Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό σκούτερ


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, dirkoulas41 είπε

Μεταξύ του D1 & D2 αλλαζει το μεγεθος του τροχου (14" vs 16") και το οτι το D2 (νομιζω) εχει ταχυτητες ενω το D1 εχει μονο μια ταχυτητα (το κανει πιο δυσκολο αν θες να πας μονο με πεταλι) και το σχεδιο του σκελετου (εικαστικο το θεμα και γουστο καθαρα - το D1 ειναι πιο σπορτικο και πιο BMXαδικο, δεν παραπεμπει σε ηλεκτρικο ενω το D2 κάνει μπαμ, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι κακο, απλα στο αναφερω). Το Σιαομι ειναι διαφορετικη φιλοσοφια, δεν εχει throttle γκαζιου (σαν μηχανακι) λειτουργει μονο κανοντας πεταλι η υποβοηθηση (μεγαλο μειον για μενα - στο D1 αράζω, δινω γκαζι και με παει μονο του), εχει αρκετα μικροτερη αυτονομια μπαταριας, δεν εχει stand, δεν εχει λασπωτηρες - τους αγοραζεις εξτρα και ειναι κανα 30ευρω πανω στην ηδη ακριβη τιμη του σε σχεση με τα Fiido, αν εισαι πανω απο 1,85 υψος θα εχεις θεμα με το τιμονι (θα θες την γνησια προεκταση που κοστιζει κι αυτη καμια 40αρια ευρω) και γενικα δεν προσφερει τιποτα το φοβερο, απλα πουλαει το Brand Name που λογω του πατινιου εκτιναχθηκε στα υψη στα ματια των καταναλωτων (όχι αδικα). Ισα ισα που υστερει σε πολλα απεναντι στα Fiido κοστίζοντας σχεδον τα διπλά λεφτά.

Κατατοπιστικότατος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 788
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι όπως το θέτεις είναι εύκολη η επιλογή. Το μόνο θέμα τώρα είναι μα βρω τρόπο αποστολής στην Ελλάδα. Εδώ δε το έχω δει σε κανένα μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου δεν περασε. Εφαγε καποιες μερες εκει αλλα δεν πληρωσα τιποτα εξτρα εν τελει. Μονο με την μεθοδο EUκάτι όμως, που ερχεται με τρενο ως ΕΕ και απο κει Ελλαδα. Αν το φερεις με αεροπλανο εχεις σιγουρο εκτελωνισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2019 στις 4:53 ΜΜ, dirkoulas41 είπε

Ισα ισα που υστερει σε πολλα απεναντι στα Fiido κοστίζοντας σχεδον τα διπλά λεφτά.

Κι εγώ λιγουρεύομαι τα fiido... αλλά και τα alfawise και samebike, κλπ. Ο προβληματισμος μου ειναι αν οι μπαταριες τους ειναι αρκετα καλες ωστε να διαρκεσουν αρκετο καιρο και να μη ψοφησουν συντομα. Το xiaomi qicycle εχει μπαταριες Panasonic.
Μηπως τελικα σε βαθος χρονου (=χρονων) κοστιζει περισσοτερο το φτηνο ποδηλατο λογω της συχνοτερης αλλαγης των μπαταριων;

Επίσης, τα φτηνα ποδηλατα ειναι πιο βαρια (για οσους πρεπει να τα κουβαλανε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vkot είπε

Κι εγώ λιγουρεύομαι τα fiido... αλλά και τα alfawise και samebike, κλπ. Ο προβληματισμος μου ειναι αν οι μπαταριες τους ειναι αρκετα καλες ωστε να διαρκεσουν αρκετο καιρο και να μη ψοφησουν συντομα. Το xiaomi qicycle εχει μπαταριες Panasonic.
Μηπως τελικα σε βαθος χρονου (=χρονων) κοστιζει περισσοτερο το φτηνο ποδηλατο λογω της συχνοτερης αλλαγης των μπαταριων;

Επίσης, τα φτηνα ποδηλατα ειναι πιο βαρια (για οσους πρεπει να τα κουβαλανε)

Κοιταξε σε οσες κριτικες εχω δει κανενας δεν εχει παραπονεθει για την μπαταρια (του D1, γι αυτο με ενοιαζε και με νοιαζει). Eνα παλικάρι (Έλληνας) που το έχει απο περυσι τον Ιουνιο, μενει επαρχια και εχει κανει unboxing & review στο youtube και γραφει και στο myphone forum εχει πει οτι τωρα, μηνες μετα και πινοντας του το αιμα καθε μερα δεν υπαρχει η παραμικρη πτωση στην αποδοση. Eγώ από τον Δεκέμβρη το έχω και του πίνω το αίμα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, δεν εχω δει καμία πτωση στην μπαταρία του. Την παραμικρη ομως. Το μονο που με χαλαει ειναι ο indicator στην οθονη που δειχνει λιγο αλλα αντ'αλλων, μπορει αν γκαζωνεις συνεχομενα για κανα 5λεπτο να σου βγαλει οτι εχεις 2 γραμμες μπαταρια ενω εχεις ακομα 4 η 3. Μολις το αφησεις λιγο επανερχεται. Όπως και να το κανεις ομως οταν πηγαινεις μακρυνη διαδρομη αυτο σε τρομάζει ακόμα και αν προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι εχεις 4 γραμμες ακομα. 

Για μενα δεν αξιζει να δωσεις τα διπλά λεφτα για το Σιαομι, στο λεω με το χερι στην καρδια. Η επιλογη δικη σου ωστοσο. Το D1 έχει στο Gearbest 270κατι κριτικες και μ.ο 4.7 αστέρια. Πολλές απο αυτες ειναι updated που σημαινει οτι εχει μπει κοσμος και εχει ξαναγραψει εντυπωσεις μετα απο 6-7 μηνες, χρονο κλπ και ειναι ολοι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευχαριστημενοι. Διαλέγεις και παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2017 στις 10:22 ΜΜ, De@th L0rd είπε

Σου ζητάω τον ΝΟΜΟ και μου λες έχει καθοριστεί. Ένα link δε μου δίνεις. Από επίσημη πηγή. Περιμένω εναγωνίως. Τώρα όσο για το ποδήλατο των 250w το έχω οδηγήσει κ ξέρω τι ψοφήμι είναι για τα κιλά μου και το ύψος μου. Αν είσαι 70 κιλά μπορεί να κάνει κάτι στα 85-90 δε κάνει τίποτα. Και προς ενημέρωση έχω ήδη fat bike μετατροπή σε 2.5kw 72v mid drive. Aυτό ναι, πηγαίνει αξιοπρεπώς. Μέχρι να ποστάρεις όμως link με τον νόμο είναι σαν να μιλάς σε τοίχο. Άλλο ευρωπαική οδηγία, κι άλλο νόμος κράτους. Για να σε σταματήσουν κ να γραφεί παράβαση, πρέπει να ΥΠΑΡΧΕΙ νόμος του ΚΡΑΤΟΥΣ. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω εδώ και 2 σελίδες. Οτι μέχρι στιγμής η νομοθεσία είναι ελλειπής. Πάρε στην τροχαία και ρώτα, να σου λυθεί η απορία.

 

IMG_20190322_162323.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
31 λεπτά πριν, tzotol είπε

Καλησπέρα, πως σας φαινετε το παρακάτω ηλεκτρικό σκούτερ 

http://motovyzas.com/product/volta-red/

Πάρτο με κλειστά μάτια.

Το συγκεκριμένο ανήκει στην κατηγορία των ποδηλάτων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι το απλό. Λιθίου μπαταρια, 40 χλμ αυτονομία, με ταμπουρά φρένα. Απλα δεν ξέρω σε ανηφόρα πως θα είναι γιατί έχω για το σπίτι μου ανηφόρες. Μου ειπαν στο καταστημα οτι ανεβαίνει καλυτερα απο 50αρη με βενζινη. Το ηξερες αυτό το ηλεκτρικό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzotol είπε

Καλησπέρα, πως σας φαινετε το παρακάτω ηλεκτρικό σκούτερ 

http://motovyzas.com/product/volta-red/

 Αν δεν έχει μπαταρία λιθίου μην τα κοιτάς καν. Σε λιγότερο από χρόνο θα έχει πέσει η αυτονομία στο μισό.

Επίσης με αυτό μην περιμένεις ταχύτητα πάνω από 25χλμ. Καλύτερα να πάρεις ένα ηλεκτρικό ποδήλατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leftis95 είπε

 Αν δεν έχει μπαταρία λιθίου μην τα κοιτάς καν. Σε λιγότερο από χρόνο θα έχει πέσει η αυτονομία στο μισό.

Επίσης με αυτό μην περιμένεις ταχύτητα πάνω από 25χλμ. Καλύτερα να πάρεις ένα ηλεκτρικό ποδήλατο

Εχει μπαταρία λιθίου. Επίσης έχω ηλεκτρικό ποδήλατο. Απλα για τη δουλειά δε με βολευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...