ειναι καλυτερα να τεσταρω για αξιωματικος επειδη εχω κανει 2 χρονια πανεπιστημιο, ωστε να πληρωνομαι κιολας, τι παιζει και δω?

-αξιζει να γινεις οδηγος?

 

γενικα οτιδηποτε συμβουλες ευπροσδεκτες

 

ευχαριστω :)

 

α)Ναι, θα κάνεις μειωμένη θητεία.

 

β)Θες να σου πω προτείνω τι να πάρεις;Να προσθέσουν και τα παιδιά βέβαια..

 

γ)Όχι να μη πας αξιωματικός.

 

δ)Οδηγός ήμουν.Που ξέρεις ο,τι θα σε κάνουν οδηγό;Καλά ήταν...βγαίναμε κινήσεις (κίνηση είναι όταν βγαίνει ένα όχημα εκτός στρατοπέδου για κάποιο σκοπό)έβγαινα για ψώνια, μετέφερα εξοδόχους στη χώρα του νησιού που ήμουν, πήγαινα το ταχυδρόμο σε κάτι πολεμικά μουσεία, λέσχες κλπες μλκιες, γενικά ψιλο λούφα εκτός απ' την εβδομαδιαία συντήρηση οχημάτων η οποία είναι κάθε παρασκευή.Βγάζουμε όλα τα οχήματα εκτός του όρχου (όρχος=χώρος που σταθμεύουμε οχήματα) και τα ψευτο-συντηρούσαμε.Λάδια, φίλτρα αέρα, γρασαρίσματα κ.α. με αποτέλεσμα να ψιλολερωνόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...