Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό σκούτερ


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/6/2019 στις 11:22 ΜΜ, morfin είπε

Ξέρει κανείς αν η μπαταρία στα fiido d1 και d2 μπορεί να αντικατασταθεί.

Δε μπορώ να βρω πληροφορίες πουθενά ούτε και φωτογραφίες.

Καλησπέρα. Σαν κατοχος, δεν το γνωριζω, δεν με εχει απασχολησει μεχρι στιγμης (μιας και η μπαταρια του ειναι ΤΕΡΑΣ, δεν εχω δει την παραμικρη πτωση) αλλα αν ερθει η ωρα, ψαξω και δεν βρω, θα απευθυνθω σε ενα παλικαρι που το γνωρισα μεσα απο το ελληνικο γκρουπ κατοχων του πατινιου της Xiaomi ο οποιος φτιαχνει μπαταριες κατα παραγγελια, κοστος γυρω στα 2μιση κατοσταρικα, με Samsung parts, εγγυηση καλης λειτουργιας και πολλα πολλα εξτρα. Μελεταει τον τυπο μπαταριας του οχηματος σου, το καλουπι που πρεπει να μπει, την χωρητικοτητα, και σου φτιαχνει μπαταρια τουμπανη στα μετρα σου (τρελη μαστοραντζα ο τυπας).

Μπορει για καποιους να φαινεται κοστος εξωφρενικο, αλλα οταν εχεις ενα οχημα που σε βγαζει ασπροπροσωπο καθημερινα, τα 2μιση, 3, 4 κατοσταρικα ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που σου προσφερει. Μην ψαχνετε να κοψετε απο εκει και αγοραζετε κινεζικες no name, προτιμηστε κατι πιο αξιοπιστο, σκαστε παραπανω φραγκα και θα ανταμειφθειτε εκ του αποτελεσματος.

Στο προκειμενο, αν εισαι κατοχος η μελλοντικος κατοχος D1 και σε απασχολει η αλλαγη της μπαταριας, επιλογες εχεις ΠΟΛΛΕΣ. Οποιοσδηποτε καλος ηλεκτρονικος - ηλεκτρολογος μπορει να σου κατασκευασει μια μπαταρια καταλληλη και συβματη με το οχημα σου. Και ειναι νωρις ακομα να σε απασχολει κατι τετοιο. Εγω το εχω τοσους μηνες, καθε μερα το σκιζω και δεν χαμπαριαζει χριστο. Φορτιση σε 5 ωρες και κατι, διαρκεια με εχει βγαλει μεχρι και 10 μερες οταν το χρησιμοποιω μονο για τη δουλεια (4-5 χλμ/μερα), το εχω παει απο αγιο δημητριο - αιγαλεω μεσω παραλιακης, φλοισβο, ποδηλατοδρομο και απο πετραλωνα επιασα λεωφορο και γυρισα σπιτι, ολη η διαδρομη τσιτα γκαζι να ουρλιαζει, και ουτε παραπονεθηκε, ουτε υπερθερμανθηκε, και εκαψα σε 19.50 χλμ διαδρομης 1μιση γραμμη απο τις 4 (Σαν να λεμε 35-40% της μπαταριας). Και ειμαι 1.96 και 92 κιλα, δεν ειμαι κανας ελαφρυς.

Επεξ/σία από dirkoulas41
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 785
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dirkoulas41 αν μπορείς κάποια στιγμή να μου στείλεις pm με το όνομα του ανθρώπου που ασχολείται με μπαταρίες να τον έχω υπόψη μελλοντικά για το ποδήλατο.

Η μετατροπή στο δικό μου ποδήλατο τελείωσε και είναι απίστευτα βολικό! Το χρησιμοποιώ τρεις μέρες τώρα και βλέπω να βγάζω το καλοκαίρι με ελάχιστη χρήση του αυτοκινήτου!

Η μπαταρία του βγάζει κάπου 30 χλμ όπως το υπολόγισα αλλά δεν την αφήνω να αδειάζει τελείως. 

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πήρα το fiido d2 και φαίνεται πολύ καλό μέχρι στιγμής.

Μήπως έχει βρει κανείς ποια είναι η εφαρμογή για android?

Δε μπορώ τη βρω με τίποτα ☹️  

Επίσης έχει βρει κανείς κανένα site για ανταλλακτικά όπως λάστιχα, σαμπρελες, αναρτήσεις...?

Επεξ/σία από morfin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, morfin είπε

Τελικά πήρα το fiido d2 και φαίνεται πολύ καλό μέχρι στιγμής.

Μήπως έχει βρει κανείς ποια είναι η εφαρμογή για android?

Δε μπορώ τη βρω με τίποτα ☹️  

Επίσης έχει βρει κανείς κανένα site για ανταλλακτικά όπως λάστιχα, σαμπρελες, αναρτήσεις...?

Καλησπέρα, από που το πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/7/2019 στις 3:23 ΜΜ, morfin είπε

Τελικά πήρα το fiido d2 και φαίνεται πολύ καλό μέχρι στιγμής.

Μήπως έχει βρει κανείς ποια είναι η εφαρμογή για android?

Δε μπορώ τη βρω με τίποτα ☹️  

Επίσης έχει βρει κανείς κανένα site για ανταλλακτικά όπως λάστιχα, σαμπρελες, αναρτήσεις...?

Καλοτάξιδο, γαμω τα εργαλεία είναι, ευχαριστησου το και παντα ορθιος.

Διαβασες καπου οτι εχει εφαρμογη για Android?
Γιατι απο οσο ξερω δεν εχει και αυτο το συγκαταλεγουν στα μειον των Fiido γενικα (γιατι δεν μπορεις να δεις στατιστικα, mileage, να παιξεις με τελικη κλπ). 
Για σιγουρεψου γιατι εγω ειμαι 99,9% σιγουρος οτι δεν υπαρχει app αντιστοιχο.

Επεξ/σία από dirkoulas41
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 02/07/2019 at 15:23, morfin said:

Τελικά πήρα το fiido d2 και φαίνεται πολύ καλό μέχρι στιγμής.

Μήπως έχει βρει κανείς ποια είναι η εφαρμογή για android?

Δε μπορώ τη βρω με τίποτα ☹️  

Επίσης έχει βρει κανείς κανένα site για ανταλλακτικά όπως λάστιχα, σαμπρελες, αναρτήσεις...?

Καλορίζικο και καλοταξιδο. Εφαρμογή ούτε εγώ νομίζω έχει, σε αντίθεση με την f-wheel, που βγάζει τα dyu. Το πήρες από banggood ή gearbest και, πιο σημαντικό, από ποια αποθήκη (ΕU ή CN/HK);

 

EDIT: Ούτε και στο manual λέει κάτι:

http://img.banggood.com/file/products/20190110040736D2EnglishUserManual.pdf

Επεξ/σία από kyanokranos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε το ξέρω σίγουρα για την εφαρμογή. Κάπου το πήρε το μάτι μου. Βασικά αυτό που θέλω είναι μια πιο σταθερή ένδειξη της μπαταρίας γιατί το ενσωματωμένο δε με πείθει. 

Η αγορά ήταν απο gearbest eu. Τωρα προσπαθώ να βρω και ελαστικά να έχω spare όπως και τροφοδοτικό. Επίσης το ψάχνω λίγο και για καμιά μπαταρία σε σειρά για μεγαλύτερη αυτονομία.

Σαν ποδήλατο πάντως για τα λεφτά του είναι άψογο. Αν παραβλέψουμε ότι τα δισκόφρενα δεν είναι και της καλύτερης ποιότητας και τσιριζουν λίγο. Αλλά όπως είπαμε με τα λεφτά που δίνεις...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές

Επεξ/σία από morfin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλορίζικο και καλές βόλτες!

Αυτή εδώ η προσφορά από Gearbest πως σας φαίνεται;

https://www.gearbest.com/electric-bikes/pp_009883161626.html?wid=1433363

Έρχεται από την αποθήκη cn-099, με την μέθοδο Priority Line (+ 34.57€).

Ή να επέλεγα από την Πολωνία αυτό εδώ;

https://www.gearbest.com/electric-bicycle/pp_3009557030181761.html?wid=2000001

Το συγκεκριμένο δεν έχει κανένα customer review. Δεν έχω κάνει ξανά αγορά από gearbest και δεν μπορώ να αξιολογήσω σωστά ένα προϊόν.

 

edit:

Νομίζω ότι το παρακάτω είναι καλή επιλογή.

https://www.gearbest.com/electric-bicycle/pp_3005018872254753.html?wid=2000001#goodsDetail

Από Πολωνία ,με 5  καλά reviews (ίδιο με το από πάνω λινκ, το γκρι έχει τα reviews), και γρήγορη αποστολή.

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ανηφόρα πάει σχεδόν όπως και σε ευθεία. Εμένα το μόνο που με ταλαιπωρεί λίγο είναι οι πολλές λακούβες που έχω στη περιοχή μου. Σε σχέση με το trekking που χρησιμοποιούσα πριν δηλαδή. Βέβαια η άνεση που προσφέρει τα διαγράφει αυτά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην παραπονιεστε μαγκες, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Εγω με το D1, 14αρη τροχο και χωρις αναρτησεις την ακουω πολυ περισσοτερο στις λακκουβες απο εσας με το D2 που εχει τουλαχιστον 16αρα ροδα & μια υποτυπωδη αναρτηση πισω. Μην συγκρινουμε ενα ποδηλατο που στο μισο χιλιαρικο σου δινει ΤΟΣΑ με ενα trekking που κοστιζει τα διπλα και εχει τα μισα features. Σαν εργαλεια ειναι πρωτα, ειναι σκυλια. Εμενα στις ανηφορες ζοριζεται αλλα ειμαι και 93 κιλα, δινω γκαζι μαζι με πεταλι δηλαδη. 

Ναι ψιλοσφυριζουν τα δισκοφρενα (αλλα ειναι αγκυρες, με εχουν σωσει απο γερη στουκα δυο φορες με μπροστινο αμαξι που κοκκαλωσε), ναι ο indicator της μπαταριας ειναι λιγο ψυχαναγκαστικος και νομιζεις μονιμως οτι θα ξεμεινεις αλλα δεν προκειται, relax.
Εχει φαει χιλιομετρο με το τσουβαλι, κρυο, βροχη, ζεστη (παρεμπιπτοντως δεν εχω παρατηρησει καμια πτωση σε αποδοση μοτερ - μπαταριας με τις αλλαγες θερμοκρασιας) και χωρις αναρτησεις στους κωλοδρομους που εχουμε και τα παει περιφημα. Ευχαριστηθειτε το και αν καποια στιγμη το βαρεθειτε πατε σε κατι πιο ανετο και πιο ισχυρο. Εγω για τα 400 ευρω που εδωσα όλα όλα, πραγματικα δεν το πιστευω τι εργαλειο πηρα. Have fun & enjoy.

Επεξ/σία από dirkoulas41
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους έχουν το Fiido D2, επειδή  σκέφτομαι καιρό να το πάρω αλλά δεν εχω βρει πληροφορίες για το μέγεθός του... μπορείτε να μου πείτε αν κάνει για ψηλούς;  Είμαι 1,92 και μεγεθος σκελετου 61 ή ΧΧLarge.

Ευχαριστώ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...