Προς το περιεχόμενο

Με την Ambilight τηλεόραση 4K, η Philips μετατρέπει το χώρο σας σε μία τεράστια οθόνη (Video)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικα και θα το πω βλεπω αρκετη βλαχια .. λαρισα εντελως .. τα θαβουμε ολα τα απαξιωνουμε ολα και τα ξερουμε ολα .. ακομα και οι αλλες εταιριες οπως η σονυ στις τιβι τους στις εκθεσεις εχουν led απο πισω απλα δε βαζουν ambilight λογω copyright . ολες οι εταιριες θα το ειχαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τεράστια χαζομάρα...

...πολύχρωμα γλομπίνια που αναβοσβήνουν πίσω από την οθόνη μας την ώρα που προσπαθούμε να παρακολουθήσουμε ταινία...

...πραγματικά πόσο τελειωμένος κάγκουρας πρέπει να είναι κάποιος γιά να του αρέσει αυτό το πράμα ;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εβαζε παντως στο κινητο της η apple  ambient light ή σε καποια ο8ονη της (γιατι τηλεροασεις δε βγαζει ακομα ευτυχως )θα ηταν πρωτοποριακο και δε 8α χαλουσε κανεναν.οποιαδηποτε αλλη εταιρεια δοκιμασει κατι ειναι παντα περιττο ρε παιδια μονο η apple γνωριζει τι πρεπει και τι δεν πρεπει ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εβαζε παντως στο κινητο της η apple  ambient light ή σε καποια ο8ονη της (γιατι τηλεροασεις δε βγαζει ακομα ευτυχως )θα ηταν πρωτοποριακο και δε 8α χαλουσε κανεναν.οποιαδηποτε αλλη εταιρεια δοκιμασει κατι ειναι παντα περιττο ρε παιδια μονο η apple γνωριζει τι πρεπει και τι δεν πρεπει ...

Αυτό που ο καθένας πρέπει να βγάζει την χολή του για την Apple σε άσχετα άρθρα είναι τραγικό. Το Άρθρο έχει να κάνει με μία τηλεόραση από μία εταιρία που βγάζει ποιοτικά συστήματα φωτισμού, εντάξει ξέρουμε η κακιά Apple πουλάει ασταμάτητα δεν μας αρέσει πρέπει να κράξουμε, αλλα φτάνει σε κάθε άρθρο την ίδια καραμέλα, η τηλεόραση by the way φαίνεται εντυπωσιακή αφού συνδυάζει τα χρώματα της οθόνης με ακρίβεια στον φωτισμό. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ambilight προσωπικά μου αρεσει. Σε άλλους οχι. Δεν ειναι αυτο ομως που πραγματικα αξίζει.

 

Εγω αυτο που θα πω απο προσωπική εμπειρία ειναι οτι οι τηλεοράσεις της Philips αξίζουν τα λεφτά τους μεχρι δεκάρας. Εχω μια Full HD απο το 2006 και την εικόνα της την ζηλεύουν εξαιρετικά πολλές σύγχρονες (αν οχι η πλειοψηφία των μεσαίας τιμής μοντέλων τουλαχιστον). Την ζωντάνια των χρωμάτων της την πραγματική αντίθεση και την τελική ποιότητα εικόνας που στην πράξη απολαμβάνεις δεν την βρισκεις ευκολα ακομη και σημερα. Εαν σκεφτόμουν να αλλάξω θα το έκανα μονο για περισσοτερες ίντσες διοτι ο χώρος και η απόσταση ειναι μεγαλη. Εχω και Samsung περσινή αλλα δεν θα έλεγα οτι ειναι καλύτερη. Μην μου πείτε για 4D κλπ. Για εμενα εχει μεγαλη σημασία η πραγματική απόδοση της εικόνας και μετά τα θεωρητικά specs όταν μιλάμε πάντα για λογικές ίντσες και χώρους ενός φυσιολογικού σπιτιού.

 

Philips. No regrets!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δωρο μια ντισκομπαλα . Οτι ναναι

 

Έτσι κ δεις Ambilight ξεχνάς όλα τα άλλα φίλε. Άκυρο το σχόλιό σου. Κάνει μπαμ ότι δεν έχεις ιδέα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό όσο θυμάμαι μόνο τις Plasma σταμάτησε. Κρίμα βέβαια, γιατί το μαύρο της Philips δεν το είχε καμία Plasma...

 

Μαυρο η φιλιπς? καλο....Το μαύρο που έχουν οι pioneer curo kai oi panasonic v20 δεν το βλέπει καμία Φίλιπς πλάσμα ή μη...το αμπιλαιτ είναι μια απλή μέθοδος ψευδαίσθησης όταν δεν μπορεί να αποδώσει μαύρο ή τηλεόραση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή εγώ το έχω δει από κοντά σε σπίτι φίλου, το Ambilight της Philips είναι πραγματικά ΠΕΡΙΤΤΟ και ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ, να μην πω ότι χαλάει την όλη αίσθηση ότι βλέπεις ταινία

 

δεν είναι τυχαίο ότι σε σινεμάδες ή και στο σπίτι ακόμη ο περισσότερος κόσμος σβήνει τα φώτα για να φαίνεται μόνο η οθόνη

 

προσωπικά ΔΕΝ το προτείνω

εγω που το χω μια δεκαετια πραγματικα ειναι πολυ βολικο και ξεκουραστο δινει βαθος στην οθονη και ξεκουραζει κιολας τα ματια αν εχεις σβηστα φωτα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή εγώ το έχω δει από κοντά σε σπίτι φίλου, το Ambilight της Philips είναι πραγματικά ΠΕΡΙΤΤΟ και ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ, να μην πω ότι χαλάει την όλη αίσθηση ότι βλέπεις ταινία

 

δεν είναι τυχαίο ότι σε σινεμάδες ή και στο σπίτι ακόμη ο περισσότερος κόσμος σβήνει τα φώτα για να φαίνεται μόνο η οθόνη

 

προσωπικά ΔΕΝ το προτείνω

 

Εγώ θα διαφωνήσω, καθώς πλέον αδυνατώ να δω τηλεόραση αν δεν υπάρχει φωτισμός πίσω από τη συσκευή. Το κάνω για πολλά χρόνια και έχω συνηθίσει. Όχι μόνο είναι πολύ πιο ξεκούραστο για το μάτι, αλλά όντως σου δίνει την αίσθηση της ελαφρώς μεγαλύτερης διάστασης ακόμα και αν ο φωτισμός είναι μονοχρωματικός και δεν ακολουθεί τις διαβαθμίσεις φωτεινότητας της εικόνας. Προφανώς οι οικιακές συνθήκες είναι διαφορετικές από του κινηματογράφου, όπου στον τελευταίο το απόλυτο σκοτάδι επιβάλλεται για πολλούς λόγους.

 

Εδώ και ένα χρόνο έχω βάλει μια λάμπα LIFX πίσω απ' την TV (ώστε να μην έχω και το κλασικό πρόβλημα σκύψε-τεντώσου-άναψε-σβήσε) και ανάλογα με τη διάθεση ή τον υπόλοιπο φωτισμό του σαλονιού, προσαρμόζω και τη φωτεινότητα/χρώμα της λάμπας. ΟΚ, αν βάλω να δω θρίλερ, ίσως να τη σβήσω και τελείως, αλλά συνήθως την αφήνω στο 50-60% της φωτεινότητας.

 

Επειδή η LIFX έχει ρυθμιστεί να σβήνει αυτόματα το βράδυ, πολλές φορές βαριέμαι να βρω laptop/κινητά για να την ανάψω ξανά και μετά από λίγα λεπτά παρατηρώ πως οτιδήποτε και να παρακολουθώ με κουράζει και δεν το ευχαριστιέμαι. Φαντάζομαι πως γούστα είναι αυτά.

 

Σχετικά με τις Philips τώρα, προφανώς και είναι πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση και μακάρι να την ακολουθήσουν κι άλλες εταιρίες (αντιθέτως με ότι έγινε πριν λίγα χρόνια με τις Ambilight). Υπάρχουν και custom λύσεις με led-οταινίες (όπως το Lightpack), αλλά έχουν μια σχετική φασαρία να τις εγκαταστήσεις. Συγκεκριμένα για τις LIFΧ υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές όπως η Huey, μόνο που έχει κάποιο lag, χρειάζεται να έχεις κινητό συνεχώς στραμμένο προς την τηλεόραση, η εφαρμογή κρασάρει εύκολα κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ανιδεοτης + ξερολιαση = μερικα απο τα ποστ που ειδαμε σε αυτο το Thread ..δισκομπαλα? αχαχαχαχ ..λοιπον ολες οι εταιριες στα εκθεσιακα μοντελα τους εχουν φυσικα φωτισμο απο πισω ..εννοειτε .. επισης  

 

"If you’ve ever watched TV in a darkened room you’ll have noticed that your eyes tire quite quickly. This is because the contrast between the bright TV screen and the dark area around it is too great. Some gentle light around the TV will solve this problem and let you enjoy your TV for hours on end. LED strips around the TV will do the job nicely as will table lamps close to the TV. If you have cabinets above the TV you can also attach integrated lighting underneath them." αυτο ειναι απο το ΙΚΕΑ ακομα δηλαδη και εταιρια ασχετη ! με τα ηλεκτρονικα το προτεινει !!! φυσικα μου το εχει πει και φιλος οφθαλμιατρος και φυσικα απειρα σαιτ και εταιριες οι οποιες συνιστουν φως πισω απο την τιβι .. η φιλιπς τοχει παει φυσικα πιο περα δημιουργωντας ενα πολυ ομορφο δυναμικο περιβαλλον και μια πολυ ωραια εμπειρια ,,οποιος λεει το αντιθετο απλα δε ξερει και ειναι κολλημενος 

 

2) το μαυρο της curo? αχχ αλλη κατηγορια .. ο φτωχος "high end"  πιουριστας ! ειχα 2 πλασμα lg kai pioneer καπου αν ψαξω τις παλιες μπορει ναχω και φωτο .. καμια σχεση με τις lcd .. ναι οκ μαυρο πιο βαθυ .. ΚΑΙ?? ολα τα αλλα χειροτερα.. ΟΛΑ .. σκοτωμενη εικονα και χρωματα μουντα .. δες τη curo dipla dipla με μια καλη lcd .. κωμωδια .. την εχω δει και ηταν μουντη η εικονα σε σχεση με lg samsoung .. ΕΠΙΣΗΣ .. μαυρο.. μμ ενταξει δινει κοντραστ αλλα αυτο που παιζει μεγαλυτερο ρολο ειναι τι βλεπεις και η λεπτομερια στο μαυρο -γκρι στα σκοτεινα πλανα .. στις πλασμα θυμαμαι εβαζα συνεχεια πολυ υψηλο γαμα γιατι στα σκοτεινα ηταν ολα.. σκοταδι ! μολις ληρα παλι samsoung lcd ..ενταξει εφαγε πουλημα η πλασμα αμεσως

 

επισης μη συγκρινεται τη φιλιπς .. ισως η σαμσουνγκ πλησιαζει και απο το 2012 και λιγο η lg kai καποιες sony bebaia αλλα μη μπερδευομαστε ειναι αλλου .. αν μιλησεις με ανθρωπους που εχουν τη δυνατοτητα να εχουν να τελευταια high end ολοι ανεξαιρετως θεωρουν τη φιλιπς ως οτι καλυτερο μπροστα και απο σαμσουνγ και σονυ .. προσωπικα συμφωνω απολυτως  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω και γω την γνώμη μου μιας και η προηγούμενη μου τηλεόραση ήταν με ambilight! Στην αρχή που το έβαλα και είχε τριγύρω μου λίγα φώτα δεν ενθουσιάστηκα πολύ.

Όταν όμως το βράδυ με κλειστά όλα τα φώτα το ενεργοποίησα τότε πραγματικά φάνηκε τι διαμάντι είναι! ΔΕΝ σε κουράζει καθόλου, ίσα ίσα που κάνει το αντίθετο! Φανταστικό αποτέλεσμα που ζωντανεύει τον χώρο γύρω από την τηλεόραση ...  Θα ξαναέπαιρνα άνετα philips, αν ήξερα πως ο media player της έφτανε τα στάνταρ της LG (που παίζει τα πάντα με άνεση)!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γώ χρόνια με ακριβή σειρά της Philips. Την είδα δίπλα δίπλα με άλλες μάρκες και στα χρώματα δεν παίζοταν.

 Πλέον συνήθισα και δεν μπορώ χωρίς ambilight. Ειδικά τη νύχτα ειναι ξεκούραστο και δίνει άλλη αίσθηση χτυπώντας στον τοίχο.

Γενικά ειμαι πολύ ευχαριστημένος απο την Philips. Τα panel της δεν παίζονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...